Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Τέθηκαν οι ισορροπίες!

Τέθηκαν οι ισορροπίες!

Τα πρώτα παιχνίδια των σειρών στη φάση των «16» στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» ολοκληρώθηκαν και οι ισορροπίες στις σειρές έχουν πια τεθεί. Στο πρώτο ματς τους στα πλέι οφς οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 66-56 τους Barceλιώμα. Οι Zeppelin επικράτησαν εύκολα με 59-35 των Desperado, ενώ οι Gastone κέρδισαν με 78-48 τους Jets. Πιο δύσκολα έφτασε στο 1-0 η S-Parta BC, κερδίζοντας με 48-40 τους Θαλασσόλυκους, ενώ η μόνο higher-seeded ομάδα που ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι ήταν οι Alley Ουπς, με 68-73 από τους Nothing But Net μετά από τρομερό ντέρμπι. Τέλος, η Αττική πήρε στα χαρτιά με 20-0 το παιχνίδι της με τους Ρούκουνες. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

DESPERADO – ZEPPELIN 35-59
(7-13, 18-33, 28-47, 35-59)
(Σκορ σειράς: 0-1)

Οι Zeppelin κέρδισαν με 35-59 το ματς με τους Desperado, παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Οι νικητές μπήκαν στο ματς με 0-5 από τον Παπαδάτος και τον Ρήγα για να απαντήσουν οι Desperado με τον Μαυροφρύδη. Ο Αντωνίου και ο Παπαδάτος έφεραν το ματς στο 4-9, αλλά ο Κορκονδείλας απάντησε για τους Desperado για το 7-10, πριν ο Παπαδάτος κλείσει το δεκάλεπτο στο 7-13 με τρίποντο.

Μετά το καλάθι του Σεφέρη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Μαρινάκης με τον Παπαδάτο έφεραν το ματς στο 9-18 για τους Zeppelin, με τον Τσαντζαλή να σκοράρει 5 μαζεμένους πόντους για το 10-23 πριν ο Αντωνίου και ο Παπαδάτος γράψουν το 10-27 με επιμέρους σκορ 3-17 από το 7-10 και μετά για τους Zeppelin. Ο Εμμανουηλίδης με τρίποντο μείωσε σε 13-27 και ο Κορκονδείλας έκανε το 15-29, για να απαντήσει ο Παπαδάτος. Μετά το καλάθι και φάουλ του Μαυροφρύδη, ο Παπαδάτος ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο 18-33 για τους Zeppelin.

Στην 3η περίοδο ο Σεφέρης και ο Κατσιαβάρας έφεραν το ματς στο 23-35, αλλά ο Ρήγας με τον Παπαδάτο έγραψαν το 23-40. Σε αυτό απάντησε ο Μαυροφρύδης, αλλά Κουτσός και Αντωνίου σκόραραν για τους Zeppelin ως το 25-47, για να κλείσει το δεκάλεπτο με καλάθι και φάουλ ο Σεφέρης για τους Desperado, 28-47.

Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, ο Μαρινάκης, ο Κουτσός και ο Τσαντζαλής έφεραν τους Zeppelin στο 28-53. Μετά το καλάθι του Μαυροφρύδη ο Τσαντζαλής έγραψε το 30-57 για την ομάδα του. Ο Κορκονδείλας με τον Σεφέρη σκόραραν για το 35-57 με τον Ρήγα να γράφει το τελικό 35-59 για τους Zeppelin.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 20 πόντους, ο Τσαντζαλής 12 και ο Αντωνίου 9. Για τους Desperado ο Σεφέρης είχε 10 πόντους, ο Μαυροφρύδης 9 και ο Κορκονδείλας 8.

Desperado (Καραλής Ε.): Κορκονδείλας Β. 8, Καραλής Ε., Εμμανουηλίδης Α. 3 (1), Μαυροφρύδης Δ. 9, Σεφέρης Δ. 10, Μουρούτης Ι., Δάφνος Ι., Κατσιαβάρας Π. 5 (1).

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 20 (4), Ρήγας Γ. 6, Μαρινάκης Α. 5, Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ. 1, Τσαντζαλής Θ. 12 (2), Αντωνίου Μ. 9 (1).

S-PARTA BC – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 48-40
(16-11, 29-24, 38-33, 48-40)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Η S-Parta BC κέρδισε με 48-40 τους Θαλασσόλυκους σε ένα ματς που είχε το προβάδισμα και στα 40 λεπτά χωρίς να μπορέσει, όμως, να ξεφύγει στο σκορ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για τους νικητές με τον Κουζουβουνά Μ. για να απαντήσουν οι Θαλασσόλυκοι με τον Λέντζο Γ. για το 6-4. Ο Κοτρώνης και ο Ορνιθόπουλος έφεραν το ματς στο 10-4, με τον Διαμαντόπουλο να σκοράρει τρίποντο για το 13-6. Ο Δασκαλάκης απάντησε για το 13-8, αλλά το νέο τρίποντο του Ορνιθόπουλου έφερε το ματς στο 16-8 για να κλείσει με καλάθι και φάουλ του Καραγιαννίδη Γ. η πρώτη περίοδος στο 16-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κωνσταντέλος με τον Λαουλάκο έφεραν το ματς στο 22-11 για την S-Parta BC, ενώ μετά την απάντηση του Δασκαλάκη ο Λαουλάκος ήταν που σκόραρε για το 24-13. Δύο τρίποντα από τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Τσανικλίδη μείωσαν τη διαφορά στο 24-19, για να φέρει την S-Parta BC στο 28-19 ο Κουζοβουνάς. Πάντως, με τρίποντο του Αδαμίδη και καλάθι του Δασκαλάκη, οι Θαλασσόλυκοι μείωσαν σε 29-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κουζοβουνάς έφερε το ματς στο 32-24 με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν με τρίποντο του Λέντζου Γ. για το 32-37. Ο Κουζοβουνάς ξανά έγραψε το 34-27, αλλά ο Λέντζος Γ. και ο Δασκαλάκης μείωσαν στους 3 πόντους το ματς, 34-31. Εκεί, οι 4/4 βολές του Λαουλάκου ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, με τον Μαράκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 38-33.

Δύο καλάθια από τον Δασκαλάκη και τον Μαράκη μείωσαν στην ελάχιστη δυνατή διαφορά, 38-37, με 6:30 για το τέλος του ματς. Όμως, 1/2 βολές από τον Κουζοβουνά κι ένα τρίποντο του Διαμαντόπουλου κράτησαν μπροστά την S-Parta BC με 42-37 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Μαράκης με 1/2 βολές και ο Τεντόμας μείωσαν σε 42-40 με 2:39 για το τέλος, αλλά οι Θαλασσόλυκοι δεν είχαν σκορ στο εξής, 1/2 βολές του Κωνσταντόπουλου κι ένα καλάθι του Λαουλάκου έφεραν το ματς στο 45-40, με τους Θαλασσόλυκους να χάνουν δύο επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό, πριν ο Λαουλάκος γράψει το 47-40 στα 30 δευτερόλεπτα, ενώ μετά από άστοχο τρίποντο των Θαλασσόλυκων, ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα, 48-40.

Για τους νικητές ο Λαουλάκος είχε 13 πόντους και ο Κουζοβουνάς 9. Για τους Θαλασσόλυκους ο Δασκαλάκης είχε 10 πόντους, ο Λέντζος Γ. 9 και ο Μαράκης 7.

S-Parta BC (Μυλωνάς, Κουζουβουνάς Χ.): Κουζοβουνάς Σ. 9, Κωνσταντέλος Κ. 4, Ορνιθόπουλος Π. 5 (1), Λαουλάκος Γ. 13, Σπανίδης Ν., Κοτρώνης Κ. 5, Κουζουβουνάς Μ. 4, Κωνσταντέλος Γ. 2, Μυλωνάς Γ., Διαμαντόπουλος Μ. 6 (2).

Θαλασσόλυκοι
(Καραγιαννίδης Τ.): Λέντζος Φ., Μαράκης Α. 7, Τσανικλίδης Θ. 3 (1), Καραγιαννίδης Γ. 6 (1), Τεντόμας Ν. 2, Λέντζος Γ. 9 (1), Αδαμίδης Ν. 3 (1), Δασκαλάκης Π. 10.

NOTHING BUT NET – ALLEY ΟΥΠΣ 73-68
(17-14, 31-36, 49-55, 73-68)

Οι Nothing But Net έγιναν η πρώτη (και μόνη ως τώρα) ομάδα που τερμάτισε χαμηλότερα από τον αντίπαλό της στην κανονική περίοδο και κέρδισε το πρώτο ματς των «16». Το κατάφεραν κερδίζοντας στο τέλος τους Alley Ουπς με 73-68. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 από τον Καμζέλα για τους Alley Ουπς για να απαντήσει ο Καραγεωργάκης και να ισοφαρίσει, ενώ Μπαμπάκος και Χαλούδης έκαναν το 7-7. Οι Nothing But Net με τον Καραμανή πήραν το προβάδισμα με 11-9, για να απαντήσουν οι Alley Ουπς με τον Τσιριγώτη και να προσπεράσουν με 11-12. Ο Καραμανής συνέχισε ως το 14-14 μαζί με τον Τσομπάνο, για να φέρει το ματς με τρίποντο ο Σαπλατέρας στο 17-14 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος και ο Καμζέλας έκαναν το 17-18 για να απαντήσει ο Μπαμπάκος. Ο Τσομπάνος με τον Χαλούδη έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Alley Ουπς για να τους φέρει ο Παπαδόπουλος στο 19-24, αλλά ο Καραγεωργάκης γρήγορα ισοφάρισε το ματς σε 24-24. Ο Παπαδόπουλος με τρίποντο έκανε το 24-27, αλλά οι Nothing But Net απάντησαν με 6 πόντους του Καραμανή για το 29-27. Ο Μαζιώτης ισοφάρισε το ματς, ο Μπαμπάκος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Χαλούδη να βάζει 5 πόντους και τον Παπαδόπουλο να σκοράρει για το 31-36 των Alley Ουπς στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο μετά τα καλάθια του Καραγεωργάκη ο Παπαδόπουλος έφερε την ομάδα του στο 33-38 και το 35-39, για να απαντήσει ο Παλμός για τους Nothing But Net. Ο Παπαδόπουλος και ο Κουλούπης έκαναν το 37-43 για να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 πόντους ο Καμζέλας. Οι Nothing But Net απάντησαν με τον Καρκατσούλη για το 41-45, ενώ μετά τις βολές του Κουλούπη, ο Καρκατσούλης ήταν που με τρίποντο μείωσε σε 44-47 για να γράψει ο Φανός το 46-47. Οι Alley Ουπς κράτησαν, πάντως, το προβάδισμα, ο Χαλούδης τους έφερε το 47-55 με 7 πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Σαπλατέρα στο 49-55.

Στην 4η περίοδο ο Παλμός μείωσε σε 51-55, για να απαντήσουν ο Χαλούδης με τον Στεργίου για το 51-59. Με τρίποντο οι Nothing But Net μείωσαν στους 5, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Κουλούπης για το 54-62 των Alley Ουπς. Όμως, ένα σερί 13-0 των Nothing But Net ήταν που άλλαξε άρδην την εικόνα του ματς. Ο Καραγεωργάκης και ο Καραμανής έδωσαν το έναυσμα για το 58-62, με τον Μπαμπάκο και τον Καραμανή να φέρνουν την αναμέτρηση στο 67-62. Το σερί διέκοψε με 1/2 βολές ο Στεργίου, αλλά ο Καρκατσούλης έκανε το 69-63 για την ομάδα του.

Το τρίποντο του Στεργίου έδωσε ανάσα στους Alley Ουπς, ενώ μετά από 1/2 βολές του Καραμανή, ο Στεργίου ήταν που μείωσε σε 70-68 με 2:07 για το τέλος. Οι Alley Ουπς έχασαν τις δύο επόμενες επιθέσεις τους, τρίποντο και 0/2 βολές, με τους Nothing But Net να πηγαίνουν στο 71-68 με τον Σαπλατέρα. Δύο ακόμα άστοχες επιθέσεις των Alley Ουπς στο 1:37, με 1/2 βολές από Καραγεωργάκη να κάνουν το 72-68. Ακόμα δύο άστοχα σουτ των Alley Ουπς με επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο έφεραν στα 25 δευτερόλεπτα τον Σαπλατέρα στις βολές για το 73-68, με τους Alley Ουπς να χάνουν νέο τρίποντο στη συνέχεια, να παίρνουν ριμπάουντ αλλά να αστοχούν ξανά, για να κλείσει το παιχνίδι με νίκη των Nothing But Net.

Για τους νικητές ο Καραγεωργάκης είχε 16 πόνους, όσους και ο Καραμανής, ο Μπαμπάκος 14, ο Καρκατσούλης 9 και ο Σαπλατέρας 8. Για τους Alley Ουπς ο Χαλούδης είχε 19 πόντους, ο Παπαδόπουλος 14, ο Καμζέλας και ο Στεργίου από 8 και ο Κουλούπης 7.

Nothing But Net
(Κοτσίφης Β.): Καρκατσούλης Π. 9 (1), Κοτσίφης Β. 3 (1), Καραμανής Ν. 16, Παπαδομανωλάκης Γ., Μπαμπάκος Κ. 14, Καραγεωργάκης Μ. 16, Μπρότης Φ., Φανός Ν. 2, Παλμός Φ. 5, Σαπλατέρας Θ. 8 (1).

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν.): Τσομπάνος Β. 5, Σταυρόπουλος Αγ., Παπαδόπουλος Β. 14 (1), Χαραλαμπόπουλος Γ., Κουλούπης Θ. 7 (1), Γονιδάκης Κ., Καμζέλας Γ. 8, Τσιριγώτης Α. 5, Στεργίου Γ. 8 (1), Χαλούδης Θ. 19 (3), Μαζιώτης Κ. 2.

JETS – GASTONE 48-78
(11-15, 22-40, 36-57, 48-78)

Οι Gastone κέρδισαν με 48-78 τους Jets παίρνοντας τον έλεγχο του ματς στη 2η περίοδο, για να πάνε στο 0-1 τη σειρά τους. Το ματς ξεκίνησε με τους Jets να προηγούνται με 5-0 με τον Μππουρδανιώτη Α. και τον Ονουφρίου, για να απαντήσει ο Πανδής για τους Gastone. Ο Ονουφρίου έκανε το 7-2, αλλά ο Καραλής ε τον Βλαχογεώργη έδωσαν προβάδισμα στους Gastone με 7-10. Οι Jets απάντησαν με τον Μάρκο για το 11-10, αλλά ως το τέλος της περιόδου Πλευριάς και Πανδής έγραψαν το 11-15.

Η διαφορά ανέβηκε από τον Ροντογιάννη και τον Τζουμέζη στο 11-19, με τον Κωνσταντίνου και τον Μπελαλή να απαντούν για να μειώσουν οι Jets σε 16-19. Όμως, ο Τζουμέζης με τον Πανδή έφεραν το ματς στο 16-24 και μετά το καλάθι του Κωνσταντίνου ο Καραλής και ο Βλαχογεώργης έγραψαν το 18-30 για τους Gastone. Ο Ονουφρίου με τον Μπελαλή μείωσαν σε 22-30, αλλά οι Gastone έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 0-10, ο Καραλής (6 πόντοι), ο Πλευριάς και ο Βλαχογεώργης τους έφεραν στο 22-40.

Στην 3η περίοδο το ματς πήγε στο 23-44 από τον Κόμνο και τον Τζουμέζη με τον Ονουφρίου να απαντά για το 27-44. Ο Τζουμέζης έφερε το ματς στο 29-49, μ ετον Σακελλαρόπουλο να κάνει το 29-51 πριν ο Ουζουνίδης απαντήσει για το 31-51. Κωνσταντίνου και Μπουρδανιώτης Α. έφεραν τους Jets στο 35, με την περίοδο να κλείνει στο 35-57 από τον Καραλή και τον Βλαχογεώργη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπουρδανιώτης Α. σκόραρε για το 38-59, με τον Πανδή και τον Πλευριά να γράφουν το 39-66. Ο Μάρκος απάντησε με τον Πλευριά και τον Καραλή να φέρνουν το ματς στο 41-70. Κωνσταντίνου και Κιούσης απ’ τη μία και Καραλής και Σακελλαρόπουλος απ’ την άλλη σκόραραν για το 45-74, με τον Βλαχογεώργη και τον Γκύζη να φέρνουν τους Gastone στο 45-78, με τον Μάρκο να γράφει με καλάθι και φάουλ το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 18 πόντους, ο Βλαχογεώργης 15, ο Πλευριάς 13, ενώ Τζουμέζης και Πανδής είχαν από 11. Για τους Jets ο Ονουφρίου με τον Κωνσταντίνου είχαν από 10, με τον Μάρκο να προσθέτει 9.

Jets (Μητσάκης Γ., Μπουρδανιώτης Π.): Μπελαλής Ν. 6 (1), Μπουρδανιώτης Α. 6, Τζάτζος Κ., Ουζουνίδης Θ. 5 (1), Μάρκος Η. 9, Ονουφρίου Π. 10, Κωνσταντίνου Α. 10, Κιούσης Θ. 2.

Gastone (Πανδής Γ., Σακελλαρόπουλος Ν.): Καραλής Γ. 18 (1), Βλαχογεώργης Κ. 15, Πλευριάς Σ. 13, Κόμνος Κ. 2, Γκύζης Δ. 2, Σακελλαρόπουλος Ν. 4, Τζουμέζης Π. 11, Πανδής Γ. 11 (2), Ροντογιάννης Α. 2.

BARCEΛΙΩΜΑ – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 56-66

(10-20, 21-32, 42-61, 56-66)

Οι Στιγκιντριακοί στο πρώτο τους παιχνίδι στα πλέι οφς κέρδισαν με 56-66 τους Barceλιώμα, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Το ματς ξεκίνησε με τον Λουμιώτη και τον Ηλιάκη να φέρνουν τους Barceλιώμα στο 4-2, αλλά ο Γαβρίδης με τον Εγγλέζο απάντησαν για το 6-7 των Στιγκιντριακών. Μετά το καλάθι του Λουμιώτη, ο Κόκκορης με τον Γράψα και τον Καζάκο έκαναν το 8-16. Ο Ηλιάκης μείωσε με βολές, αλλά ο Κόκκορης με τον Μιχαηλίδη έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 10-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λουμιώτης με τον Κονταράτο μείωσαν σε 15-20, αλλά ο Γαβρίδης έφερε την ομάδα του στο 17-24. Μετά το καλάθι του Μουχάκη ο Γράψας με τον Μιχαηλίδη έκαναν τα 19-28, για να γράψουν ο Κόκκορης με τον Γρυπάρη το 19-32 για τους Στιγκιντριακούς, με το ημίχρονο να κλείνει από βολές του Λουμιώτη για τους Barceλιώμα.

Στην 3η περίοδο ο Ηλιάκης με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 24-32, αλλά ο Εγγλέζος με τον Κόκκορη ανέβασαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Μουχάκης με 3/3 βολές μείωσε σε 27-36, αλλά ο Γράψας με τρίποντο και ο Νούκας έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 29-41. Ο Ηλιάκης με τον Μουχάκη μείωσαν σε 34-43, αλλά τα καλάθια από Νούκα και Γράψα κράτησαν τους Στιγκιντριακούς σε απόσταση ασφαλείας, 34-47. Ο Κόκκορης έφερε το ματς στο 36-52, με τον Μουχάκη να απαντά, αλλά τον Μπούσουλα και τον Κτενίδη να γράφουν το 38-56 για τους Στιγκιντριακούς. Ο Κόκκορης έκανε το 40-58, με το δεκάλεπτο να τελειώνει από Ηλιάκη και Εγγλέζο στο 42-61.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε λίγο από τον Ηλιάκη, 46-62, αλλά ο Γράψας έγραψε το 46-64. Οι Barceλιώμα με τον Μουχάκη και τον Ηλιάκη μπόρεσαν να μειώσουν σε 52-64, με τον Λουμιώτη να κάνει το 54-64 με 2:07 για το τέλος. Ο Γράψας κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με τον Μουχάκη να μειώνει στο τέλος σε 56-66.

Για τους νικητές ο Κόκκορης και ο Γράψας είχαν από 14 πόντους, ο Γαβρίδης 10 και ο Εγγλέζος 8. Για τους Barceλιώμα ο Ηλιάκης είχε 26 πόντους, ο Μουχάκης 18 και ο Λουμιώτης 10.

Barceλιώμα (Ταμβάκης Θ.): Μενεξιάδης Σ., Νικολόπουλος Θ., Σκαλτσογιάννης Β., Λουμιώτης Γ. 10, Μουχάκης Ν. 18, Ηλιάκης Β. 26, Κονταράτος Ν. 2.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Κυριαθόπουλος Κ., Κόκκορης 14, Γαβρίδης Γ. 10, Γρυπάρης Θ. 3, Εγγλέζος Τ. 8, Κτενίδης 5, Γράψας Α. 14 (1), Μπούσουλας Μ. 2, Καζάκος Π. 2, Γκιόσης Γ., Νούκας Δ. 4, Μιχαηλίδης Ι. 4.

ΑΤΤΙΚΗ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε στην Αττική, γιατί οι Ρούκουνες δεν παρατάχθηκαν στο γήπεδο)