Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Δύσκολες νίκες για Laser Derm, Κουμπάρους, Ροζ Πάνθηρες!

Δύσκολες νίκες για Laser Derm, Κουμπάρους, Ροζ Πάνθηρες!

Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν με 60-53 τους Mentores στην 1η αγωνιστική του Α ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Νίκη και για την Laser Derm, 59-54 επί των Cleveland Paraliers, ενώ και οι Κουμπάροι κέρδισαν τους Kibars με 60-59. Εύκολα το πρώτο ροζ φύλλο για τους Miners, 75-34 τους Rebels, ενώ η Charles Bronson κέρδισε την B.C. Abla με 44-38.

CLEVELAND PARALIERS – LASER DERM 54-59
(13-12, 22-27, 36-42, 54-59)

Οι Laser Derm κέρδισαν το πρώτο τους ματς επικρατώντας με 54-59 των Cleveland Paraliers. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 για τους νικητές από τον Μπέμπελο, τον Έλληνα και τον Κυζιρίδη, για να απαντήσει ο Ντάσκας Φ. για το 4-8. Ο Πίτλογλου με τρίποντο μείωσε σε 7-8, με τον Συρμό να γράφει το 11-12 μετά το καλάθι του Μπέμπελου, και τον Κωνσταντίνου να κλείνει την περίοδο με τους Cleveland Paraliers να προηγούνται με 13-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κυζιρίδης ισοφάρισε το ματς σε 15-15, με τον Τόλια και τον Ιωαννίδη να στέλνουν τις δύο ομάδες στο 20-23. Το καλάθι του Τζαβέλα και οι 4 πόντοι του Κυζιρίδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 23-27 για τους νικητές. Στην 3η περίοδο ο Τζαβέλας με τον Κωνσταντίνου μείωσαν σε 28-32 μετά το τρίποντο του Τόλια, για να έρθει ο Παπαϊωάννου και να στείλει τη Laser Derm στο 31-35. Ο Πίτλογλου με τον Κωνσταντίνου βοήθησαν τους Cleveland Paraliers να πλησιάσουν σε απόσταση βολής, 36-37, με το δεκάλεπτο να κλείνει με βολές του Κυζιρίδη και τρίποντο του Τόλια στο 36-42.

Στην 4η περίοδο ο Τόλιας με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο 38-45, ενώ μετά την απάντηση του Συρμού ο ίδιος ήταν που έγραψε το 40-47. Ο Σακελλαρίου σκόραρε για το 43-47, με τον Μπέμπελο να κρατά μπροστά την ομάδα του, 45-50. Ο Ντάσκας Φ. προσπάθησε με 4 πόντους να αλλάξει την κατάσταση, αλλά ο Κυζιρίδης έγραψε το 51-55 με τον Τόλια να ευστοχεί κι αυτός σε βολές για το 51-59, πριν ο Πίτλογλου κλείσει το ματς με τρίποντο στο 54-59.

Για τους νικητές ο Τόλιας είχε 21 πόντους, ο Κυζιρίδης είχε 20, για τους Cleveland Paraliers ο Ντάσκας Φ. είχε 12, ο Τζαβέλας 11, ο Πίτλογλου και ο Κωνσταντίνου από 9.

Cleveland Paraliers: Τζαβέλας Ν. 11, Ιωαννίδης Α. 5 (1), Ντάσκας Φ. 12, Δαγλαρτζής Γ., Σακελλαρίου Δ. 2, Ντάσκας Γ., Σακελλαριάδης Χ., Συρμός Χ. 6, Πίτλογλου Ν. 9 (3), Κωνσταντίνου Β. 9, Συρμός Ν., Γρηγορόπουλος Σ.

Laser Derm: Νεαμονίτος Κ., Μπέμπελος Α. 6, Στασινός Κ. 4, Έλληνας Η. 5, Παπαϊωάννου Π. 3, Κυζιρίδης Σ. 20, Τόλιας Κ. 21 (5).

REBELS – MINERS 34-75
(11-25, 13-46, 31-62, 34-75)

Οι Miners κέρδισαν τους Rebels με 34-75 ανεβάζοντας πολύ τη διαφορά στη 2η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-4 για τους Rebels, ο Φαίδωνας με τον Ματθαίο σκόραραν, για να απαντήσει ο Παπαπαναγιώτου ξεκινώντας ένα σερί των Miners. Το σερί σταμάτησε στο 0-15, με το σκορ στο 6-19, ο Χασομέρη, ο Τζαβάρας και ο Παπάζογλου σκόραραν για τους νικητές στο διάστημα αυτό. Μετά το καλάθι του Ματθαίου για το 11-19, οι Miners με τον Παπαδογιάννη και τον Φανό έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 11-25.

Στη 2η περίοδο οι Rebels σκόραραν μόλις 2 πόντους με τον Φαίδωνα, με τους Miners να γράφουν 21 πόντους, ο Φανός με τον Τζαβάρα ανέλαβαν στην αρχή, για να πάρουν μετά τη σκυτάλη ο Παπαδογιάννης με τον Ράπτη και να κλείσει το ημίχρονο στο 13-46 για τους νικητές.

Οι Rebels προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση στην 3η περίοδο, μετά το 15-53 από τον Χασομέρη και τον Παπάζογλου απάντησαν με τον Ματθαίο και τον Λιόκα Μ. για το 21-58 με τους δυο τους να γράφουν τρίποντα για το 27-58. Ο Λιόκας Μ. ήταν που με καλάθι έγραψε το 31-60 μετά το σουτ του Κυνηγόπουλου, με τον Φανό να κλείνει την περίοδο στο 31-62 για τους Miners.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φράγκος με τον Φανό έφεραν το ματς στο 31-69, με τον Μιστακίδη να απαντά για το 34-70 και τον αγώνα να κλείνει από τον Τζαβάρα και τον Παπαδογιάννη στο 34-75.

Για τους νικητές ο Φανός είχε 16 πόντους, ο Τζαβάρας 14, ο Χασομέρης 11, ο Κυνηγόπουλος, ο Παπαδογιάννης και ο Παπάζογλου από 8., Για τους Rebels ο Ματθαίου είχε 12, ο Λιόκας Μ. με τον Φαίδωνα από 8.

Rebels (Λιόκας Μ.): Ματθαίος Α. 12 (3), Μιστακίδης Ν. 4, Σταυρίδης Κ., Μαστοράκος Δ., Λιόκας Μ. 8 (1), Λιόκας Η. 2, Δήμος Θ., Αθηναίος Χ., Τσολομίτης Μ., Φαίδωνας 8, Σομπόνη Κ..

Miners (Χρήστου Δ.): Παπαπαναγιώτου Β. 3, Φανός Ν. 16 (2), Κυνηγόπουλος Σ. 8, Φράγκος Α. 2, Χασομέρης Κ. 11, Τζαβάρας Ν. 14 (1), Σιούτης Δ. 1, Ράπτης Σ. 4, Παπαδογιάννης 8, Παπάζογλου Μ. 8.

B.C. ABLA – CHARLES BRONSON 38-44
(6-11, 16-23, 23-33, 38-44)

Η Charles Bronson κέρδισε με 38-44 την B.C. Abla έχοντας το προβάδισμα σε όλο σχεδόν τον αγώνα, αλλά με το ματς να είναι ντέρμπι στο τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-7 για τους νικητές από τον Δούκα και τον Φύκαρη, για να πάνε στο 2-9 με τον Νικολόπουλο. Ο Μονέος με τον Ορνεράκη απάντησαν για να μειώσουν σε 6-11 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σωτηρόπουλος με 5 πόντους ισοφάρισε τον αγώνα σε 11-11, αλλά ο Τσιάκαλος με τον Λιάσκο και τον Δούκα έγραψαν το 11-19. Μετά τις βολές του Χαναβέρη ο Νικολόπουλος ήταν που έφερε το ματς στο 10 πόντους, 13-23, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Μπελεχάκη στο 16-23.

Στην 3η περίοδο η B.C. Abla μείωσε σε 19-23 με τον Σκαρμούτσο αλλά η απάντηση ήρθε από τον Μητρούση για την Charles Bronson. Ο Σκαρμούτσος και πάλι μείωσε ως το 22-26, αλλά ο Λιάσκος με 8 συνεχόμενους πόντους ήταν που έγραψε το 22-33 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε περισσότερο όταν ο Μητροφάνης με τον Μητρούση σκόραραν για το 23-37, αλλά η B.C. Abla αντέδρασε. Με τον Κατσάτσο, τον Σκαρμούτσο και τον Μπελεχάκη πλησίασε σε 30-37, ενώ ο Σωτηρόπουλος με τον Μελεχάκη ήταν που έφεραν το ματς στο 35-40. Ο Σωτηρόπουλος έγραψε με καλάθι το 38-40, αλλά ο Μητροφάνης και 2/2 βολές από τον Λιάσκο έκλεισαν την αναμέτρηση στο 38-44 για την Charles Bronson.

Για τους νικητές ο Λιάσκος είχε 11 πόντους και ο Δούκας 9. Για την B.C. Abla ο Σωτηρόπουλος είχε 10, ο Σκαρμούτσος 9 και ο Μπελεχάκης 7.

B.C. Abla (Κατσάτσος Ν.): Βουρλάκος Σ. 1, Μονέος Μ. 3, Ορνεράκης Γ. 3, Σωτηρόπουλος Γ. 10, Κατσάτσος Ν. 2, Βαγιάνος Θ., Μανουσάκης Π., Ρενιέρης Π., Χαναβέρης Μ. 3, Καρυστηναίος Δ., Μπελεχάκης Γ. 7 (1), Σκαρμούτσος Γ. 9.

Charles Bronson: Πολίτης Γ. 2, Φύκαρης Π. 2, Μητρούσης Η. 5, Μητροφάνης Π. 4, Δούκας Β. 9, Τσιάκαλος Σ. 2, Κοντός Χ. 1, Νικολόπουλος Κ. 6, Λιάσκος Π. 11 (1), Καρανικολόπουλος Γ. 2.

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – MENTORES 60-53
(15-13, 29-31, 45-43, 60-53)

Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν τους Mentores με 60-53 μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Με τον Μαλτέζο πρωταγωνιστική προηγήθηκαν με 4-1 και 7-4 μετά το τρίποντο του Γεωργιόπουλου, για να προσπεράσουν οι Mentores με τον Καζαντζή. Ο Ριζάς με τον Μαλτέζο με τρίποντα έγραψαν το 13-9, για να πλησιάσουν και πάλι με τρίποντο οι Mentores, αυτή τη φορά από τον Αντωνακόπουλο και να κλείσει η περίοδος από τον Μαλτέζο στο 15-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 17-13 του Μπίρη, ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα σε 17-17 και ο Ζαννιάς έγραψε το 17-20 για τους Mentores. Η απάντηση ήρθε από τον Παππά και τον Χατζηγιάννη για το προσπέρασμα, 21-20, αλλά και πάλι οι Mentores είχαν την απάντηση, ο Γεωργιόπουλος και ο Παπαδόπουλος τους έφεραν στο 21-27. Ο ι Ροζ Πάνθηρες ισοφάρισαν το ματς με τον Μπίρη και τον Μαλτέζο σε 27-27 με τον Κατσιράκη να γράφει το 29-29, για να κλείσει ο Αβραμίδης το ημίχρονο στο 29-31.

Στην επανάληψη ο Βασιλειάδης με τον Παπαδόπουλο έφεραν τους Mentores στο 31-36, με τον Μαλτέζο να απαντά και πάλι και τον Κατσιράκη να γράφει το 37-36. Το τρίποντο του Ριζά έφερε το ματς στο 40-38 για τους Ροζ Πάνθηρες, ενώ ο Μαλτέζος τον μιμήθηκε λίγο μετά για το 43-38, με τον Σπανό να κάνει το 45-40 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Ζαννιά στο 45-43.

Στην 4η περίοδο ο Βασιλειάδης ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Πνευματικού, ένα καλάθι του Κατσιράκη κι ένα τρίποντο του Παππά έβαλαν για τα καλά στη θέση του οδηγού τους Ροζ Πάνθηρες, 53-45. Οι Mentores απάντησαν και πάλι, ο Παπαδόπουλος έφερε το ματς στο 53-49 με 2:50 για το τέλος, αλλά ο Πνευματικό έγραψε το 55-49 λίγο μετά. Ο Καζαντζής μείωσε σε 56-51 στο 1:30, αλλά οι Ροζ Πάνθηρες πήραν το ριμπάουντ του αγώνα, επιθετικό με 1:05 και από αυτό σκόραραν για το 58-51 με τον Χατζηγιάννη στα 45 δευτερόλεπτα για να κριθεί το ματς. Οι βολές του Σπανού μετά το καλάθι του Σαρρή ήταν το κερασάκι στην τούρτα της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Μαλτέζοςε είχε 21 πόντους και ο Κατσιράκης 8. Για τους Mentores ο Παπαδόπουλος είχε 15, ενώ Καζαντζής και Αβραμίδης από 7.

Ροζ Πάνθηρες (Κοσμάς): Σπανός Ν. 6, Μαλτέζος Γ. 21 (3), Κατσιράκης Γ. 8, Χατζηγάννης Π. 4, Παππάς Γ. 5 (1), Μπίρης Χ. 5, Ριζάς Β. 6 (2), Πεπόνης Κ., Πνευματικός Γ. 5.

Mentores (Καλιδώνης Θ.): Σαρρής Δ. 5, Αντωνακόπουλος Γ. 3 (1), Αβραμίδης Γ. 7, Παπαδόπουλος Α. 15 (2), Ζαννιάς Β. 5 (1), Βασιλειάδης Θ. 6, Καζαντζής Γ. 7, Τάτσης Ν., Γεωργιόπουλος Β. 5 (1).

ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ – KIBARS 60-59
(13-16, 39-26, 53-47, 60-59)

Οι Κουμπάροι κέρδισαν τους Kibars με 60-59 μετά από ένα τρομερό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μαρούσο και τον Φίλιππα να φέρνουν στο 4-4 τις ομάδες, το τρίποντο του Γκρούμα Γ. έγραψε το 4-7, με τον Οικονόμου να πηγαίνει τους Kibars στο 6-10. Η απάντηση ήρθε από τον Καραγιάννη και τον Κοφινάτο για την ισοφάριση, με τον Χαλουλάκο και τον Αντωνάτο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 13-16 για τους Kibars.

Στη 2η περίοδο οι Κουμπάροι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Κοφινάτο και τον Καραγιάννη προσπέρασαν με 19-16, για να ισοφαρίσουν οι το ματς οι Kibars με καλάθι του Τζανού και τρίποντο του Μακρέλλη 21-21. Όμως, ο Καραγιάννης με τον Κοφινάτο και τον Μπρκιτς κατάφεραν να στείλουν τους Κουμπάρους στο 30-22, με τη διαφορά να ανεβαίνει ύστερα από τα καλάθια του Αγαθάγγελου και του Γκρούμα Γ., που προσωρινά μείωσαν σε 32-26. Ήταν ο Σιμητάς με τον Αντωνάτο που έκλεισαν το ημίχρονο στο 39-26 για τους Κουμπάρους.

Η διαφορά έμεινε για αρκετή ώρα ακόμα πάνω από τους 10 πόντους, πήγε στο 41-28 με τον Μαρούσο, ενώ μετά την απάντηση του Γκρούμα Γ. και του Τζανού ο Σιμητάς με τον Καραγιάννη έγραψαν το 46-32. Ο Μπρκιτς ήταν που έστειλε το ματς στο 48-36, με τους Kibars να προσπαθούν να αντιδράσουν, ο Στρογγύλης με τον Οικονόμου σκόραραν για το 48-40. Ο Γκρούμας Γ. με τον Στρογγύλη έριξαν κι άλλο τη διαφορά στο 51-45, με τον Κοφινάτο να απαντά με βολές και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-47 από τον Γκρούμα Γ..

Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το 55-47 από τον Καραγιάννη, ο Οικονόμου με τρίποντο έκανε το 55-50. Ο Μπρκιτς απάντησε, αλλά ο Οικονόμου και πάλι από τα 6.75 μείωσε σε 57-53. Ο Στρογγύλης μείωσε ακόμα περισσότερο, 58-56, δίνοντας την ευκαιρία με 2:40 για το τέλος στον Φίλιππα να γράψει τρίποντο για το 58-59 και το προσπέρασμα της ομάδας του! Όμως, 2/2 βολές του Μαρούσου στο 1:40 ήταν που έμελλε να κρίνουν το ματς, πήγαν τους Κουμπάρους στο 60-59 και στο τέλος καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξανασκοράρει, με τους Kibars να αστοχούν σε τρίποντο νίκης στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Καραγιάννης είχε 18 πόντους, ο Μαρούσος 12 και Μπρκιτς 9. Για τους Kibars ο Οικονόμου είχε 13 πόντους, ο Γκρούμας Γ. 11, ο Στρογγύλης 8 και ο Τζανός 7.

Κουμπάροι (Μαρούσος Α.): Καραγιάννης Β. 18 (1), Αντωνάτος Μ. 6 (2), Κοφινάτος Μ. 9, Σιμητάς Σ. 6, Μαρούσος Α. 12, Μπρκιτς Σ. 9, Τσίτσης Γ..

Kibars (Κόκκας Σ.): Λάμπρου Δ. 2, Χαλουλάκος Κ. 6, Οικονόμου Γ. 13 (3), Μακρέλλης Α. 3 (1), Λήμνιος Τ., Τζάνος Σ. 7, Γκρούμας Χ., Γκρούμας Γ. 11 (1), Αγαθάγγελος Γ. 4, Στρογγύλης Ν. 8, Φιλίππας Β. 5 (1).