Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Διπλό Μπιλμπάο με σόου Βασιλειάδη, οριακά Ζάγκρεμπ, Φενέρ!

Διπλό Μπιλμπάο με σόου Βασιλειάδη, οριακά Ζάγκρεμπ, Φενέρ!

Σε μια βραδιά με πολλά ντέρμπι ξεχώρισε η απόδοση του Κώστα Βασιλειάδη, που ισοφάρισε το ρεκόρ πόντων του στην Ευρωλίγκα για να χαρίσει στην Μπιλμπάο μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί της Κάχα Λαμποράλ με 84-89. Νίκη και για τη Φενέρμπαχτσε στην παράταση επί της Καντού, 85-83, ενώ η ΚΚ Ζάγκρεμπ πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο, κερδίζοντας με 80-78 τη Ζαλγκίρις. Νέα νίκη για την ΤΣΣΚΑ, 77-66 τη Μάλαγα, με τον Κιριλένκο να… πρέπει να κάνει κάποιου είδους ρεκόρ αφού είχε 17 πόντους και 39 ranking με 3 σουτ!

Α Όμιλος

Κάχα Λαμποράλ – Γκέσκραπ Μπιλμπάο 84-89
(36-41)

Τελέτοβιτς 26π. 8ρ. 9κ.φ., Πριτζιόνι 17π. 3ρ. 4ασ. 3κλ. 7κ.φ., Σαν Εμετέριο 13π. 3κλ. 4κ.φ., Σεραφάν 9π. 6ρ. // Βασιλειάδης 21π. 3ρ. 1ασ. 1κλ. 7κ.φ. (3/5δ. 3/3τρ. 6/6β.), Μουμπρού 14π. 3ρ. 7κ.φ., Ντ. Φίσερ 10π. 7ρ., Μπάνιτς 12, Μαυροειδής 6π. 5ρ. 1ασ. (1/5δ. 4/4β.)

Μεγάλη νίκη για την Μπιλμπάο
επί της Κάχα Λαμποράλ εκτός έδρας, με την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι, έχοντας 62% στα δίποντα, 57% στα τρίποντα και 85% στις βολές! Έτσι, κάλυψε τα 15 επιθετικά ριμπάουντ της Λαμποράλ (7 η Μπιλμπάο), αλλά και τα 19 της λάθη (16 η Λαμποράλ).

Η Μπιλμπάο ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μπαίνοντας πολύ καλά στο παρκέ, με τον Βασιλειάδη και τον Μπάνιτς να γράφουν το 3-11 στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 11-19 και το 17-25 στην περίοδο, για να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο 25-36 με τρίποντο του Βασιλειάδη. Ο Τελέτοβιτς έβαλε ένα από τα γνωστά του τρίποντα πριν το ημίχρονο για να μειώσει σε 36-41 με τη Λαμποράλ να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 41-41 λίγο μετά με 10-0 σερί στις δυο πλευρές τις ανάπαυλας. Όμως και πάλι δεν πήρε το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια ως το 53-55 και στη συνέχεια την Μπιλμπάο να ξεφεύγει με 54-60.

Με τον Τελέτοβιτς να βρίσκει βοήθειες από Σαν Εμετέριο και Πριτζιόνι η Λαμποράλ μπόρεσε να προσπεράσει με 72-71 και να φτάσει στο 78-73 λίγο πιο μετά. Η Μπιλμπάο έχανε με 81-77, όμως, ο Μουμπρού με τρίποντο μείωσε το ματς σε 81-79. Οι Έλληνες ανέλαβαν δράση, με τον Μαυροειδή να ισοφαρίζει, τον Βασιλειάδη να κλέβει και να πασάρει στον Μπάνιτς για το προσπέρασμα και στη συνέχεια να σκοράρει αυτός για το 81-85, ενώ οι 4/4 βολές του στο τέλος κράτησαν την Μπιλμπάο σε απόσταση ασφαλείας και της χάρισαν τη μεγάλη νίκη. Η Μπιλμπάο έτρεξε ένα 0-11 από το 81-76 και μετά, με την Κάχα Λαμποράλ να μην μπορεί να αντιδράσει.

Φενέρμπαχτσε – Καντού 85-83παρ.
(32-35, 73-73)

Ονάν 18, Σεφολόσα 14π. 7ρ., Μπογκντάνοβιτς 12π. 6κ.φ., Ούκιτς 12π. 5ρ. 2ασ. 5κ.φ., Βίντμαρ 10π. 6ρ., Σαβάς 13π. 5ρ. // Λέουνεν 11π. 6ρ., Μαρκονάτο 11π. 4ρ., Σερμαντίνι 8π. 8ρ., Μίτσοφ 8π. 6ρ. 3ασ., Μπαζίλε 12π. 4ρ.

Η Φενέρμπαχτσε μπόρεσε να γλιτώσει το έμφραγμα στο ματς με την Καντού και να πάει στο 3-2 στον όμιλο, αφού πρώτα τα… είδε όλα. Οι Τούρκοι κέρδισαν χάρη στην πληρότητα και την ποιότητα του ρόστερ τους, αλλά και χάρη στο μυαλό του Ούκιτς, που σε 30 λεπτά τελείωσε τον αγώνα αλάνθαστος. Όμως, για να γίνει αυτό, έπρεπε πρώτα να ανατρέψουν την κατάσταση, αφού η Καντού αρνιόταν να χάσει.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 8-13 και 17-19 στην πρώτη περίοδο, έμειναν πίσω μόλις με 1 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-25), για να κλείσουν το ημίχρονο με 32-35 και να πάνε στο 36-42 στην 3η περίοδο. Η Φενέρ απάντησε με σερί 10-0 για το 46-42, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει, αφού η Καντού προσπέρασε και πάλι με 49-52. Κάπου εκεί οι Τούρκοι πήραν την πρωτοβουλία, με Μπογκντάνοβιτς και Σαβάς προσπέρασαν με 56-52 για να φτάσουν στο 65-56 στο 37ο λεπτό από το καλάθι του Ονάν, παίζοντας απίστευτη άμυνα, έχοντας κρατήσει τους αντιπάλους τους στους 4 πόντους για 9 περίπου λεπτά.

Όμως, η Καντού δεν παραδόθηκε ούτε τότε, ο Λέουνεν και ο Μπαζίλε μείωσαν σε 65-63, ο Λέουνεν έκανε το 72-70 με 22 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Μπογκντάνοβιτς είχε 1/2 βολές και ο Ματσαρίνο από τη γωνία με τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 73-73 με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ούκιτς αστόχησε εκτός ισορροπίας και το ματς πήγε σε παράταση. Εκεί, η Καντού με τον Μαρκονάτο μείωσε σε 79-77, ο Μαρκοϊσβίλι με τρίποντο μείωσε σε 83-80, αλλά ο Ούκιτς είχε 4/4 βολές (2 πριν και 2 μετά το τρίποντο) για να χωρίσει στην ομάδα του τη νίκη. Στην εκπνοή ο Μπαζίλε ευστόχησε για 3 πίσω από το κέντρο, αλλά τα 1/9 τρίποντα που είχε ως τότε κόστισαν στην ομάδα του.

Β Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ουνικάχα Μάλαγα 77-66 (34-29)

Κιριλένκο 17π. 9ρ. 2ασ. 6κλ. 3κ. 7κ.φ., Τεόντοσιτς 19π. 4ασ., Κρστιτς 12π. 7ρ., Σβεντ 10π. 3ασ. // Φρίλαντ 14π. 9ρ., Βάλτερς 13π. 3κλ., Ρόουλαντ 12π. 3κλ., Ντάρντεν 13π. 5ρ.

Η ΤΣΣΚΑ μπορεί να μην μάγεψε όπως σε προηγούμενα παιχνίδια, αλλά και πάλι κέρδισε πολύ εύκολα τη Μάλαγα, έχοντας τον έλεγχο στο ματς. Μετά το 18-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι πήραν το προβάδισμα, το έχασαν μόνο μια φορά στο 28-29 και έτρεξαν 6-0 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 34-29. Το ματς κρίθηκε στην 3η περίοδο, όταν η ΤΣΣΚΑ πήγε στο 44-32, εκτείνοντας το σερί της στο 16-3. Η διαφορά έμεινε διψήφια και άρχισε να ανεβαίνει πολύ. Με 10-0 δια χειρός Κιριλένκο και Τεόντοσιτς η ΤΣΣΚΑ πήγε στο 60-38 και όλα είχαν τελειώσει.

Οι Ρώσοι παραχαλάρωσαν στο 4ο δεκάλεπτο, η Μάλαγα με 0-9 μπόρεσε να μειώσει στους 8, αλλά όχι και πιο κάτω, καθώς Κιριλένκο, Κρστιτς και Σβεντ κρατούσαν εύκολα τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Φρίλαντ με δύσκολη ενέργεια μείωσε σε 72-66, αλλά ήρθε αμέσως το τρίποντο του Τεόντοσιτς για να σφραγίσει τη ρωσική νίκη.

Το απίστευτο του αγώνα ήταν το γεγονός ότι ο Αντρέι Κιριλένκο μας έδειξε ότι θέλει… όλο και λιγότερα σουτ για να λάμψει σε έναν αγώνα. Εναντίον της Μάλαγα έπαιξε 35 λεπτά, πήρε μόλις 3 σουτ, 1/1 δίποντο και 1/2 τρίποντα, αλλά είχε 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 τάπες, 6 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ και 12/13 βολές για να φτάσει στο 39 ranking και να καταντά πια… γελοίο το με πόσους τρόπους μπορεί να κάνει τη διαφορά σε ένα ματς! Το 39 ranking είναι το καλύτερό του ως τώρα στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, όπως και τα 6 κλεψίματα (βέβαια δεν είχε ξαναπαίξει πριν από φέτος στη διοργάνωση).

ΚΚ Ζάγκρεμπ – Ζαλγκίρις Κάουνας 80-78
(40-36)

Σίμον 22π. 4ρ. 3ασ. 6κ.φ., Χέιτφελτ 17π. 11ρ., Μουλαομέροβιτς 10π. 3ασ. 6κ.φ., Κασούν 11π. 5ρ., Μέι 10π. 7ρ. // Γιανκούνας 24π. 11ρ. 9κ.φ., Πόποβιτς 11, Ράκοβιτς 10π. 3ρ.

Μετά από ένα πανέμορφο παιχνίδι και ένα… ακόμα πιο όμορφο 4ο δεκάλεπτο, η ΚΚ Ζάγκρεμπ έφτασε στην 1η της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, 80-78 επί της Ζαλγκίρις. Στο 4ο δεκάλεπτο είχαμε 11 αλλαγές στο προβάδισμα και 4 ισοπαλίες, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 78-78 μόλις 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος από τη βολή του Γιανκούνας. Η ΚΚ είδε τη Ζαλγκίρις να κάνει φάουλ στον Κασούν κι εκείνος να βάζει μια βολή, για το 79-78, ο Σόνι Ουίμς έχασε την μπάλα από τον Χέιφελτ, η Ζαλγκίρις έκανε φάουλ στον Μουλαομέροβιτς που είχε επίσης 1/2 βολές για το 80-78 με 7.2 δευτερόλεπτα. Ο Πόποβιτς έκανε ντράιβ, έβγαλε στον Καλνιέτις που είτε δεν περίμενε την μπάλα είτε δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε λόγω της άμυνας, πέταξε ένα περίεργο σουτ, αστόχησε και η Ζάγκρεμπ κέρδισε.

Νωρίτερα η ΚΚ Ζάγκρεμπ είχε προηγηθεί με 40-25, κάνοντας σερί 20-5, αλλά δέχτηκε ένα 0-11 για να κλείσει το ημίχρονο στο 40-36 κι ένα άλλο 0-9 λίγο μετά για να βρεθεί πίσω με 5 πόντους.