Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Εύκολα οι Barcelioma

Εύκολα οι Barcelioma

Με νίκη 51-31 πέρασαν από το Περιστέρι και τους Παλαίμαχους Φιλίππου οι Barcelioma σε αγώνα για την 22η αγωνιστική. Αυτό σε συνδυασμό με το 20-0 επί των Tsunami, τους έφερε στο 9-13, μόλις μία ήττα πίσω από τους Zeppelin, στη μάχη για ένα καλύτερο πλασάρισμα ενόψει πλέι οφς. Οι δυο ομάδες αναμετρώνται την Κυριακή (20:00) και το παιχνίδι αναμένεται καυτό!

Στο πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 2-4 με τον Βαμβακά και τον Φλούδα, για να πάνε μετά το 4-6 το 5-10 από το τρίποντο του Μυλωνά. Οι Barcelioma μείωσαν με τον Μαρκάκη σε 8-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Εκεί ο Μαρκάκης σκόραρε για 3 πόντους, για να κάνει το 12-0, ενώ το σερί των Barcelioma έφτασε το 12-0 από τον Μενεξιάδη και τον Τσιαμούλη για το 17-10 στα μισά της περιόδου. Την επιθετική ανομβρία των Παλαίμαχων Φιλίππου, που κράτησε 4 λεπτά στο δεκάλεπτο σταμάτησε ο Τούσης, που σκόραρε 6 συνεχόμενους πόντους, για να φέρει την ομάδα του κοντά στο σκορ, στο 20-16.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους Barcelioma, που πήγαν στο 22-16 με τον Μουχάκη, αλλά ο Φλούδας απάντησε με τρίποντο για το 24-21, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 26-21 από τον πολύ καλό Μενεξιάδη. Στην 3η περίοδο, οι Barcelioma έκλεισαν πλήρως τους διαδρόμους, επέτρεψαν μόλις 2 πόντους στους Παλαίμαχους Φιλίππου (καλάθι του Κολοβού Η.) και ανέβασαν πολύ τη διαφορά.

Ο Μουχάκης έκανε το 28-21, ενώ το σερί έφτασε 10-0 ως το 34-21 από Μενεξιάδη και Αργαλιά, με τους Παλαίμαχους Φιλίππου να σκοράρουν για το 34-23. Σκαλτσογιάννης, Μενεξιάδης και Μαρκάκης έκλεισαν την 3η περίοδο στο 40-23, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά τους 20 πόντους από το καλάθι του Μενεξιάδη στο 4ο δεκάλεπτο για το 45-25. Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου απάντησαν με μικρό σερί 0-5 από Σταθόπουλο και Μυλωνά για το 45-30, αλλά ο Μενεξιάδης και ο Γκότσης έκλεισαν το ματς στο 51-31.

Από τους νικητές ο Μενεξιάδης είχε 13 πόντους, ο Μουχάκης 11 και ο Μαρκάκης 10. Για τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Σταθόπουλος είχε 8 πόντους.

Αναλυτικά οι πρωταγωνιστές:

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – BARCELIOMA 31-51
(10-8, 21-26, 23-40, 31-51)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Σταθόπουλος Π. 8, Φλούδας Π. 3 (1), Παλαιοπάνος Κ., Τούσης Ν. 6, Κολτσίδας Κ., Κολοβός Η. 4, Μυλωνάς Γ. 6 (2), Βαμβακάς Μ. 4.

Barcelioma:
Μαρκάκης Γ. 10 (1), Τσιαμούλης Π. 5, Σκαλτσογιάννης Β. 2, Λιανάκης Γ., Γκότσης Γ. 4, Μουχάκης Ν. 11, Αργαλιάς Μ. 6, Μενεξιάδης Σ. 13.

BARCELIOMA – TSUNAMI 20-0
Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στους Barcelioma μετά την αποβολή των Tsunami.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …