Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Στο 3-0 Havana Rum και Streetballers!

Στο 3-0 Havana Rum και Streetballers!

Η Havana Rum συνεχίζει την αήττητη πορεία της στον Β όμιλο του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης μετά την 3η αγωνιστική, κερδίζοντας με 67-40 τους Desperado. Στο 3-0 και οι Streetballers μετά το 55-36 επί των Ασυμβίβαστων Γαλατών, ενώ οι Gademians πήραν το ντέρμπι γοήτρου από την Δ.Η.Α.Σ. με 58-56. Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 58-52 τους New World Dons, ενώ ο Γ.Σ.Π. έκανε την πρώτη του νίκη επί του Γ.Σ. Κυψέλης με 58-34.

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – Γ.Σ.Π. 34-58
(6-21, 14-35, 20-43, 34-58)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισε με 34-58 τον Γ.Σ. Κυψέλης σε ένα παιχνίδι που ήλεγξε από το ξεκίνημά του. Με τον Φίλη Π. και τον Μέρη μπήκε στο ματς με 2-8, ενώ ο Κολοβέρος τον έφερε στο 3-18 με 10 προσωπικούς πόντους. Μετά το τρίποντο από τον Σιδηρόπουλο για το 6-18 ο Κολοβέρος έκλεισε το δεκάλεπτο με δικό του τρίποντο για το 6-21, φτάνοντας τους 15 πόντους στην περίοδο.

Στη 2η περίοδο ο Παπαναστασίου έφερε το ματς στο 6-23 με τον Σιδηρόπουλο να απαντά. Ο Παπαναστασίου με τον Ντόκο σκόραραν για το 8-29 πριν ο Τραντζάς με δύο τρίποντα απαντήσει για το 14-31. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Στασινό και τον Κολοβέρο να σκοράρουν για το 14-35.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κολοβέρος έφερε το ματς στο 14-39, με τον Καριοφύλλη να απαντά για το 18-39. Ο Ντόκος σκόραρε για το 18-42, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-43 από τον Αλεξιάδη. Ο Καριοφύλλης έβαλε άλλους 4 πόντους για να στείλει το ματς στο 24-43, με τον Σιδηρόπουλο και τον Τριαντάφυλλο να κάνουν το 29-47. Ο Κολοβέρος με τον Τσικαλά έφεραν το ματς στο 30-56, με τον Καραμπέτσο να απαντά και τον Τριαντάφυλλο με τον Στασινό να κλείνουν το ματς στο 34-58.

Για τους νικητές ο Κολοβέρος είχε 26 πόντους και ο Παπαναστασίου 8. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Καριοφύλλης είχε 9 πόντους, ο Σιδηρόπουλος 8.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ., Γακόπουλος Ν.): Σιδηρόπουλος Γ. 8 (2), Μαστορακάκης Π. 2, Δράκος Θ., Τραντζάς Π. 6 (2), Δημητράκης Ν., Τριαντάφυλλος Θ. 4, Σταθόπουλος Κ., Αλεξιάδης Α. 2, Καριοφύλλης Ν. 9, Καραμπέτσος Α. 3, Γακόπουλος Ν..

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Νεράτζης Κ., Ντόκος Σ. 5 (1), Μέρης Δ. 6 (1), Παπαναστασίου Γ. 8, Στασινόπουλος Σ. 3, Στασινός Σ. 5, Κολοβέρος Α. 26 (2), Φίλης Π. 2, Μαγγίνης Σ., Τσικαλάς Κ. 3 (1), Φίλης Α..

DESPERADO – HAVANA RUM 40-67
(12-11 17-24, 27-43, 40-64)

Η Havana Rum κέρδισε με 40-67 τους Desperado ανεβάζοντας τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντα από τον Ράγγα και τον Κατσιαβάρα 6-2 για τους Desperado, με τον Μποτόζη να απαντά και να ισοφαρίζει σε 9-9. Ο Εμμανουηλίδης έβαλε ξανά μπροστά τους Desperado, με τον Παπαδημητρίου να μειώνει.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδημητρίου έγραψε το 12-16 για τη Havana Rum με τρίποντο, με τον Ράγγα να απαντά με 5 πόντους για το 17-18. Όμως, ο Μπακαυγάς Α. με τον Παπαδάκη έφεραν το ματς στο 17-24 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο ο Μαγιάτης ήταν που ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 17-28, με τον Ράγγα και τον Μαρκούλη να απαντούν για το 24-29. Ο Μπακαυγάς Γ. με τον Κοντοδιό σκόραραν για το 24-35, ενώ μετά το τρίποντο του Κατσιαβάρα ο Χιώτης με τον Μποτόζη έγραψαν το 27-43 του 30ου λεπτού.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους από τον Παπαδάκη και τον Χιώτη, 27-49, με τον Εμμανουηλίδη να απαντά με τρίποντο. Ο Μπακαυγάς Γ. με δύο τρίποντα και ο Μπακαυγάς Α. έφεραν το ματς στο 34-62, με τον Κατσιαβάρα να απαντά για το 37-65, και τον Μαγιάτη να γράφει το 37-67 πριν ο Κατσιαβάρας με νέο τρίποντο κλείσει το ματς στο 40-67.

Ο Μποτόζης είχε 12 πόντους για τους νικητές, ο Μπακαυγάς Γ. με τον Χιώτη από 11, ο Μπακαυγάς Α. 8, ο Παπαδημητρίου και ο Κοντοδιός 7. Για τους Desperado ο Κατσιαβάρας είχε 16 πόντους και ο Ράγγας 13.

Desperado (Καραλής Α.): Μαρκούλης Ι. 4, Ράγγας Φ. 13 (2), Καραλής Ε. 1, Εμμανουηλίδης Α. 6 (2), Κατσιαβάρας Π. 16 (4).

Havana Rum (Κοντοδιός Γ.): Μπακαυγάς Γ. 11 (3), Μπακαυγάς Α. 8 (2), Μαγιάτης Γ. 6, Παπαδημητρίου Γ. 7 (1), Μποτόζης Μ. 12, Κοντοδιός Γ. 7, Παπαδάκης Ε. 5, Χιώτης Σ. 11.

GADEMIANS – Δ.Η.Α.Σ. 58-56
(12-11, 26-19, 41-39, 58-56)

Οι Gademians κέρδισαν το ματς με την Δ.Η.Α.Σ., ένα πολυαναμενόμενο ματς, αφού αρκετοί παίκτες της Δ.Η.Α.Σ. έπαιζαν πέρσι στους Gademians, πριν αποχωρήσουν για να φτιάξουν δική τους ομάδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Gademians να προηγούνται με 8-2 με τον Αντύπα και τον Κατιάκο, για να απαντήσουν ο Παπακωνσταντίνου με τον Καραγιαννίδη μειώνοντας σε 12-11 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Gademians κράτησαν το προβάδισμα, με τον Παπασγουρίδη και τον Κατιάκο πήγαν στο 18-11, ενώ μετά την απάντηση του Καραγιαννίδη και του Μητρομελέτη στο 20-17, ο Κατιάκος με τον Αδαμόπουλο και τον Βέρρα ήταν που έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-19 για την ομάδα τους.

Στην 3η περίοδο η διαφορά πήγε στους 9 πόντους, ο Κατιάκος και ο Αντύπας έγραψαν το 33-24, με την Δ.Η.Α.Σ. να προσπαθεί να απαντήσει, ο Τρουλάκης με τον Μητρομελέθη έφεραν το ματς στο 35-30. Ο Κατιάκος ήταν ασταμάτητος, 38-31, αλλά ο Καραγιαννίδης και δύο τρίποντα από Παπαδόπουλο και Παπακωνσταντίνου έγραψαν το 38-39 για το 1ο προβάδισμα στο ματς της Δ.Η.Α.Σ..

Όμως ο Τακμάκης με τρίποντο έκλεισε την περίοδο στο 41-39 για την ομάδα του. Η Δ.Η.Α.Σ. πήρε ξανά προβάδισμα στο 43-44 με το τρίποντο του Καραγιαννίδη, για να απαντήσουν ο Κατιάκος με τον Αντύπα για το 52-44. Ο Παπασγουρίδης κράτησε την ομάδα του μπροστά για το 54-46, αλλά ο Καραγιαννίδης με τον Τρουλάκη έφεραν το ματς στο 54-53 για να κάνει στα 53 δευτερόλεπτα ο Μητρομελέτης το 54-55. Όμως, το καλάθι του Αδαμόπουλου στα 25 δευτερόλεπτα ήταν που έγραψε το 56-55 για τους Gademians. Ο Τρουλάκης ισοφάρισε με 1/2 βολές, ο Κατιάκος απάντησε με 2/2 δικές του στα 15 δευτερόλεπτα για το 58-56, με την Δ.Η.Α.Σ. να χάνει την επίθεση στην εκπνοή για να πάρουν οι Gademians τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 27 πόντους, ο Αντύπας 10 και ο Παπασγουρίδης 8. Για τη Δ.Η.Α.Σ. ο Καραγιαννίδης είχε 19 πόντους, ο Μητρομελέτης 12 και ο Τρουλάκης 11.

Gademians (Βέρρας): Αδαμόπουλος Α. 4, Αντύπας Θ. 10 (2), Βασιλείου Η., Παπασγουρίδης Ε. 8, Βέρρας Ν. 2, Γερουλάνος Μ. 4, Πετρόπουλος Δ., Κατιάκος Α. 27 (2), Τακμάκης Ε. 3 (1), Χήτας Ε..

Δ.Η.Α.Σ. (Τρουλάκης): Δαλιάνης Δ. 1, Τρουλάκης Δ. 11, Παπαδόπουλος Η. 3 (1), Κοζαδίνος Α., Παπακωνσταντίνου Γ. 6 (2), Σούσης Η. 4, Μητρομελέτης Π. 12, Καραγιαννίδης Α. 19 (1).

STREETBALLERS – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ 55-36
(15-9, 38-13, 46-22, 55-36)

Οι Streetballers κέρδισαν τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες με 55-36, ελέγχοντας το ματς με την άμυνά τους. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο ξεκίνημα, ο Ανδρικόπουλος Τζ., με τον Κοντογιάννη και τον Δαζελίδη το έφεραν στο 7-7, με τους Streetballers να προσπερνούν με τον Νάσιο, τον Κάλδανη και τον Μπουγιούκο για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 15-9.

Στη 2η περίοδο οι Streetballers επέκτειναν το σερί τους ως το 19-0 και το 30-9, ο Βασιλούνης με τον Βήχο και τον Νάσιο ήταν που σκόραραν για την ομάδα τους. Μετά την απάντηση του Ανδρικόπουλου Α., ο Βούλγαρης με τον Βασιλούνη έκλεισαν το ημίχρονο στο 38-13.

Στην επανάληψη ο Κάλδανης σκόραρε στο ξεκίνημα, με τον Ανδρικόπουλο Α. και τον Αντωνόπουλο να απαντούν για το 41-20. Ο Κάλδανης απάντησε, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μπουγιούκο στο 46-22. Στην 4η περίοδο ο Βασιλούνης ανέβασε το σκορ ως το 49-24, ο Ανδρικόπουλος Τζ. με τον Ανδρικόπουλο Α. απάντησαν για το 49-32, με τον Νάσιο και τον Βασιλούνη να κλείνουν το ματς στο 55-36 μετά το καλάθι του Αντωνόπουλου και τις βολές του Ανδρικόπουλου Τζ..

Για τους νικητές ο Βασιλούνης είχε 14 πόντους, ο Νάσιος 11, ο Κάλδανης 10, όσους και ο Μπουγιούκος. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες, ο Ανδρικόπουλος Α. και ο Ανδρικόπουλος Τζ. είχαν από 9 πόντους.

Streetballers (Χρυσικός Δ.): Κάλδανης Κ. 10 (1), Βήχος Γ. 6 (1), Νάσιος Π. 11, Βούλγαρης Σ. 4, Βασιλούνης Γ. 14, Μπουγιούκος Β. 10.

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες (Τερζής Α.): Τερζής Α. 2, Κοντογιάννης Ε., Δαζελίδης Σ. 4, Κοντογιάννης Χ. 6, Αντωνόπουλος Γ.Ν. 6, Ανδρικόπουλος Α. 9, Ανδρικόπουλος Τζ. 9.

NEW WORLD DONS – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 52-58
(10-14, 21-24, 39-43, 52-58)

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 52-58 τους New World Dons, μετά από ένα κλειστό παιχνίδι. Οι νικητές μπήκαν με τον Καψοκόλη και τον Σπανόπουλο με 0-6 στο ματς, για να απαντήσουν με 10-0 οι New World Dons, ο Αθανασιάδης με τον Μύρτου Αλ. ήταν οι δράστες. Τελικά, ένα 0-8 των Ρούκουνων με τον Κανελλόπουλο και τον Μακρή ήταν που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 10-14.

Στη 2η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε από τον Κούρτη στο 10-18, αλλά οι New World Dons απάντησαν με τον Τσώλη και τον Μύρτου Αλ για να πλησιάσουν και να προσπεράσουν με τον Κουνάδη με 21-20. Ο Σπανόπουλος, πάντως, έκλεισε το ημίχρονο στο 21-24 για τους Ρούκουνες.

Το τρίποντο του Πανόπουλου έφερε το ματς στο 21-27 στις αρχές της επανάληψης, με τον Κανελλόπουλο να κάνει το 24-32 και τον Τσερπέ το 26-34. Οι Ρούκουνες κράτησαν τη διαφορά στους 8 πόντους παρά τις προσπάθειες του Μύρτου Θ. και του Αθανασιάδη που μείωσαν σε 31-36. Ο Μακρής με τον Τσερπέ ήταν που έστειλαν το ματς στο 33-41. Πάντως, οι New World Dons με τον Κουνάδη και τον Αθανασιάδη πλησίασαν ως το 39-43 στο 30ο λεπτό.

Ο Κουνάδης με τον Αθανασιάδη και πάλι έφεραν το ματς στο 44-45 με 6 λεπτά για το τέλος, ο Κανελλόπουλος απάντησε γρήγορα για το 44-52, ενώ ο Κούρτης με τον Στασινό έφεραν το ματς στο 45-56 για την ομάδα τους. Ο Μύρτου Θ. με τρίποντο και ο Τσώλης μείωσαν σε 52-56 στα 22 δευτερόλεπτα, αλλά τις όποιες ελπίδες είχαν οι New World Dons τις καταδίκασε με 2/2 βολές ο Κανελλόπουλος για το τελικό 52-58.

Για τους νικητές ο Κανελλόπουλος είχε 18 πόντους, ο Μακρής είχε 8 και ο Καψοκόλης 7. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 21 πόντους, ο Μύρτου Θ. 8 και ο Κουνάδης 7.

New World Dons (Μύρτου Αλ.): Αθανασιάδης Κ. 21 (1), Μπολλάτι Β. 4, Μύρτου Αλ. 5, Μύρτου Θ. 8 (2), Τσώλης Β. 6, Λεκάκος Α. 1, Κουνάδης Θ. 7.

Ρούκουνες: Κανελλόπουλος Α. 18 (1), Καζάκης Δ., Καρύδης Α., Μακρής Ε. 8, Τσερπές Η. 4, Σπανόπουλος Κ. 6, Κούρτης Β. 6, Πανόπουλος Α. 3 (1), Παπαδόπουλος Σ., Στασινός Κ. 6, Τουμπακάρης Α., Καψοκόλης Σ. 7.