Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / «Καλημέρα» με νίκες για Σφυριά, Alondra B.C!

«Καλημέρα» με νίκες για Σφυριά, Alondra B.C!

Η 1η αγωνιστική στον Α όμιλο του 1ου γκρουπ είχε δύο πολύ σκληρά ντέρμπι και τρία παιχνίδια που κρίθηκαν με διψήφια διαφορά. Ο Ρεμπελιακός μπήκε με νίκη, 64-51 επί των Παλαιμάχων Άνω Λιοσίων, οι C-Drifters κέρδισαν τους εBEERους με 31-26, τα Σφυριά μπήκαν στο πρωτάθλημα με νίκη 52-31 επί του Ιχθύος, ενώ και η Alondra B.C μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα, 58-49 επί των Losvos. Τέλος, η Allsafe B.C. κέρδισε με 53-33 την Oklaχώμα Thunder.

ΣΦΥΡΙΑ – ΙΧΘΥΣ 52-31
(15-9, 22-16, 40-21, 52-31)

Νίκη για τα Σφυριά με 52-31, παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο στην επανάληψη του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 12-4 για τους νικητές, ο Μαμάκος με 4 πόντους και τρίποντα από τους Κοτσαμπά και Κονδύλη Γ. έγραψαν το καλό ξεκίνημα για τα Σφυριά, με τον Κανελάτο Π. να απαντά. Ο Κονδύλης Δ. με τρίποντο και ο Κραουνάκης μείωσαν σε 12-9 για τον Ιχθύν με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κουτσαρίδη στο 15-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χρυσός με τρίποντο μείωσε σε 15-12 για να πλησιάσει ο Ιχθύς σε 15-14 με τον Κανελάτο Π.. Το παιχνίδι ισοφάρισε ο ίδιος σε 16-16, αλλά ως το τέλος της περιόδου ο Κοτσαμπάς έγραψε 6-0 σερί για το 22-16. Στην 3η περίοδο ο Ιχθύς μείωσε ξανά σε 22-20 με τον Κρανουνάκη και τον Τσιφλίδη, αλλά τα Σφυριά απάντησαν με σερί 9-0 από Σαμέρα, Κονδύλη Γ. και Χαραλάμπους για το 31-20. Η διαφορά ανέβηκε περισσότερο, ο Κοτσαμπάς με τον Σαμέρα έφεραν το ματς στο 40-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το σερί των Σφυριών συνεχίστηκε, για να φτάσει στο 24-1 από τον Κοτσαμπά, 44-21, με τον Κανελάτο Π. να το διακόπτει για τον Ιχθύν. Το τρίποντο του Βασιλόπουλου έγραψε το 46-28, ο ίδιος σκόραρε ξανά για το 48-30, με το παιχνίδι να κλείνει από Μαμάκο και Σαμέρα στο 52-31.

Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 22 πόντους, ο Σαμέρας 8, ο Μαμάκος και ο Κονδύλης Γ. 7. Για τον Ιχθύν ο Κανελάτος Π. είχε 9 πόντους.

Σφυριά (Σιαμαντάς Δ.): Τσούκας Α. 2, Μαμάκος Π. 7, Συριώτης Ι., Σαμέρας Κ. 8 (1), Μαθιός Κ., Κονδύλης Γ. 7 (1), Τσίτος Σ., Χαραλάμπους Δ. 4, Χρυσαΐτης Χ., Κοτσαμπάς Ε. 22 (1), Κουτσαρίδης Σ. 2.

Ιχθύς (Κανελάτος Π.): Κανελάτος Ν., Χρυσός Μ. 4 (1), Δημητριάδης Γ., Κανελάτος Π. 9, Βασιλόπουλος Ν. 5 (1), Κονδύλης Δ. 5 (1), Δασκαλάκης Α., Κραουνάκης Β. 6, Σκορδίλης Χ., Φυλακτού Δ., Τσιφλίδης Δ. 2.

C-DRIFTERS – εBEERοι 31-26
(7-6, 14-16, 22-24, 31-26)

Οι C-Drifters κέρδισαν τους εBEERους με 31-26, μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με το σκορ να μένει χαμηλά. Το ματς ξεκίνησε με τους εBEERους να προηγούνται με 0-2 με τον Ηλιάκη, για να απαντήσουν οι C-Drifters με τον Γκαντόλια και τον Γκότση για το 5-3, με τον Ξενόφο να κάνει το 7-3 με 2/2 βολές.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 7-6 από τον Ηλιάκη, ενώ ο Φιλακουρίδης με τον Κανελλίδη έφεραν τους εBEERους στο 7-10 για να κάνει το 7-12 ο Κομνινός, σερί 0-9 για τους εBEERους. Οι C-Drifters αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τρίποντο του Γκαντόλια και καλάθι του Γκότση, ενώ ο δεύτερος ήταν που σκόραρε ξανά για το 14-12. Το ημίχρονο, πάντως, έκλεισε με τους εBEERους μπροστά στο σκορ, ο Ηλιάκης και ο Γκούσκος Μ. έφεραν το ματς στο 14-16.

Ο Κανελλίδης έκανε το 14-18 στο ξεκίνημα της επανάληψης, για να ισοφαρίσει ο Γκότσης. Ο Ηλιάκης με 6 μαζεμένους πόντους έφερε τους εBEERους στο 18-24, με τον Κουτσοβασίλη να απαντά με τρίποντο για το 22-24. Στο 4ο δεκάλεπτο, το τρίποντο του Γκαντόλια έφερε το ματς στο 25-25, ο Καραμήτσος τον μιμήθηκε για το 28-26 της ομάδας του. Οι εBEERοι αστόχησαν σε τρίποντο, ο Γκότσης έγραψε το 30-26, οι εBEERοι είχαν άλλες 2 ευκαιρίες από τα 6.75 στο τελευταίο μισό λεπτό του ματς, δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και 1/2 βολές του Γκαντόλια έγραψαν το τελικό 31-26.

Για τους νικητές ο Γκότσης είχε 11 πόντους και ο Γκαντόλιας 9. Για τους εBEERους ο Ηλιάκης είχε 12 πόντους.

C-Drifters (Γαλαίος Π.): Ξενόφος Μ. 2, Γκαντόλιας Δ. 9 (2), Κουτέλας Χ., Κουτέλας Π. 1, Μπιράκος Γ., Κουτσοβασίλης Γ. 5 (1), Γκότσης Μ. 11, Κατσαρής Β., Καραμήτσος Π. 3 (1).

εBEERοι (Γκούσκος Δ.): Κανελλίδης Π. 5, Γκούσκος Μ. 3, Κόλλας Γ. 1, Ηλιάκης Β. 12 (1), Γιανίκας Γ., Κομνινός Π. 2, Φιλακουρίδης Μ. 3, Κολυβάς Ν..

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ – ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ 51-64
(15-19, 23-36, 40-50, 51-64)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 51-64 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στο 6-6 με Τσικρικά και Τουλκάρογλου, για να προηγηθεί ο Ρεμπελιακός με τον Λαρεντζάκη και τον Τουλικάρογλου με 7-11. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων απάντησαν με τρίποντο του Συκαρά, αλλά δεν προσπέρασαν, παρότι με τον Παπαπροκοπίου έφτασαν και στο 13-14 και στο 15-16, το δεκάλεπτο έκλεισε από το τρίποντο του Φλώκαλη στο 15-19.

Στη 2η περίοδο ο Τουλικάρογλου με τον Λαρεντζάκη έφεραν την ομάδα τους στο 17-27, ενώ μετά την απάντηση του Γκλιάτη ο Καρράς έφερε το ματς στο 19-30. Ο Ρεμπελιακός κράτησε το προβάδισμα, με τον Φλώκαλη πήγε στο 22-35, για να κλείσει το ημίχρονο στο 23-36. Στην 3η περίοδο οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 27-36 με τον Παπαθανασίου και τον Βασιλείου, αλλά ο Ρεμπελιακός με τον Καρρά ανέβηκε στο 27-42.

Ο Βασιλείου μείωσε σε 35-44, με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να πλησιάζουν ακόμα περισσότερο, ο Παπαπροκοπίου με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 40-45. Όμως, Τουλικάρογλου και Πλεξουσάκης απάντησαν για το 40-50 του Ρεμπελιακού.

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων βρέθηκαν και πάλι κοντά στο 46-52 από το τρίποντο του Κοσμίδη, αλλά ο Τουλικάρογλου και ο Καρράς με δύο τρίποντα έφεραν το ματς στο 47-62 για τον Ρεμπελιακό. Ο Καλαφάτης με τον Κοσμίδη απάντησαν, αλλά ήταν πια αργά, ο Κοντογεώργης έκλεισε το ματς στο 51-64.

Για τους νικητές ο Τουλικάρογλου είχε 19 πόντους, ο Καρράς 18, ο Φλώκαλης 8 και ο Πλεξουσάκης 7. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Παπαπροκοπίου είχε 12, ο Βασιλείου 10 και ο Συκαράς 8.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων
(Κοσμίδης Η.): Γκλιάτης Σ. 4, Παπαπροκοπίου Δ. 12, Κοσμίδης Η. 6 (1), Τσικρικάς Γ. 4, Βασιλείου Α. 10 (1), Συκαράς Γ. 8 (2), Παντελάκης Ε. 2, Μαυροειδής Γ., Καλαφάτης Ι. 2, Τσάτοβ Γ., Μαργαρίτης Κ., Παπαθανασίου 3.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Φλώκαλης Σ. 8 (1), Πλεξουσάκης Κ. 7, Κοντογεώργης Α. 6, Λαρεντζάκης Β. 6, Τουλικάρογλου Χ. 19 (3), Καρράς Χ. 18 (3).

ALLSAFE B.C. – OKLAΧΩΜΑ THUNDER 53-33
(15-9, 25-17, 39-20, 53-33)

Η Allsafe B.C. κέρδισε με 53-33 τους Oklaχώμα Thunder ανεβάζοντας τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους Oklaχώμα Thunder από τον Τσάπαλο Φ. και τον Παπανίκο, για να απαντήσει η Allsafe B.C. με τον Σκοπελίτη (έβαλε τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του) για το 10-5. Ο Παντρευτάκης μείωσε σε 11-9, με τον Σταυρόπουλο και τον Σκοπελίτη να φέρνουν το ματς στο 15-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Πλατεία μετά το 15-12 από το τρίποντο του Αρβανιτάκη, κατάφερε με τον Σαντικτσή και τον Σπαλιάρα να πάει στο 25-14, για να κλείσει το ημίχρονο στο 25-17 από τον Μουσινούδη. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σκοπελίτης ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με τον Τσάπαλο Φ. να μειώνει σε 29-19 και μετά να ακολουθεί ένα σερί 10-0 για την Allsafe B.C., σερί που με τον Σαντικτσή και τον Αθανασίου την έφερε στο 39-19.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λιάβαρης μείωσε σε 39-22, αλλά ο Σκοπελίτης με τον Σαντικτσή έκαναν το 46-24 για την ομάδα τους. Οι Oklaχώμα Thunder απάντησαν με τον Παπανίκο και τον Πετρόπουλο για το 46-32, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο, ο Μπαλής με τον Χρυσούλα Π. έκλεισαν τον αγώνα στο 53-33 για την Allsafe B.C..

Για τους νικητές (που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Χρυσούλα Χ.) ο Σκοπελίτης είχε 25 πόντους και ο Σαντικτσής 12, ενώ για τους Oklaχώμα Thunder ο Παπανίκος είχε 11 πόντους.

Allsafe B.C. (Βλαχαδάμης Σ.): Μπαλής Θ. 2, Γιαγλόγλου Γ., Σπαλιάρας Δ. 4, Χρυσούλας Π. 2 Γεωργακόπουλος Α., Τζανετάκος Β. 2, Σαντικτσής Κ. 12 (2), Αθανασίου Σ. 2, Σκοπελίτης Κ. 25 (1), Παπαϊωάννου Γ. 1, Σταυρόπουλος Δ. 2, Βλαχαδάμης Σ. 1.

Oklaχώμα Thunder (Λιουδάκης Γ.): Πετρόπουλος Π. 3, Παναγιωτόπουλος Κ., Αρβανιτάκης Ν. 4 (1), Λιάβαρης Χ. 2, Μπουλιόπουλος Χ. 3, Παπανίκος Θ. 11, Παντρευτάκης Χ. 2, Φώτης Ι., Μουσινούδης Β. 2, Τσάπαλος Φ. 6, Τσάπαλος Μ., Πούλιος Β..

ALONDRA B.C – LOSVOS 58-49
(8-16, 22-34, 38-42, 58-49)

Το πρώτο τους παιχνίδι έπαιζαν Alondra B.C και Losvos με την πρώτη να φεύγει μετά από πολύ ωραίο παιχνίδι νικήτρια, παρότι έμεινε πίσω στο σκορ με 14 πόντους. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για την Alondra B.C, ο Παντελάκης με τον Παπαγεωργίου την έφεραν στο 7-3, αλλά η απάντηση από τον Losvos ήταν άμεση, με σερί 0-13 από τον Ράπτη, τον Ριτσάκη και τον Σέρρα έφεραν το ματς στο 7-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Alondra B.C προσπάθησε να πλησιάσει, το καλάθι του Λουκά και το τρίποντο του Ρέμπα μείωσαν σε 15-20, αλλά το τρίποντο του Χαμορούσου και το καλάθι του Κυρηνίδη έφεραν το ματς στο 18-25, για να στείλει το ματς ο Σέρρας στο 20-31. Οι 4/4 βολές του Παπαγεωργίου κατάφεραν να κρατήσουν το ματς, αλλά ο Βέργας έκανε το 22-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο το καλάθι του Ιωάννου έφεραν το ματς στο 22-36 και τη μεγαλύτερη διαφορά του, με τον Λουκά να απαντά με 8 πόντους για να πλησιάσει η Alondra B.C σε 30-37. Η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους από το καλάθι και φάουλ του Παπαγεωργίου, 37-40, για να κλείσει η περίοδος στο 38-42 από το καλάθι του Αθανασίου για τον Losvos.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Losvos πήγε στο 40-46 με τον Κυρηνίδη αλλά η απάντηση της Alondra B.C με τον Παπαδάκη και τον Κούβα για το 47-46 και το προσπέρασμα. Τελευταίο προβάδισμα για τον Losvos από το καλάθι του Χαμορούσου για το 47-48, με τον Παπαγεωργίου να απαντά για το 51-49 με 2:06 για το τέλος. Μετά από δύο χαμένες επιθέσεις του Losvos ο Γραββάνης με τον Παπαγεωργίου έγραψαν το 55-49 με 1:13 για το φινάλε, ενώ ένα λάθος κι ένα χαμένο τρίποντο από τους παίκτες του Losvos έδωσαν την ευκαιρία στον Παντελάκη να κάνει το 57-49, για να κλείσει το ματς ο Παπαγεωργίου.

Για τους νικητές ο Παπαγεωργίου είχε 20 πόντους, ο Λουκάς 16 και ο Κούβας 7. Για τον Losvos ο Σέρρας είχε 12 πόντους, ο Κυρηνίδης 10 και ο Ράπτης 7.

Alondra B.C (Παπαγεωργίου Γ.): Ρέμπας Π. 3 (1), Φωτόπουλος Θ., Παπαγεωργίου Γ. 20 (1), Λουκάς Μ. 16 (2), Μαρκογιάννης Γ., Παπαδάκης Σ. 2, Ξενάκης Γ., Παντελάκης Π. 6, Γραββάνης Γ. 2, Γιαννατσής Γ., Κούβας Β. 7.

Losvos (Ιωάννου Μ.): Ιωάννου Μ. 3, Ριτσάκης Β. 4 (1), Κυρηνίδης Ι. 10, Μακρής Α., Αθανασίου Σ. 4, Χολέβας Α. 1, Χαμορούσος Γ. 5 (1), Βέργας Δ. 3, Ράπτης Δ. 7, Σέρρας Α. 12 (3), Ζαραφωνίτης Δ..