Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Πρώτη νίκη για Παλαίμαχους δια χειρός Νίκολιτς!

Πρώτη νίκη για Παλαίμαχους δια χειρός Νίκολιτς!

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 58-53 στην παράταση τους Tsunami, με τον Νίκολιτς να έχει 35 πόντους στον αγώνα (που ανήκει στη 12η αγωνιστική). Τα Σαπάκια, σε ματς της 10ης αγωνιστικής, συνέχισαν ακάθεκτα, κέρδισαν και τους Nothing But Net με 54-51 και παρέμειναν στην πρώτη τριάδα. Νίκη και για τους Zeppelin, 68-58 επί των Gastone. Τέλος, οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν με 63-60 τους Jets, σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από 2 ντεσκαλιφιέ και 4 τεχνικές ποινές!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Παλαίμαχοι Φιλίππου με 58-53 στην παράταση επί των Tsunami. Το ματς ήταν ντέρμπι, με τους Tsunami να μπαίνουν πιο δυνατά, αλλά το δεύτερο ημίχρονο να ανήκει στον Νίκολιτς, ο οποίος έβαλε 31 πόντους στο διάστημα αυτό και την παράταση! Στην αρχή του αγώνα οι Tsunami ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν με 3-10 στην πρώτη περίοδο, με τον Αντωνιάδη να έχει 5 πόντους και εγκλωβίζοντας πλήρως τους Παλαίμαχους Φιλίππου. Το ματς ισορρόπησε στη 2η περίοδο, αλλά η διαφορά δεν μειώθηκε, οι Tsunami πήγαν στο 7-17 με τον Αντωνιάδη να φτάνει τους 10 πόντους. Οι Παλαίμαχοι μείωσαν σε 11-18 με τους Τούση και Πυλόστομο, αλλά στο ημίχρονο έχαναν 13-23.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στην 3η περίοδο, με τον Νίκολιτς να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Με 10 δικούς του πόντους στο δεκάλεπτο οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μείωσαν σε 28-34 στο 30ο λεπτό, ενώ Νίκολιτς και Κουμούλης με τρομερό τρίποντο από τα 8,5 μέτρα έφεραν το ματς στο 36-37 στα μισά της 4ης περιόδου. Οι Tsunami απάντησαν με καλάθι και φάουλ από τον Κατσιφλώρο για το 36-40, αλλά ο Νίκολιτς έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους για να ισοφαρίσει σε 42-42 και με τις βολές του Πυλόστομου οι Παλαίμαχοι Φιλίππου να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο ματς σε 45-44 λίγο πριν το τέλος. Οι Tsunami έκλεψαν την μπάλα και σκόραραν για το 45-46, αλλά στα 55 δευτερόλεπτα ο Κολοβός Η. έκανε το σκορ 47-46 για τους νικητές.

Ο Αντωνιάδης ισοφάρισε με 1/2 βολές, οι Tsunami έβγαλαν την άμυνα, είχαν την τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του ματς, αλλά αστόχησαν και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί ο Νίκολιτς έβαλε και τους 11 πόντους της ομάδας του, πηγαίνοντάς τη στο 54-50 και το 56-50, ενώ οι Tsunami σκόραραν μόλις 2 τρίποντα με Γακόπουλο και Ζαΐμη, αλλά δεν μπόρεσαν στο τέλος να σκοράρουν για να γυρίσουν το ματς και να κερδίσουν.

Από τους νικητές ο Νίκολιτς είχε 35 πόντους, ενώ από τους Tsunami ο Ζαΐμης είχε 12, ο Γακόπουλος 11 με 3 τρίποντα, όσους και ο Αντωνιάδης, με τον Παπαθεοδώρου να προσθέτει 8.

Τα Σαπάκια κέρδισαν και τους Nothing But Net με 54-51, για να πάνε στο 6-2 και να παραμείνουν μαζί με τους Ρούκουνες στη 2η θέση του πρωταθλήματος. Το ματς ήταν ντέρμπι και ουσιαστικά κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, με τους Nothing But Net να παίζουν χωρίς τους Μπαμπάκο και Ουζουνίδη. Στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κωνσταντίνου να κυριαρχεί στη ρακέτα οι Nothing But Net προηγήθηκαν με 8-13, αλλά στη δεύτερη περίοδο άλλαξε η εικόνα του αγώνα.

Τα Σαπάκια πήραν πολλούς πόντους από Τσιχλιά Σ. και Μπουντουβά (7 και 8 αντίστοιχα) για να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν με 26-24 στο ημίχρονο, προσπαθώντας να περιορίσουν τον Κωνσταντίνου. Οι Nothing But Net βελτίωσαν την άμυνά τους στην 3η περίοδο και μπόρεσαν μετά το 35-30 από τον Μπουντουβά να απαντήσουν με Κωνσταντίνου και Καραγεωργάκη για να ισοφαρίσουν (35-35), με την 3η περίοδο να κλείνει στο 37-37.

Μάλιστα, στις αρχές της 4ης περιόδου οι Nothing But Net φάνηκε ότι θα ελέγξουν το ματς, όταν Ζήσης Δ. και Κωνσταντίνου τους πήγαν στο 37-44 και το +7. Τα Σαπάκια απάντησαν με τον Κουμπούρα να μειώνει με 5 πόντους σε 44-46 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Οι δυο ομάδες έκαναν πάνω από 2 λεπτά να σκοράρουν για να γράψει ο Κωνσταντίνου το 44-48 μόλις 2:30 πριν το τέλος, αλλά σχεδόν ένα λεπτό αργότερα τα Σαπάκια είχαν ισοφαρίσει με 4/8 βολές σε 48-48!

Μάλιστα, με 1 λεπτό για το φινάλε ο Μπουντουβάς τους πήγε στο 50-48, ενώ μετά έκλεψαν την μπάλα και με βολές του Ράπτη έγραψαν το 52-48 στα 35 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Κωνσταντίνου κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές μείωσε σε 52-50 στα 21 δευτερόλεπτα, με τον Κουμπούρα να έχει 1/2 και τον Κωνσταντίνου να τον μιμείται για το 53-51 με 7 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Οι Nothing But Net έκαναν φάουλ, ο Μπουντουβάς είχε 1/2 βολές, το σκορ έγινε 54-51, τα Σαπάκια δεν έκαναν φάουλ αλλά οι Nothing But Net αστόχησαν στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Από τους νικητές ο Μπουντουβάς είχε 19 πόντους, ο Τσιχλιάς Σ. 11, ο Ράπτης 10 και ο Κουμπούρας 9, ενώ από τους Nothing But Net ο Κωνσταντίνου είχε 22 πόντους και ο Παναγιωτόπουλος 7.

Ντέρμπι με μεγάλη ένταση έγινε στο ματς Santa Barbara Rockets-Jets με τους πρώτους να κερδίζουν με 63-60. Οι Santa Barbara Rockets μπήκαν καλύτερα στο ματς και με τρίποντα από τους Μακρή και Πέτρου προηγήθηκαν με 4-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Για να πάνε στο 10-17 και να αρχίσουν οι Jets να μειώνουν όταν πήρε μπροστά ο Μπουρδανιώτης Π., ο οποίος είχε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, για να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα στο 20-19 και να τελειώσει το δεκάλεπτο 20-21.

Στη δεύτερη περίοδο Μπουρδανιώτης Α. και Δημητρίου καυγάδισαν και αποβλήθηκαν με ντεσκαλιφιέ και το ματς διεκόπη μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα, με τους Santa Barbara Rockets να κρατάνε το προβάδισμα, να πηγαίνουν στο 22-26 με τον Τσατσάνη και στο 25-32 με τον ίδιο. Μετά τις αποβολές οι Santa Barbara Rockets έφτασαν σε διψήφια διαφορά, 28-40 με Γεωργαντή και Τσατσάνη στο τέλος του ημιχρόνου, ενώ από τους Jets αποβλήθηκε με τεχνική ποινή (5ο φάουλ) ο Μπουρδανιώτης Π..

Στην 3η περίοδο οι Santa Barbara Rockets έλεγξαν το ματς απόλυτα και με τον Τσατσάνη έφτασαν στο 32-45. Όμως, οι Jets, με τον Μάρκο να ανεβάζει στροφές άρχισαν να μειώνουν, πλησίασαν κάτω από τους 10 στο 38-47 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 43-49 με τον Μάρκο να βάζει τους 7 πόντους τους στο τέλος.

Η 4η περίοδο σημαδεύτηκε από τις 3 τεχνικές ποινές σε Γεωργαντή και Τσατσάνη (5ο φάουλ και για τους δύο), που απορρύθμισαν τελείως τους Santa Barbara Rockets, επιτρέποντας στους Jets να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους. Με τον Παναγιωτόπουλος Π. πλησίασαν στο 49-52, για να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα με τον Μάρκο σε 56-56. Τότε μίλησε ο Χριστόπουλος με τον Γεωργαντή (πριν αποβληθεί) για να κάνουν το σκορ 56-60, ενώ οι βολές από Χριστόπουλος (60-62) και Μακρή (60-63) στο τέλος έκριναν το ματς, αφού οι Jets δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο ενδιάμεσο.

Για τους νικητές ο Τσατσάνης είχε 17 πόντους, ο Χριστόπουλος 15, ο Γεωργαντής 11, ο Πέτρου 8 και ο Δημητρίου 7, ενώ από τους Jets, ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 13, ο Μάρκος 13 και ο Μπελαλής 7.

Οι Zeppelin έκαναν τη 2η τους νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας των Gastone με 68-58. Οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν με μόλις 6 παίκτες στο ματς, με τους Zeppelin να χάνουν τον Θωμά με τραυματισμό μέσα στον αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Gastone ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν παίρνοντας πόντους από τον Πανδή και τον Μέγα. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τους Gastone να πηγαίνουν στο 26-28 του ημιχρόνου, με τον Πανδή να έχει 11 πόντους στο πρώτο μέρος και τους Παπαδάτο, Ρήγα να κρατούν τους Zeppelin στο ματς.

Στην 3η περίοδο οι Zeppelin προσπέρασαν, με τον Ρήγα να έχει 12 πόντους στο δεκάλεπτο και να κάνει το 49-39 στην εκπνοή της περιόδου, κρατώντας τους Gastone στους 11 πόντους με τους Zeppelin να βάζουν 23. Στην 4η περίοδο οι Zeppelin κράτησαν τη διαφορά στους 10 πόντους, ως το 54-44 με τρίποντο του Παπαδάτου, ο οποίος πήγε και την ομάδα του από το 56-49 που είχε μειώσει ο Πανδής, ως το 62-49 και το +13. Οι Gastone δεν παράτησαν το ματς, μπόρεσαν με τον Πανδή και το τρίποντο του Ροντογιάννη να μειώσουν σε 63-58 λίγο πριν το τέλος, αλλά οι βολές του Ρήγα ουσιαστικά έκριναν το ματς, με τους Gastone να χάνουν τη θεωρητικά τελευταία τους ελπίδα στη χαμένη επίθεση με το σκορ στο 66-58.

Για τους νικητές ο Ρήγας είχε 24 πόντους, ο Παπαδάτος 19, ο Τσάτζαλης 10 και ο Κουτσός 8, ενώ από τους Gastone ο Πανδής είχε 26 πόντους, ο Ροντογιάννης 10, ο Μέγας 9 και ο Κουρμπέτης 7.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – TSUNAMI 58-53παρ.

(3-10, 13-23, 28-34, 47-47, 58-53)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Νίκολιτς Β. 35, Τούσης Ν. 2, Πυλόστομος Λ. 6, Κολτσίδας Κ. 4, Κολοβός Φ. 2, Κολοβός Η. 4, Μυλωνάς Γ., Κουμούλης Γ. 3 (1), Καρκούλιας Μ. 2.

Tsunami:
Σταθόπουλος Κ. 6 (2), Αντωνιάδης Π. 11 (2), Παπαθεοδώρου Γ. 8, Ζαΐμης Α. 12 (1), Μακρής Κ. 2, Κατσιφλώρος Χ. 3, Γακόπουλος Ν. 11 (3).

ΣΑΠΑΚΙΑ – NOTHING BUT NET 54-51

(8-12, 26-24, 37-37, 54-51)

Σαπάκια:
Αθανασόπουλος Δ. 1, Μπουντουβάς Ν. 19, Κουμπούρας Δ. 9 (1), Τσέρτος Λ., Τσιχλιάς Γ. 4, Ράπτης Β. 10, Ζαγγογιάννης Σ., Τσιχλιάς Σ. 11 (1).

Nothing But Net:
Βαγιάνος Γ. 5, Βαγιάνος Δ. 2, Κωνσταντίνου Α. 22, Ζήσης Δ. 2, Παναγιωτόπουλος Κ. 7, Αδαμόπουλος Δ. 3, Κοτσίφης Β. 4 (1), Καραγεωργάκης Μ. 6.

JETS – SANTA BARBARA ROCKETS 60-63

(20-21, 28-40, 43-49, 60-63)

Jets (Μητσάκης): Κουρτέσης Π., Μπουρδανιώτης Α., Τριανταφύλλου Γ. 3, Σίσκος 2, Μπελαλής 7, Παναγιωτόπουλος Π. 4, Μάρκος 13, Μπουρδανιώτης Π. 13 (2), Ονουφρίου Π. 6, Καλογρίδης 6, Τζιούρης 6.

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης, Μακρής 5 (1), Καλομπράτσος, Καναρίδης, Πέτρου 8 (2), Δημητρίου 7, Γεωργαντής 11, Χριστόπουλος 15 (1), Τσατσάνης 17 (1).

GASTONE – ZEPPELIN 58-68

( , 28-26, 39-49, 58-68)

Gastone (Παπαποστόλου): Καλλής Θ. 6, Μέγας Σ. 9 (1), Ροντογιάννης Α. 10 (1), Κουρμπέτης Γ. 7 (1), Πανδής Γ. 26 (2), Γάλλος Γ.

Zeppelin: Παπαδάτος Χ. 19 (3), Ρήγας Γ. 24 (2), Κουτρούλης 2, Κουτσός Α. 8, Θωμάς Θ. 5 (1), Τσάτζαλης Θ. 10 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …