Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Εύκολα οι Barceλιώμα

Εύκολα οι Barceλιώμα

Οι Barceλιώμα έκαναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, επικρατώντας με 66-43 της Σοφοκλέους, που είχε ρεπό στην 1η αγωνιστική. Το ματς άνοιξε από νωρίς, αφού οι Barceλιώμα μπήκαν πολύ δυνατά, για να μην αντιμετωπίσουν πρόβλημα ως το τέλος.

*Μην ξεχάσετε να δείτε τις αλλαγές στο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής*

ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ – BARCEΛΙΩΜΑ 43-66
(6-25, 19-35, 28-56, 43-66)

Οι Barceλιώμα μπήκαν στο ματς με 0-6 από τον Ταμβάκη και τον Μενεξιάδη, ενώ μετά το καλάθι του Βουλέλη για τη Σοφοκλέους, ο Κονταράτος με τρίποντο έκανε το 2-9 για να στείλει ο Μουχάκης τα ματς στο 2-11. Οι Barceλιώμα έτρεξαν νέο σερί 0-10 ως το 4-23 με τον Ταμβάκη και τον Τσιαμούλη να σκοράρουν κατά κύριο λόγο. Το καλάθι του Φέγγου μείωσε σε 6-23, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 20 πόντους από το τρίποντο του Κονταράτου, 8-28, στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου.

Με τα καλάθια από τον Βουλέλη, που έβαλε 6 πόντους στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, η Σοφοκλέους μείωσε σε 12-29, για να κάνει ο Νάκης το 15-31 λίγο αργότερα. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 20 πόντους από τον Μουχάκη και τον Ταμβάκη, 15-35, με τη Σοφοκλέους να κλείνει το ημίχρονο στο 19-35 με τους Βουλέλη και Κοροβέση.

Η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Βουλέλη να σκοράρει 4 πόντους για το 23-35. Οι Barceλιώμα απάντησαν για να πάρουν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα με σερί 0-10, το οποίο με τον Μουχάκη και τον Γκότση τους έφερε στο 23-45. Η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους από το καλάθι του Τσιαμούλη, για να τελειώσει η περίοδος στο 28-56 με τους Μενεξιάδη και Ταμβάκη να σκοράρουν στο τέλος.

Στο 4ο δεκάλεπτο μέχρι το 35ο λεπτό οι δυο ομάδες δεν σκόραραν αρκετά, το σκορ ήταν 30-59 με τον Μουχάκη να σκοράρει για τους Barceλιώμα και τον Σπανό για τη Σοφοκλέους. Η Σοφοκλέους έτρεξε δικό της σερί 8-0 με τον Βουλέλη και τρίποντο από τον Κοροβέση για να πλησιάσει σε 38-59, με τον Κονταράτο και τον Ταμβάκη να απαντούν για τους Barceλιώμα για το τελικό 43-66.

Για τους νικητές ο Ταμβάκης είχε 22 πόντους, ο Μουχάκης 18, ο Κονταράτος 10, ενώ οι Μενεξιάδης και Τσιαμούλης είχαν από 7. Για τη Σοφοκλέους ο Βουλέλης είχε 22 πόντους.

Σοφοκλέους: Περιστεράκης Μ., Δημούλης Δ., Φέγγος Σ. 6, Βουλέλης Π. 22, Νάκης Α. 4, Δικαίος Α., Κοροβέσης Π. 5 (1), Γρίβας Ν. 3, Ισάρης Μ., Φραγκάκης Η., Σπανός Α. 3.

Barceλιώμα: Μενεξιάδης Σ. 7, Τσιαμούλης Π. 7, Γκότσης Γ. 2, Κονταράτος Ν. 10 (2), Ταμβάκης Θ. 22, Μουχάκης Ν. 18.