Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / «Πράσινος» αέρας στην Πόλη!

«Πράσινος» αέρας στην Πόλη!

Να πούμε ότι ο Παναθηναϊκός έκανε… πρόβα τζενεράλε στην Κωνσταντινούπολη ενόψει του φάιναλ φορ; Ίσως τραβηγμένο, καθώς η σεζόν έχει πολύ δρόμο μπροστά της, οι «πράσινοι», πάντως, στην Πόλη που θα κληθούν να υπερασπιστούν το στέμμα τους έδωσαν μια μεγάλη παράσταση και έκαναν τεράστιο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά. Πλέον, νίκη επί της Φενέρ στο ΟΑΚΑ την επόμενη εβδομάδα, τους φέρνει με το… ενάμισι πόδι στα νοκ άουτ από την 4η αγωνιστική (και με τα δύο αν η τραγική Αρμάνι ξαναχάσει από την Ουνίκς).

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε τη Φενέρ από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και είχε ήδη πάρει 15 πόντους διαφορά, με το τελικό 56-77 να δείχνει την εικόνα του αγώνα, αγώνα τον οποίο οι «πράσινοι» ήλεγξαν απολύτως. Από το 8ο λεπτό και μετά η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να ξαναρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ως το τέλος του αγώνα.

Η διαφορά στο σκορ αποτυπώνεται και στη στατιστική των δύο ομάδων. Αμφότεροι σούταραν με 50% στα δίποντα, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε 39% στα τρίποντα, ενώ οι Τούρκοι 21% με 6/28, αφού Ούκιτς (1/7), Τζέρελς (1/5) και Μπογκντάνοβιτς (1/5)… έχτισαν νέο κλειστό. Τα ριμπάουντ ελέγχθηκαν απόλυτα από την ελληνική ομάδα (26-38 με μόλις 6 επιθετικά για τη Φενέρ), οι ασίστ ήταν 12-16, ενώ κλεψίματα (7-5) και λάθη (13-12) ήταν ισορροπημένα.

Η Φενέρ είχε μπλοκαριστεί τόσο πολύ επιθετικά, που έκανε 32 δίποντα, 28 τρίποντα και μόλις 7 βολές στο ματς αφού οι επιθέσεις της εκδηλώνονταν με λάθος τρόπο. Στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα οι Τούρκοι μπήκαν με 1/10 σουτ και 1 λάθος, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με 3/15 σουτ, 2 λάθη και μόλις 1 ασίστ. Απ’ την άλλη, ο Παναθηναϊκός είχε 10/15 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, 2 λάθη και 5 ασίστ, με το ματς να τελειώνει πολύ νωρίς.

Το αρχικό 2-2 διαδέχθηκε ένα 0-13 του Παναθηναϊκού, που τον έφερε στο 2-15 με τον Μπατίστ να έχει ήδη 10 πόντους και τον Καϊμακόγλου τους άλλους 5. Τζέρελς και Μπογκντάνοβιτς στο 8ο λεπτό έβαλαν 5 πόντους μαζεμένους για να μειώσει η Φενέρ σε 9-18 και αυτή ήταν ουσιαστικά… η τελευταία αναλαμπή της στο ματς.

Ο Καϊμακόγλου απάντησε με τρίποντο, ο Τζέρελς πήγε να τον μιμηθεί αλλά αστόχησε, ο Έλληνας φόργουορντ έβαλε και δεύτερο μαζεμένο τρίποντο και το σκορ έγινε 9-24 (Καϊμακόγλου και Μπατίστ τους 22 από τους 24 πόντους του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο). Ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα στην πρώτη επίθεση της δεύτερης περιόδου, σκόραρε με τον Σάτο και ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους. Από εκεί και πέρα, η ελληνική ομάδα έπαιξε ώριμα και στρωτά, το ματς ισορρόπησε, αλλά ο Παναθηναϊκός έλεγξε την αντίπαλό του και δεν την άφησε να αποκτήσει ελπίδες νίκης.

Στο 13ο λεπτό η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους με το καλάθι και φάουλ του Τσαρτσαρή (11-29), ο Βουγιούκας με τον ίδιο τρόπο την πήγε στους 19 δύο λεπτά αργότερα (13-32) με τη Φενέρ να πλησιάζει με τον Πεκέρ σε 20-34 στο 17ο λεπτό. Όχι κάτι παραπάνω, αφού εκτός του Πεκέρ κανείς άλλος δεν έβαλε ούτε έναν πόντο στα τελευταία 4 λεπτά της περιόδου (και ο Πεκέρ έβαλε 6 όλους κι όλους), για να τελειώσει το ημίχρονο με 22-36.

Το λάθος του Διαμαντίδη στην αρχή της 3ης περιόδου έδωσε την ευκαιρία στον Τζιστ με τρίποντο να μειώσει σε 27-38 και το -11 για τη Φενέρ, για πρώτη φορά από τα μέσα της πρώτης περιόδου. Όμως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ιδανικά, με τον Ν. Καλάθη να σκοράρει για τρεις πόντους, να κλέβει την μπάλα και να δίνει ασίστ στον Διαμαντίδη για το 27-43.

Τη δεύτερη φορά που η Φενέρ μείωσε στους 11 πόντους, στο 25ο λεπτό, με 5 μαζεμένους του Κέρτις Τζέρελς για το 34-45, η άμυνα του Παναθηναϊκού την κράτησε άποντη για 2:10 και στο διάστημα αυτό με 4/4 βολές το σκορ είχε πάει και πάλι στους 15 πόντους διαφορά (34-49). Το τρίποντο του Διαμαντίδη στην εκπνοή της 3ης περιόδου (μετά το λάθος του Τζιστ) ουσιαστικά «ακύρωσε» την όλη προσπάθεια της Φενέρ στο δεκάλεπτο, αφού έγραψε το 43-58, τη στιγμή που κανονικά η Φενέρ θα είχε την τελευταία επίθεση στο -12 αλλά και την πρώτη της 4ης περιόδου.

Τελευταία φορά που η διαφορά έπεσε στους 11 πόντους ήταν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όταν Σαβάς και Τζιστ χτύπησαν από τη ρακέτα για το 47-58. Μετά από αυτό, η Φενέρ έκανε 4 λεπτά να ξαναβρεί το δρόμο προς το καλάθι, με τον Παναθηναϊκό να έχει τρέξει ένα 0-6 στο διάστημα αυτό για το 47-64 στο 35ο λεπτό.

Το ματς είχε κριθεί, οι Τούρκοι δεν το πίστευαν πια και οι δυο ομάδες ουσιαστικά έπαιζαν για τη διαφορά. Το τρίποντο του Καϊμακόγλου μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο έγραψε το 54-69, ο Λόγκαν έβαλε 4 μαζεμένους πόντους για το 56-73, με τη Φενέρ να μη σκοράρει στα τελευταία 2:47 του αγώνα και να χάνει άλλους 8 πόντους διαφορά στο διάστημα αυτό ως το τελικό 56-77. Ουσιαστικά, και νίκη να πάρει στο ΟΑΚΑ, το να πάρει τη διαφορά ανάγεται στη σφαίρα της φαντασίας, ενώ έδειξε ανήμπορη να εκμεταλλευτεί τη φροντ λάιν της απέναντι στον Παναθηναϊκό, που πέρασε από την Πόλη πολύ πιο εύκολα απ’ όσο θα περίμενε οποιοσδήποτε.

Μάλιστα, με τη νίκη αυτή οδηγό θα πάει στο επερχόμενο ματς στο ΟΑΚΑ για να καθαρίσει με 2-0 την αντίπαλό του και να ανέβει πιο ψηλά στον όμιλο, έχοντας σίγουρα από κάτω του τη Φενέρ ό,τι κι αν γίνει στη συνέχεια (τις δύο τελευταίες αγωνιστικές).

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 22-36, 43-58, 56-77.

Φενέρμπαχτσε (Σπάχια): Ούκιτς 11 (1τρ. 2ρ. 3ασ.), Τζέρελς 12 (1τρ. 3ρ. 3κλ. 4κ.φ.), Τουρκσάν 4 (8ρ.), Ονάν 2, Ατσούε 3 (1), Πεκέρ 10 (5ρ.), Τζιστ 6 (1τρ. 3ρ.), Σαβάς 2, Μπογκντάνοβιτς 3 (1), Πρέλντζιτς 3 (1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μπατίστ 15 (5ρ. 3ασ. 4κ.φ.), Λόγκαν 8, Σάτο 12 (10ρ. 3κ.φ.), Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 7 (1τρ. 6ρ. 8ασ.), Βουγιούκας 3 (3ρ.), Ν. Καλάθης 3 (1τρ. 2ρ. 2ασ.), Σμιθ (3ρ.), Καϊμακόγλου 19 (4τρ. 5ρ. 4κ.φ.), Γιασικεβίτσιους 3 (1τρ. 2ασ.).