Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ισοφάρισε η S-Parta BC!

Ισοφάρισε η S-Parta BC!

Η S-Parta BC ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά με τους Zeppelin κερδίζοντας το δεύτερο παιχνίδι των προημιτελικών στα πλέι οφς του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 54-49. Έτσι, η σειρά οδηγείται σε τρίτο αγώνα. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

S-PARTA BC – ZEPPELIN 54-49
(8-13, 26-22, 41-35, 54-49)
(Σκορ σειράς: 1-1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Zeppelin να προηγούνται με 0-4 με τον Παπαδάτο και τον Κουτσό. Η S-Parta BC απάντησε με τον Λαουλάκο και τον Κουζοβουνά για να προσπεράσει με 6-4, αλλά οι Zeppelin είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Τσαντζαλής και ο Παπαδάτος έφεραν το ματς στο 6-10, μετά την απάντηση του Κουζοβουνά ο Τσαντζαλής με τρίποντο έγραψε το 8-13 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ποζιός με τρίποντο έφερε το ματς στο 8-16, ενώ μετά το καλάθι του Μυλωνά ο Ποζιόπουλος έγραψε το 10-18. Ο Μυλωνάς σκόραρε ξανά, ενώ το τρίποντο του Κουζοβουνά και το καλάθι και φάουλ του Διαμαντόπουλου ισοφάρισαν τον αγώνα σε 18-18. Οι Zeppelin με τον Παπαδάτο κράτησαν το προβάδισμα με 18-20 και 21-22, αλλά το τρίποντο του Ορνιθόπουλου και το καλάθι του Λαουλάκου έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-22.

Η S-Parta BC πήγε στο 30-22 στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Κουζοβουνά και τον Ορνιθόπουλο. Οι Zeppelin απάντησαν με 6 πόντους του Παπαδάτου για να μειώσουν σε 32-28, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, ο Λαουλάκος και ο Κουζοβουνάς έφεραν την ομάδα τους στο 36-28. Μετά τις βολές του Ορνιθόπουλου, ο Τσαντζαλής κατάφερε να μειώσει το παιχνίδι σε 39-35, με τον Μυλωνά και τον Λαουλάκο να μοιράζονται ένα ζευγάρι βολών (λόγω τραυματισμού του πρώτου) για το 41-35 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λαουλάκος έγραψε το 43-35, με τον Κουζοβουνά να σκοράρει τρίποντο για το 46-37 λίγο μετά. Οι Zeppelin προσπάθησαν να μειώσουν, με τον Τσαντζαλή και τον Παπαδάτο να γράφουν το 48-42 με 4 λεπτά για το τέλος. Στη συνέχεια, οι Zeppelin έχασαν δύο τρίποντα σε δύο επιθέσεις, αλλά κατάφεραν να κλέψουν την μπάλα για να σκοράρουν για το 48-44. Η S-Parta BC έχασε και πάλι την επίθεση, οι Zeppelin, όμως, αστόχησαν σε νέο τρίποντο και έχασαν άλλη μία επίθεση στο δίλεπτο μετά από κλέψιμο. Έτσι το παιχνίδι έφτασε στο τελευταίο 1:30 λεπτό, με τους S-Parta BC να αστοχούν δύο φορές αλλά τους Zeppelin να κάνουν λάθος στο 1:20 και να χάνουν επίθεση στα 40 δευτερόλεπτα.

Η επιθετική νευρικότητα των δύο ομάδων κράτησε πάνω από 3 λεπτά, λοιπόν, στα 39 δευτερόλεπτα ο Κωνσταντόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 50-44. Οι Zeppelin έχασαν και πάλι τρίποντο στα 25 δευτερόλεπτα με τον Λαουλάκο να έχει 2/2 βολές για το 52-44. Στα 22 δευτερόλεπτα ο Παπαδάτο μείωσε σε 52-46, με τον Λαουλάκο να κάνει το 54-46 με βολές. Στα 10 δευτερόλεπτα οι Zeppelin μείωσαν με τρίποντο σε 54-49. Οι Zeppelin έκαναν μια ύστατη προσπάθεια ανατροπής, έκλεψαν την μπάλα στα 9 δευτερόλεπτα, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με την S-Parta BC να ισοφαρίζει τη σειρά.

Για τους νικητές ο Λαουλάκος είχε 19 πόντους, ο Κουζοβουνάς είχε 17 πόντους και ο Ορνιθόπουλος 7. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 22 πόντους και ο Τσαντζαλής 13.

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ., Μυλωνάς Γ.): Κουζοβουνάς Σ. 17 (2), Κωνσταντέλος Κ., Ορνιθόπουλος Θ. 7 (1), Λαουλάκος Γ. 19, Κοτρώνης Κ., Κουζουβουνάς Μ., Κωνσταντόπουλος Γ. 2, Μυλωνάς Γ. 6, Διαμαντόπουλος Μ. 3.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 22 (2), Ρήγας Γ., Μαρινάκης Α. 1, Κουτσός Α. 5, Θωμάς Θ., Ποζιός Λ. 3 (1), Τσαντζαλής Θ. 13 (1), Ποζιόπουλος Λ. 2, Αντωνίου Τ. 3 (1).