Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη γοήτρου στο φινάλε με αγριεμένο Ζοτς!

Νίκη γοήτρου στο φινάλε με αγριεμένο Ζοτς!

Κακός ήταν ο Παναθηναϊκός στο (αδιάφορο βαθμολογικά) ματς με την Μπαμπέργκ στο ΟΑΚΑ για τη 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 72-66, αλλά εξαγρίωσαν τον προπονητή τους, που στη συνέντευξη τύπου έχωσε άγρια γκάζια σε πολλούς από αυτούς, χωρίς να μιλήσει με ονόματα βεβαίως. Ο Παναθηναϊκός τερμάτισε 2ος στον όμιλο και περιμένει την κλήρωση της 28ης του Δεκέμβρη για να μάθει τους τρεις αντιπάλους τους στο Top-16 όπου, όπως είπε ο Ομπράντοβιτς, «θα πρέπει να παίξουμε σε καλύτερό επίπεδο από αυτό που παίζουμε τώρα».

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο, ιδίως στην άμυνα, αφού στην επίθεση πήρε αρκετά καλά σουτ, τα οποία απλώς δεν βρήκαν στόχο. Οι «πράσινοι» έκαναν 9 περισσότερες επιθέσεις στο πρώτο μέρος, αλλά βρέθηκαν να χάνουν με 8 πόντους στην ανάπαυλα, καθώς στην άμυνα απλώς… δεν ασχολούνταν.

Η Μπαμπέργκ μπήκε στο ματς με 0-8 από Πλάις και Γκάβελ, δείχνοντας πόσο ακριβά ήρθε στην Αθήνα για να πουλήσει το τομάρι της, αφού κυνηγούσε τις τελευταίες πιθανότητες πρόκρισης που είχε, εφόσον η Ζαλγκίρις δεν τα κατάφερνε με την Ζάγκρεμπ (τελικά, κέρδισαν οι Λιθουανοί και προκρίθηκαν αυτοί).

Διαμαντίδης και Σάτο οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε 9-2 ως το 9-10, αλλά και πάλι οι «πράσινοι» χαλάρωσαν μην μπορώντας να ελέγξουν τον αγώνα. Μετά το τρίποντο του Καλάθη για το 12-12, η Μπαμπέργκ έτρεξε ένα 0-10 για να πάει το ματς στο 12-22, κρατώντας τον Παναθηναϊκό για 2:45 χωρίς πόντο, με τους «πράσινους» να δέχονται 10 πόντους στο διάστημα αυτό.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το τραγικό νούμερο των 2/16 διπόντων, δείγμα της χαλαρότητας με την οποία αντιμετώπιζε το ματς. Ο Παναθηναϊκός πρόσθεσε άλλο 1,5 λεπτό στη δεύτερη περίοδο στο διάστημα που έμεινε χωρίς πόντο, για να πάει στα 4+ συνολικά, αλλά η Μπαμπέργκ δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και να ανεβάσει τη διαφορά.

Πάντως, ο τρόπος που αντιμετώπιζε ο Παναθηναϊκός το ματς δεν άλλαξε ως το ημίχρονο, με τους «πράσινους» μόνο στιγμιαία να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 7 πόντους, στο 28-34 του 18ου λεπτού. Οι Γερμανοί, κατά τα άλλα, έλεγξαν πλήρως και αυτό το δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Παναθηναϊκού και την κακή του άμυνα, για να πάνε στο 14-25 με τρίποντο του Ρόμπερτς, στο 22-34 με τρίποντο του Τάντα και στο 28-38 με σκορ από Πλάις, Τζένκινς και Σούπουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και η τριάδα Διαμαντίδη-Μπατίστ-Σάτο τον βοήθησε να πλησιάσει σε 37-38 ολοκληρώνοντας ένα 9-0. Πάντως, το προβάδισμα δεν το πήρε μέχρι το 26ο λεπτό, όταν ο Βουγιούκας έκανε το 43-42 από την πολύ ωραία πάσα του Γιασικεβίτσιους. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μετά, οι Γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 49-49, 51-51 και 53-53 για να λήξει η 3η περίοδος με 56-53 από το τρίποντο του Διαμαντίδη στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού.

Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Βουγιούκας έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό (58-53), το μεγαλύτερό του ως τότε στο ματς. Η Μπαμπέργκ αντέδρασε και πάλι και με Σούπουτ και Τάντα ισοφάρισε σε 60-60 στο 34ο λεπτό. Σε διάστημα 3,5 λεπτών οι δυο ομάδες έβαλαν 1 πόντο, με την Μπαμπέργκ να προηγείται με 62-63 μπαίνοντας στα τελευταία δυόμισι λεπτά, όταν ο Διαμαντίδης έγραψε με βολές το 64-63.

Το τρίποντο του Ρόμπερτς στο 1:39 έκανε το σκορ 66-66 αλλά ο Καϊμακόγλου απάντησε με τον ίδιο τρόπο αμέσως μετά, στο πιο καθοριστικό σουτ του αγώνα. Ο Γκάβελ έχασε την επίθεση, όπως και ο Δαιμαντίδης, αλλά ο Μπατίστ ήταν εκεί και με επιθετικό ριμπάουντ έδωσε στον Παναθηναϊκό δεύτερη ευκαιρία, την οποία έχασε ο Καϊμακόγλου με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά μετά
, δεν έκανε φάουλ, η Μπαμπέργκ βρήκε δύο αμαρκάριστα τρίποντα με τον Ρόμπερτς (με επιθετικό ριμπάουντ του Πλάις μετά), αλλά ο Αμερικανός αστόχησε και στα δύο για να γράψει το τελικό 71-66 ο Σάτο στην εκπνοή με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό.

Στη συνέντευξη τύπου ο Ομπράντοβιτς μίλησε για παίκτες που δεν ενδιαφέρονται και δεν προσπαθούν, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «η πόρτα είναι ανοιχτή» για να φύγουν όσοι δεν αξίζουν να παίζουν στον Παναθηναϊκό, ενώ φάνηκε δυσαρεστημένος από αρκετούς παίκτες του. Οι χρόνοι συμμετοχής δίνουν μια ιδέα για το ποιοι είναι στο στόχαστρο του Σέρβου κόουτς.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 44% στα δίποντα και 26% στα τρίποντα, είχε 39 ριμπάουντ (35 η Μπαμπέργκ) με 18 επιθετικά, μόλις 10 ασίστ αλλά και 12 λάθη (11-18 τα αντίστοιχα νούμερα των Γερμανών). Καλύτεροι οι Διαμαντίδης-Βουγιούκας, ενώ πολύ καλός ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου, με τον Ν. Καλάθη και τους Σάτο-Μπατίστ να βοηθούν. 13 δευτερόλεπτα έπαιξε ο Μάριτς, 50 ο Π. Καλάθης, καθόλου ο Λόγκαν.