Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Έκλεψε τη νίκη με Ούκιτς!

Έκλεψε τη νίκη με Ούκιτς!

Με ένα μεγάλο παιχνίδι από τον Ρόκο Ούκιτς ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τη Λιθουανία, κερδίζοντας με 73-78 τη Ζαλγκίρις Κάουνας για την 8η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Αυτή η εκτός έδρας νίκη ουσιαστικά σχεδόν ρεφάρει την εντός από τη Ρεάλ και βάζει τον Παναθηναϊκό… καβάλα στ’ άλογο της πρόκρισης με 5-3. Οι «πράσινοι» είναι 4οι στον όμιλο, μία νίκη πάνω από τη Μάλαγα και δύο, πλέον, από τη Ζαλγκίρις, επί της οποίας έχουν 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Νίκη επί της Εφές την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ είναι καθοριστικής σημασίας στη μάχη για τα προημιτελικά.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, ο Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν λίγο πίσω στο σκορ, αλλά, αποδείχτηκε, όχι τόσο πίσω ώστε να μην μπορεί να ακολουθήσει και να προσπεράσει την κατάλληλη στιγμή. Μετά το 36ο λεπτό οι «πράσινοι» προσπέρασαν και με τον Ούκιτς κράτησαν το προβάδισμα για να κάνουν μια πολύ μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα.

Ο Κροάτης είχε σε 33 λεπτά 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, αλάνθαστος, με 5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2/4 βολές, 28 ranking. Από κοντά και ο Διαμαντίδης με 13 πόντους, 10 ασίστ και 2 κλεψίματα (με 4/10 τρίποντα και 3 λάθη) σε 37 λεπτά. Ο Παναθηναϊκός πήρε 16 ασίστ από τα βασικά του ασόδυα και προφανώς αυτό έγειρε πολύ την πλάστιγγα στην «πράσινη» πλευρά, ιδίως με την αναλογία ασίστ-λαθών των δυο παικτών να είναι στο 16-3.

Ο Πεδουλάκης είδε και τον Γκιστ να παίζει πολύ καλά (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) οι τρεις αυτοί έπαιξαν σχεδόν 110 από τα 200 λεπτά του Παναθηναϊκού στο ματς. Απ’ την άλλη, μειωμένος ήταν ο χρόνος του Καπόνο, με τον Μπανκς να κάθεται και στα 40 λεπτά στον πάγκο, πληρώνοντας το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό είναι εκτός τόπου και χρόνου (βέβαια, αν έχανε ο Παναθηναϊκός, όλοι θα αναρωτιόνταν γιατί δεν τον δοκίμασε έστω ο Πεδουλάκης, έτσι πάνε αυτά). Μασιούλις και Μπράμος είχαν 1/10 τρίποντα, αλλά στην τελική σούμα δεν κόστισε αυτό στον Παναθηναϊκό, που πήρε το ροζ φύλλο με τον Ούκιτς να υπάρχουν διαστήματα που έκανε απίστευτα πράγματα στο παρκέ.

Με τρίποντα από Διαμαντίδη και Ούκιτς
ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με 2-6 για να φέρουν ο Λαφαγιέτ με τον Κ. Λαβρίνοβιτς τη Ζαλγκίρις μπροστά με 7-6. Διαμαντίδης και Ούκιτς συνέχισαν για το 10-11, ενώ ο Λασμ ήταν ο τρίτος «πράσινος» που σκόραρε στο ματς, 12-13. Όμως, η Ζαλγκίρις κάπου εκεί πήρε το μικρό προβάδισμα που διατήρησε για περίπου 30 λεπτά, με τον Πόποβιτς και τον Κ. Λαβρίνοβιτς για το 18-15. Πόποβιτς και Φουτ είχαν 4/4 βολές για το 22-17 με τον Γκιστ να καρφώνει στο τέλος της περιόδου μετά από κλέψιμο.

Ο Φουτ ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 5, ενώ τρίποντα από Μπράμο και Κουζμίνσκας έγραψαν το 27-22. Ο Κουζμίνσκας έφερε την ομάδα του στο 29-24, για να απαντήσει ο Λασμ με καλάθι και φάουλ για το -2, αλλά ο Γιαφτόκας με καλό τελείωμα από την πάσα του Πόποβιτς έκανε το 33-27 για τους Λιθουανούς. Το τρίποντο του Καπόνο μείωσε σε 33-32, αλλά ο Κ. Λαβρίνοβιτς φρόντισε να μην πάρει προβάδισμα ο Παναθηναϊκός, με τον Λαφαγιέτ να κάνει με τρίποντο το 40-35 μετά το κάρφωμα του Γκιστ.

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Λαφαγιέτ να σκοράρει τρίποντο στην τελευταία επίθεση της Ζαλγκίρις στο πρώτο μέρος, αλλά ευτύχησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο στην εκπνοή με τον Ούκιτς για το 43-40 του ημιχρόνου. Όλο, ουσιαστικά, το πρώτο ημίχρονο είδε τις δύο ομάδες να σκοράρουν ανταλλάσσοντας καλάθια, σε ένα ματς που καμία δεν μπορούσε να πάρει τον έλεγχο και έτσι συνεχίστηκε η κατάσταση και στην 3η περίοδο.

Ο Πόποβιτς έκανε το 45-40,
για να απαντήσει ο Γκιστ για το 45-44, ο Γιαφτόκας έφερε τη Ζαλγκίρις στο 49-44, για να έρθει ο Ούκιτς για το 49-48, με τον Μασιούλις από επιθετικό ριμπάουντ να κάνει το 49-50 για τον Παναθηναϊκό. Το κάρφωμα του Λασμ κράτησε για λίγο ακόμα μπροστά το «τριφύλλι», 51-53, πριν ο Λαφαγιέτ με τρίποντο και λέι απ κάνει το 56-53. Ο Διαμαντίδης απάντησε με δικό του τρίποντο για την ισοφάριση, για να κλείσει ο Φουτ από επιθετικό ριμπάουντ στην εκπνοή την 3η περίοδο στο 58-56.

Ο Λαφαγιέτ ήταν που έκανε το 61-56
για τη Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με καλάθι και φάουλ από τον Μπράμο, πριν ο Διαμαντίδης με τρίποντο 6:50 πριν το τέλος ισοφαρίσει το ματς σε 63-63. Με 5 λεπτά για το φινάλε ο Ούκιτς με ντράιβ έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, 65-66, ενώ ο Γκιστ μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 67-68. Η Ζαλγκίρις απάντησε με τον Πόποβιτς, αλλά από την ασίστ του Διαμαντίδη ο Γκιστ κάρφωσε για το 69-70 με 3:30 για το φινάλε.

Το λάθος του Πόποβιτς και το τρίποντο του Ούκιτς έγραψαν το 69-73, ενώ το ματς ουσιαστικά κρίθηκε όταν ο Διαμαντίδης έκλεψε την μπάλα (1ος πια στην κατηγορία στην ιστορία της Ευρωλίγκας) και ο Ούκιτς στον αιφνιδιασμό τελείωσε για το 69-75 με 2:37 για το τέλος. Ο Πόποβιτς σκόραρε για το 71-75, αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού άντεξε όσο η επίθεσή του δεν μπορούσε να σκοράρει, άστοχα σουτ από Καουκένας, Πόποβιτς, Λαφαγιέτ μάς εισήγαγαν στο τελευταίο λεπτό όπου ήρθε ο Ούκιτς μετά από άστοχο σουτ του Μπράμου να βάλει το κερασάκι νίκης στην καταπληκτική του βραδιά, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με 21 δευτερόλεπτα για το τέλος σκόραρε για το 71-77.

Η Ζαλγκίρις έχασε τρίποντο με τον Πόποβιτς, άφησε 12 δευτερόλεπτα στο ρολόι όταν από επιθετικό ριμπάουντ του Ντ. Λαβρίνοβιτς βρέθηκε στο 73-77 με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει χρόνο μέχρι να του γίνουν δύο φάουλ για να πάει στις βολές, 1/2 ο Καπόνο και 73-78, με την τρίποντη προσευχή του Λαφαγιέτ στο τέλος να μην έχει νόημα νίκης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ εύστοχος στο πρώτο μέρος (9/13 δίποντα), αλλά τα 22-14 ριμπάουντ της ανάπαυλας είχαν δώσει πολλές επιθέσεις στη Ζαλγκίρις. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε πολύ στην επανάληψη, τα ριμπάουντ ήταν 40-29 (14-9 τα επιθετικά), αλλά ο Παναθηναϊκός σούταρε με 65% στα δίποντα, ενώ ασίστ-λάθη ήταν 12-13 για τους γηπεδούχους και 20-11 για τους «πράσινους». Εν τέλει, το 25% της Ζαλγκίρις από το τρίποντο της κόστισε, αφού ουσιαστικά (αν θέλουμε να κάνουμε… μπακαλική) της αφαίρεσε το όποιο πλεονέκτημα πήρε από τα παραπάνω ριμπάουντ.

Μπροστά υπάρχει η Εφές
που είναι στο 6-1 αυτή τη στιγμή (άρα ή στο 7-1 ή στο 6-2 μετά το ματς της με την ΤΣΣΚΑ), με τον Παναθηναϊκό να πρέπει να πάρει αυτό το ματς. Πάντως, κερδίζοντας τα 3 εντός έδρας που του απομένουν και το εκτός με την Μπαμπέργκ που τα πράγματα δείχνουν ότι θα το πάρουν όλοι, τα πράγματα θα δείχνουν πολύ καλά για την πρόκριση. Ιδίως αν κρατήσει στην Ισπανία με τη Μάλαγα το +5 του πρώτου αγώνα.