Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Α.Ε.Π.Ε. και Στιφάδο Bulls στο 2-0!

Α.Ε.Π.Ε. και Στιφάδο Bulls στο 2-0!

Η Α.Ε.Π.Ε. συνέχισε με νίκη στη 2η αγωνιστική του Γ ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης μετά το 54-34 επί του Ίκαρου. Οι Στιφάδο Bulls πήγαν κι αυτοί στο 2-0 κερδίζοντας με 54-50 την Γ.Β.Π., ενώ ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία επικράτησε με 52-32 των Μπάσχετων. Τέλος, το ματς Πίκλες Ρολ-Fighters βρίσκεται σε αναμονή της απόφασης για την αποχώρηση των Fighters από τη λίγκα και δεν έχει προστεθεί.

Γ.Β.Π. – ΣΤΙΦΑΔΟ BULLS 50-54
(7-11, 27-25, 41-31, 50-54)

Οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν τη Γ.Β.Π. μετά από έναν τρομερό αγώνα όπου πέτυχαν ανατροπή στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για την Γ.Β.Π. με τον Λαρεντζάκη και τον Κατσάφαρο, για να απαντήσουν οι Στιφάδο Bulls με τον Χατζή και τον Οικονόμου για το 5-9, ενώ ο Μακρής έφερε το ματς στο 5-11.

Η περίοδος έκλεισε από καλάθι του Αγγελόπουλου στο 7-11, για να συνεχίσει το σερί της η Γ.Β.Π. με τρίποντα από Λαρεντζάκη και Κατσάφαρο για το 15-11, σερί 10-0. Μετά την απάντηση του Αλεξόπουλου και του Γκατζιρούλη για τους Στιφάδο Bulls, ο Λαρεντζάκης και ο Κατσάφαρος συνέχισαν το βιολί τους έξω από το τρίποντο, φέρνοντας το ματς στο 23-17. Οι Στιφάδο Bulls πλησίασαν με τον Μακρή σε 23-22, προσπέρασαν με τρίποντο του Οικονόμου, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Κατσάφαρου για το 27-25.

Στην 3η περίοδο η Γ.Β.Π. είχε τον έλεγχο, έτρεξε σερί 10-0 για να προηγηθεί με διψήφια διαφορά, ξεκινώντας βεβαίως με (τι άλλο;) δύο τρίποντα από Λαρεντζάκη και Κατσάφαρο για το 33-25. Ο Βγενόπουλος με τον Κατσάφαρο έφεραν το ματς στο 37-25 για να απαντήσουν οι Στιφάδο Bulls με τον Χατζή να γράφει τρίποντο για το 37-29, όμως ο Κατσάφαρος πήγε την ομάδα του στο 41-29 για να κλείσει η περίοδος από τον Καζαδέη στο 41-31 για την Γ.Β.Π..

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους που ένα πεντάλεπτο μετά την έναρξη της περιόδου τους είχε φέρει στο -2. Ο Καραμπάτσος με τον Αλεξόπουλο μείωσαν σε 42-37, ενώ το τρίποντο του Οικονόμου έφερε το ματς στο 42-40. Η Γ.Β.Π. απάντησε με τον Λαρεντζάκη, αλλά νέο τρίποντο του Οικονόμου έγραψε το 44-43, για να ισοφαρίσει με 3:20 για το τέλος ο Καραμπάτσος με 1/2 βολές. Οι Στιφάδο Bulls πήραν προβάδισμα με τον Οικονόμου μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο, ενώ ο Μακρής ήταν που μετά την ισοφάριση του Λαρεντζάκη, με τρίποντο έγραψε το 46-49.

Η Γ.Β.Π. έχασε 4 συνεχόμενες επιθέσεις (3 οι Στιφάδο Bulls) αλλά από επιθετικό ριμπάουντ απ’ την τελευταία μείωσε με τον Βγενόπουλο σε 48-49 στα 52 δευτερόλεπτα. Όμως, στα 33 δευτερόλεπτα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το άστοχο σουτ των Στιφάδο Bulls και έκανε λάθος για να έρθει ο Οικονόμου με 2/2 βολές στα 27 δευτερόλεπτα και να γράψει το 48-51. Δύο συνεχόμενα τρίποντα της Γ.Β.Π. δεν βρήκαν στόχο, αλλά από άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ ο Αγγελόπουλος μείωσε σε 50-51 στα 12 δευτερόλεπτα. Ο Μακρής είχε 1/2 βολές αμέσως μετά, αλλά ο Καραμπάτσος πήρε το ριμπάουντ του ματς και στα 8 δευτερόλεπτα σκόραρε για να καθαρίσει τη νίκη, 50-54, αφού το τρίποντο της Γ.Β.Π. στο φινάλε ήταν άστοχο.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 18 πόντους, ο Μακρής 11, ο Καραμπάτσος 7. Για τη Γ.Β.Π. ο Λαρεντζάκης είχε 21 και ο Κατσάφαρος 19.

Γ.Β.Π. (Λαρεντζάκης Β.): Βγενόπουλος Α. 4, Ρoμανός Δ., Κατσάφαρος Γ. 19 (5), Λαρεντζάκης Β. 21 (3), Τέλλης Δ., Αγγελόπουλος Δ. 6.

Στιφάδο Bulls (Μαυρογιώργης Σ.): Καραμπάτσος Σ. 7, Αλεξόπουλος Π. 6, Μακρής Γ. 11 (2), Γκατζιρούλης Σ. 2, Ζαμπάρας Σ., Οικονόμου Κ. 18 (3), Αλιφραγκής Τ., Σκαμπαρδώνης Θ., Καζαδέης Λ. 5, Χατζής Μ. 5 (1), Τζεμπελίκος Π., Κακογιάννης Γ..

Α.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ – ΜΠΑΣΧΕΤΟΙ 52-32
(8-4, 25-14, 42-27, 52-32)

Ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία κέρδισε με 52-32 τους Μπάσχετους παίρνοντας διαφορά από τα μισά της 2ης περιόδου και μετά. Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Κανδήλα για τους Μπάσχετους, αλλά ο Γκουτσιουκώστας Κ. με τον Οικονομίδη έφεραν την αναμέτρηση στο 8-3 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραγιώργης μείωσε σε 8-6, με τον Γκουτσιουκώστα Α. και τον Σοφιό να απαντούν για το 14-6, ενώ ο Οικονομίδης με τον Διαμαντή και τον Τσιχλή έφεραν το ματς στο 20-7. Ο Καλλίνικος απάντησε για το 20-11, ο Τσιχλής έφερε το ματς στο 23-11, με τον Καλλίνικο και τον Οικονομίδη να κλείνουν το ημίχρονο στο 26-14.

Στην 3η περίοδο ο Γκουτσιουκώστας Α. με τον Οικονομίδη έφεραν το ματς στο 33-15 για να γράψει τρίποντο ο Κανδήλας για το 33-18. Η απάντηση ήρθε από τον Σοφιό και τον Τσιχλή για το 40-18, με τον Οικονομίδη να ανεβάζει τη διαφορά στους 24 πόντους, 42-18. Μέχρι το τέλος της περιόδου, πάντως, οι Μπάσχετοι με τον Κανδήλα, τον Μπάικα και τον Δαέλη είχαν τρέξει ένα 0-9 για το 42-27.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γκουτσιουκώστας Α. με τον Οικονομίδη και τον Σοφιό έφεραν το ματς στο 49-27, για να απαντήσει ο Καραγιώργης με 5 πόντους για το 49-32 και να κλείσει τον αγώνα ο Γκουτσιουκώστας Κ. στο 52-32.

Για τους νικητές ο Οικονομίδης είχε 21 πόντους, ο Σοφιός με τον Γκουτσιουκώστα Κ. από 8 και ο Γκουτσιουκώστας Α. 7. Για τους Μπάσχετους ο Κανδήλας είχε 12 πόντους, ο Καραγιώργης 8 και ο Καλλίνικος 7.

Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία (Δαλαγκούρας Α.): Σοφιός Κ. 8, Αδαμόπουλος Κ., Καραλής Α., Διαμαντής Δ. 3, Γκουτσιουκώστας Κ. 8, Αναστασίου Π., Γκουτσιουκώστας Α. 7 (1), Οικονομίδης Α. 21, Τσιχλής Γ. 5, Κοντιζάς Ν..

Μπάσχετοι (Δαέλης Α.): Κεζέπης Ν., Κανδήλας Δ. 12 (3), Μπάικας Π. 2, Καραγιώργης Α. 8 (1), Δαέλης Α. 2, Κουκουλάρης Β., Καρίμαλης Δ. 1, Ντεμίρης Π., Καλλίνικος Μ. 7, Παγκάκης Π..

Α.Ε.Π.Ε. – ΙΚΑΡΟΣ 54-34
(16-7, 34-13, 45-24, 54-34)

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε εύκολα τον Ίκαρο χάρη στο καλό της ξεκίνημα στο ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 16-0 για τους νικητές, ο Κωνσταντίνου με τον Τσιτίνη και τον Καταραχιά ήταν που σκόραραν, ο πρώτος είχε 9 πόντους. Ο Ίκαρος προσπάθησε να μειώσει και κατάφερε με τον Οικονόμο, τον Ρούμπα και τον Μπιζόγλου να πλησιάσει σε 16-7 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πασχάλης έφερε το ματς στο 19-7, με τον Τούλα και τον Οικονόμου να απαντούν για το 21-11. Ο Καμζέλας με τον Τσιτίνη έγραψαν το 25-11, μετά την απάντηση του Ματθαιόπουλου, η Α.Ε.Π.Ε. έτρεξε 9-0 για να πάει στο ημίχρονο με 34-13, σκόρερ ο Τσάμης με τον Κωνσταντίνου και τον Καμζέλα.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Α.Ε.Π.Ε. πήγε στο 38-13 με τον Τσιτίνη και τον Κωνσταντίνου, για να απαντήσει με 8 συνεχόμενους πόντους ο Ρούμπας, βοηθώντας την ομάδα του να πλησιάσει σε 38-21. Ο Καταραχιάς με τρίποντο έκανε το 41-21, ο Ρούμπας έβαλε άλλο ένα τρίποντο (είχε και τους 11 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο), για να πάει την Α.Ε.Π.Ε. ο Καμζέλας στο 45-24 του 30ου λεπτού.

Στην 4η περίοδο ο Τσιτίνης με τον Μιχαηλίδη έφεραν το ματς στο 50-24, ο Ρούμπας απάντησε με τρίποντο, για να κάνει ο Καμζέλας το 52-27. Μετά τις βολές του Ματσεντίδη ο Ζαφειρόπουλος σκόραρε για το 54-29 με το ματς να κλείνει από τον Ματσεντίδη και τον Καρανικόλα στο 54-34.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 16 πόντους, ο Τσιτίνης 12, ο Καταραχιάς 9 και ο Καμζέλας 8. Για τον Ίκαρο ο Ρούμπας είχε 16 πόντους.

Α.Ε.Π.Ε. (Γυφτοκώστας Δ.): Τσάμης Π. 2, Ζαφειρόπουλος Α. 2, Σιόλος Λ., Τσιτίνης Σ. 12, Καταραχιάς Α. 9 (1), Καμζέλας Ι. 8, Κωνσταντίνου Κ. 16 (1), Πασχάλης Λ. 2, Μιχαηλίδης Κ. 3 (1).

Ίκαρος (Τούλας Π.): Ματσεντίδης Α. 5 (1), Πιτταράς Α., Καρανικόλας Μ. 2, Τούλας Π. 2, Μπιζόγλου Α. 2, Ρούμπας Δ. 16 (4), Πλέσσας Η., Οικονόμου Δ. 5, Ματθαιόπουλος Κ. 2.