Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ξεχωρίζει η οκτάδα!

Ξεχωρίζει η οκτάδα!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Βρισκόμαστε πλέον 1-2 αγώνες πριν το τέλος της κανονικής περιόδου για τις περισσότερες ομάδες του τρίτου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και οι ομάδες παλεύουν για μια θέση στα πλέι οφς. Οι Run ‘n’ Gun θα πάνε αήττητοι στο ντέρμπι κορυφής, αφού κέρδισαν με 84-53 τους Rockets για την αγωνιστική και με 79-58 τους Ροζ Πάνθηρες για τη 13η. Στο κατόπι τους η Αττική μετά το θεαματικό 114-45 επί των Houston Robes για την 11η αγωνιστική, ενώ οι New World Dons πήραν με 57-50 το ματς με την Gauls Team για τη 12η αγωνιστική και έμειναν σε τροχιά τετράδας. Ο Santa Nionios κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για τα πλέι οφς μετά το 45-44 επί των Houston Robes για τη 13η αγωνιστική, ενώ ο Γ.Σ.Π. πήρε με 20-0 το ματς των Gunners που δεν παρατάχθηκαν για να αγωνιστούν.

SANTA NIONIOS – HOUSTON ROBES 45-44
(11-8, 25-21, 37-27, 45-44)

Για τη 13η αγωνιστική ο Santa Nionios κέρδισε με 45-44 τους Houston Robes για να μείνει στην 8η θέση της βαθμολογίας. Ο Λέγγας με τον Τσουλφά άνοιξαν το σκορ στο 7-0 για να απαντήσουν οι Houston Robes μειώνοντας σε 7-5 με τον Γκουμάκη και τον Ξηρόπουλο. Ο Τσουλφάς και ο Αλεξανδρόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 11-8 στο τέλος της περιόδου μετά το τρίποντο του Κισκίρα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μικελάκης Γ. με τον Κουμπάρο μείωσαν σε 13-12 για να φέρουν ο Γαλανόπουλος με τον Τσουλφά τον Santa Nionios στο 17-12. Ο Νιφαδόπουλος με τον Λάγιο έγραψαν το 21-14, με τον Μικελάκη Μ., τον Κουμπάρο και τον Δράκο να απαντούν για το 23-21, πριν ο Λάγιος κλείσει το ημίχρονο στο 25-21. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Santa Nionios ξέφυγαν με τον Τσουλφά και τον Γαλανόπουλο με 33-21, για να απαντήσουν με τρίποντο του Κισκίρα οι Houston Robes. Όμως, ο Γαλανόπουλος έφερε το ματς στο 37-25 για να κλείσει στους 10 πόντους το δεκάλεπτο από τον Κισκίρα.

Ο Τσουλφάς σκόραρε δύο φορές για το 39-27 και το 41-29, με τον Κουμπάρο και τον Ξηρόπουλο να απαντούν για να μειώσουν σε 41-34. Ο Ξηρόπουλος με τον Μικελάκη Γ. συνέχισαν, βοήθησαν τους Houston Robes να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, 43-38, για να σκοράρει τρίποντο ο Κισκίρας με 1:38 για το τέλος, 43-41. Ο Santa Nionios έκανε λάθος και ο Ξηρόπουλος με 1/2 βολές στα 45 δευτερόλεπτα έφερε το ματς στο 43-42, ενώ οι Houston Robes είχαν και ευκαιρία για προβάδισμα, αλλά αστόχησαν στα 27 δευτερόλεπτα. Ο Santa Nionios με 1/2 βολές από τον Τσουλφά πήγε στο 44-42, για να ισοφαρίσει με 2/2 ο Κισκίρας στα 7 δευτερόλεπτα. Όμως, οι Houston Robes έκαναν φάουλ στα 5 δευτερόλεπτα και ο Γαλανόπουλος με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 45-44, η τρίποντη προσευχή από τους Houston Robes ήταν άστοχη στην εκπνοή και ο Santa Nionios πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσουλφάς είχε 20 πόντους και ο Γαλανόπουλος 11. Για τους Houston Robes ο Δράκος και ο Ξηρόπουλος είχαν από 9 πόντους, ενώ ο Γκουμάκης πρόσθεσε 7.

Santa Nionios: Αλεξανδρόπουλος Β. 2, Μαργώνης Δ. 2, Καρυδάκης Π., Μπελεχάκης Γ., Λάγιος Σ. 4, Λέγγας Χ. 3 (1), Γαλανόπουλος Γ. 11 (2), Νιφαδόπουλος Χ. 3, Γιαννιώτης Ν., Τσουλφάς Π. 20.

Houston Robes: Κουμπάρος Χ. 6, Δράκος Γ. 9 (1), Ξηρόπουλος Κ. 9 (1), Μικελάκης Γ. 4, Κισκίρας Π. 6 (2), Γκουμάκης Σ. 7, Μικελάκης Μ. 3.

ROCKETS – RUN ‘N’ GUN 53-84

(6-24, 22-39, 37-64, 53-84)

Για την 8η αγωνιστική οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τους Rockets με 53-84 για να πάνε στο 11-0. Το ματς ξεκίνησε θεαματικά για τους Run ‘n’ Gun, που με τον Τσαμπανάκη, τον Περρή και τον Βασιλείου προηγήθηκαν με 4-18 στο ξεκίνημα, με τον Τσάφο να απαντά για το 6-18 και τον Ρήγα μα τον Τσαμπανάκη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 6-24.

Στη 2η περίοδο ο Ευαγγελόπουλος μείωσε σε 11-27, αλλά ο Παράσχος με 5 πόντους έφερε το ματς στο 11-32. Μετά το 13-37 από τον Παράσχο και τον Αντωνίου οι Rockets με τον Κορκοτσέλο, τον Μπουγά και τον Καλούδη έτρεξαν σερί 9-2 για να μειώσουν σε 22-39 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Ευαγγελόπουλου ο Περρής με τον Τσαμπανάκη και τον Βασιλείου έφεραν το ματς στο 26-53 για τους Run ‘n’ Gun με σερί 4-14, πριν απαντήσει με καλάθι και φάουλ ο Ευαγγελόπουλος. Ο Πανδής με τον Ρήγα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο 33-64, με τον Τσάφο να κλείνει το δεκάλεπτο με 4 πόντους για το 37-64.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πανδής με τον Πάλλα έκαναν το 39-68, με τους Rockets να απαντούν με τον Τσάφο για να μειώσουν σε 47-68 με σερί 8-0. Ο Τσαμπανάκης με τον Ρήγα έφεραν το ματς στο 51-80, για να κλείσουν την αναμέτρηση ο Κοντοθεοδώρου με τον Βασιλείου στο 53-84.

Για τους νικητές ο Τσαμπανάκης είχε 20 πόντους, ο Ρήγας 16, ο Βασιλείου 14, ο Παράσχος, ο Περρής και ο Αντωνίου από 8. Για τους Rockets ο Τσάφος είχε 18 πόντους, ο Ευαγγελόπουλος 15, ο Καλούδης 9.

Rockets (Τσάφος Ν.): Κοντοθεοδώρου Ν. 4, Τσάφος Ν. 18, Καλούδης Η. 9 (1), Κορκοτσέλος Κ. 2, Μπουγάς Π. 5, Ευαγγελόπουλος Σ. 15.

Run ‘n’ Gun (Πανδής Γ.): Παράσχος Π. 8 (2), Περρής Ι. 8 (2), Αντωνίου Α. 8, Τσαμπανάκης Γ. 20, Βασιλείου 14 (1), Ρήγας Χ. 16, Πανδής Γ. 6, Πάλλας Π. 2, Διαμαντής Β. 2.

NEW WORLD DONS – GAULS TEAM 57-50

(16-18, 35-28, 48-38, 57-50)

Οι New World Dons για τη 12η αγωνιστική κέρδισαν με 57-50 την Gauls Team για να μείνουν σε τροχιά τετράδας. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για την Gauls Team με τον Μίντουλα, τον Μίχο και τον Δούσκο προηγήθηκε με 0-10. Το σερί διέκοψε ο Καλογεράκης με τον Μίχο να φέρνει το ματς στο 4-14. Οι New World Dons αντέδρασαν και με τον Αθανασιάδη και τον Καλογεράκη να είναι οι μόνοι σκόρερ τους στο δεκάλεπτο (6 και 10 πόντους αντίστοιχα) μείωσαν σε 10-14 για να φέρει ο Ζωγόπουλος με 4/4 βολές το ματς στο 14-18 πριν ο Καλογεράκης κλείσει την περίοδο στο 16-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαχινίδης με τρίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά με 19-18, ολοκληρώνοντας ένα 15-4, με την Gauls Team να απαντά, με τον Δούσκο και τον Κοτσάνη πήγε στο 20-26. Ο Σαχινίδης με τον Μπολλάτι έδωσαν νέο προβάδισμα στους New World Dons, 27-26, για να φέρει την ομάδα του ο Αθανασιάδης στο 32-26. Ο Μίχος απάντησε, για να κλείσει το ημίχρονο με καλάθι του Καλογεράκη για το 35-28.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Πάντζος έφερε το ματς στο 38-30, με την Gauls Team να απαντά με τον Μίχο και τον Δούσκο για το 38-34. Ο Καλογεράκης με τον Σαχινίδη σκόραραν για το 42-34, με την Gauls Team να μειώνει ξανά, 43-38 με τον Νταή και τον Μίντουλα, αλλά τον Μπολλάτι και τον Σαχινίδη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 48-38.

Στην 4η περίοδο ο Κλήμης με τον Μίχο μείωσαν σε 48-42 πριν το τρίποντο του Αθανασιάδη φέρει το ματς στο 51-42. Η Gauls Team και πάλι πλησίασε, ο Μίχος με τον Δούσκο και τον Ζωγόπουλο σκόραραν για το 52-47, ενώ ο Δούσκος με βολές έφερε το ματς στο 53-50. Όμως, ο Αθανασιάδης, ο Σαχινίδης και ο Πάντζος σκόραραν σε τρεις επιθέσεις για το 57-50, την ώρα που η Gauls Team δεν κατάφερνε να κάνει το ίδιο, για να κλείσει το ματς με νικητές τους New World Dons.

Για τους νικητές ο Αθανασιάδης είχε 17 πόντους, ο Καλογεράκης 15 και ο Σαχινίδης 13. Για την Gauls Team ο Μίχος είχε 19 πόντους, ο Δούσκος 10 και ο Μίντουλας 7.

New World Dons (Μύρτου Αλ.): Ρίγος Ο., Αθανασιάδης Κ. 17 (1), Καλογεράκης Β. 15, Μπολλάτι Μ. 6 (2), Σαχινίδης Π. 13 (1), Πάντζος Θ. 6.

Gauls Team (Τζώρτζης Μ.): Χούτας Α. 2, Κοτσάνης Σ. 3, Δούσκος Γ. 10, Τζώρτζης Μ., Μίχος Φ. 19, Κόκοτας Κ., Καΐμης Ν. 2, Μίντουλας Γ. 7, Ζωγόπουλος Κ. 5, Κατσάρης Α., Νταής Δ., Παούρης Δ..

HOUSTON ROBES – ΑΤΤΙΚΗ 45-114
(9-25, 17-51, 33-81, 45-114)

Καταιγιστική ήταν η Αττική για την 11η αγωνιστική απέναντι στους Houston Robes, κερδίζοντας με 45-114 και πηγαίνοντας στο 10-0. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Κουμπάρου για το 3-2 των Houston Robes, με την Αττική να απαντά με Φάββα, Κωστούλα και Καραντζούνη για να πάει στο 3-12. Μετά τα καλάθια του Κουμπάρου και του Μικελάκη Μ. ο Χλιαουτάκης με τον Καραντζούνη έφεραν τον αγώνα στο 9-25 στο τέλος της περιόδου.

Στη 2η περίοδο μετά το καλάθι του Γκουμάκη ο Καραλής Δ. με τον Ξερέα και τον Σταυρόπουλο Αγ. έφεραν το ματς στο 11-37. Ο Μικελάκης Μ. σκόραρε για τους Houston Robes με την Αττική να απαντά με τον Ξερέα, τον Καραντζούνη και τον Φάββα για το 15-49. Το καλάθι του Ξηρόπουλου και εκείνο του Φάββα έκλεισαν το ημίχρονο στο 17-51.

Στην 3η περίοδο η Αττική μπήκε με σερί 0-14, ο Κωστούλας και δύο τρίποντα από Καραντζούνη και Ξερέα έγραψαν το 17-65. Το τρίποντο του Κισκίρα ήταν το πρώτο καλάθι των Houston Robes στην επανάληψη, με τον Γαλάνη να απαντά και τον Κωστούλα να φέρνει το ματς στο 20-73. Ο Κουμπάρος με τον Κισκίρα σκόραραν για το 25-73, ενώ ο Γκουμάκης έφερε το ματς στο 30-79 για να σκοράρει μετά τρίποντο ο Κισκίρας και να κλείσει την περίοδο στο 33-81 ο Φάββας.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γκουμάκης με τον Κουμπάρο έφεραν το ματς στο 38-85 με τον Καραντζούνη και τον Κωστούλα να απαντούν για το 38-93. Μετά το νέο τρίποντο του Κουμπάρου ο Καραλής Δ. και ο Βασιλείου απάντησαν για το 41-99, με τον Φάββα μετά από ένα ακόμα τρίποντο του Κουμπάρου να γράφει το 44-101. Ο Σταυρόπουλος με τον Βασιλείου έγραψαν το 44-107, με τον Γαλάνη και τον Φάββα να κλείνουν το ματς στο 45-114.

Για τους νικητές ο Κωστούλας είχε 22 πόντους, ο Φάββας 21, ο Καραντζούνης 16, ο Χλιαουτάκης 11, ενώ Ξερέας, Βασιλείου, Γαλάνης και Καραλής Δ. είχαν από 10. Για τους Houston Robes ο Κουμπάρος είχε 17, ενώ ο Κισκίρας 9 και ο Γκουμάκης 8.

Houston Robes: Κουμπάρος Χ. 17 (5), Δράκος Γ., Μπουγιούκος Α. 2, Ξηρόπουλος Κ. 3, Μικελάκης Γ., Κισκίρας Π. 9 (2), Γκουμάκης Σ. 8, Μικελάκης Μ. 6.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Σταυρόπουλος Αν.): Χλιαουτάκης Π. 11 (1), Φάββας Σ. 21, Καραντζούνης Τ. 16 (1), Μπουργαζάς Β., Ξερέας Μ. 10 (2), Σταυρόπουλος Αγ. 4, Βασιλείου Μ. 10, Γαλάνης Δ. 10 (2), Κωστούλας Δ. 22, Καραλής Δ. 10.

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – RUN ‘N’ GUN 58-79
(16-20, 33-38, 48-50, 58-79)

Για τη 13η αγωνιστική οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 58-79 τους Ροζ Πάνθηρες για να πάνε στο 12-0 και να φτάσουν στο ντέρμπι κορυφής με την Αττική αήττητοι. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Ροζ Πάνθηρες, ο Σπανός με τον Μπίρη και τον Πεπονή έφεραν την ομάδα τους στο 11-5 για να απαντήσουν ο Παράσχος με τον Βασιλείου και τον Αντωνίου για το 14-14. Ο Πανδής με 6 πόντους στο τέλος της περιόδου έφερε το ματς στο 16-20 μετά το καλάθι του Μπίρη για τους Ροζ Πάνθηρες.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ροζ Πάνθηρες με σερί 6-0 από Μουτάφη και Πνευματικό προσπέρασαν με 22-20. Οι Run ‘n’ Gun απάντησαν με τον Βασιλείου και τον Πανδή για το 24-28, με τον Πεπονή να φέρνει το ματς στο 29-30, πριν δύο τρίποντα του Πανδή γράψουν το 31-36, για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-38 από τον Πνευματικό και τον Πάλλα.

Στην 3η περίοδο ο Σπανός έφερε το ματς στο 37-38, ενώ με δικό του τρίποντο οι Ροζ Πάνθηρες μετά το καλάθι του Αντωνίου πλησίασαν σε 40-42. Ο Περρής με 4 πόντους για τους Run ‘n’ Gun και ο Κανάκης για τους Ροζ Πάνθηρες έφεραν το ματς στο 46-46 με τον πρώτο να σκοράρει για το 46-48 και το δεκάλεπτο να κλείνει από Μουτάφη και Πάλλα στο 48-50.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Run ‘n’ Gun ξέφυγαν με τον Πανδή και τον Αντωνίου με 52-59 για να απαντήσει ο Μπίρης, αλλά από εκεί και πέρα να ακολουθήσει σερί 0-13 για τους Run ‘n’ Gun, ο Αντωνίου, ο Πανδής με 7 πόντους και ο Βασιλείου έφεραν το ματς στο 54-72. Οι Ροζ Πάνθηρες απάντησαν με τρίποντο του Παπαδιώτη, αλλά ο Πανδής με τον Παράσχο έκλεισαν το ματς στο 58-79 για τους Run ‘n’ Gun.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 32 πόντους, ο Αντωνίου 16, ο Βασιλείου 10, ο Παράσχος 9 και ο Περρής 8. Για τους Ροζ Πάνθηρες ο Μπίρης είχε 17 πόντους, ο Σπανός 12 και ο Πεπονής 8.

Ροζ Πάνθηρες: Σπανός Ν. 12 (2), Μουτάφης Γ. 5, Κατσιράκης Γ. 4, Μπίρης Χ. 17 (1), Παπαδιώτης Κ. 5 (1), Ασπρογέρακας Γ., Κανάκης Λ. 2, Πεοπονής Κ. 8 (1), Πνευματικός Γ. 5 (1).

Run ‘n’ Gun: Παράσχος Π. 9 (1), Περρής Α. 8, Αντωνίου Α. 16, Βασιλείου 10, Πανδής Γ. 32 (6), Πάλλας Π. 4.

Γ.Σ.Π. – GUNNERS 20-0
(Ο Γ.Σ.Π. πήρε το παιχνίδι με 20-0, λόγω μη προσέλευσης των Gunners στο γήπεδο)