Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Havana Rum, Drink Team, Ήρεμη Δύναμη την πρόκριση!

Havana Rum, Drink Team, Ήρεμη Δύναμη την πρόκριση!

Ολοκληρώθηκαν τα play out στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και πλέον ξέρουμε τις 21 ομάδες που θα συνεχίσουν στα πλέι οφς της διοργάνωσης. Η Havana Rum κέρδισε με 48-39 τους Τριπόντιους για να πάρει την πρόκριση. Μαζί της και η Ήρεμη Δύναμη, που επικράτησε με 59-41 της Σοφοκλέους, αλλά και η Drink Team που κέρδισε με 70-67 μετά από πολύ ωραίο αγώνα την Κάτω Γειτονιά, για να γίνει η πρώτη ομάδα φέτος που ανατρέπει την κατάταξη και προκρίνεται επί ομάδας που τερμάτισε ψηλότερα στη βαθμολογία. Κάτω Γειτονιά, Σοφοκλέους και Τριπόντιοι ολοκλήρωσαν με τον αγώνα αυτόν την παρουσία τους στο φετινό πρωτάθλημα και τερμάτισαν με αυτή τη σειρά στις θέσεις 22-24.

HAVANA RUM – ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ 48-39
(12-8, 21-19, 32-28, 48-39)

Η Havana Rum κέρδισε τους Τριπόντιους με 48-39 για να πάρει την πρόκριση και να αντιμετωπίσει τους Gastone στην πρώτη φάση των πλέι οφς. Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Τσαφαντάκη, αλλά ο Μπακαυγάς Α. και ο Ραδόπουλος απάντησαν για το 7-3 της ομάδας τους. Ο Ράλλης ισοφάρισε το ματς σε 7-7, με τον Μπακαυγά Γ. να γράφει τρίποντο για το 12-8 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λάμπρου με 5 πόντους έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 12-13 για να κάνει ο Ράλλης το 12-15. Ο Μπακαυγάς Γ. απάντησε με τρίποντο για την ισοφάριση με τον Μπακαυγά Α. να κάνει το 18-17 με τον ίδιο τρόπο. Η Havana Rum πήγε στο 20-17, για να πλησιάσουν οι Τριπόντιοι στο 21-19 με τον Λάμπρου πριν το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο οι Τριπόντιοι με τον Ράλλη και τον Λάμπρου πήγαν στο 21-25, ενώ ο Χασόγιας με βολές έφερε το ματς στο 21-27 ολοκληρώνοντας ένα 0-10 για την ομάδα του. Η Havana Rum απάντησε με τον Μπακαυγά Α. και τον Ραδόπουλο για το 25-27, ενώ ο Χιώτης με καλάθι και φάουλ της έδωσε προβάδισμα για το 28-27. Ο Μαγιάτης έκανε το 30-27, ενώ ο Χιώτης έφτασε με 2/2 βολές το ματς στο 32-27 γράφοντας ένα 11-0 για τη Havana Rum στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο και μετά το 32-29 από βολή του Παβατζόγλου ο Μπακαυγάς Α. και ο Μπακαυγάς Γ. σκόραραν για το 36-29, με τον Ραδόπουλο να βάζει 4 πόντους για το 40-31. Ο Χασόγιας μείωσε σε 40-33, αλλά ο Μπακαυγάς Α. απάντησε με τρίποντο 4:14 γι ατο τέλος του ματς για το 43-33. Η Havana Rum έκλεψε την μπάλα για να κάνει ο Χιώτης το 45-33, με τον Μπακαυγά Γ. να σκοράρει τρίποντο 2:53 για το τέλος για το 48-34. Οι Τριπόντοι απάντησαν με τρίποντο του Παβατζόγλου, αλλά πια είχαμε μπει στο τελευταίο λεπτό και η πρόκριση είχε κριθεί, ο Λάμπρου μπόρεσε απλώς να μειώσει σε 48-39.

Για τους νικητές ο Μπακαυγάς Α. είχε 16 πόντους, ο Μπακαυγάς Γ. 13, ο Ραδόπουλος 9 και ο Χιώτης 7. Για τους Τριπόντιους ο Ράλλης είχε 13 πόντους, ο Λάμπρου 12 και ο Χασόγιας 7.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Α. 16 (3), Μαγιάτης Γ. 2, Μπακαυγάς Γ. 13 (3), Παπαδημητρίου Γ. 1, Μανίκας Β., Ραδόπουλος Π. 9, Χιώτης Σ. 7.

Τριπόντιοι (Σταματάκη Ε.): Τσαφαντάκης Δ. 3 (1), Μπέης Α., Ράλλης Κ. 13, Δημόγιωργας Π., Λάμπρου Δ. 12, Παβατζόγλου Α. 4 (1), Χασόγιας Θ. 7, Χασιώτης Γ., Δαμιανάκης Ζ.

ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 41-59
(10-14, 23-30, 37-42, 41-59)

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 41-59 τη Σοφοκλέους, για να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφς όπου και θα αντιμετωπίσει τους Alley Ουπς. Το παιχνίδι ξεκίνησε κλειστό, με τον Βουλέλλη και τον Ανυφαντάκη να γράφουν το 4-4, για να φέρει τη Σοφοκλέους ο Βλουτής το 6-4. Το τρίποντο του Μπίτσικα έκανε το 6-7, ενώ ο Ανυφαντάκης έγραψε το 8-9, με τη Σοφοκλέους να προσπερνά με τον Φραγκάκη. Ο Νικολόπουλος και ο Χάχαλης Β. έγραψαν το 10-14 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ανυφαντάκης έκανε το 10-16, ενώ ο Χάχαλης Β. έφερε το ματς στο 12-19. Η Σοφοκλέους απάντησε με τον Νάκη και τον Φραγκάκη για το 18-19, για να προσπεράσει με τρίποντο του Βλουτή, 21-19, και να κάνει το 23-19 ο Φραγκάκης, σερί 11-0. Το σερί διέκοψε με τρίποντο ο Ανυφαντάκης, ο οποίος με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο έκανε το 23-25 για την ομάδα του, που έκλεισε το ημίχρονο με Μπίτσικα και Ανυφαντάκη για το 23-30.

Στην 3η περίοδο ο Φραγκάκης και ο Βουλέλλης μείωσαν σε 27-31 αλλά ο Ανυφαντάκης απάντησε και πάλι με δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 27-37 της ομάδας του, ενώ ο Μπίτσικας έφερε το σερί στο 0-9 με 3ο τρίποντο, 27-40. Ο Φραγκάκης απάντησε, με τον Βουλέλλη να γράφει το 31-40 και τον Φραγκάκη με 4 πόντους να μειώνει σε 35-40 για να ολοκληρώσει ένα 10-0 ο Φραγκάκης για το 37-40. Η περίοδος, πάντως, από βολές του Χατζηιωαννίδη έκλεισε στο 37-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Ήρεμη Δύναμη έκλεισε τη ρακέτα της και με τον Χάχαλη Β. και τον Χατζηιωαννίδη πήγε στο 38-46, για να κάνει ο Ανυφαντάκης με 5 πόντους το 38-51. Το σερί της ομάδας του ανέβασε ο Χάχαλης Β., ενώ ο Χατζηιωαννίδης έκανε το 38-55, με τον Ανυφαντάκη και τον Νικολόπουλο να σκοράρουν για το 38-59, ολοκληρώνοντας ένα 1-17 για την Ήρεμη Δύναμη. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σπανός στο τέλος με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Ανυφαντάκης είχε 32 πόντους με 5 τρίποντα, ο Χάχαλης Β. είχε 9, ενώ ο Μπίτσικας 8. Για τη Σοφοκλέους ο Φραγκάκης είχε 17 πόντους, ο Βουλέλλης 11 και ο Βλουτής 7.

Σοφοκλέους (Περιστεράκης Μ.): Περιστεράκης Μ., Σπανός Α. 3 (1), Βουλέλλης Π. 11, Βλουτής Δ. 7 (1), Νάκης Α. 2, Φραγκάκης Η. 17, Γρίβας Ν. 1.

Ήρεμη Δύναμη (Χάχαλης Χ.): Αναστασίου Κ., Χατζηιωαννίδης Χ 6, Μπίτσικας Ε. 8 (2), Χάχαλης Β. 9, Πασσάς Σ., Νικολόπουλος Δ. 4, Ανυφαντάκης Γ. 32 (5).

ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – DRINK TEAM 67-70
(16-13, 35-32, 55-51, 67-70)

Η Drink Team έγινε η πρώτη ομάδα που απέκλεισε αντίπαλο που είχε τερματίσει πιο ψηλά από αυτήν στην κανονική περίοδο του φετινού πρωταθλήματος, μετά το 67-70 επί της Κάτω Γειτονιάς, για να αντιμετωπίσει την S-Parta BC σταν πρώτη φάση των πλέι οφς. Ο Φάββας πάλεψε για την Κάτω Γειτονιά πλησιάζοντας το ρεκόρ πόντων στα πλέι οφς, αλλά δεν μπόρεσε η ομάδα του να ξεπεράσει την τρομερή εμφάνιση του διδύμου Λαζάρου-Βασιλάκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για την Κάτω Γειτονιά με τον Τσάμαλη, για να απαντήσει ο Αυγουλάς για την ισοφάριση. Ο Φάββας με τον Φωτιάδη Χ. έφεραν την ομάδα τους στο 8-4, για να απαντήσει ο Βασιλάκης για το 8-7, με τον ίδιο να ισοφαρίζει σε 10-10. Ο Λαζάρου μετά το καλάθι του Φωτιάδη Α. ισοφάρισε σε 12-12, για να κάνουν το 16-12 ο Χατζηπαρασκευάς με τον Φάββα στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Drink Team προσπέρασε στο σκορ μετά το 18-13 από τον Φωτιάδη Χ., με τον Λαζάρου και τον Γιαννιτσιώτη Σ. πήγε στο 18-19 για να κάνει ο Αυγουλάς το 18-21. Μετά την απάντηση του Χατζηπαρασκευά ο Λαζάρου με τον Γιαννιτσιώτη Σ. έκαναν το 20-25. Ο Μαυράκης απάντησε για το 22-25, ο Λαζάρου με καλάθι και φάουλ έκανε το 24-28, αλλά από εκεί και πέρα ο Φάββας και ο Μαυράκης απάντησαν για το 31-30 της ομάδας τους, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Φωτιάδη Χ. και τον Τσάμαλη στο 35-32.

Στην 3η περίοδο ο Φάββας με τρίποντο έκανε το 38-34, ενώ μετά την απάντηση του Λαζάρου για το 38-37 ο Χατζηπαρασκευάς σκόραρε με τρίποντο για το 41-37, ενώ ο ίδιος έκανε αμέσως μετά για το 43-37. Ο Παραγιάννης με τον Λαζάρου μείωσαν σε 43-41, ο Λαζάρου έκανε και το 45-43, αλλά ο Μαυράκης με τον Φάββα έφεραν το ματς στο 52-45. Ο Βασικάλης μείωσε σε 53-49, ο Φάββας ανέβασε τη διαφορά στους 6, για να κάνει ο Βασιλάκης το 55-51.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φάββας έφερε το ματς στο 57-51 και το 59-53 μετά το καλάθι του Αυγουλά, για να μειώσουν ο Καβακιώτης Χ. και ο Βασιλάκης σε 59-57. Μετά τις 2/2 βολές του Φωτιάδη Χ. για το 61-57, ο Λαζάρου και ο Βασιλάκης ισοφάρισαν το ματς, για να κάνει ο Τσαβούρογλου Γ. το 61-63. Ο Φάββας ισοφάρισε το ματς σε 63-63, με τον ίδιο να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ λίγο μετά για να γράψει το 67-64 για την Κάτω Γειτονιά. Ο Βασιλάκης με 2/2 βολές μείωσε σε 67-66, η Κάτω Γειτονιά δεν μπόρεσε να σκοράρει για να έρθει ο Λαζάρου και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 67-68. Η Κάτω Γειτονιά και πάλι δεν σκόραρε στις επόμενες επιθέσεις τις, με τον Λαζάρου να διαμορφώνει το τελικό 67-70 από τη γραμμή των βολών.

Για τους νικητές ο Λαζάρου είχε 30 πόντους και ο Βασιλάκης 20. Για την Κάτω Γειτονιά ο Φάββας είχε 36 πόντους, ο Χατζηπαρασκευάς 9 και ο Φωτιάδης Χ. 8.

Κάτω Γειτονιά: Φάββας Σ. 36 (2), Φωτιάδης Χ 8, Χατζηπαρασκευάς Χ. 9 (1), Μαυράκης Δ. 6, Τσάμαλης Π. 6, Φωτιάδης Α 2.

Drink Team (Παπαδόπουλος Μ.): Γιαννιτσιώτης Σ. 5, Βασιλάκης Σ. 20, Τσαβούρογλου Γ. 2, Κώτσογλου Ν., Καβακιώτης Χ 2, Παραγιάννης Κ. 5, Λαζάρου Γ. 30, Τσαβούρογλου Κ., Αυγουλάς Δ. 6.