Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Σπανούλης – Μπιλμπάο… άσος!

Σπανούλης – Μπιλμπάο… άσος!

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με αντίπαλο την Μπιλμπάο στην 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας επικρατώντας των Ισπανών με 88-81, παρότι δεν ήταν πολύ καλός στο ματς. Καταπληκτικός ο Βασίλης Σπανούλης με 29 πόντους, 6 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ σταμάτησε στο 34 ranking έχοντας 18 πόντους στην 4η περίοδο, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κάιλ Χάινς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ. Η Μπιλμπάο πάλεψε, προηγήθηκε στην 4η περίοδο, αλλά ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε στο τρομερό ξέσπασμα του Σπανούλη στο τέλος για να πάρει το ροζ φύλλο.

Η συνέχεια για τους «ερυθρολεύκους» θα δοθεί στην Κωνσταντινούπολη την ερχόμενη εβδομάδα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Όσο ο Ολυμπιακός προστατεύει την έδρα του μένει ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης, αλλά μια εκτός έδρας νίκη δεν θα… πείραζε κανέναν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, με τον Πέρο Άντιτς να συνδέεται 3 φορές από το τρίποντο στα πρώτα λεπτά και τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να μοιράζει ασίστ και να κατεβάζει τα ριμπάουντ. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 15-9 από το 3ο τρίποντο του Άντιτς και από το καλάθι και την ασίστ μετά του Λάζου πήγαν στο 19-9.

Όμως, δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το ματς για πολλή ώρα, καθώς Μπλουμς και Μπάνιτς βοήθησαν την Μπιλμπάο να επιστρέψει πριν καν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο, με το κάρφωμα του Ντ’ Ορ Φίσερ να κάνει το σκορ 24-22 στο 10ο λεπτό και το δεκάλεπτο να τελειώνει με νέο κάρφωμα του Αμερικανού (27-24).

Το 2ο τρίποντο του Μπλουμς στο ματς ισοφάρισε τον αγώνα σε 29-29, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί αν ελέγξει τους Ισπανούς, που έπαιζαν γρήγορα και εκμεταλλεύονταν τις αλλαγές στα σκριν που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» που έβγαζαν ψηλό με κοντό στην άμυνα ή το αντίστροφο. Με την είσοδο του Μαυροειδή και του Βασιλειάδη η Μπιλμπάο «ψήλωσε» ακόμα περισσότερο και το 3ο τρίποντο του Μπλουμς την έφερε μπροστά με 36-38.

Ο Ολυμπιακός έσφιξε πολύ την άμυνά του στο τελευταίο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου και μπόρεσε με Χάινς και Σπανούλη να τρέξει ένα μικρό σερί που τον έφερε μπροστά με 45-40, 9-2 σε 3 λεπτά με τον Σπανούλη να βάζει τους 7 από τους 9 πόντους.

Όμως, μετά την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός δεν ήλεγξε το ματς, με αποτέλεσμα η Μπιλμπάο στο 25ο λεπτό να προσπεράσει με 52-55 με τον Τζάκσον και τον Μπάνιτς να σκοράρουν εύκολα. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο για τους Βάσκους, αφού ο Τζάκσον συνέχισε να βρίσκει κενά στην «ερυθρόλευκη» ρακέτα για να πάει τον αγώνα στο 55-61 και το +6 για την Μπιλμπάο στο 27ο λεπτό.

Το καλό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι η είσοδος του Γκεσεβίτσιους και του Άντιτς σε εκείνο το σημείο ίσως δυσκόλεψε την επίθεση, αλλά έκλεισε πολλά κενά στην άμυνα. Η πεντάδα που τελείωσε την 3η περίοδο δεν δέχτηκε καλάθι στα 3 τελευταία λεπτά και κουτσά στραβά με ατομικές ενέργειες μπόρεσε να τρέψει ένα 5-0 για να πλησιάσει σε 60-61.

Το μοναδικό τρίποντο του Βασιλειάδη στο ματς πήγε την Μπιλμπάο στο 60-64 στην αρχή της 4ης περιόδου, αλλά μετά το καλάθι του Χάινς ξεκίνησε ο απίστευτος οίστρος του Βασίλη Σπανούλη, που κέρδισε τους Ισπανούς μόνος του.

Ο Σπανούλης στα τελευταία 8 λεπτά του ματς έβαλε 18 πόντους και μοίρασε 2 ασίστ με 5/5 εντός παιδιάς και 6/6 βολές από το 62-64 ως το 86-81, δηλαδή είχε συμμετοχή στους 22 από τους 24 πόντους του Ολυμπιακού στο διάστημα αυτό!

Ξεκίνησε με τρίποντο για το 65-66, συνέχισε με ασίστ στον Χάινς (67-66), δικό του πολύ δύσκολο ντράιβ (69-68), καλάθι για το 72-68, τρίποντο αμέσως μετά (75-70), 2/2 βολές (77-70), ασίστ στον Άντιτς (79-70), τρομερό καλάθι για το 81-73, και 4/4 βολές για το 84-78 και το 86-81 μετά το τρίποντο του Μουμπρού. Οι Ισπανοί έκαναν ό,τι μπορούσαν αλλά μετά από ένα σημείο απλώς παρατηρούσαν σαστισμένοι τον απίστευτο οίστρο του Έλληνα παίκτη.

Μετά το τάιμ άουτ του Κατσικάρη ο Τζος Φίσερ έκανε επαναφορά με 16 δευτερόλεπτα, αλλά ο Παπανικολάου έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε για το 88-81 και το οριστικό τέλος στον αγώνα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

Οι δυο ομάδες είχαν μοιρασμένα στατιστικά, 23-24 τα ριμπάουντ, 6-9 τα κλεψίματα, 18-20 λάθη, 16-16 ασίστ, 4-0 τάπες. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 9/22 τρίποντα και 23/33 δίποντα, αλλά εξίσου εύστοχοι ήταν και οι Ισπανοί, 7/16 τρίποντα και 24/38 δίποντα με το ματς να κρίνεται στην εμφάνιση του Βασίλη Σπανούλη, που από τη στιγμή που μπήκε στην 4η περίοδο μέσα σε 4 φάσεις έδωσε στον Ολυμπιακό μπόνους βολών στα φάουλ.

Σε ατομικό επίπεδο, ο Σπανούλης τελείωσε το ματς με 29 πόντους, 6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 11/12 βολές με 10 κερδισμένα φάουλ και 6 ασίστ, ο Χάινς είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ με 8/9 δίποντα, ο Άντιτς είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, με 4 ασίστ και 2 τάπες και ο Παπανικολάου 8 πόντους και 2 ριμπάουντ, με καλή άμυνα. Καλός όσο έπαιξε ο Παπαδόπουλος, καλούτσικος ο Πρίντεζης, πέρασαν και ακούμπησαν ο Κέσελι, ο Γκεσεβίτσιους και ο Μάντζαρης. Ο Λούκας έπαιξε για πρώτη φορά 31 λεπτά, έδειξε καλά στοιχεία, αλλά θέλει ακόμα δουλειά, ιδίως στον τομέα της ψυχολογίας.

Μουμπρού και Ντ’ Ορ Φίσερ
οι καλύτεροι για την Μπιλμπάο, με τους Μπάνιτς, Τζάκσον και Βασιλειάδη να ακολουθούν. Ο Ολυμπιακός πήγε στο 3-3, περνώντας την Μπιλμπάο (2-4), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά για την περίπτωση της ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 45-42, 60-61, 88-81.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 18 (7ρ. 2κλ.), Λούκας 6 (1τρ. 2ασ.), Άντιτς 13 (3τρ. 5ρ. 4ασ. 2κ.), Σπανούλης 29 (2τρ. 6ασ. 10κ.φ.), Κέσελι 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 4 (3ρ. 2ασ.), Γκεσεβίτσιους, Πρίντεζης 8 (2), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης.

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Τζ. Φίσερ, Κρουπάλια, Τζάκσον 13 (1τρ. 4ρ. 4ασ.), Μαυροειδής 4 (3ρ. 1κλ. 3κ.φ.), Μπάνιτς 15 (7/11δ.), Μουμπρού 17 (2τρ. 4ρ. 4ασ. 7κ.φ.), Ντ. Φίσερ 9 (7ρ. 2ασ.), Λόπεθ, Βασιλειάδης 7 (1τρ. 4ασ.), Γκριμάου 2, Μπλουμς 14 (3).