Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Αρχή με νίκη για πρωταθλητές και Drink Team!

Αρχή με νίκη για πρωταθλητές και Drink Team!

Με νίκη μπήκαν στη νέα σεζόν οι Ready 2 fire επικρατώντας με 46-40 των Pistons στην 1η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Νίκη και για την Drink Team με 68-60 επί της Τερψιθέας μετά από ένα ωραίο ντέρμπι, ενώ οι Nikea Lions κέρδισαν τους Houston Robes με 56-53. Οι Δραπέτες επικράτησαν με 65-34 των Daltons, ενώ ο Άφοβος κέρδισε με 71-34 τα Παλτά.

HOUSTON ROBES – NIKEA LIONS 53-56
(13-13, 22-25, 35-42, 53-56)

Οι Nikea Lions κέρδισαν τους Houston Robes με 53-56 για να μπουν με νίκη στο πρωτάθλημα μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με τους Nikea Lions να προηγούνται με 0-6 με τον Ξανθάκη και τον Ανδριώτη. Η απάντηση ήρθε από τον Κουμπάρο και τον Ξηρόπουλο για το 9-10, με τον Κουμπάρο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 11-10, για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο 13-13 από τον Μακρίδη για τους Nikea Lions.

Στη 2η περίοδο ο Μακρίδης με τον Ξανθάκη έφεραν το ματς στο 13-18, με τον Αντωνίου να μειώνει για τους Houston Robes και τον Μωυσιάδη να γράφει το 20-21. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Μιχόπουλο να σκοράρει για το 22-25 για τους Nikea Lions. Στην 3η περίοδο το ματς πήγε στο 24-31 από τον Ξανθάκη και τον Νικολαΐδη, ενώ μετά την απάντηση του Παπακωνσταντίνου ο Μεταξάς με τον Ξανθάκη έφεραν το ματς στο 26-38. Οι Houston Robes προσπάθησαν να μειώσουν με τον Μωυσιάδη και τον Παπακωνστανίου σε 35-40, για να κλείσει η περίοδος από τον Μεταξά για τους Nikea Lions, 35-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αντωνίου με τον Μικελάκη μείωσαν σε 39-42, για να απαντήσουν ο Μιχόπουλος με τον Ξανθάκη για το 39-48 των Nikea Lions. Ο Μακρίδης έφερε το ματς στο 42-50, αλλά οι Houston Robes αντέδρασαν, με τον Παπακωνσταντίνου και τον Μωυσιαδη μείωσαν σε 48-50 για να ισοφαρίσει ο Αντωνίου σε 50-50. Μάλιστα, μετά το καλάθι του Ανδριώτη, ο Παπακωνσταντίνου με τρίποντο έφερε μπροστά την ομάδα του, 53-52. Όμως, με 4/4 βολές του Ξανθάκη οι Nikea Lions πήραν τη νίκη, αφού οι Houston Robes δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στις τελευταίες δύο επιθέσεις τους.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 20 πόντους, ο Μακρίδης 11 και ο Ανδριώτης 8. Για τους Houston Robes ο Μωυσιάδης είχε 16, ο Παπακωνσταντίνου 14, ο Κουμπάρος 9 και ο Αντωνίου 7.

Houston Robes (Ξηρόπουλος Κ.): Μωυσιάδης Σ. 16 (1), Παπακωνσταντίνου Δ. 14 (1), Ξηρόπουλος Κ. 3, Κουμπάρος Χ. 9 (1), Αντωνίου Κ. 7, Γκουμάκης Σ., Δράκος Γ., Λυρίτης Μ., Μικελάκης Μ. 4.

Nikea Lions (Ξανθάκης Ν.): Παστρόμας Ν., Μιχόπουλος Η. 6, Μεταξάς Β. 5, Μακρίδης Δ. 11, Νικολαΐδης Δ. 6, Ξανθάκης Ν. 20, Ανδριώτης Γ. 8.

DALTONS– ΔΡΑΠΕΤΕΣ 34-65
(2-16, 17-27, 23-41, 34-65)
(Προφανώς λόγω της ιδιαιτερότητας του φ.α. δεν μπορεί να γίνει η περιγραφή όπως στα άλλα ματς)

Οι Δραπέτες κέρδισαν με 34-65 τους Daltons στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Δραπέτες να μπαίνουν με 2-16 στο πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι με τον Κίτσο, τον Χατζηγεωργίου και τον Κράλη, ως το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους από τον Χαρπαντίδη, αλλά οι Daltons απάντησαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 11-20. Η αντίδραση ήρθε από τον Κατσιάνο και τον Κίτσο για το 13-27, με το ημίχρονο, όμως, να κλείνει στο 17-27.

Στην 3η περίοδο ο Γεωργόπουλος με τον Κατσά και τον Παπαγεωργίου έφεραν το ματς στο 17-34, ενώ ο Πεζιρκιανίδης ήταν που ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους, 18-38. Η περίοδος έκλεισε στο 23-41 με τους Daltons να μειώνουν σε 25-41, για να έρθουν ο Χαρπαντίδης με τον Κίτσο και να φέρουν το ματς στο 26-45. Οι Daltons μείωσαν σε 30-45, αλλά οι Δραπέτες έτρεξαν σερί 0-12 με τον Χατζηγεωργίου, τον Πεζιρκιανίδη και τον Παπαγεωργίου ως το 30-57. Στου 30 πόντους πήγε το ματς ο Πεζιρκιανίδης, ο οποίος έκλεισε και το ματς με καλάθι για το 34-65.

Για τους νικητές ο Πεζιρκιανίδης είχε 17 πόντους, ενώ Χατζηγεωργίου και Κίτσος είχαν από 12 και ο Παπαγεωργίου 8. Για τους Daltons ο Βουρλάκος είχε 10 πόντους και ο Γκολφινόπουλος 7.

Daltons: Βουρλάκος Σ. 10, Βόσσος Ο., Καλιτζής Δ. 2, Τρουμπουνάς Β. 3, Πόγκας Χ. 4, Μεταξάς Μ. 5, Γκολφινόπουλος Ν. 7, Καλογρής Γ. 3.

Δραπέτες (Χατζηγεωργίου Α.): Χαρπαντίδης Γ. 4, Πεζιρκιανίδης Χ. 17 (1), Κίτσος Γ. 12 (2), Κατσιάνος Κ. 2, Κράλης Γ. 2, Κατσάς Σ. 2, Παπαγεωργίου Μ. 8 (1), Καράμπελας Β. 2, Ασκητάς Ν., Γεωργόπουλος Γ. 4, Χατζηγεωργίου Α. 12 (1).

ΑΦΟΒΟΣ – ΠΑΛΤΑ 71-34
(15-4, 32-14, 50-22, 71-34)

Ο Άφοβος κέρδισε με 71-34 τα Παλτά ελέγχοντας το ματς από το ξεκίνημα. Μετά το 0-2 από τον Μιτσάκο, ο Καραντζούνης με τον Σταυρινούδη και τον Κολλέγγα έφεραν το ματς στο 13-4 για να κλείσει την περίοδο ο Ντούφας στο 15-4. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ντούφας έφερε το ματς στο 19-4, με τον Παλτά και τον Βλαστό να απαντούν για το 21-9.

Ο Βλαστός σκόραρε για το 23-11, με τον Άφοβο να πηγαίνει με τον Καρουτά στο 29-11. Το 32-13 έγραψε ο Συσκάκης στο τέλος του ημιχρόνου, που έκλεισε από βολή του Παλτά.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κολλέγγας με τον Συσκάκη έφεραν το ματς στο 38-14, για να απαντήσει ο Βλαστός. Ο Σπυριδωνάκος με τον Σταυρινούδη έγραψαν το 45-19 με το τρίποντο του Μηναΐδη να φέρνει το ματς στο 45-22. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Τσίλη στο 50-22. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καρουτάς με τον Σταυρινούδη έγραψαν το 54-24, με τα Παλτά να απαντούν με τον Βλαστό και τον Μιτσάκο για το 54-28. Το τρίποντο του Καραντζούνη και το καλάθι και φάουλ του Τραϊφόρου έφεραν το ματς στο 60-28, με τους δύο παίκτες να σκοράρουν και για το 64-28. Ο Λυμπερογιάννης με 4 πόντους έκανε το 64-32, με τον Καραντζούνη και τον Ντούφα να σκοράρουν για το 71-32 και το ματς να κλείνει από τον Λούλη για το 71-34.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 16 πόντους, ο Ντούφας 10, ο Σταυρινούδης με τον Καρουτά 9 και ο Τραϊφόρος 7. Για τα Παλτά ο Βλαστός είχε 10 πόντους και ο Μιτσάκος 7.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν.): Αναγνώστου Σ. 2, Σπυριδωνάκος Σ. 3, Καραντζούνης Τ. 16 (2), Σταυρινούδης Σ. 9 (1), Συσκάκης Α. 6, Χαραλαμπόπουλος Γ., Μπουζάνης Κ., Ντούφας Β. 10 (1), Τσίλης Κ. 5, Τραϊφόρος Κ. 7, Καρουτάς Ν. 9 (1), Κολλέγγας Δ. 4.

Πάλτα (Λάμπρου Χ.): Ζέρβος Γ., Βεσιρόπουλος Ν. 2, Δαβανέλος Δ., Πολυμέρης Κ., Μιτσάκος Γ. 7, Βλαστός Δ. 10, Μηναΐδης Κ. 3 (1), Πάλτας Χ 3, Μανταλίδης Ν. 2, Λυμπερογιάννης Η. 4, Λούλης Δ. 3, Ζαφυρίου Γ..

READY 2 FIRE – PISTONS 46-40
(13-7, 25-18, 36-33, 46-40)

Οι Ready 2 fire κέρδισαν τους Pistons με 46-40 με το ματς να ξεκινά στο 5-0 από τον Κουράκο και τον Στερμάσι. Η απάντηση από τον Στεργίου, τον Μάραντο και τον Ζαμακόλα έφεραν το ματς στο 9-7 με τον Μαμαλάκη και τον Κουράκο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 13-7.

Μετά το καλάθι του Τρίκκα ο Κουράκος με τον Παππά Σ. έφεραν το ματς στο 21-11 για τους Ready 2 fire στο 2ο δεκάλεπτο, με την απάντηση να έρχεται από τρίποντο του Μάραντου και καλάθι του Πλατανιά για το 23-16. Ο Μαμαλάκης σκόραρε βολές για το 25-16 με το ημίχρονο κλείνει από τον Μάραντο στο 25-18.

Στην 3η περίοδο η διαφορά έπεσε κι άλλο από το τρίποντο του Βαρλάγκα για το 25-22, με τον Παππά Σ. να απαντά με τον ίδιο τρόπο. Ο Πλατανίας με νέο τρίποντο έκανε το 28-25, οι Ready 2 fire απάντησαν για το 32-25 με τον Παππά Σ. και τον Κούρνη, αλλά ο Στεργίου και ο Μαμιάκας μείωσαν σε 32-31, για να ισοφαρίσει το ματς με βολές ο Στεργίου. Η περίοδος έκλεισε με τους Ready 2 fire μπροστά στο σκορ αφού το τρίποντο του Παππά Σ. έγραψε το 36-33.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουράκος με νέο τρίποντο του Παππά Σ. έφεραν το ματς στο 41-33 για να απαντήσουν και πάλι οι Pistons με τον Μάραντο (7 συνεχόμενους πόντους) για να πλησιάσουν στο 41-40 στο τελευταίο τρίλεπτο. Το καλάθι του Κούρνη έφερε το ματς στο 44-40 με 1:40 για το τέλος με τους Pistons να χάνουν δύο συνεχόμενες επιθέσεις (τρίποντο και 0/2 βολές) για να έρθει ο Κουράκος για το 46-40 στο τελευταίο λεπτό. Στο τέλος οι Pistons δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και οι Ready 2 fire έφυγαν με το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Κουράκος είχε 22 πόντους, ο Παππάς 13. Για τους Pistons ο Μάραντος είχε 17 πόντους και ο Στεργίου 8.

Ready 2 fire (Μαναζής Σ.): Κεφαλόπουλος Α., Παππάς Α., Στερμάσι Α 3, Μαμαλάκης Κ. 4, Κουρνής Α. 4, Κουράκος Αν. 22, Παππάς Σ. 13 (3).

Pistons (Βαρλάγκας Σ.): Νικολάκος Ν., Μάραντος Κ. 17 (2), Τρίκκας Δ. 3, Τσίνος Δ., Πλατανιάς Β. 5 (1), Στεργίου Α. 8, Χήτας Π., Μαμιάκας Δ. 2, Τσατσάλης Γ., Βαρλάγκας Σ. 3 (1), Λύρας Π., Ζαμακόλας Γ. 2.

DRINK TEAM – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 68-60
(11-14, 31-34, 47-48, 68-60)

Η Drink Team μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 68-60 την Τερψιθέα με τον Κωνσταντινίδη να βάζει 31 πόντους. Το ματς ξεκίνησε με τον Κωνσταντινίδη να έχει 7 πόντους ως το 8-8, με τον Φαουζί και τον Λαζαρίδη να απαντούν από την άλλη. Ο Φαουζί έφερε την ομάδα του μπροστά με τρίποντο, 10-11, με τον Λαζάρου Μ. να κλείνει την περίοδο στο 11-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντινίδης με 5 πόντους ισοφάρισε το παιχνίδι σε 16-16 με τον Φαουζί και τον Λαζαρίδη να απαντούν για το 18-22 και τον Λαζάρου Γ. να μειώνει για να ισοφαρίσει ο Μπουράνης και να γράψει με τρίποντο ο Κωνσταντινίδης το 25-22. Το τρίποντο του Φαουζί έφερε το ματς στο 25-26 με τον Βουλά και τον Ζαμπέλη να κάνουν το 27-32. Ο Κωνσταντινίδης μείωσε σε 31-34 στο ημίχρονο, με τον Φαουζί να κρατάει μπροστά την ομάδα του.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Τσαβούρογλου έφερε την ομάδα του μπροστά με 35-34 με τον Κωνσταντινίδη να κάνει το 39-38. Ο Χατζάκης έβαλε συνεχόμενους πόντους ως το 39-41, ενώ μετά την απάντηση του Τσαβούρογλου η Τερψιθέα πήγε στο 41-46 με τον Χατζάκη και τον Ζαμπέλη. Ο Λαζάρου Γ. με 4 πόντους μείωσε σε 45-46 με τον Τσαβούρογλου να δίνει προβάδισμα στην Drink Team και την περίοδο να κλείνει από το καλάθι του Καμαριωτάκη στο 47-48.

Στην 4η περίοδο ο Χατζάκης με τον Λαζαρίδη έφεραν το ματς στο 47-52, με τον Λαζάρου Γ. να απαντά για το 51-52. Ο Χατζάκης με τρίποντο έκανε το 51-55, αλλά ο Λαζάρου Γ. με τον Μπεκρή έφεραν μπροστά την Drink Team με 6:30 για το τέλος, 56-55. Οι βολές του Κωνσταντινίδη και το καλάθι του Λαζάρου Γ. έγραψαν το 60-57. Ο Ζαμπέλης απάντησε με τρίποντο για το 60-60 στο 3:35, όμως το τρίποντο του Κωνσταντινίδη στο δίλεπτο και το καλάθι του Τσαβούρογλου για το 66-60 με 1:23 μετά έδωσαν προβάδισμα στην Drink Team. Η Τερψιθέα αστόχησε σε τρίποντο στο λεπτό με τον Μπουράνη να σκοράρει για το 68-60 και το οριστικό τέλος.

Για τους νικητές ο Κωνσταντινίδης είχε 31 πόντους, ο Τσαβούρογλου 13, ο Λαζάρου Γ. 12 και ο Μπουράνης 7. Για την Τερψιθέα ο Φαουζί είχε 16 πόντους, ο Χατζάκης 13, ο Λαζαρίδης 10 και ο Ζαμπέλης 7.

Drink Team (Κούμανης): Κωνσταντίνιδης Κ. 31 (4), Αυγουλάς Δ., Τσαβούρογλου Γ. 13, Κώτσογλου Ν. 2, Παπαδόπουλος Μ., Φουκούλης Γ., Λαζάρου Γ. 12, Τσαβούρογλου Κ., Μπεκρής Ι. 3 (1), Μπουράνης Λ. 7.

Τερψιθέα (Χατζάκης Α.): Φαουζί Δ. 16 (3), Ζαμπέλης Μ. 7 (1), Χατζάκης Α. 13 (1), Βουλάς Κ. 6, Καμαριωτάκης Β. 2, Λαζαρίδης Κ. 10, Μανιφάβας Π., Παραράς Γ. 1, Λαζάρου Μ. 5.