Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ίδρωσε στο πρώτο, προκρίθηκε στο δεύτερο!

Ίδρωσε στο πρώτο, προκρίθηκε στο δεύτερο!

Αρκετά πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 94-76 κέρδισε ο Παναθηναϊκός την ΚΚ Ζάγκρεμπ, που μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ. Οι «πράσινοι» με ένα σερί 25-4 στο δεύτερο ημίχρονο απλοποίησαν τα πράγματα και πήραν μια νίκη που τους έδωσε από τώρα το εισιτήριο για το Top-16. Τα επόμενα τρία παιχνίδια θα χρησιμέψουν στον Παναθηναϊκό για να βγάλει συμπεράσματα και να κρατήσει τη 2η θέση του ομίλου, καθώς ξέρει ήδη ότι θα βρίσκεται στην κλήρωση του Ιανουαρίου.

Κοιτώντας το ματς κάνουν εντύπωση τα 11/28 τρίποντα του Παναθηναϊκού, με τους «πρασίνους» να σουτάρουν και 26/49 δίποντα, σε ματς που πήγε σε πολύ γρήγορο ρυθμό, 77 σουτ από τον Παναθηναϊκό συνολικά (και 64 από τη Ζάγκρεμπ). Τα ριμπάουντ ήταν 43-37 με τον Παναθηναϊκό να έχει 20 επιθετικά, ενώ η διαφορά στις ασίστ ήταν τεράστια, 21-10. Τα κλεψίματα 9-5, ενώ τα λάθη ήταν μόλις 8-11 σε ένα ματς που παίχτηκε πολύ καλό μπάσκετ και όσοι βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ το απόλαυσαν σίγουρα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε με τίποτα να πάρει κεφάλι στο ματς και να ελέγξει την αντίπαλό του. Το παιχνίδι πήγαινε σε πολύ γρήγορο ρυθμό και οι δυο ομάδες σκόραραν αλλεπάλληλα. Αν κάποιος πήρε μικρή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αυτοί ήταν οι Κροάτες, στη δεύτερη περίοδο.

Χαρακτηριστικό για τον τρόπο που κυλούσε το ματς στο πρώτο μέρος είναι το γεγονός ότι είχαμε 12 εναλλαγές στο προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά και 14 συνολικά ως την ανάπαυλα, ενώ οι δυο ομάδες πέρασαν από 9 ισοπαλίες! Όλα αυτά προφανώς και δεν έκαναν τον Ομπράντοβιτς χαρούμενο καθώς σε όλους τους μπασκετόφιλους αρέσει το υψηλό σκορ στους 50 σχεδόν πόντους και για τις δύο ομάδες στο εικοσάλεπτο (48-49) εκτός από τους… άμεσα ενδιαφερόμενους.

Με τους Μπατίστ και Λόγκαν να είναι οι μόνοι που σκόραραν ο Παναθηναϊκός πήγε ως το 15-14 του 8ου λεπτού, ενώ το τρίποντο του Σάτο του έδωσε τη μοναδική διαφορά 4 πόντων που πήρε στο πρώτο ημίχρονο (18-14). Ο Ράντσιτς απάντησε αμέσως με τον ίδιο τρόπο με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 24-22 από το τρίποντο του Καϊμακόγλου 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του.

Μετά το 32-30 του 15ου λεπτού, η Ζάγκρεμπ μπόρεσε να βάλει συνεχόμενους πόντους, εκμεταλλευόμενη δύο μαζεμένα λάθη από τον Παναθηναϊκό, και με σερί 0-7 έφτασε στο 32-37 στο 18ο λεπτό. Ο Τι Τζέι Φορντ και το τρίποντο του Σίμον την έφεραν στο 46-48, αφού πρώτα ο Παναθηναικός είχε προσπεράσει με δυο κολλητά τρίποντα από Καλάθη και Σάτο, για να τελειώσει το πρώτο μέρος στο 48-49 για τους Κροάτες.

Η ίδια κατάσταση έμοιαζε να συνεχίζεται και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με το τρίποντο του Μουλαομέροβιτς και το καλάθι του Όσμπολτ η Ζάγκρεμπ πήγε στο 55-58 στο 25ο λεπτό.

Ως εκεί, όμως, αφού μετά η άμυνα του Παναθηναϊκού έκλεισε τελείως και στο επόμενο τρίλεπτο οι «πράσινοι» κυριάρχησαν απόλυτα στον αγώνα. Έτρεξαν ένα 12-0 έχοντας σε 3 λεπτά 5/6 σουτ (αφού ξεκίνησαν με 0/3 και 1/2 βολές το σερί τους), ενώ την ίδια ώρα η κροατική ομάδα δεν μπορούσε καν να φτάσει σε σουτ. Έκανε 5 συνεχόμενα λάθη ως το 65-58 και από εκεί και πέρα ως το τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου είχε 0/8 σουτ και 2/2 βολές.

Όταν ξανασκόραρε εντός παιδιάς ο Παναθηναϊκός ήταν στο 70-60 και το ματς έμοιαζε να έχει πάρει το δρόμο του ήδη. Και πράγματι έτσι ήταν, αφού ακολούθησε νέο σερί του Παναθηναϊκού, από το 70-62 ως το 80-62, σερί το οποίο και τελείωσε οριστικά το ματς. Οι Κροάτες είχαν 1 λάθος και 0/7 σουτ στο διάστημα αυτό

Η Ζάγκρεμπ ούτε που κατάλαβε τι τη χτύπησε, καθώς σε 10 λεπτά είχε 1/15 σουτ και 7 λάθη χάνοντας το άτυπο αυτό δεκάλεπτο με σκορ 25-4. Προφανώς και η συνέχεια μετά το 80-62 ήταν τυπική, ο Παναθηναϊκός έβγαλε χωρίς πρόβλημα τα τελευταία λεπτά, με τους Πατ Καλάθη και Άλεκς Μάριτς να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, ενώ ο Αλέξης Κυρίτσης είχε παίξει και νωρίτερα.

Σε ατομικό επίπεδο σίγουρα ο Ομπράντοβιτς θα χαμογέλασε βλέποντας τον Μπατίστ να δείχνει για πρώτη φορά φέτος πολύ καλά, 18 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 22 λεπτά. Ο Σάτο συνέχισε στους γνωστούς φετινούς ρυθμούς, ο Λόγκαν ήταν πάρα πολύ καλός και εκτελεστικά και οργανωτικά, ενώ Νικ Καλάθης και Βουγιούκας έκαναν αρκετά καλό παιχνίδι, ο Καλάθης με 4 ασίστ και 3 κλεψίματα χωρίς λάθος σε 17 λεπτά. Ο Καϊμακόγλου έκανε θραύση στα ριμπάουντ (11 συνολικά, 5 επιθετικά και 6 αμυντικά), ενώ εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι ο Μάριτς είδε τα πρώτα 37,5 λεπτά του αγώνα από τον πάγκο, απόρροια μάλλον των άθλιων εμφανίσεών του ως τώρα.