Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ανατροπή σε 30” για Net!

Ανατροπή σε 30” για Net!

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 48-47 τους Tsunami κάνοντας 8-0 σε 30 δευτερόλεπτα στο τελευταίο λεπτό, παρότι ως τότε φαινόταν ότι θα έχαναν το ματς, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική. Οι Zeppelin κέρδισαν εύκολα με 56-38 τους Παλαίμαχους Φιλίππου, για την 11η αγωνιστική.

Από την αρχή φαινόταν ντέρμπι το παιχνίδι των Nothing But Net με τους Tsunami. Στη διάρκεια των 40 λεπτών καμία ομάδα δεν μπόρεσε να οικοδομήσει μεγαλύτερη διαφορά από το 40-47 των Tsunami (οι Nothing But Net έφτιαξαν μεγαλύτερη διαφορά στο +5 του 33-28).

Οι Tsunami προηγήθηκαν με 6-7 με τον Σταθόπουλο και τον Αντωνιάδη, για να προσπεράσουν οι Nothing But Net με 6 πόντους του Παναγιωτόπουλου στο ξεκίνημα με 10-7 και να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 10-9 από το καλάθι του Αντωνιάδη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Nothing But Net μπήκαν καλύτερα προηγήθηκαν με το τρίποντο του Κοτσίφη με 14-12, πήγαν στο 17-14 με τον Καραγεωργάκη, αλλά Ζαΐμης και Παβέλης έφεραν μπροστά τους Tsunami με 20-18 λίγο πριν το ημίχρονο. Το καλάθι του Κοτσίφη ήταν που έγραψε το 22-20 της ανάπαυλας.

Η φάση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με το καλάθι και φάουλ του Αδαμόπουλου, το επιθετικό ριμπάουντ (από τη χαμένη βολή) του Παναγιωτόπουλου και το καλάθι έδωσε στους Nothing But Net τους πρώτους τους πόντους για το 26-24 και ένα πεντάλεπτο ελέγχου του αγώνα, καθώς με τον Μπαμπάκο και τον Ζήση Δ. πήγαν στο 33-28. Μετά το 33-32 από μαζεμένους πόντους του Αντωνιάδη, ο Μπαμπάκος και ο Παναγιωτόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 37-32 στο 30ο λεπτό.

Στην αρχή της 4ης περιόδου μίλησε ο Ζαΐμης που με 9 συνεχόμενους πόντους ανέτρεψε το σκηνικό της αναμέτρησης. Το 37-32 έγινε 37-39 με τους Nothing But Net να βάζουν τον πρώτο τους πόντο μετά από 3,5 λεπτά (38-39 με βολή του Μπαμπάκου). Ο Μπαμπάκος ήταν που τους έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο 40-39, αλλά μετά δέχτηκαν δεύτερο σερί, 0-8, από Ζαΐμη, το τρίποντο του Γακόπουλου και τον Αντωνιάδη για να πάμε στο 40-47 μόλις 1:30 πριν το τέλος από βολή του Παβέλη.

Εκεί που το ματς φαινόταν χαμένο για τους Nothing But Net, ο Μπαμπάκος με καλάθι και φάουλ στα 50 δευτερόλεπτα έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης, οι Tsunami έχασαν την μπάλα και ο Κοτσίφης στα 40 δευτερόλεπτα έβαλε τρίποντο για το 46-47. Οι Tsunami έχασαν ακόμα μία φορά την μπάλα και οι Nothing But Net είχαν επίθεση, οι Tsunami δεν έδωσαν τα φάουλ που είχαν, με τον Ζήση Γ. να κάνει ντράιβ και να γράφει το 48-47 με 20 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Οι Tsunami έκαναν λάθος πάσα στην επαναφορά προσπαθώντας να βρουν τον Αντωνιάδη και το ματς τελείωσε εκεί.

Από τους νικητές ο Παναγιωτόπουλος είχε 12 πόντους, ο Μπαμπάκος 10 και ο Κοτσίφης 8, ενώ από τους Tsunami, ο Ζαΐμης είχε 17 πόντους και ο Αντωνιάδης 16.

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 56-38, παρότι το ματς μας προδίκαζε για κάτι τελείως διαφορετικό στο πρώτο του δεκάλεπτο. Εκεί, οι Παλαίμαχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα και με 6 πόντους του Νίκολιτς προηγήθηκαν με 2-10 στο ξεκίνημα. Το τρίποντο του Παπαδάτου μείωσε σε 7-12 μετά το νέο καλάθι του Νίκολιτς, ενώ ο Παπαδάτος ήταν που έκανε το 9-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το ματς άλλαξε τελείως μορφή στη 2η περίοδο, όταν οι Παλαίμαχοι Φιλίππου δεν μπόρεσαν παρά να σκοράρουν 2 πόντους ως το ημίχρονο.

Οι Zeppelin ισοφάρισαν με τρίποντο του Παπαδάτου (12-12), πήγαν στο 18-14 με τον Πασσά και τον Τσάτζαλη, ο Κωνσταντούλας με καλάθι και φάουλ έγραψε το 21-14 για να τελειώσει το ημίχρονο στο +11 του 25-14 από τα καλάθια των Κωνσταντούλα και Παπαδάτου. Και στην 3η περίοδο οι Παλαίμαχοι Φιλίππου δεν μπορούσαν να απεγκλωβιστούν από την άμυνα των αντιπάλων τους, σκόραραν 6 πόντους, για να φτάσει η διαφορά στο +20.

Κουτσός και Κωνσταντούλας έκαναν το 29-14, το τρίποντο του Τσάτζαλη πήγε το ματς στο 32-16, ενώ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 20 πόντους στο 36-16 από τον Χριστόπουλο. Κωνσταντούλας και Παπαδάτος έκλεισαν την περίοδο στο 42-20, παρά την προσπάθεια του Κολοβού Η. που είχε 4 πόντους για τους Παλαίμαχους Φιλίππου.

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου ισορρόπησαν την κατάσταση στην 4η περίοδο και μετά το 48-24 από τον Παπαδάτο. Με τον Νίκολιτς να βάζει 9 συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 48-30 και 51-33, για να πάει στους 20 η διαφορά από τον Τσάτζαλη. Το τελικό 56-38 γράφτηκε από δύο τρίποντα, του Κολτσίδα και του Παπαδάτου.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 17 πόντους, ο Κωνσταντούλας 16, ο Τσάτζαλης 11 και ο Χριστόπουλος 8. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Νίκολιτς είχε 21 πόντους και ο Κολοβός Η. 8.

NOTHING BUT NET – TSUNAMI 48-47
(10-9, 22-20, 37-32, 48-47)

Nothing But Net: Κοτσίφης Β. 8 (2), Ζήσης Δ. 6, Παναγιωτόπουλος Κ. 12, Αδαμόπουλος Δ. 3, Μπαμπάκος Κ. 10, Καραγεωργάκης Μ. 4, Ζήσης Γ. 4, Καραχάλιος Γ. 1.

Tsunami: Παβέλης Θ. 3, Γακόπουλος Ν. 5 (1), Σταθόπουλος Κ. 3 (1), Αντωνιάδης Π. 16, Γιαννουλάκης Δ. 3 (1), Μακρής Κ., Ζαΐμης Α. 17 (1).

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ZEPPELIN 38-56
(12-9, 14-25, 20-42, 38-56)

Παλαίμαχοι Φιλίππου: Νίκολιτς Β. 21, Τούσης Ν. 2, Πυλόστομος Λ., Κολιτσίδας 3 (1), Κολοβός Φ. 4, Κολοβός Η. 8, Μυλωνάς Γ..

Zeppelin: Χριστόπουλος 8, Κωνσταντούλας 16 (1), Κουτσός 2, Τσάτζαλης 11 (1), Πασσάς 2, Παπαδάτος 17 (3).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …