Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Black Hawks, Τιρινίνι!

Νίκες για Black Hawks, Τιρινίνι!

Με νίκη μπήκαν οι Black Hawks στη σεζόν, μετά το 52-49 στην παράταση επί των Byron Celtics στην 1η αγωνιστική του Γ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Νίκη και για την Τιρινίνι με 54-48 επί της ΑΕΚ Περιστερίου, ενώ η Hangover Team επικράτησε των Big Ballers με 43-35. Η Saint Longinus BC κέρδισε με 70-39 τους Aces, ενώ οι Friends επικράτησαν με 68-36 των Απρόβλεπτων.

BLACK HAWKS – BYRON CELTICS 52-49παρ.

(12-11, 25-22, 31-34, 43-43, 52-49)

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση οι Black Hawks κέρδισαν τους Byron Celtics με 52-49, αφού πρώτα είχαν ισοφαρίσει το ματς στην εκπνοή του κανονικού αγώνα με τρίποντο του Χρυσόστομου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Black Hawks να μπαίνουν δυνατά, με τον Μητρόπουλο και τον Αρτόπουλο προηγήθηκαν με 8-0. Όμως, γρήγορα απάντησαν οι Byron Celtics, ο Τσιάμαλος με τον Μακρυμίχαλο έφεραν το ματς στο 8-9 με 0-9 της ομάδας τους. Η πρώτη περίοδος, όμως, βρήκε μετά το καλάθι του Μπόλλη τους Black Hawks να προηγούνται με 12-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια, με τον Ρήγο πήγαμε στο 12-13, για να προσπεράσουν με 16-15 οι Black Hawks με τον Χρυσόστομο και να απαντήσουν για το 18-17 οι Byron Celtics με τον Κυρούση. Ο Χρυσόστομος με τον Μπερτσιά έφεραν την ομάδα τους στο 24-19, αλλά το τρίποντο του Σαχινίδη έκλεισε το ημίχρονο στο 25-22.

Στην επανάληψη οι Black Hawks έφτασαν στο 29-22 με τον Μακρή και τον Μητρόπουλο, αλλά οι Byron Celtics απάντησαν με σερί 0-10, τρίποντα από Σαχινίδη και Μακρυμίχαλο έφεραν το ματς στο 29-28, για να γράψουν το 29-32 ο Τσιάμαλος με τον Σαχινίδη, ενώ ο τελευταίος ήταν που έκλεισε κιόλας το δεκάλεπτο στο 31-34 μετά το καλάθι του Μπερτσιά.

Στην 4η περίοδο οι Byron Celtics ξέφυγαν με 5 πόντους από το καλάθι του Κυρούση, αλλά γρήγορα οι Black Hawks ισοφάρισαν τον αγώνα, με τον Μητρόπουλο και τον Χρυσόστομο πήγαν στο 36-36. Ο Ανανίδης έκανε το 38-40, αλλά με 1:15 για το φινάλε ο Χρυσόστομος με 2/2 βολές ισοφάρισε. Ο Σαχινίδης κατάφερε να σκοράρει στα 15 δευτερόλεπτα μετά από λάθος των Black Hawks για το 40-42. Οι Black Hawks έχασαν την επόμενη επίθεση και έκαναν φάουλ μόλις 0,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η 1η βολή μπήκε για το 40-43 των Byron Celtics, αλλά το έρμπολ στη δεύτερη έδωσε την ευκαιρία στους Black Hawks να πάρουν τάιμ άουτ, να κάνουν επαναφορά από τα 9 μέτρα και με τον Χρυσόστομο να ευστοχούν στο τρίποντο της ισοφάρισης στην εκπνοή, 43-43!

Στην παράταση οι δυο ομάδες πήγαν στο 45-45 και το 47-47 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, για να έρθει ο Μητρόπουλος για το 49-47 της ομάδας του. Οι Byron Celtics μείωσαν με 1/2 βολές του Σαχινίδη, αλλά αστόχησαν σε τρίποντο με 1:27 για το τέλος για να έρθει ο Μπερτσιάς να κάνει το 51-48 στα 49 δευτερόλεπτα. Ξανά 1/2 βολές για τους Byron Celtics, με τον Μπερτσιά να έχει κι αυτός 1/2 στα 23 δευτερόλεπτα, αλλά την ομάδα του να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ. Κέρδισαν φάουλ, έχασαν 2 βολές αλλά στην εκπνοή το τρίποντο που επιχείρησαν για την ισοφάριση οι Byron Celtics ήταν άστοχο.

Για τους νικητές ο Χρυσόστομος είχε 18 πόντους, ενώ Μητρόπουλος και Μπερτσιάς είχαν από 12. Για τους Byron Celtics ο Σαχινίδης είχε 19 πόντους, ενώ ο Τσιάμαλος 10.

Black Hawks
(Μακρή Β.): Μακρής Κ. 2, Μητρόπουλος Σ. 12, Κολλιάτσας Φ., Μπόλλης Λ. 2, Βλαχάκης Ι. 2, Μπερτσιάς Π. 12, Αρτόπουλος Γ. 4, Χρυσόστομος Δ. 18 (1).

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Ρήγος Ο. 4, Σαχινίδης Π. 19 (2), Βανταράκης Γ., Χανιώτης Α., Κυρούσης Χ. 4, Ανανίδης Ν. 6, Μακρυμίχαλος Κ. 6 (2), Τσιάμαλος Θ. 10 (1), Λοΐζος Α., Κατσαμακλής Δ., Κούτουλας Θ..

HANGOVER TEAM – BIG BALLERS 43-35
(12-11, 20-15, 28-27, 43-35)

Η Hangover Team κέρδισε τους Big Ballers με 43-35 για να μπει με νίκη στο πρωτάθλημα, μετά από έναν αγώνα που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους Big Ballers με τον Μπουκουβάλα και τον Βασιλειάδη, για να απαντήσουν οι νικητές με τον Κόρδαλη και τον Παπακίτσο για το 7-4. Ο Μπουκουβάλας έκανε το 7-9, με τον Βασιλειάδη να γράφει το 9-11, αλλά ο Κανάκης με τον Παπακίτσο έφεραν το ματς στο 12-11 στο τέλος της περιόδου για την Hangover Team.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λουρανδάκης με τον Κόρδαλη σκόραραν για το 16-13. Μετά την απάντηση του Γιαννόπουλου για το 16-15 ο Τουμαζάνης με τον Ρόζο σκόραραν για το 20-15 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο η Hangover Team κράτησε το προβάδισμα, με τον Λουρανδάκη και τον Παπακίτσο προηγήθηκε με 24-19, αλλά ο Μπουκουβάλας με τον Παπαδόπουλο μείωσαν σε 24-23. Ο Κόρδαλης και πάλι ανέβασε το σκορ για την ομάδα του, 28-23, αλλά ο Χερουβείμ με τρίποντο έκανε το 28-27 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βασιλάκης με τον Γιαννακόπουλο ήταν που έφεραν μπροστά τους Big Ballers με 28-31, για να κάνει με τρίποντο ο Γιαννόπουλος το 29-34. Η αντίδραση της Hangover Team ήταν άμεση, ο Κόρδαλης με τον Τουμαζάνη έφεραν το ματς στον πόντο και 3:14 πριν το τέλος ο Λουρανδάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 2/2 βολές. Μετά την άστοχη επίθεση των Big Ballers ο Τουμαζάνης έγραψε το 37-34 και ο Ρόζος το 39-34 φτάνοντας το σερί της Hangover Team στο 10-0 κι ενώ απέμεναν 2:17 για το τέλος. Ο Γιαννόπουλος με 1/2 βολές μείωσε σε 39-35, αλλά από εκεί ως το τέλος οι Big Ballers σαστόχησαν σε κάθε τους επίθεση, 2/2 βολές από τον Ρόζο κι ένα καλάθι του Κόρδαλη στα 34 δευτερόλεπτα έφεραν το ματς στο 43-35 για τη νίκη της Hangover Team.

Για τους νικητές ο Κόρδαλης είχε 12 πόντους, ο Ρόζος 9 και ο Παπακίτσος 8. Για τους Big Ballers ο Μπουκουβάλας είχε 13 πόντους και ο Γιαννόπουλος 8.

Hangover Team (Δρόσης Π.): Παπακίτσος Δ. 8 (2), Δρόσης Π., Κόρδαλης Δ. 12, Κανάκης Ο. 2, Ρόζος Κ. 9, Τουμαζάνης Β. 6, Λουρανδάκης Κ. 6.

Big Ballers (Αλετράς Ε.): Γιαννακόπουλος Μ. 2, Μπρουζάς Σ., Βασιλειάδης Χ. 4, Βασιλάκης Σ. 3, Αυγερινός Γ., Γιαννόπουλος Δ. 8 (1), Παπαδόπουλος Β. 2, Χερουβείμ Σ. 3 (1), Ντάβαλης Γ., Μπέλλος Κ., Μπουκουβάλας Ι. 13.

FRIENDS – ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ 68-36
(15-7, 30-18, 51-24, 68-36)

Οι Friends κέρδισαν τους Απρόβλεπτους με 68-36, ανοίγοντας τη διαφορά μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-2 για τους νικητές με τον Βαμβακά και τον Κούλουμπο. Ο Καραχάλιος απάντησε για τους Απρόβλεπτους που μετά το 11-4 μείωσαν με τον Αλογάτο. Όμως, ο Κούλουμπος με τον Μάρκο έφεραν το ματς στο 15-7 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γαλήτης μείωσε σε 17-11, με τον Μπελαλή να φέρνει την ομάδα του στο 22-13, αλλά τους Απρόβλεπτους να απαντούν με τον Νικολόπουλο για το 22-16. Ο Μάρκος με τον Πράττη και τον Ζήση Δ. ήταν που σκόραραν για το 30-18 των Friends στο τέλος του ημιχρόνου μετά το καλάθι του Αλογάτου.

Στην 3η περίοδο οι Friends μπήκαν δυνατά, μετά τα καλάθια των Καραχάλιου και Γαλήτη για το 35-24, ο Κωνσταντίνου έδωσε το έναυσμα για ένα σερί 16-0 το οποίο έφερε το ματς στους 27 πόντους. Ο Ζήσης Δ. με τον Μπενίση και τον Βαμβακά ολοκλήρωσαν το σερί της ομάδας τους, 51-24 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κούλουμπος έγραψε το 53-24, με τον Καραχάλιο να απαντά. Ο Πράττης με τον Μάρκο έφεραν το ματς στο 61-29 με τον Νικολόπουλο να έχει 9 συνεχόμενους πόντους για τους Απρόβλεπτους και να μειώνει σε 61-32 και 66-36 μετά το καλάθι του Πράττη, για να κλείσει ο τελευταίος το ματς στο 68-36.

Για τους νικητές ο Μάρκος είχε 15 πόντους, Μπελαλής, Κωνσταντίνου και Πράττης από 10 και ο Βαμβακάς 7. Για τους Απρόβλεπτους ο Νικολόπουλος είχε 13, ο Γαλήτης 9 και ο Καραχάλιος 7.

Friends (Μητσάκης Γ.): Μπελαλής Ν. 10 (1), Ζήσης Γ., Ζήσης Δ. 4, Μπολάνος Μ. 3 (1), Μάρκος Η. 15, Μπενίσης Μ. 3, Κωνσταντίνου Α. 10 (1), Κούλουμπος Ν. 6, Πράττης Α. 10, Βαμβακάς Μ. 7.

Απρόβλεπτοι (Γαλήτης Θ.): Γαλήτης Θ. 9, Αμαξόπουλος Δ., Ξιγκάκης Φ. 3, Αντωνακάκης Σ., Καραχάλιος Δ. 7, Ξυροχάκης, Μιζεράκης Δ., Νικολόπουλος Ε. 13 (1), Αλογάκος Ν. 4.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 48-54
(8-17, 20-26, 35-39, 48-54)

Η Τιρινίνι μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας μετά από ντέρμπι την ΑΕΚ Περιστερίου με 48-54. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους νικητές που, μετά το καλάθι του Παληού έτρεξαν σερί 0-13 για να προηγηθούν με 2-15. Ο Γαλανόπουλος και ο Αντωνόπουλος με τρίποντα και ο Τσατσάνης έφεραν το ματς στο 2-15, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε γρήγορα με δικό της σερί.

Ο Θεοδώρου και ο Φρούσιος έφεραν το ματς στο 5-17, με τον Δήμα και τον Κελεπούρη να μειώνουν σε 12-17, ενώ οι δυο τους ήταν που μείωσαν στον πόντο για να δώσει ο Τεπενκιόζης το πρώτο και τελευταίο προβάδισμά της στο ματς στην ΑΕΚ Περιστερίου με 18-17 μετά από σερί 16-2 της ομάδας του. Η Τιρινίνι αντέδρασε και με τον Τσατσάνη και τον Λεγάκη κράτησε το προβάδισμα για να κλείσει το ημίχρονο στο 20-26.

Στην επανάληψη ο Παληός πάλευε μόνος του στην επίθεση της ομάδας του (12 συνεχόμενοι πόντοι για την ΑΕΚ Περιστερίου), αλλά ο Αποστολάκος με τον Αντωνόπουλο και τον Τσατσάνη έφεραν το ματς στο 24-32. Όταν ο Παληός μείωσε σε 30-32, ο Γαλανόπουλος με τον Τσατσάνη κράτησαν την Τιρινίνι μπροστά, 34-39 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γαλανόπουλος με τον Αποστολάκο σκόραραν για το 35-43, με την ΑΕΚ Περιστερίου να μειώνει με τον Τεπενκιόζη σε 39-43. Μετά τη βολή του Τσατσάνη, ο Κελεπούρης έφερε το ματς στο 42-44, αλλά ο Τσατσάνης με τον Λεγάκη έγραψαν το 44-49 για την ομάδα τους. Ο Τσατσάνης, ασταμάτητος, και πάλι ήταν που σκόραρε για το 44-51 της Τιρινίνι από κοντά, ενώ το καλάθι του Κελεπούρη και οι 2/2 βολές του Τεπενκιόζη μείωσαν σε 48-52, αλλά ήταν πια αργά, ο Κουρτογιάννης έκλεισε από τη γραμμή το ματς για την Τιρινίνι.

Για τους νικητές ο Τσατσάνης είχε 23 πόντους, ο Λεγάκης 9 και ο Γαλανόπουλος 8. Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Κελεπούρης είχε 16 πόντους, ο Παληός 15 και ο Τεπενκιόζης 7.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης): Πανάρετος Α., Πλατάκος Θ. 2, Γεωργαλάς Σ., Παληός Σ. 15, Τεπενκιόζης Μ. 7, Δημητρόγλου Η., Θεοδώρου Μ. 2, Ρήγος Γ., Κελεπούρης Π. 16 (1), Δήμας Η. 6.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Κουρτογιάννης Χ. 1, Γαλανόπουλος Γ. 8 (1), Αποστολάκος Μ. 4, Αντωνόπουλος Α. 2, Λεγάκης Γ. 9, Τσατσάνης Γ. 23 (1), Σέτα Κ., Κουσούλης Ν., Φρούσιος Τ. 3, Λογοθέτης Δ. 4 (1), Γιαννιτσιώτης Β..

ACES – SAINT LONGINUS BC 39-70
(7-11, 15-40, 29-54, 39-70)

Οι Saint Longinus BC μπήκαν πολύ δυνατά στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 39-70 των Aces, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με 3-2 για τους Aces από τον Τσεκούρα Χ., ενώ ο Κούπας με τον Καλοπήτα έφεραν το ματς στο 7-6. Το προβάδισμα στους νικητές έδωσαν ο Χατζηνικολάου με τον Κασιμάτη, 7-11 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο το ματς άνοιξε με την Saint Longinus BC να φτάνει το σερί της στο 0-16, ο Τσαμμάτος με τον Λαουτατζή και τον Σταθόπουλο έγραψαν το 7-22 για την ομάδα τους. Οι Aces προσπάθησαν να απαντήσουν, ο Καστέλλος με τον Μαγγανά σκόραραν για το 13-22, αλλά ακολούθησε ένα νέο σερί, 0-11, από την Saint Longinus BC που την έβαλε για τα καλά στη θέση του οδηγού. Ο Κασιμάτης με τον Παπαδάκη και τον Καγιαφά σκόραραν για το 13-33, με το ημίχρονο να τελειώνει από Κασιμάτη και Παπαδάκη στο 15-40.

Στην 3η περίοδο ο Λοράνδος με 5 πόντους έφερε το ματς στο 17-47,, με τον Τσεκούρα Χ. να απαντά για το 23-49. Ο Τσεκούρας Ν. με τον Βασιλακόπουλο σκόραραν για το 29-53 στο τέλος της 3ης περιόδου με τον Λοράνδο να έχει 10 από τους 14 πόντους της Saint Longinus BC στην περίοδο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσαμμάτος έφερε το ματς στο 33-60, για να απαντήσουν ο Μωράκης με τον Καλοπήτα για το 37-62. Όμως, ο Καγιαφάς σκόραρε για το 39-68 της ομάδας του, με το ματς να κλείνει ο Λοράνδος στο 39-70.

Για τους νικητές ο Λοράνδος είχε 14 πόντους, ο Τσαμμάτος 12, όσους και ο Παπαδάκης, ο Καγιαφάς 11 και ο Κασιμάτης 9. Για τους Aces ο Βασιλακόπουλος είχε 8 και ο Τσεκούρας Χ. 7.

Aces (Καλοπήτας Μ.): Αλευριάδης Γ. 4, Κούπας Π. 4, Τσεκούρας Χ. 7, Καλοπήτας Μ. 2, Βασιλακόπουλος Ι. 8, Μαυρογιώργης Κ., Μαγγανάς Α. 4, Μωράκης Ε. 4, Καστέλλος Γ. 2, Φελεμέγκας Ι., Λαγούσης Β., Τσεκούρας Ν. 4.

Saint Longinus BC (Λοράνδος Γ.): Παπαδάκης Α. 12, Σταθόπουλος Β. 5, Γιαννόπουλος Α. 1, Φωτίου Λ., Χατζηνικολάου Ι. 2, Καγιαφάς Π. 11, Λαουτατζής Μ. 4, Κασιμάτης Π. 9 (1), Λοράνδος Γ. 14 (1), Τσαμμάτος Α. 12.