Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Προελαύνουν οι Gastone!

Προελαύνουν οι Gastone!

Με τη νίκη με 78-75 στον εξ αναβολής αγώνα 7ης αγωνιστικής με τους εBEERους, οι Gastone έφτασαν τις 10 συνεχόμενες και ανέβηκαν στη 2η θέση του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Σε άλλο αγώνα της 7ης αγωνιστικής, η Κάτω Γειτονιά κέρδισε με 66-49 την Ήρεμη Δύναμη. Για τη 13η αγωνιστική οι Barceλιώμα επικράτησαν με 65-62 του Άφοβου και η S-Parta BC κέρδισε με 60-49 την Drink Team. Για την 5η αγωνιστική οι Alley Ουπς νίκησαν τους Jets με 57-43. Τέλος, σε αγώνα της 2ης αγωνιστικής οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 63-34 τους Τριπόντιους για να παραμείνουν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

εBEERοι – GASTONE 75-78
(22-25, 37-42, 45-56, 75-78)

Σε ματς της 7ης αγωνιστικής οι Gastone κέρδισαν με 75-78 τους εBEERους, μετά από σκληρό ντέρμπι, αντάξιο της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων, που ήταν μαζί στη 2η θέση της λίγκας μέχρι τον αγώνα. Το ρεκόρ του Αλεβίζου, που με 9 τρίποντα στο ματς έσπασε το προηγούμενο του Παπαδάτου (Zeppelin) με 8, που συνοδεύτηκε από την τρομερή προσπάθειά του στο τέλος (22 πόντοι στην 4η περίοδο) δεν μπόρεσε να συνδυαστεί με τη νίκη, καθώς Πανδής και Καραλής φρόντισαν ώστε η ομάδα τους να πάρει άλλο ένα ροζ φύλλο.

Οι Gastone μπήκαν καλύτερα στο ματς, με τον Μαρίνη να βάζει τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του προηγήθηκαν με 4-8, για να μειώσει ο Γκούσκος Μ. σε 6-8. Ο Πανδής και ο Βλαχογεώργης έφεραν την ομάδα τους στο 6-12, με τον Χαντόπουλο να μειώνει με τρίποντο. Μετά το 9-16 από τον Κόμνο και τον Βλαχογεώργη, οι εBEERοι έτρεξαν 9-0 σερί, με τον Χανιωτάκη και τον Αλεβίζο να γράφουν το 18-16. Ο Καραλής με 4 πόντους σταμάτησε το σερί, για να πάει το ματς από το δεύτερο τρίποντο του Αλεβίζου (10 πόντοι στην περίοδο) στο 22-22 και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Πανδή, 22-25.

Οι εBEERοι με νέο σερί 8-0 με τρίποντα του Κολυβά και του Χανιωτάκη και ένα καλάθι του Αλεβίζου προσπέρασαν με 30-25, με τον Πανδή και τον Ροντογιάννη να πλησιάζουν σε 32-31. Ο Ρήγας και ο Γκούσκος Δ. πήγαν την ομάδα τους στο 37-31, αλλά ο Πανδής και ο Κορμανός ισοφάρισαν τον αγώνα σε 37-37, για να φέρει ο Πανδής με 5 ακόμα πόντους τους Gastone στο 37-42 στο ημίχρονο.

Οι εBEERοι «κόλλησαν» επιθετικά στην 3η περίοδο, με αποτέλεσμα οι Gastone να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Καραλής και ο Βλαχογεώργης έφεραν την ομάδα τους στο 37-46, με τον Κορμανό να γράφει το +11 αμέσως μετά. Οι εBEERοι απάντησαν με τρίποντα του Χαντόπουλου και του Αλεβίζου για το 43-48, ενώ ο τελευταίος έκανε και το 45-50. Η περίοδος, όμως, τελείωσε με 4/4 βολές από Καραλή και Πανδή και καλάθι του Βλαχογεώργη για το 45-56.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κορμανός σκόραρε για το 45-58 της ομάδας του, με τους εBEERους να αφυπνίζονται και να απαντούν με 12-0 για το 57-58. Ο Γκούσκος Δ. με 5 πόντους μείωσε σε 50-58, με τον Αλεβίζο να παίρνει τη σκυτάλη και να ξεκινά μια τρελή παράσταση στην 4η περίοδο με 7 πόντους για το 57-58. Ο Καραλής διέκοψε το σερί για το 57-60, οι Gastone πήγαν στο 57-62 με τον ίδιο, ενώ μετά από νέο τρίποντο του Αλεβίζου ο Κορμανός ήταν που σκόραρε για το 60-66 της ομάδας του. Με 3:24 για το τέλος, νέο τρίποντο του Αλεβίζου έκανε το 63-66, με τον Καραλή να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ για το 64-69 των Gastone, με τους εBEERους να αστοχούν στις επόμενες επιθέσεις τους με αποτέλεσμα ο Ροντογιάννης και ο Καραλής (14 πόντοι στο δεκάλεπτο) να φέρουν τους Gastone στο 64-72 με 1:04 για το τέλος.

Οι εBEERοι έχασαν κι άλλη επίθεση στα 50 δευτερόλεπτα, αλλά οι Gastone τους μιμήθηκαν και στα 29 δευτερόλεπτα ο Ρήγας με δίποντο μείωσε σε 66-72. Στα 19 δευτερόλεπτα από το φάουλ που έγινε ο Καραλής έκανε με 2/2 βολές το 66-74, με τον Αλεβίζο στα 16 δευτερόλεπτα να κάνει το 69-74, τους εBEERους να κάνουν αμέσως φάουλ για το 69-75 των Gastone και τον Αλεβίζο στα 10 δευτερόλεπτα να βάζει το 8ο του τρίποντο στο ματς για το 72-75.

Νέο φάουλ και ξανά 1/2 βολές από τους Gastone για το 72-76 στα 7 δευτερόλεπτα, με τον Αλεβίζο να σκοράρει ξανά για τρεις πόντους, 75-76 στα 2 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Πανδής κέρδισε φάουλ, έβαλε 2/2 βολές για το 75-78, αλλά οι εBEERοι δεν μπόρεσαν στην εκπνοή να βάλουν την προσευχή νίκης, ολοκληρώνοντας την απόλυτη ανατροπή.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 39 πόντους, ο Χαντόπουλος 9 και ο Γκούσκος Δ. πρόσθεσε 8. Για τους Gastone ο Πανδής είχε 25 πόντους, ο Καραλής έβαλε 22, ο Βλαχογεώργης είχε 10, ο Μαρίνης και ο Κορμανός έβαλαν από 8.

εBEERοι (Χαντόπουλος Θ.): Γκούσκος Δ. 8 (1), Γκούσκος Μ. 2, Χαντόπουλος Θ. 9 (2), Χανιωτάκης Γ. 5 (1), Αλεβίζος Δ. 39 (9), Κανελλίδης Π., Μόντι Β., Ρήγας Χ. 6, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 3, Κολυβάς Ν. 3 (1).

Gastone (Σακελλαρόπουλος Ν.): Καραλής Γ. 22, Βλαχογεώργης Κ. 10, Ζέκιος Θ., Κόμνος Κ. 2, Μαρίνης Μ. 8, Κορμανός Θ. 8, Πανδής Γ. 25 (2), Ροντογιάννης Α. 3.

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – BARCEΛΙΩΜΑ 62-65
(8-11, 26-26, 43-41, 62-65)

Σε αγώνα της 13ης αγωνιστικής οι Barceλιώμα κέρδισαν τον Άφοβο με 65-62 μετά από σκληρό ντέρμπι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον περσινό MVP του πρωταθλήματος, Νίκο Μουχάκη, και δίπλα του τον Ταμβάκη. Το παιχνίδι ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, οι Barceλιώμα προηγήθηκαν με 2-4 με Μουχάκη και Ταμβάκη, με τον Άφοβο να ισοφαρίζει με τον Ποντικόπουλο. Ο Ταμβάκης με τρίποντο πήγε την ομάδα του στο 4-7, αλλά ο Άφοβος προσπέρασε με τον Καραντζούνη και τον Τραϊφόρο με 8-7. Η πρώτη περίοδος, από το καλάθι του Λουμιώτη, τελείωσε με 8-11 για τους Barceλιώμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μουχάκης και ο Λουμιώτης έφεραν την ομάδα τους στο 10-17, με τον Άφοβο να μην μένει για πολλή ώρα μακριά, ο Καραντζούνης και ο Αναγνώστου μείωσαν σε 16-17, με τους Barceλιώμα να πηγαίνουν στο 18-21 με Μουχάκη και Ταμβάκη. Ο Άφοβος προσπέρασε με τον Καραντζούνη και τον Συσκάκη (22-21) και πήγε με τον Καραντζούνη και τον Ντούβα στο 26-24, για να κλείσει ισόπαλο το ημίχρονο από βολή του Μενεξιάδη.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Καρουτάς και ο Τραϊφόρος έφεραν τον Άφοβο στο 30-26, με τους Barceλιώμα να αντιδρούν μετά το 34-30 από τον Ντούβα και να μειώνουν με τον Λουμιώτη σε 34-33 για να ισοφαρίσει ο Μουχάκης μετά σε 36-36. Ο Καρουτάς με 4 πόντους έφερε την ομάδα του στο 40-36, ο Καραντζούνης με τρίποντο έκανε το 43-36, αλλά ο Μουχάκης με 5 πόντους ως το τέλος της περιόδου βοήθησε τους Barceλιώμα να πλησιάσουν σε 43-41.

Στην 4η περίοδο ο Νικολόπουλος ισοφάρισε το ματς σε 43-43 για να γράψει ο Ταμβάκης το 43-45 για τους Barceλιώμα. Ο Νικολόπουλος έφερε την ομάδα του στο 44-47, αλλά ο Άφοβος αντέδρασε και με τον Ντούβα και τον Καραντζούνη προσπέρασε με 48-47. Ο Κονταράτος με τρίποντο έκανε το 48-52, αλλά ο Καραντζούνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, 51-52. Ταμβάκης και Μουχάκης έφεραν το ματς στο 53-56, αλλά ο Άφοβος είχε και πάλι απάντηση, ο Γκότσης και ο Ντούβας σκόραραν για το 57-56 της ομάδας τους. Ο Νικολόπουλος σκόραρε για το 57-58, ο Καρουτάς απάντησε και ο Μουχάκης είχε 2/2 βολές για το 59-60 των Barceλιώμα. Ο Άφοβος έχασε την επόμενη επίθεση, ο Ταμβάκης με τρίποντο έκανε το 59-63 για την ομάδα του, ο ίδιος είχε 1/2 βολές για το 59-64 πριν μειώσει ο Καραντζούνης με τρίποντο σε 62-64 και ο Ταμβάκης ξανά με 1/2 βολές γράψει το τελικό 62-65.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 24 πόντους, ο Ταμβάκης 22 και ο Λουμιώτης 9. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 20 πόντους, ο Τραϊφόρος και ο Ντούβας από 10 και ο Καρουτάς 8.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Τσικόλας Γ.): Μπολώσης Κ., Αναγνώστου Σ. 6, Συμεωνίδης Ε. 2, Ντούβας Ε. 10, Τραϊφόρος Κ. 10, Γκότσης Μ. 2, Καραντζούνης Τ. 20 (3), Συσκάκης Α. 2, Καρουτάς Ν. 8, Ποντικόπουλος Α. 2.

Barceλιώμα (Γκότσης Γ.): Μενεξιάδης Χ. 1, Σκαλτσογιάννης Β., Νικολόπουλος Θ. 6, Ταμβάκης Θ. 22 (2), Λουμιώτης Γ. 9, Κονταράτος Ν. 3 (1), Μουχάκης Ν. 24 (1).

DRINK TEAM – S-PARTA BC 49-60
(8-13, 22-32, 36-51, 49-60)

Για τη 13η αγωνιστική η S-Parta BC κέρδισε με 60-49 την Drink Team, παίρνοντας διψήφια διαφορά μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε με την Drink Team να προηγείται με 6-3 με καλάθια από τον Γιαννιτσιώτη Β. και τον Μπεκρή, για να απαντήσει και να ισοφαρίσει η S-Parta BC με δύο τρίποντα από Ορνιθόπουλο και Κουζοβουνά. Η Drink Team με τον Κώτσογλου πήγε στο 8-6, για να απαντήσει ο Κουκάκης με 5 πόντους και ο Κουζοβουνάς για το 8-13 της S-Parta BC στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Λαζάρου με 5 πόντους έφερε την Drink Team στο 13-15, με τον Γιαννιτσιώτη Β. να παίρνει τη σκυτάλη και να βάζει κι αυτός 5 συνεχόμενους πόντους, για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 18-17. Η S-Parta BC αντέδρασε και με τρίποντο του Κουκάκη προσπέρασε, για να έχουμε ισοπαλία στους 20 πόντους από τον Λαζάρου. Η S-Parta BC έτρεξε σερί 0-6 με τον Κουζουβουνά Μ. και τον Κουζοβουνά για το 20-26, με τον Ορνιθόπουλο να κάνει το 21-28. Στο 22-30 πήγε την ομάδα του ο Κουζοβουνάς, για να γράψει το 22-32 του ημιχρόνου ο Σπανίδης.

Στην επανάληψη η διαφορά έμεινε σε μονοψήφια επίπεδα, με τον Λαζάρου και τον Γιαννιτσιώτη Β. να μειώνουν σε 28-38, για να κάνει ο Μπεκρής το 31-40 και ο Λαζάρου του 33-40. Η S-Parta BC αντέδρασε και πάλι σωστά, με τον Κουζοβουνά και τον Κοτρώνη πήγε στο 33-46, για να κάνει ο Κοτρώνης το 34-48. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 36-48, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε στο 36-51 από τον Κουζοβουνά.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Drink Team πλησίασε σε 42-53 με τον Λαζάρου και τον Κώτσογλου, αλλά ο Κουζοβουνάς και ο Κοτρώνης κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας, 47-57. Το τελικό 49-60 για τη S-Parta BC διαμόρφωσαν ο Μυλωνάς και ο Σέμας εκατέρωθεν.

Για τους νικητές ο Κουζοβουνάς είχε 23 πόντους, ο Κουκάκης είχε 11, ο Κοτρώνης 10. Για την Drink Team ο Λαζάρου είχε 18 πόντους, ο Γιαννιτσιώτης Β. 12, ο Μπεκρής 8 και ο Κώτσογλου 7.

Drink Team (Κουμάνης Σ., Καβακιώτης): Γιαννιτσιώτης Β. 12 (1), Σέμας Β. 2, Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ. 2, Κουμάνης Σ., Λαζάρου Γ. 18 (1), Κώτσογλου Σ. 7, Αυγουλάς Δ., Μπεκρής Γ. 8, Καβακιώτης Κ..

S-Parta BC
(Κοτρώνης Κ.): Ορνιθόπουλος Π. 6, Ανδρικόπουλος Τ., Μαυρούτσος Π. 2, Κοτρώνης Κ. 10, Κουζοβουνάς Σ. 23 (1), Κουζουβουνάς Μ. 5, Κοτρώνης Α., Κουκάκης Α. 11 (3), Σπανίδης Ν. 2, Μυλωνάς Γ. 1, Διαμαντόπουλος Μ..

ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 66-49
(8-7, 28-19, 49-26, 66-49)

Σε ματς της 7ης αγωνιστικής η Κάτω Γειτονιά κέρδισε με 66-49 την Ήρεμη Δύναμη για να ανέβει πάνω από τη ζώνη των play out. Το παιχνίδι ξεκίνησε κλειστά, στο 6-6 με το τρίποντο του Χατζηπαρασκευά και τα καλάθια του Χατζηιωαννίδη. Το 8-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έκανε ο Φωτιάδης Χ. για την Κάτω Γειτονιά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χατζηιωαννίδης μείωσε σε 10-9 φτάνοντας τους 7 πόντους για την ομάδα του. Ο Φαββιας έκανε το 12-9 για την Κάτω Γειτονιά, ενώ με δικό του τρίποντο η Κάτω Γειτονιά έφτασε στο 15-11. Ο Τσέρτος σκόραρε για την Ήρεμη Δύναμη, αλλά ο Μαυράκης με 4 πόντους και ο Φαββιας πήγαν την ομάδα τους στο 22-15. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ήρεμη Δύναμη πήρε 4 πόντους από τον Νικολόπουλο, αλλά ο Φαββιας (9 πόντοι στην περίοδο) και ο Φωτιάδης Α. έφεραν την Κάτω Γειτονιά στο 28-19 της ανάπαυλας.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε περισσότερο, αφού η Ήρεμη Δύναμη δεν είχε σταθερό σκορ. Με τον Φωτιάδη Χ. και τον Φαββια η Κάτω Γειτονιά πήγε στο 33-21, ενώ μετά το τρίποντο του Μπίτσικα για την Ήρεμη Δύναμη, ο Μαυράκης έφερε την ομάδα του στο 37-24, για να κάνει ο Λιακόπουλος με 4 πόντους το 42-26 για την ομάδα του. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σερί 7-0 για την Κάτω Γειτονιά, ο Μαυράκης, ο Λιακόπουλος και ο Φωτιάδης Χ. έφτασαν την ομάδα τους στο 49-26 στο 30ο λεπτό.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στην 4η περίοδο, με τρίποντα από Κωνσταντόπουλο και Χάχαλη Χ. το ματς πήγε στο 52-29, με τον Χάχαλη Β. να πετυχαίνει νέο τρίποντο για το 52-32. Η Ήρεμη Δύναμη με τον Χάχαλη Β. και τον Χατζηιωαννίδη μείωσε σε 56-39, για να απαντήσει απ’ την άλλη ο Κωνσταντόπουλος και ο Λιακόπουλος. Ο Μαυράκης, μετά το 62-44 από τον Χατζηιωαννίδη, σκόραρε ως την εκπνοή για να φέρει την ομάδα του στο 66-49, με το ματς να κλείνει με τρίποντο του Νικολόπουλου.

Για τους νικητές ο Μαυράκης είχε 16 πόντους, ο Φαββιας είχε 14, όσους και ο Λιακόπουλος, ενώ ο Φωτιάδης Χ. είχε 9 και ο Κωνσταντόπουλος 7. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Χατζηιωαννίδης είχε 18 πόντους, ο Νικολόπουλος 12 και ο Χάχαλης Β. 8.

Κάτω Γειτονιά (Κωστελέτος Λ.): Φάββας Σ. 14 (1), Χατζηπαρασκευάς Χ. 3 (1), Φωτιάδης Χ. 9, Λιακόπουλος Η. 14, Μαυράκης Δ. 16, Φωτιάδης Α. 2, Τσαμάλης Π. 1, Κωνσταντόπουλος Γ. 7 (1).

Ήρεμη Δύναμη (Χάχαλης): Χατζηιωαννίδης Μ. 18, Τσέρτος Φ. 5, Χάχαλης Β. 8 (1), Μπίτσικας Μ. 3 (1), Νικολόπουλος Δ. 12 (1), Γράψας Μ., Χάχαλης Χ. 3 (1), Καννέλος Γ..

ALLEY ΟΥΠΣ – JETS 57-43
(22-10, 27-21, 48-31, 57-43)

Σε ματς της 5ης αγωνιστικής οι Alley Ουπς κέρδισαν τους Jets με 57-43, παίρνοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς στην επανάληψη, εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των αντιπάλων τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Alley Ουπς, που μπήκαν στο παρκέ με τον Γιαννουκά να βάζει 5 πόντους και τον Κουλούπη 4, για να πάνε στο 11-0 στο ξεκίνημα. Οι Jets αντέδρασαν και με τον Μπουρδανιώτη Α. μείωσαν σε 11-5, για να κάνουν μετά το καλάθι του Κουλούπη ο Ουζουνίδης και ο Κιούσης το 15-9.

Οι Alley Ουπς δεν έχασαν τον έλεγχο, όμως, με τον Γονιδάκη και τον Παρασκευόπουλο έφτασαν στο 20-10 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο από τον Παπαδόπουλο στο 22-10. Στη δεύτερη περίοδο, ο Χατζηνικολάου Χ. σκόραρε για το 25-12 της ομάδας του, αλλά οι Jets με τον Ουζουνίδη και τον Κωνσταντίνου πλησίασαν σε 27-18, με τον Ονουφρίου να κάνει πριν τελειώσει το ημίχρονο το 27-21.

Οι Jets προσπάθησαν να πλησιάσουν περισσότερο στο ξεκίνημα της επανάληψης, μείωσαν με τον Ουζουνίδη σε 30-24, αλλά δεν άντεξαν παραπάνω, ο Παπαδόπουλος με τρίποντο και ο Γονιδάκης έκαναν το 35-24, για να πάνε στο 40-26 με τρίποντο του Γιαννουκά οι Alley Ουπς. Μετά το νέο τρίποντο του Κουλούπη για το 43-28, οι Jets έμειναν με 4 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα, καθώς ο Μπουρδανιώτης Α. τραυματίστηκε. Ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο έκανε το 46-28, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 48-31 μετά από καλάθι του Κωνσταντίνου για τους Jets.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς στο 51-31, οι Jets μείωσαν σε 51-35 με τον Ουζουνίδη και τον Κωνσταντίνου, για να πάει τους Alley Ουπς στο 53-35 ο Παρασκευόπουλος. Ο Ουζουνίδης έκανε το 53-39, για να έρθει το τρίποντο του Παπαδόπουλου για το 57-39, με το ματς να τελειώνει στο 57-43 από τα καλάθια του Ονουφρίου.

Για τους νικητές ο Κουλούπης είχε 14 πόντους, ο Γιαννουκάς 11, ο Χαραλαμπόπουλος και ο Παπαδόπουλος από 8. Για τους Jets ο Ουζουνίδης είχε 13 πόντους, ο Κωνσταντίνου 12 και ο Ονουφρίου 9.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν.): Χατζηνικλάου Χ. 4, Παπαδόπουλος Β. 8 (2), Κουλούπης Θ. 14 (1), Χατζηνικολάου Σ. 1, Γονιδάκης Κ. 5, Χαραλαμπόπουλος Γ. 8 (1), Παρασκευόπουλος Ν. 6, Γιαννουκάς Α. 11 (3).

Jets (Μητσάκης Γ.): Μπουρδανιώτης Α. 6, Ουζουνίδης Θ. 13, Ονουφρίου Π. 9 (1), Κωνσταντίνου Α. 12, Κιούσης Θ. 3, Τζιούρης Δ..

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ 63-34
(22-8, 33-17, 50-27, 63-34)

Σε ματς της 2ης αγωνιστικής οι Σιτγκιντριακοί κέρδισαν τους Τριπόντιους με 63-34 για να πάνε στο 11-1 και να παραμείνουν μόνοι πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ράλλη να σκοράρει για το 3-3, αλλά τους Στιγκιντριακούς από εκεί και πέρα να τρέχουν ένα σερί 10-0 με τον Γράψα και τον Εγγλέζο για να πάνε στο 13-3. Το σερί διέκοψε ο Χασιώτης, με τον Εγγλέζο και τον Γκιόση με τρίποντο να πηγαίνουν το ματς στο 20-5. Η πρώτη περίοδος έκλεισε το 22-8 με τον Ράλλη να σκοράρει στο τέλος για τους Τριπόντιους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τριπόντιοι πλησίασαν αρκετά, με 6 συνεχόμενους πόντους του Καλορίτη πήγαν στο 22-14, για να φτάσουν και στο 22-16 αμέσως μετά. Το τάιμ άουτ των Στιγκιντριακών ανέκοψε το ρυθμό των Τριπόντιων, για να ακολουθήσει ένα σερί 11-0 για τους νικητές. Ο Εγγλέζος, ο Κυριαθόπουλος και ο Γρυπάρης πήγαν την ομάδα τους στο 33-16, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 33-17 από βολή του Καλορίτη.

Στην 3η περίοδο ο Εγγλέζος μπήκε με 6 πόντους για το 39-21, τη στιγμή που οι Τριπόντιοι έπαιρναν σκορ από Ράλλη και Χασόγια, με τον Καλορίτη να κάνει το 39-23. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους, στο 44-23 από τον Γράψα και τον Καζάκο, με τους Στιγκιντριακούς, μετά το τρίποντο του Μπέη, να πηγαίνουν στο 48-26 με τον Καζάκο και τον Γκιόση. Οι Στιγκιντριακοί έπεσαν, μετά, θύμα των τραυματισμών, το ρόστερ των 8 ατόμων που είχαν στο ματς δέχτηκε μεγάλο πλήγμα, καθώς είχαν 4 τραυματισμούς, με αποτέλεσμα να μείνουν με 4 υγιείς παίκτες στο παρκέ και τον Μπέη να παίζει μόνο… στην άμυνα.

Η 3η περίοδος έκλεισε στο 50-27 από τον Γκιόση για τους Στιγκιντριακούς, οι οποίοι πήγαν με τον Γράψα στο 52-27 στο 4ο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Μπούσουλα και το καλάθι του Μπότση έφεραν την ομάδα τους στο 57-29 στην 4η περίοδο, με τον Δαμιανάκη να σκοράρει τρίποντο για το 57-32. Στο 63-32 πήγαν οι Στιγκιντριακοί με τον Εγγλέζο και τον Καζάκο, για να μειώσει στο τέλος ο Δαμιανάκης στο τελικό 63-34.

Για τους νικητές ο Εγγλέζος είχε 21 πόντους, ο Γράψας 11 και ο Γκιόσης 7. Για τους Στιγκιντριακούς ο Καλορίτης είχε 9 πόντους, ο Ράλλης 8 και ο Δαμιανάκης 7.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Γαβρίδης Γ., Μπούσουλας Μ. 5 (1), Μπότσης Γ. 6, Γρυπάρης Θ. 3, Εγγλέζος Τ. 21, Γράψας Α. 11, Κυριαθόπουλος Κ. 4, Γκιόσης Γ. 7 (1), Νούκας Δ., Καζάκος Π. 6.

Τριπόντιοι (Παβατζόγλου, Δημόγιωργας Π.): Τσαφαντάκης Δ., Καλορίτης Ν. 9, Μπέης Α. 3 (1), Ράλλης Κ. 8 (1), Δημόγιωργας Π., Χασόγιας Θ. 5, Χασιώτης Γ. 2, Δαμιανάκης Κ. 7 (1).