Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Κέρδισε γιατί ήταν ποιοτικότερος!

Κέρδισε γιατί ήταν ποιοτικότερος!

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για 25 λεπτά απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας, αλλά οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν ως το τέλος, με τους «πράσινους» να κερδίζουν με 92-75 και να μένουν αήττητοι. Οι Λιθουανοί μπόρεσαν να μείνουν στον αγώνα όσο σκόραραν, αλλά ήταν αδύνατο να φτάσουν πάνω από τους 90 πόντους απέναντι σε μια τόσο ποιοτική ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός.

Με τους Καλάθη και Διαμαντίδη να είναι ο καλύτεροι της ομάδας τους και τον Γιασικεβίτσιους να είναι πάρα πολύ καλός όσο έπαιξε, ο Παναθηναϊκός δεν γινόταν να χάσει αυτό το ματς. Όσο περνούσε ο χρόνος στον αγώνα οι «πράσινοι» ενίσχυαν τη θέση τους και έφτασαν στο τέλος σε μια πολύ άνετη νίκη στην 4η περίοδο, έχοντας 60% εντός παιδιάς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τριφούνοβιτς στο πρώτο του ματς στον πάγκο της Ζαλγκίρις το πάλεψε, αλλά το μ όνο που κατάφερε ήταν να αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την… απομάκρυνσή του (όχι γιατί έκανε λάθος, αλλά γιατί… έτσι πάει με τον πρόεδρο της Ζαλγκίρις).

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά προβλήματα στην άμυνα με τους Λιθουανούς, αλλά και στην επίθεση στο 2ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ελέγξει τον αγώνα. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στην αρχή, 7-7 και 12-12, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται τα καλάθια του Σάρας και του Βουγιούκα και το λάθος του Κόλινς για να ξεφύγει με 25-18.

Το προβάδισμα ήταν πρόσκαιρο όμως, καθώς οι Λιθουανοί απάντησαν με σερί 0-10 για το 25-28 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα πολύ κακό τρίλεπτο με ένα άστοχο σουτ και 2 λάθη. Το ματς ισορρόπησε μετά και οι δύο ομάδες λίγο πολύ αντάλλασσαν καλάθια ως σχεδόν το ημίχρονο, με τον Λόγκαν να ισοφαρίζει σε 30-30 με τρίποντο και τον Κώστα Καϊμακόγλου να κάνει το 38-37 στο 18ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε στο τέλος του ημιχρόνου να ελέγξει το ματς για ένα μικρό ξέσπασμα που θα του έδινε τον πρώτο λόγο. Αντίθετα, κάτι τέτοιο έκανε η Ζαλγκίρις, που με μικρό σερί 0-5 ξέφυγε με 38-42 στο ημίχρονο εκμεταλλευόμενη το τρίποντο του Ουίμς.

Το πρώτο μέρος άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, περισσότερο στο κατά πόσο θα μπορούσε ο Παναθηναϊκός (που είχε βάλει 13 πόντους στη 2η περίοδο) να ελέγξει το ματς στη 2η περίοδο. Όλα αυτά άλλαξαν στο 3ο δεκάλεπτο, που ήταν κι εκείνο που έκρινε τον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ καλύτερος στην επίθεση, δεν κολλούσε πια, τα σουτ έμπαιναν, έτρεξε, ενώ στην άμυνα μπόρεσε κι εγκλώβισε τη Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί έβαλαν 33 πόντους στην επανάληψη, ενώ δέχτηκαν 54. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σερί 15-3 από τον Παναθηναϊκό με τον Διαμαντίδη σε αυτό το διάστημα να έχει 3/3 τρίποντα ως το 53-45 του Παναθηναϊκού. Από εκεί και πέρα οι βάσεις είχαν μπει, η Ζαλγκίρις μπόρεσε προσωρινά να μειώσει σε 53-50, αλλά ήταν πια ξεκάθαρο ότι το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τον Παναθηναϊκό.

Ένα δεύτερο σερί από τον Παναθηναϊκό, με τον Καλάθη στον άσο, 11-3, έκαναν τη διαφορά διψήφια, στο 64-53, απλοποιώντας πάρα πολύ τη δουλειά του Παναθηναϊκού στην 4η περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει πια φόρα, η Ζαλγκίρις επιχειρούσε «σκοτωμένα» σουτ και έκανε τη μία βεβιασμένη ενέργεια μετά την άλλη. Ο Σμιθ είχε… λυσσάξει που ως το 33ο λεπτό είχε παίξει μόλις 5 λεπτά και όταν μπήκε ήταν εκείνος που έτρεξε το τελευταίο σερί του Παναθηναϊκού από το 68-60 ως το 81-62, σερί το οποίο έκρινε και το ματς. Από το 13-2, ο Σμιθ έβαλε τους 7 πόντους, κάνοντας ό,τι θέλει στο γήπεδο. Βέβαια, 6 λεπτά αργότερα κάθισε και πάλι στον πάγκο, δείχνοντας ότι υπάρχει δρόμος ακόμα στη σχέση του (αγωνιστικά μιλώντας) με τον Ομπράντοβιτς…

Σε ατομικό επίπεδο ο Παναθηναϊκός είχε τον Καλάθη και τον Διαμαντίδη να δίνουν 10 ασίστ (7 ο Καλάθης), με τον δεύτερο να έχει μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά και τον πρώτο 4/5 τρίποντα. Ο Μπατίστ όποτε έπαιρνε την μπάλα ουσιαστικά σκόραρε, ενώ ο Λόγκαν ήταν και καλός (αλάνθαστος με 3 κλεψίματα) και εύστοχος. Ο Σάτο έκανε καλό ματς, ενώ ο Βουγιούκας κέρδισε κατά κράτος τη μάχη στις ρακέτες από τους ψηλούς της Ζαλγκίρις και ο Γιασικεβίτσιους όσο έπαιξε (7 λεπτά) ήταν θετικότατος στην επίθεση.

Οι «πράσινοι» είχαν 62% στα δίποντα και 48% στα τρίποντα, έλεγξαν τα ριμπάουντ (28-23), είχαν περισσότερες ασίστ (20-16), πολλά περισσότερα κλεψίματα (13-7) και στο δεύτερο μέρος, παρότι δεν έλυσαν το πρόβλημα που είχαν στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο (η Ζαλγκίρις είχε 14/26 σουτ στο 1ο ημίχρονο και 12/25 στο δεύτερο), έκαναν εκρηκτικό επιθετικά παιχνίδι με 18/30 σουτ εντός παιδιάς στο εικοσάλεπτο.