Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη-μισή πρόκριση!

Νίκη-μισή πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στο ΟΑΚΑ και κέρδισε με 75-62 το ντέρμπι του με την Εφές για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας παίζοντας πολύ στρωτό και οργανωμένο μπάσκετ. Οι «πράσινοι» έχτιζαν σταδιακά μέσα στον αγώνα, είχαν υπομονή και στο τέλος με ένα ξέσπασμα καθάρισαν τη νίκη εύκολα, με τον Ούκιτς και τον Διαμαντίδη μεγάλους πρωταγωνιστές. Έτσι, πήγαν στο 6-3 και βρίσκονται, μεν, στην 4η θέση του ομίλου (ισόβαθμοι με την ΤΣΣΚΑ), αλλά είναι 2 νίκες πάνω από την 5η θέση (το διπλό της Ζαλγκίρις στην Ανδαλουσία ήταν το καλύτερο δώρο), έχοντας σαφές πλεονέκτημα για την πρόκριση στα προημιτελικά σε σχέση με Ζαλγκίρις και Μάλαγα.

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ δεν θα ήταν, εξ ορισμού, εύκολο, η Εφές έχει βρει ισορροπίες στο γεμάτο ρόστερ της και μπορεί να κερδίσει σε κάθε έδρα. Μέχρι και την 4η περίοδο το ματς ήταν κλειστό και οριακό, αλλά όταν κρινόταν ο Παναθηναϊκός ήταν πιο έτοιμος, πιο ήρεμος, πιο ώριμος και πιο μεστός από τους αντιπάλους του, για να μετατρέψει το 56-56 σε 72-56 με ένα τρομερό 16-0 σερί, σε ένα πεντάλεπτο που εξαφάνισε πλήρως την Εφές.

Σημαντικό είναι ότι ακόμα και στα διαστήματα που η επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού έδειχνε να τον προδίδει, η άμυνά του τον έβγαζε ασπροπρόσωπο. Στα 5:30 που ο Παναθηναϊκός δεν πέτυχε πόντο (από το 28ο ως το 34ο λεπτό) η Εφές μπόρεσε να τρέξει ένα 0-8 μόλις και αυτό με… «αίμα» για να ισοφαρίσει από 56-48 σε 56-56, χωρίς να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Αφού πέρασε χωρίς μεγάλες απώλειες και προβλήματα το νεκρό του διάστημα, ο Παναθηναϊκός μετά δεν είχε πρόβλημα να καθαρίσει το ματς,.

Η Εφές έκανε τη μία κακή επίθεση μετά την άλλη, κυκλοφορούσε την μπάλα στην περιφέρεια, αλλά δεν μπορούσε να βρει τους ψηλούς της, έφτανε τις περισσότερες φορές στα τελευταία 2-3 δευτερόλεπτα της επίθεσής της χωρίς να μπορεί να βρει σουτ, με την «πράσινη» άμυνα να κλείνει πολύ ωραία κάθε καλή συνεργασία. Όλα τα σουτ ήταν υπό άμυνα, ακόμη και μέσα στη ρακέτα, με τον Λασμ φόβητρο. Ο ψηλός των «πρασίνων» έκανε 3 τάπες στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, περιμένοντας ως βοήθεια στην άμυνα τα ντράιβ της Εφές, με τον Ερντέν να μην μπορεί να πάρει τις θέσεις που θα του δημιουργούσαν πρόβλημα στις βοήθειες, ή, αν προτιμάτε, τους περιφερειακούς της Εφές να μην μπορούν να βρουν το σέντερ της ομάδας όταν έβλεπαν μπροστά τους τον Λασμ. Απ’ την άλλη η διεισδυτική ικανότητα του Ούκιτς και του Διαμαντίδη έβγαζε το ένα ελεύθερο σουτ μετά το άλλο, ή κατέληγε σε φάση στη ρακέτα, με αποτέλεσμα συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε πολύ καλύτερα εντός παιδιάς, είχε 57% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα (με 11/26) απέναντι στο 46% και το 19% (με 3/16) της Εφές. Αυτό βοήθησε ώστε να μην μετρήσουν αρνητικά οι 8/17 βολές του, προφανώς ποσοστό άθλιο. Η ένταση στην άμυνα που φάνηκε στην ευστοχία και στις 6-0 τάπες ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά, αφού ριμπάουντ (36-36), ασίστ (14-15), κλεψίματα (4-5) και λάθη (11-11).

Το «πράσινο» πάρτι και την ευφορία στις εξέδρες χάλασε λίγο το ντράιβ του Φάρμαρ και τα δύο άστοχα τρίποντα στο φινάλε με τη διαφορά να μένει στους 13 (ο Παναθηναϊκός είχε χάσει με 14 στην Τουρκία), κάτι που σημαίνει ότι η Εφές θα έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων, ή, αν το θέλετε έτσι, ότι ο Παναθηναϊκός θέλει 2 παραπάνω νίκες από την Εφές στα επόμενα 5 παιχνίδια για να τη βάλει από κάτω του (σε διπλή ισοβαθμία, όχι σε τριπλή). Απ’ την άλλη, το γεγονός ότι το τελευταίο δίλεπτο παίχτηκε μόνο για τη διαφορά και όχι για να αναδειχτεί ο νικητής, αποτελεί παράσημο στην εμφάνιση των παικτών του Πεδουλάκη και τον τρόπο που είχε διαβάσει και προετοιμάσει την ομάδα του για το ματς ο Έλληνας τεχνικός.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε να ελέγξει με την άμυνά του την Εφές, με τον Σαβάνοβιτς οι Τούρκοι πήγαν στο 2-5, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τον έλεγχο του ρυθμού χωρίς νικητή. Ο Σχορτσανίτης ισοφάρισε το ματς, αλλά ο Φάρμαρ με τρίποντο έγραψε το 5-8 για να στείλει την ομάδα του ο Σαβάνοβιτς στο 7-12. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Διαμαντίδη σε 12-12, αλλά δεν μπόρεσε να προσπεράσει, μετά το καλάθι του Σαβάνοβιτς (η Εφές έβαλε τα 3 της τρίποντα στο ματς στα πρώτα 6 λεπτά του), ο Ούκιτς και ο Τσαρτσαρής έγραψαν το 17-15.

Η περίοδος, πάντως, βρήκε τους Τούρκους μπροστά με 19-21 με τον Κούγκο, αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μπράμο και Μπανκς προσπέρασε με 25-21 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Εφές ισοφάρισε με δύο φάσεις μέσα από τη ρακέτα, αλλά ο Μπανκς ξανασκόραρε για τρεις, με τον Σχορτσανίτη και τον Λασμ να γράφουν το 32-25. Το ντράιβ του Ούκιτς έφερε το ματς στους 8 πόντους, 34-26, αλλά οι Τούρκοι απάντησαν με Ερντέν και Σαβάνοβιτς, για να ρίξει το ματς στο καλάθι ο Λούκας, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έκανε μαζεμένα λάθη στην επίθεση. Ο Σαβάνοβιτς έκλεψε την μπάλα και με 2/2 βολές ισοφάρισε το ματς σε 34-34, σερί 0-8 των Τούρκων, ενώ ο ίδιος και ο Γκιουλέρ ήταν που έφεραν το ματς στο 36-38 λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ο Σαβάνοβιτς ήταν το βασικό πρόβλημα
του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, είχε 16 πόντους, πρόβλημα που, πάντως, ο Πεδουλάκης και οι παίκτες του εν πολλοίς έλυσαν στην επανάληψη, με τον Σέρβο να έχει 5 πόντους με 2/6 σουτ (5/8 στο πρώτο μέρος). Άλλος δεν πήρε τη σκυτάλη, ο Φάρμαρ δημιουργούσε προβλήματα αλλά περισσότερο στους υπόλοιπους τομείς (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ) και λιγότερο στο σκοράρισμα, 10 πόντοι με 3/12 σουτ.

Και στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός κρατούσε το προβάδισμα, αν και δεν μπορούσε να ξεφύγει. Με τον Σχορτσανίτη πήγε στο 44-40, με τον Διαμαντίδη στο 47-44 μετά την ισοφάριση από τον Σαβάνοβιτς, που έμεινε άποντος στα τελευταία 17:17 του αγώνα. Ο Λασμ και ο Ούκιτς έφεραν τους «πρασίνους» στο 53-48 για να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 το τρίποντο του Διαμαντίδη.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια πέρασε το κακό πεντάλεπτο που επεσήμανα πιο πάνω, αλλά η εικόνα του ματς δεν έδειχνε ότι του είχε ξεφύγει ο αγώνας. Η Εφές και πάλι σκόραρε με δυσκολία, ο Σαβάνοβιτς και πάλι δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Πάντως, ο Μπάρατς και ο Τουντζερί ισοφάρισαν το ματς σε 56-56, αλλά χωρίς συνέχεια.

Το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη
λειτούργησε καταλυτικά, ο Παναθηναϊκός μπήκε μετά από αυτό με 4 πόντους από Ούκιτς και Μπράμο για το 60-56 και την Εφές πλήρως μπλοκαρισμένη στην επίθεση. Από ντράιβ και πάσες προήλθαν τα 2 πρώτα από τα 4 συνεχόμενα τρίποντα στη συνέχεια, τρίποντα που καθάρισαν το ματς: ασίστ του Ούκιτς στον Μπανκς, ξανά του Ούκιτς στον Μασιούλις για το 66-56, ενώ Μπράμος και Ούκιτς σκόραραν για τρεις πόντους για το 72-56, την ώρα που πίσω ο Λασμ έπαιζε… τερματοφύλακας και έκοβε όποια μπάλα πλησίαζε στο καλάθι.

Όταν καταλάγιασε ο κουρνιαχτός από το «πράσινο» ξέσπασμα έμενε περίπου 1:30 για το τέλος και η διαφορά ήταν στους 16 πόντους. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για να την κρατήσει πάνω από τους 14, αλλά ήταν τα τρίποντα που τον «πρόδωσαν» αυτή τη φορά. Μετά από τα 4 συνεχόμενα εύστοχα, ήρθε ένα εύστοχο σε 5 προσπάθειες (οι δύο στην τελευταία φάση) στο τέλος του ματς, για να δώσουν την ευκαιρία σε Φάρμαρ και Σιπ να μειώσουν σε 72-60. Ο Μπράμος ήταν που έγραψε το 75-60, ο Φάρμαρ στα 17 δευτερόλεπτα απάντησε με ντράιβ και ο Μασιούλις έχασε δύο τρίποντα στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα του ματς.

Σε ατομικό επίπεδο ο Ούκιτς ήταν και πάλι ο καλύτερος του γηπέδου, έπαιξε 36 λεπτά και είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και μόλις 1 λάθος. Από κοντά και ο Διαμαντίδης με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίσ τκαι 2 κλεψίματα σε 32 λεπτά. Ο Λασμ σκόραρε λίγο (6 πόντοι) αλλά κατέβασε 5 ριμπάουντ, έκανε 5 τάπες και δυσκόλεψε μια ντουζίνα σουτ ακόμα, ενώ ο Μπράμος και ο Μασιούλις ήταν πολύ καλοί σε όλες τις μάχες (με τον δεύτερο να παίζει καταλυτικό ρόλο όταν πήγε στο “4”). Ο Μπανκς είχε 3/3 τρίποντα, ο Σχορτσανίτης 11 πόντους σε 13 λεπτά.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη
για τον Παναθηναϊκό, που την ερχόμενη εβδομάδα ταξιδεύει στην Ισπανία. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Μάλαγα και ξέρει ότι με νίκη δύσκολα θα κινδυνέψει να αποκλειστεί. Θα έχει πετάξει τελείως τους Ισπανούς από την πλάτη του (3 νίκες διαφορά και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με 4 ματς να απομένουν) και θα μένει μόνο η Ζαλγκίρις. Πολύ κρίσιμη η επόμενη αναμέτρηση για τους «πρασίνους».

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-38, 56-51, 76-62.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11 (3τρ. 5ρ.), Μασιούλις 8 (1τρ. 6ρ.), Ούκιτς 13 (1τρ. 9ρ. 5ασ.), Λασμ 6 (5ρ. 5κ.), Τσαρτσαρής 4 (3ρ.), Διαμαντίδης 13 (3τρ. 4ρ. 5ασ. 2κλ. 4κ.φ.), Γκιστ, Μπανκς 9 (3), Σχορτσανίτης 11 (5κ.φ.).

Αναντόλου Εφές
(Μαχμούτι): Φάρμαρ 10 (1τρ. 5ρ. 7ασ. 7κ.φ.), Ερντέν 7 (3ρ. 5κ.φ.), Τουντζερί 2, Σιπ 4, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 21 (2τρ. 5ρ. 2κλ. 4κ.φ.), Λούκας 5 (5ρ. 4ασ. 2κλ.), Κούγκο 2, Γκιουλέρ 4 (3ρ.), Μπάρατς 5 (3ρ.).