Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Ready 2 fire και Santa Nionios!

Νίκες για Ready 2 fire και Santa Nionios!

Ο Santa Nionios μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 49-46 τους Pistons για την 3η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η Drink Team με τους Houston Robes πρόσφεραν υπερθέαμα με νικήτρια την πρώτη με 94-81 σε ματς με 20 τρίποντα! Ο Άφοβος κέρδισε με 64-40 τους Daltons, ενώ οι Δραπέτες επικράτησαν με 66-57 των Nikea Lions. Τέλος, οι πρωταθλητές Ready 2 fire κέρδισαν με 54-48 τα Παλτά.

SANTA NIONIOS – PISTONS 49-46

(13-7, 27-20, 39-36, 49-46)

Ο Santa Nionios κέρδισε τους Pistons με 49-46 με το ματς να κρίνεται στο τελευταίο λεπτό. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Λέγγα, τον Μπελεχάκη και τον Ρηγόπουλο να γράφουν το 7-2 για να φέρει τον Santa Nionios στο 9-2 ο Μαργώνης. Οι Pistons απάντησαν με τον Μαράντο, για να κλείσει την περίοδο στο 13-7 ο Ρηγόπουλος.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαράντος με τον Στεργίου σκόραραν για το 13-12, με τον Τρίκκα απ’ τη μία και τον Ρηγόπουλο απ’ την άλλη να πηγαίνουν το ματς στο 19-18. Μετά το καλάθι του Μπελεχάκη ο Στεργίου έφερε το ματς στο 21-20, με τον Λέγγα και τον Στέφο να απαντούν για να κλείσει ο Μπελεχάκης το ημίχρονο στο 27-20 για την ομάδα του.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μπελεχάκης με τον Γιαννιώτη έγραψαν το 31-22, με τον Μαράντο να απαντά για το 31-26. Ο Μπελεχάκης έφερε το ματς στο 34-26, αλλά ο Μαράντος απάντησε για το 34-31. Ο Santa Nionios κράτησε το προβάδισμα για το 37-31 με τον Ρηγόπουλο, με τον Μαμιάκα και τον Μαράντο να απαντούν για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 39-36.

Στην 4η περίοδο ο Μαράντος συνέχισε αν είναι ασταμάτητος και έφερε το ματς στο 39-38 και λίγο μετά στο 41-40. Όμως, ο Στέφος με τον Λέγγα απάντησαν για το 47-40 με 3:50 για το τέλος. Ο Μαράντος με τον Τρίκκα μείωσαν ξανά σε 47-44, ενώ ο Στεργίου έφερε το ματς στο 47-46 στο 1:36. Το καλάθι του Λέγγα για το 49-46 στα 36 δευτερόλεπτα έμελλε να είναι και αυτό που χάρισε τη νίκη στον Santa Nionios, αφού οι Pistons δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο τέλος.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 12 πόντους, Λέγγας και Ρηγόπουλος από 11 και ο Μαργώνης 7. Για τους Pistons ο Μαράντος είχε 29 πόντους και ο Στεργίου 11.

Santa Nionios (Γαλανόπουλος): Μαργώνης Δ. 7 (1), Μπελεχάκης Γ. 12, Λάγιος Σ., Στέφος Π. 6, Λέγγας Χ. 11, Ρηγόπουλος Χ. 11 (2), Γιαννιώτης Ν. 2.

Pistons (Λύρας): Νικολάκος Ν., Μαράντος Κ. 29 (1), Λύρας Π., Τρίκκας Δ. 4, Στεργίου Α. 11, Τσατσάλης Ι., Πλατανιάς Β., Μαμιάκας Δ. 2.

DALTONS – ΑΦΟΒΟΣ 40-64
(6-14, 13-24, 27-45, 40-64)

Ο Άφοβος κέρδισε τους Daltons με 40-64 ελέγχοντας το ματς από το ξεκίνημα. Το παιχνίδι άνοιξε με τον Τσικόλα και τον Καραντζούνη να φέρνουν την ομάδα τους στο 2-8 μετά το καλάθι του Βουρλάκου, ενώ ο Κουρουβάνης ήταν που σκόραρε για το 2-12. Οι Daltons απάντησαν με τον Κοντοβασιλάκο και τον Βολυράκη για το 6-12, για να κλείσει την περίοδο ο Τσικόλας.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κολώνιας μείωσε σε 10-16, αλλά ο Άφοβος με τον Καραντζούνη και τον Τσικόλα έφεραν το ματς στο 10-20. Η διαφορά έμεινε στους 9 πόντους με τον Γκολφινόπουλο για το 13-22, με τον Συσκάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 13-24.

Στην επανάληψη το τρίποντο του Ντούφα έγραψε το 13-27, με τον Κολώνια και τον Γκολφινόπουλο να απαντούν για το 19-29. Όμως, το καλάθι του Αναγνώστου και τρία συνεχόμενα τρίποντα από Καραντζούνη (2) και Ντούφα έφεραν το ματς στο 19-38. Οι δυο τους συνέχισαν το σερί της ομάδας τους ως το 19-43, φτάνοντάς το στο 0-14. Το σερί διέκοψε ο Κοντοβασιλάκος, με τον Χάδιαρη Γ. μείωσαν σε 25-45 για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Βολυράκης στο 27-45.

Στην 4η περίοδο ο Κουρουβάνης έφερε το ματς στο 27-51, με τον Κολώνια να απαντά με τρίποντο. Ο Καρουτάς έγραψε το 31-57, ο Γκολφινόπουλος με τον Κοντοβασιλάκο απάντησαν για το 36-57, με τον Ντούφα να φέρνει το ματς στο 37-61. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν ο Γκολφινόπουλος με τον Ντούφα, 40-64.

Για τους νικητές ο Ντούφας και ο Καραντζούνης είχαν από 15 πόντους, ο Κουρουβάνης 10, ο Τσικόλας με τον Καρουτά από 8. Για τους Daltons ο Γκολφινόπουλος είχε 11 πόντους, ο Κολώνιας 9 και ο Κοντοβασιλάκος 8.

Daltons (Χάβιαδης Σ.): Βουρλάκος Σ. 5, Βολυράκης Κ. 4, Χάδιαρης Γ. 3, Χάδιαρης Ν., Κοντοβασιλάκος Α. 8, Γκολφινόπουλος Ν. 11, Κολώνιας Η. 9 (1).

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος Γ.): Συμεωνίδης Σ., Αναγνώστου Σ. 2, Τσίλης Κ., Σπυριδωνάκος Σ., Γιαννάκης Γ. 2, Κουρουβάνης Θ. 10, Τσικόλας Γ. 8, Καραντζούνης Τ. 15 (3), Καρουτάς Ν. 8, Συσκάκης Α. 4, Σαλτάς Δ., Ντούφας Β. 15 (3).

NIKEA LIONS – ΔΡΑΠΕΤΕΣ 57-66
(15-17, 34-35, 41-50, 57-66)

Οι Δραπέτες κέρδισαν τους Nikea Lions με 57-66 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τους Nikea Lions με τον Πετράκη και τον Νικολαΐδη, για να μειώσουν σε 9-7 οι Δραπέτες με τον Κίτσο και τον Παπαγεωργίου. Ο Περζικιανίδης ήταν που έφερε το ματς στο 11-11, με τους Nikea Lions να απαντούν με τον Τούτση και τον Ανδριώτη για το 15-11. Όμως, 5 πόντοι του Κράλη ήταν που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 15-17 για τους Δραπέτες.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Nikea Lions κράτησαν το προβάδισμα με τον Μιχόπουλο και τον Τούτση για το 23-20, αλλά στη συνέχεια ο Κατσάς με τον Κίτσο έφεραν το ματς στο 23-24. Ο Αλειφέρης με τον Πετράκη απάντησαν για το 28-24, ενώ ο Ξανθάκης σκόραρε για το 32-26. Οι Δραπέτες απάντησαν και πάλι, ο Περζικιανίδης με τον Παπαγεωργίου Κατσιάνο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 32-32, ενώ το τρίποντο του Χατζηγεωργίου έκλεισε το ημίχρονο στο 34-35.

Στην 3η περίοδο ο Κίτσος με τον Περζικιανίδη έφεραν το ματς στο 34-40, με τον Ξανθάκη να απαντά, αλλά τον Περζικιανίδη και τον Κατσά να γράφουν το 36-46 για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των Δραπετών. Ο Ανδριώτης προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Περζικιανίδης με τον Πρίαμο κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 40-50.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τούτσης ήταν που μείωσε σε 45-50 για τους Nikea Lions, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Καράμπελα και τον Κίτσο για το 46-55. Η διαφορά έπεσε ξανά από τον Πετράκη και τον Ξανθάκη στο 51-55, με τον Ανδριώτη να γράφει το 53-57, αλλά η απάντηση από τον Παπαγεωργίου και τον Χατζηγεωργίου για το 53-62 ήταν που έκρινε το ματς. Ο Τούτσης με τον Ανδριώτη μείωσαν σε 57-62, αλλά στο τέλος 4/8 βολές των Δραπετών έφταναν για τη νίκη, αφού οι Nikea Lions δεν είχαν σκορ.

Για τους νικητές ο Περζικιανίδης είχε 14 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 13, ο Κίτσος 11 και ο Παπαγεωργίου 7. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης είχε 15 πόντους, ο Τούτσης 11, ο Ανδριώτης 9 και ο Πετράκης 8.

Nikea Lions (Ξανθάκης Ν.): Παστρόμας Ν., Μιχόπουλος Η. 5 (1), Μεταξάς Β. 1, Νικολαΐδης Δ. 4, Ξανθάκης Ν. 15, Ανδριώτης Γ. 9, Τούτσης Α. 11, Αλειφέρης Η. 4, Πετράκης Σ. 8.

Δραπέτες (Γκογιάνος Κ., Βατσακλής Α.): Περζικιανίδης Χ. 14 (1), Πρίαμος Κ. 6, Κράλης Γ. 6 (1), Κίτσος Γ. 11 (2), Κατσιάνος Κ. 2, Καράμπελας Β. 2, Κατσάς Σ. 5, Παπαγεωργίου Μ. 7, Γρεβενίτης Ν., Γεωργόπουλος Γ., Χατζηγεωργίου Α. 13 (1).

READY 2 FIRE – ΠΑΛΤΑ 54-48
(15-22, 31-28, 41-39, 54-48)

Οι πρωταθλητές Ready 2 fire κέρδισαν με 54-48 τα Παλτά σε έναν αγώνα που ήταν ισόπαλος 3 λεπτά πριν το τέλος του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές από τον Κουράκο και τον Παππά για να απαντήσουν τα Παλτά με τον Μιτσάκο και τον Μανταλίδη για να προσπεράσουν με 6-10. Στο 6-13 τα πήγε ο Μανταλίδης με τρίποντο, ενώ ο Μιτσάκος σκόραρε για το 6-15 της ομάδας του. Ο Λυμπερογιάννης με τον Μιτσάκο κράτησαν την ομάδα τους μπροστά ως το 110-20 μετά το καλάθι και φάουλ του Μιχαλόπουλου με τον Κουράκο να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-22.

Στη 2η περίοδο ο Μιχαλόπουλος με τον Κουράκο μείωσαν 19-22, με τον Στερμάσι να φέρνει το ματς στο 23-23. Ο Βλαστός κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά το καλάθι και φάουλ του Μιχαλόπουλου έγραψε το 26-25 και οι Ready 2 fire πήγαν στο 31-27 με τον Κουράκο πριν Μανταλίδης κλείσει το ημίχρονο στο 31-28.

Στην επανάληψη τα Παλτά μπήκαν με βολές του Λυμπερογιάννη για το 31-30, ενώ μετά την απάντηση από τον Στερμάσι, ο Λυμπερογιάννης με τον Πολυμέρη τα έβαλαν μπροστά, 34-35. Ο Πολυμέρης έφερε το ματς στο 37-37με τον Βλαστό να κάνει το 39-39 και τον Κουράκο να κλείνει την περίοδο στο 41-39 για τους Ready 2 fire.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κουράκος με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 44-39 για να μειώσει με τρίποντο ο Πολυμέρης σε 45-43. Ο Μιχαλόπουλος απάντησε για το 47-43 με τον Μιτσάκο να μειώνει εκ νέου και τον Λυμπερογιάννη να φέρνει με τρίποντο το ματς στο 48-48 με 3:19 για το φινάλε. Ο Στερμάσι απάντησε για το προβάδισμα των Ready 2 fire, ενώ ο Κουράκος με 2:34 για το φινάλε έγραψε το 52-48. Τα Παλτά δεν μπόρεσαν να απαντήσουν και ο Μιχαλόπουλος έγραψε το τελικό 54-48 για τους Ready 2 fire.

Για τους νικητές ο Κουράκος είχε 21 πόντους, ο Μιχαλόπουλος 19 και ο Στερμάσι 7. Για τα Παλτά ο Μιτσάκος είχε 13 πόντους, ο Λυμπερογιάννης 11, ο Μανταλίδης 9, ο Πολυμέρης 8 και ο Βλαστός 7.

Ready 2 fire: Χασίδης Ε., Μιχαλόπουλος Π. 19, Χαϊδόπουλος Γ. 4, Στερμάσι Α. 7, Μαμαλάκης Κ., Κουράκος Αν. 21, Παππάς Σ. 3.

Παλτά: Ζέρβος Γ., Βεσιρόπουλος Ν., Δαβανέλος Δ., Πολυμέρης Κ. 8 (1), Μιτσάκος Γ. 13, Βλαστός Δ. 7, Μαντούβαλος Κ., Μανταλίδης Ν. 9 (1), Λυμπερογιάννης Η. 11 (2), Λούλης Δ., Ζαφειρίου Γ..

HOUSTON ROBES – DRINK TEAM 81-94

(20-18, 37-44, 55-70, 81-94)

Η Drink Team κέρδισε με 81-94 τους Houston Robes μετά από έναν απίστευτο αγώνα με 20 τρίποντα και πολύ θέαμα, όπου οι δύο ομάδες έβαλαν συνολικά 175 πόντους. Στο τέλος, η τριάδα της… εμπειρίας με την κλάση των Λαζάρου-Χατζησμάλη-Κωνσταντινίδη επικράτησε της τριάδας των Κουμπάρου-Παπακωνσταντίνου-Κιουρκτσόγλου για το ροζ φύλλο, κι ας έχασε στα… σημεία με 73-70!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2 τρίποντα του Κωνσταντινίδη για αν απαντήσουν ο Κιουρκτσόγλου με τον Παπακωνσταντίνου για το 7-6. Ο Αβραμόπουλος με τον Παπακωνσταντίνου έφεραν την ομάδα τους στο 12-10, ενώ μετά τα καλάθια του Λαζάρου ο Κατσοχειράκης με τον Παπακωνσταντίνου σκόραραν για το 16-16, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-18 από τον Αβραμόπουλο και τον Χατζησμάλη.

Στη 2η περίοδο ο Γκουμάκης έφερε το ματς στο 24-20 με τον Κωνσταντινίδη να απαντά με τρίποντο. Ο Παπακωνσταντίνου σκόραρε για τους Houston Robes, αλλά ο Λαζάρου με τον Χατζησμάλη έβαλαν μπροστά την Drink Team, 27-35. Ο Κουμπάρος με τρίποντο μείωσε σε 32-37, αλλά η Drink Team πήγε στο 32-42 με τον Λαζάρου και τον Κωνσταντινίδη. Μετά το καλάθι του Λαζάρου για το 34-44, ο Κουμπάρος με νέο τρίποντο έκανε το 37-44.

Στην επανάληψη οι Houston Robes με τον Κιουρκτσόγλου και τον Κουμπάρο πλησίασαν σε 42-46 ενώ ο Παπακωνσταντίνου έφερε το ματς στον πόντο. Η Drink Team αντέδρασε με τον Λαζάρου και τον Τσαβούρογλου Γ. για το 51-55 με τον Κωνσταντινίδη να γράφει το 51-58 ύστερα από τρίποντο του Κουμπάρου και τον Λαζάρου να φέρνει ξανά το ματς στους 10 πόντους. Μετά το καλάθι του Παπακωνσταντίνου η Drink Team με τον Ζατζησμάλη, τον Κατσοχειράκη και τον Παπαδόπουλο πήγε στο 54-70.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Κιουρκτσόγλου σκόραρε για το 57-70, αλλά δύο τρίποντα του Χατζησμάλη έφεραν το ματς στο 57-76. Οι Houston Robes απάντησαν με τον Κουμπάρο για το 61-76, αλλά ο Κούμανης με τον Λαζάρου έφεραν το ματς στο 61-84. Ο Κιουρκτσόγλου με τον Κουμπάρο σκόραραν για το 66-86, με τον Τσαβούρογλου Γ. να γράφει το 66-89 με νέο τρίποντο και τον Χατζησμάλη να τον μιμείται για το 66-92. Οι Houston Robes αντέδρασαν με σερί 12-0, ο Παπακωνσταντίνου και ο Κιουρκτσόγλου μοιράστηκαν τους πόντους ως το 78-92. Ο Τσαβούρογλου Κ. σκόραρε για την Drink Team με τον Κουμπάρο να πετυχαίνει το 7ο τρίποντό του για το 81-94.

Για τους νικητές ο Λαζάρου είχε 27 πόντους, ο Κωνσταντινίδης 24 και ο Χατζησμάλης 19. Για τους Houston Robes ο Παπακωνσταντίνου είχε 27 πόντους, ο Κουμπάρος 24 και ο Κιουρκτσόγλου 22.

Houston Robes
(Κουμπάρος Χ.): Αβραμόπουλος Π. 6, Κιουρκτσόγλου Α. 22, Παπακωνσταντίνου Δ. 27, Κουμπάρος Χ. 24 (7), Γκουμάκης Σ. 2, Αντωνίου Κ., Βαμιεδάκης Γ..

Drink Team (Καβακιώτης Κ.): Κωνσταντινίδης Κ. 24 (6), Καβακιώτης Χ., Τσαβούρογλου Γ. 6 (1), Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ. 2, Κατσοχειράκης Π. 6, Κούμανης Σ. 6, Λαζάρου Γ. 27 (2), Χατζησμάλης Θ. 19 (4), Τσαβούρογλου Κ. 2, Φουκούλης Γ., Αυγουλάς Δ. 2.