Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Εύκολα τετράδα η Ήρεμη Δύναμη!

Εύκολα τετράδα η Ήρεμη Δύναμη!

ΚΥΠΕΛΛΟ – Η Ήρεμη Δύναμη προκρίθηκε στην τετράδα του Κυπέλλου αποκλείοντας στα προημιτελικά της διοργάνωσης τους πρωταθλητές του Β Ομίλου, Ready 2 fire. Κέρδισε με 93-69 το πρώτο παιχνίδι, ενώ στο δεύτερο επικράτησε στα χαρτιά με 20-0, αφού οι αντίπαλοί της δεν παρατάχθηκαν για να αγωνιστούν. Στα ημιτελικά αντιμετωπίζει τους Friends.

1ο ματς
Ήρεμη Δύναμη – Ready 2 fire 93-69
(17-25, 49-42, 71-53, 93-69)

Το ματς ξεκίνησε με τους Ready 2 fire να μπαίνουν καλύτερα, με Βαραμέντε, Κουράκο Αν. και Ζεστό προηγήθηκαν με 3-10 για να γράψει ο Βαραμέντες με τρίποντο το 3-13. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με τον Πασσά, αλλά ο Κουράκος Αν. με τον Καραμανιόλα έφεραν το ματς στο 6-18. Μετά το καλάθι του Τσιβρά οι Ready 2 fire με τον Καραμανιόλα έφτασαν το ματς στο 8-23. Η Ήρεμη Δύναμη αντέδρασε, με τον Μπάτο να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 17-25 μέχρι το τέλος της περιόδου.

Ο Μπάτος συνέχισε, με 3 ακόμα τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 26-25, για να ολοκληρώσει ένα 21-2 ο Πασσάς για το 29-25. Μετά την ισοφάριση από τον Ζεστό, ο Πασσάς με τρίποντο έφερε το ματς στο 32-29, για να γράψει ο Τσίβρας το 36-31. Οι Ready 2 fire προσπέρασαν με τον Καραμανιόλα και τον Ζεστό, αλλά η Ήρεμη Δύναμη είχε τον έλεγχο του ματς, τρίποντα από τον Μπάτο (2) και τον Δέλλιο έγραψαν το 47-40 για να κλείσει ο Ζεστός το ημίχρονο στο 49-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πασσάς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά, για να γράψει και ο Βλάχος δύο συνεχόμενα σουτ από τα 6.75 για το 58-44 της ομάδας του. Ο Δέλλιος με τον Νικολόπουλο έφεραν το ματς στο 63-44, ενώ ο Πασσάς ήταν που ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με σερί 16-2 της ομάδας του στην επανάληψη. Το σερί διέκοψε ο Κουράκος Αν., αλλά η Ήρεμη Δύναμη κράτησε τον έλεγχο, με τον Σπανομανώλη πήγε στο 69-50, για να κλείσει ο Τσίβρας το δεκάλεπτο στο 71-53 μετά τις βολές από Ζεστό και Βαραμέντε.

Στην 4η περίοδο οι Ready 2 fire μείωσαν με τον Ζεστό σε 71-59 και 73-61, αλλά η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με νέο σερί 15-0, ο Βλάχος και ο Χατζηιωαννίδης Χ. έφεραν το ματς στο 80-61, με τον Μπάτο και τον Δέλλιο να κάνουν το 88-61. Ο Βαραμέντες με τον Ζεστό σκόραραν για το 90-67, με τον Κουράκο Αν. και τον Τσίβρα να κλείνουν το ματς στο τελικό 93-69.

Για τους νικητές ο Μπάτος είχε 33 πόντους, ο Πασσάς είχε 15, ο Τσίβρας 12, ο Βλάχος 10, ο Δέλλιος 9 και ο Χατζηιωαννίδης Χ. 8. Για τους Ready 2 fire ο Ζεστός είχε 26, ο Κουράκος Αν. 16, ο Βαραμέντες 12 και ο Καραμανιόλας 11.

Ήρεμη Δύναμη (Μπίτσικας): Πασσάς Σ. 15 (3), Τσίβρας Π. 12, Μπάτος Π. 33 (7), Βλάχος Α. 10 (3), Νικολόπουλος Δ. 2, Δέλλιος Γ. 9 (2), Χατζηιωαννίδης Χ. 8, Σπανομανώλης Α. 4, Αποστόλου Γ., Χατζηιωαννίδης Γ..

Ready 2 fire (Βαραμέντες): Χασίδης Σ. 2, Παππάς Α., Χρυσοβαλάντης Α. 2, Βαραμέντες Δ. 12 (1), Ζεστός Γ. 26, Καραμανιόλας Χ. 11, Κουράνος Αν. 16.

2ο ματς
Ήρεμη Δύναμη – Ready 2 fire 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε στην Ήρεμη Δύναμη επειδή οι Ready 2 fire δεν παρατάχθηκαν στο γήπεδο)

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …