Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Συνεχίζουν τέσσερις στο 2-0!

Συνεχίζουν τέσσερις στο 2-0!

Οι Havalakers κέρδισαν με 64-52 την Dirtus Bologna στη 2η αγωνιστική του Β ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η Yugoplastica κέρδισε με 44-36 τους Sloths, ενώ τα Χώματα επικράτησαν με 64-54 των Κέρβερων. Οι Bandits νίκησαν με 43-36 τους Superhonics, ενώ οι Shooting Stars κέρδισαν με 51-33 τη Harlem.

ΚΕΡΒΕΡΟΙ – ΧΩΜΑΤΑ 54-64
(10-23, 24-39, 38-53, 54-64)

Τα Χώματα κέρδισαν τους Κέρβερους με 54-64 για να πάνε στο 2-0 στο πρωτάθλημα. Τα Χώματα μπήκαν στο ματς με τον Άραπο, τον Τσέλια και τον Εξαρχόπουλο για το 0-6, ενώ μετά την απάντηση του Κανέλου ο Εξαρχόπουλος με τρίποντα έφερε το ματς στο 4-12. Ο Μπάστας προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Παρίσης με τον Εξαρχόπουλο και τον Τσέλια έφεραν το ματς στο 8-21, πριν η περίοδος κλείσει από τον Μπάστα και τον Χουλιάρα στο 10-23.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Συλιγνάκης με τον Μπάστα μείωσαν σε 14-23, ενώ μετά το καλάθι του Άραπου ο Κανέλος με τον Μπάστα έγραψαν το 18-26. Όμως, τα Χώματα με τον Εξαρχόπουλο και τον Παρίση προηγήθηκαν με 22-34 για να πάνε στο 22-38 με τον Γκάτση και να κλείσει το δεκάλεπτο με βολές του Παπαγεωργίου.

Στην 3η περίοδο ο Συλιγνάκης με τον Παπαγεωργίου έφεραν το ματς στο 28-42 με τον Εξαχρόπουλο να απαντά. Ο Συλιγνάκης έκανε το 34-44, αλλά ο Γκάτσης με τον Άραπο πήγαν το ματς στο 34-49 με τον Τσέλια να κάνει το 36-53 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 38-53 από τον Καούνη.

Στο 4ο δεκάλεπτο, μετά το καλάθι του Παρίση, ο Μπάστας ήταν που μείωσε για την ομάδα του σε 45-56, αλλά η απάντηση από τον Παρίση και τον Γκάτση έκρινε οριστικά το ματς, 45-62 για τα Χώματα. Ο Μπάστας με τον Μιχαλόπουλο μείωσαν σε 54-62 στο τέλος, με τον Άραπο να απαντά για το τελικό 54-64.

Για τους νικητές ο Εξαρχόπουλος είχε 18 πόντους, ο Παρίσης 13, ο Τσέλιας 11, ο Γκάτσης 10 και ο Άραπος 9. Για τους Κέρβερους ο Μπάστας είχε 22, ο Συλιγνάκης 13 και ο Κανέλος 9.

Κέρβεροι (Καούνης Γ.): Συλιγνάκης Γ. 13 (1), Ραγκούσης Λ., Μπάστας Κ. 22 (1), Κανέλος Γ. 9, Μιχαλόπουλος Δ. 2, Καούνης Γ. 4, Πιτσώλης Φ., Παπαγεωργίου Κ. 4.

Χώματα (Σταύρου): Άραπος Ε. 9, Τσέλιας Χ. 11, Χουλιάρας Γ. 2, Γκάτσης Σ. 10, Παρίσης Α. 13 (3), Εξαρχόπουλος Θ. 18 (2), Ηλιόπουλος Δ. 1, Ελευθερόπουλος Σ..

BANDITS – SUPERHONICS 43-36
(7-6, 20-11, 29-25, 43-36)

Οι Bandits κέρδισαν τους Superhonics με 43-36 μετά από ένα κλειστό παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα του οποίου είχαν το προβάδισμα. Το ματς ξεκίνησε με 6-3 για τους νικητές από τα τρίποντα του Βέργου και του Διαμαντόπουλου, για να απαντήσουν οι Superhonics με τον Μπαρδάνη για το 7-6 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κότσιρας έγραψε το 7-8 για να απαντήσουν οι Bandits με τρίποντο του Λεντή και καλάθι από τον Απαλοδήμα για το 12-8. Μετά την τρίποντη απάντηση του Μαστοράκη για τους Superhonics ο Απαλοδήμας με τον Κούτρα έκλεισαν το ημίχρονο στο 20-11 για τους Bandits.

Στην 3η περίοδο οι Superhonics έτρεξαν σερί 0-12 για να πάρουν το προβάδισμα, ο Οικονόμου με 11 από τους 12 πόντους έφερε την ομάδα του στο 20-23, αλλά οι Bandits απάντησαν με δικό τους 9-0 από τον Κούτρα, τον Ψυρίδη και τον Διαμαντόπουλο για το 29-23, με την περίοδο να κλείνει στο 29-25 από τον Μαστοράκη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Απαλοδήμας με τον Κούτρα έφεραν την ομάδα τους το 35-28 με τον Οικονόμου να απαντά για το 35-30. Ο Απαλοδήμας με τον Ξενοκώστα έφεραν το ματς στο 39-30, για να μειώσουν και πάλι οι Superhonics με τρίποντο του Οικονόμου σε 39-35. Όμως οι 2/2 βολές του Ξενοκώστα έφεραν το ματς στο 41-35, με τον Ψυρίδη και τον Απαλοδήμα να έχουν 2/4 μετά και να κλείνουν το ματς στο 43-36 για τους Bandits.

Για τους νικητές ο Απαλοδήμας είχε 14 πόντους και ο Κούτρας 9. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 17 πόντους και ο Μαστοράκης 7.

Bandits (Ζαφειρόπουλος Α.): Κανταρτζής Θ., Ξενοκώστας Κ. 5, Δημητρίου Π., Διαμαντόπουλος Τ. 5 (1), Ζαφειρόπουλος Α., Απαλοδήμας Η. 14, Ψυρίδης Γ. 4 (1), Λεντής Μ. 3 (1), Κούτρας Γ. 9, Βέργος Χ. 3 (1).

Superhonics (Χατζησταύρου): Βασιλείου Κ. 2, Μπαρδάνης Μ. 4, Απόστολος Β., Πουρπουτίδης Γ., Οικονόμου Α. 17 (2), Χατζησταύρου Α. 2, Κότσιρας Φ. 3, Απτόσογλου Β., Στεφανίδης Α. 1, Μαστοράκης Κ. 7 (1).

SLOTHS B.C. – JUGOPLASTICA 36-44

(13-9, 25-23, 29-35, 36-44)

Η Yugoplastica κέρδισε τους Sloths B.C. με 36-44 μετά από ένα σκληρό ντέρμπι στο οποίο πήρε το προβάδισμα στο τέλος της 3ης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Sloths B.C., που με τον Ματσίκα, τον Σιόλα και τον Σπίνο προηγήθηκαν με 6-2 για να γράψει το 8-2 ο Κινόβας. Η Yugoplastica απάντησε με τον Μπαρμπερίδη για το 10-9, με την περίοδο να κλείνει από τον Ματσίκα στο 13-9 με τρίποντο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ηλιάκης μείωσε σε 13-11 και ο Τσιότσιος σε 15-13 για να απαντήσουν οι Sloths B.C. με τον Σιόλα για το 19-13. Η Yugoplastica πλησίασε με τον Μπαρμπερίδη και τρίποντο του Τσικλού σε 21-20, ενώ μετά το καλάθι του Τούση, ο Τσικλός έκανε το 23-23, με το ημίχρονο, πάντως, να βρίσκει τους Sloths B.C. μπροστά με καλάθι του Σιόλα, 25-23.

Στην 3η περίοδο ο Μπαρμπερίδης με τον Κινόβα έφεραν το ματς στο 27-25 με την Yugoplasticaνα ισοφαρίζει και να προσπερνά με τον Δρογώση, 27-30. Ο Κοκόλης απάντησε, αλλά ο Μακρής με το τρίποντο του Ηλιάκη έγραψαν το 29-35 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε στους 10 πόντους από τον Κοντοπυράκη και τον Σπατιώτη, 29-39, με τους Sloths B.C. να απαντούν με 4 πόντους του Σιόλα για το 33-39 με 2:50 για το τέλος. Ο Τσικλός έγραψε το 34-42 για να αστοχήσουν οι Sloths B.C. σε τρίποντο μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Τσιότσιος έκανε το 34-44 με τον Κινόβα απλώς να καταφέρνει να μειώσει στα τελευταία δευτερόλεπτα στο τελικό 36-44.

Για τους νικητές ο Μπαρμπερίδης είχε 12 πόντους και ο Τσικλός 8. Για τους Sloths B.C. ο Σιόλας είχε 14, ο Ματσίκας με τον Κινόβα από 7.

Sloths B.C. (Σπίνος Ν.): Φούκας Π., Μπολάνος Μ. 2, Μάρκου Δ., Βασιλάκος Π., Αθανασίας Σ., Τούσης Ν. 2, Σιόλας Ν. 14, Σπίνος Ν. 2, Κινόβας Κ. 7, Κοκόλης Α. 2, Ματσίκας Ν. 7 (1).

Jugoplastica (Λαρεντζάκης): Τσικλός Τ. 8 (2), Τσιότσιος Χ. 5, Λαρεντζάκης Γ. 2, Δρογώσης Θ. 3, Μακρής Ε. 2, Κοντοπυράκης Κ. 2, Κωστίδης Λ., Τοπαλίδης Δ. 2, Ηλιάκης Β. 6 (1), Σταθόπουλος Α., Σπατιώτης Π. 2, Μπαρμπερίδης Κ. 12 (1).

HAVALAKERS – DIRTUS BOLOGNA 64-52
(23-8, 34-18, 51-36, 64-52)

Οι Havalakers κέρδισαν την Dirtus Bologna με 64-52 έχοντας τον έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού. Μετά το τρίποντο του Χαλκιά στο ξεκίνημα οι Havalakers απάντησαν με σερί 13-0 από τον Σταθούση, τον Μανούζα Γ. και τον Μπάχα για το 13-3. Η Dirtus Bologna προσπάθησε να μειώσει, ο Πιας με τρίποντο και ο Μητρόπουλος σκόραραν για το 13-7, αλλά ένα ακόμα 10-0 από τους Havalakers με τον Μπάχα, τον Σταθούση και τον Περρή έκλεισε την 1η περίοδο στο 23-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το καλάι του Χαλκιά ο Μανούζας Ζ. με τον Σαμαρτζή έφεραν το ματς στο 27-10. Το τρίποντο του Χαλκιά μείωσε, αλλά ο Μπάχας με τον Μανούζα Ζ. έφεραν τον αγώνα στο 32-13. Από τον Χαλκιά και τον Δημητριάδη το ημίχρονο έκλεισε στο 34-18.

Η Dirtus Bologna μείωσε στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Μητρόπουλος με τον Ειρηνάκη έφεραν το ματς στο 34-22, για να απαντήσει ο Σταθούσης για το 37-22. Ο Πιας με τρίποντο έγραψε το 38-27, με τον Λαζαράκο να απαντά με τον ίδιο τρόπο και τον Χαλκιά να κάνει το 41-29. Όμως, ένα σερί 8-0 από τους Havalakers ανέβασε αρκετά τη διαφορά, ο Σταθούσης με τον Λαζαράκο έγραψαν το 49-29. Η Dirtus Bologna απάντησε με τον Χαλκιά και τον Ειρηνάκη για το 49-36, για να κάνει ο Σταθούσης το 51-36 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Dirtus Bologna μείωσε με τον Χαλκιά και τον Ειρηνάκη σε 51-40, αλλά ο Καρακώστας με τον Μπάχα έφεραν το ματς στο 56-40. Ο Ειρηνάκης μείωσε σε 57-44 για να κάνει με τρίποντο ο Πιας το 59-47. Ο Καρακώστας απάντησε για το 62-47, με τον Μητρόπουλο και τον Χαλκιά να γράφουν το 62-52 στο τέλος και τον Κόκκινο να κλείνει το ματς στο 64-52.

Για τους νικητές ο Σταθούσης είχε 23 πόντους, ο Μπάχας 10 και ο Σαμαρτζής 7. Για την Dirtus Bologna ο Χαλκιάς είχε 20, ο Ειρηνάκης 15 και ο Πιας 10.

Havalakers (Μανούζας Γ.): Μπάχας Σ. 10 (2), Σταθούσης Δ. 23 (1), Λαζαράκος Γ. 6 (1), Μανούζας Γ. 4, Κόκκινος Σ. 2, Μανούζας Ζ. 6, Καρακώστας Π. 4, Σαμαρτζής Δ. 7, Περρής Μ. 2, Κωστάτος Π., Πολίτης Γ..

Dirtus Bologna (Χαλκιάς Κ.): Χαλκιάς Κ. 20 (4), Ειρηνάκης Ε. 15, Πιας Α. 10 (3), Δημητριάδης Π. 2, Ρανής Ε., Στασινάκης Α., Μητρόπουλος Ι. 5.

SHOOTING STAS – HARLEM 51-33
(12-14, 23-18, 37-23, 51-33)

Οι Shooting Stars κέρδισαν τη Harlem με 51-33 παίρνοντας τον έλεγχο του ματς στο 2ο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους Shooting Stars με τον Τραγά και τον Γεωργόπουλο, για να απαντήσει η Harlem με τον Μάνο για το 8-6. Ο Λουδάρος σκόραρε για τους Shooting Stars, με τον Μάστορα και τον Σωτηρόπουλο να απαντούν με τρίποντα για το 12-14 της Harlem στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ο Τραγάς με τον Λολό έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 17-14, ενώ ο δεύτερος έκανε το 19-15. Οι βολές του Χατζηνικολάου μείωσαν σε 21-18, με τον Σταύρου να γράφει το 23-18 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Λολός με τον Τραγά και τον Λουδάρο έφεραν το ματς στο 29-19 με τον Γεωργόπουλο να γράφει το 31-19 και τον Σαλτούρο να ανεβάζει τη διαφορά στους 16 πόντους, 35-19. Μετά την απάντηση του Μάνου, ο Ζαφειράκος έφερε το ματς στο 37-21 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τυρολόγο στο 37-23.

Στην 4η περίοδο ο Σαλτούρος με τον Τραγά έγραψαν το 41-23 για να απαντήσει η Harlem με τον Σιμιντζή, τον Χατζηαντωνίου και τον Τυρολόγο για το 41-29. Η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους από τον Λουδάρο και τον Σταμάτη, 49-29, με τον Μάστορα να απαντά για το 49-33 πριν ο Σαλτούρος κλείσει το ματς στο 51-33.

Για τους νικητές ο Σαλτούρος είχε 10 πόντους, ο Τραγάς 9, ο Γεωργόπουλος με τον Λουδάρο από 8. Για τη Harlem ο Μάστορας με τον Μάνο είχαν από 9 πόντους και ο Χατζηαντωνίου 7.

Shooting Stars (Σταύρου Χ.): Τραγάς Χ. 9 (1), Ζαφειράκης Λ. 4, Κουκουγιάννης Σ., Γεωργόπουλος Δ. 8, Σταμάτης Π. 4, Σαλτούρος Γ. 10, Λουδάρος Α. 8, Σταύρου Χ. 2, Μενουδάκος Τ., Λολός Σ. 6, Μόρφος Π..

Harlem (Σωτηρόπουλος Σ.): Μάστορας Σ. 9 (2), Μάνος Δ. 9, Χατζηαντωνίου Σ. 7, Κούβαρης Δ., Σιμιντζής Κ. 2, Τυρολόγος Β. 3, Σωτηρόπουλος Σ. 3 (1).