Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Συνεχίζουν οι Miners, νίκη για Kibars!

Συνεχίζουν οι Miners, νίκη για Kibars!

Οι Miners κέρδισαν τους Ροζ Πάνθηρες με 62-46 στην 3η αγωνιστική του Α ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, για να συνεχίσουν την αήττητη πορεία τους. Η Scabolini ακολούθησε με τη νίκη με 52-41 επί των Cleveland Paraliers, οι Kibars κέρδισαν με 48-39 την B.C. Abla, ενώ οι Mentores επικράτησαν με 68-50 της Laser Derm. Τέλος, οι Rebels νίκησαν με 40-34 την Charles Bronson.

B.C. ABLA – KIBARS 39-48
(5-6, 16-17, 20-32, 39-48)

Οι Kibars κέρδισαν την B.C. Abla για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με τον Μπελεχάκη και τον Καρυστηναίο να σκοράρουν για την B.C. Abla, αλλά τον Οικονόμου και τον Στρογγύλη να κλείνουν το 1ο δεκάλεπτο στο 5-6 για τους Kibars.

Στη 2η περίοδο ο Τζάνος έγραψε το 5-9, με την B.C. Abla να απαντά για να ισοφαρίσει με τον Σωτηρόπουλο σε 9-9. Ο Τζάνος με τον Οικονόμου έφεραν ξανά μπροστά τους Kibars, 9-15, αλλά η B.C. Abla αντέδρασε, ο Μονέος με τον Κατσάτσο και τον Χαναβέρη μείωσαν στο 16-17 του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Οικονόμου έγραψε το 17-21, με την B.C. Abla να απαντά με τρίποντο του Μπελεχάκη για το 20-21, αλλά να ακολουθεί ένα σερί 0-11 από τους Kibars που τους έβαλε για τα καλά μπροστά. Ο Στρογγύλης με καλάθι και φάουλ, ο Οικονόμου και ο Φιλίππας ήταν που σκόραραν για το 20-32 του 30ου λεπτού.

Στην 4η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο, τα τρίποντα από Οικονόμου και Φιλίππα και 4 πόντοι από τον Τζάνο έφεραν τον αγώνα στο 21-42. Η B.C. Abla απάντησε με τον Μπελεχάκη για το 26-42, αλλά ο Φιλίππας έγραψε δύο ακόμα τρίποντα για το 28-48 της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η B.C. Abla ήταν να τρέξει σερί 11-0 στο φινάλε του ματς με τον Μπελεχάκη (8 πόντοι) και τον Κατσάτσο για το τελικό 39-48.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 15 πόντους, ο Φιλίππας 13, ο Τζάνος 10 και ο Στρογγύλης 9. Για την B.C. Abla ο Μπελεζάκης είχε 17 πόντους.

B.C. Abla (Ορνεάκης Γ.): Ρενιέρης Π. 1, Βαχαρόπουλος Θ., Βουρλάκος Σ. 2, Σάββας Ε., Κατσάτσος Ν. 6 (1), Βαγιανός Θ., Σωτηρόπουλος Γ. 4, Καρυστηναίος Δ. 3, Χαναβέρης Μ. 2, Μπελεχάκης Γ. 17 (4), Μονέος Μ. 4, Σκαρμούτσος Γ..

Kibars (Κάκκας Σ., Γλυκός Τ.): Οικονόμου Γ. 15 (1), Χαλουλάκος Κ., Φιλίππας Β. 13 (3), Μακρέλλης Δ. 1, Γκρούμας Χ., Τζάνος Σ. 10, Αγαθάγγελος Γ., Στρογγύλης Ν. 9, Φουκαράκης Γ.

CLEVELAND PARALIERS – SCABOLINI 41-52
(14-8, 22-23, 31-37, 41-52)

Η Scabolini κέρδισε τους Cleveland Paraliers με 41-52 ανατρέποντας το ματς από τη 2η περίοδο και μετά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-2 για τους Cleveland Paraliers από τον Ντάσκα και τον Συρμό, για να απαντήσει ο Παρασκευόπουλος Γ.. Ο Τζαβέλας με 6 πόντους και ο Ιωαννίδης έφεραν το ματς στο 14-5 για τους Cleveland Paraliers, με τον Φωτόπουλο να μειώνει στο δεκάλεπτο σε 14-8.

Στη 2η περίοδο ο Ντάσκας με τον Τζαβέλα σκόραραν για το 19-8 των Cleveland Paraliers, που έμειναν στις παρυφές των 10 πόντων ως και το τρίποντο του Πίτλογλου για το 22-13. Στη συνέχεια, η Scabolini με τον Παρασκευόπουλο Δ., τον Μπιράκο και τον Παρασκευόπουλο Γ. πλησίασε σε 22-21 για να προσπεράσει πριν το ημίχρονο με τον τελευταίο, 22-23, σερί 0-10.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Cleveland Paraliers με τον Ντάσκα και τον Κωνσταντίνου κρατήθηκαν μπροστά, 28-25, αλλά στη συνέχεια ο Παρασκευόπουλος Δ. και ο Παρασκευόπουλος Γ. σκόραραν για το 28-30 της ομάδας τους. Ο Συρμός μείωσε στον πόντο, 31-32, αλλά ο Σαλαούνης με τον Παρασκευόπουλος Δ. έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 31-37.

Στην 4η περίοδο ο Κωνσταντίνου προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Μπιράκο έφεραν το ματς στο 33-42. Μετά τα καλάθι του Τζαβέλα, ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Φωτόπουλο ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 35-46 για πρώτη φορά για την Scabolini στο ματς. Ο Κωνσταντίνου απάντησε, αλλά ο Σαλαούνης έφερε το ματς στο 39-51, με τον Τζαβέλα απλώς να καταφέρνει να μειώσει στο τελικό 41-52.

Για τους νικητές ο Παρασκευόπουλος Δ. είχε 19 πόντους, ο Σαλαούνης 9, ο Παρασκευόπουλος Γ. 9 και ο Φωτόπουλος 8. Για τους Cleveland Paraliers ο Τζαβέλας είχε 16 πόντους και ο Ντάσκας 10.

Cleveland Paraliers (Συρμός Χ.): Τζαβέλας Ν. 16, Συρμός Χ. 4, Ντάσκας Φ. 10 (1), Δαγλαρτζής Γ., Καρκάνης Α., Σακελλαριάδης Χ., Πίτλογλου Ν. 3 (1), Κωνσταντίνου Β. 6, Ιωαννίδης Α. 2, Γρηγορόπουλος Σ..

Scabolini (Παρασκευόπουλος Τ.): Δημάδης Δ., Παπαθανασίου Β., Καρατζάς Μ. 1, Μπιράκος Γ. 6, Σαλαούνης Θ. 9 (1), Παρασκευόπουλος Γ. 9 (1), Παρασκευόπουλος Δ. 19, Φωτόπουλος Γ. 8.

MINERS – ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 62-46
(16-9, 33-25, 47-37, 62-46)

Οι Miners κέρδισαν τους Ροζ Πάνθηρες με 62-46 για να παραμείνουν αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές, μετά το καλάθι του Μαλτέζου ο Παπάζογλου με τον Τζαβάρα και τον Κυνηγόπουλο έφεραν το παιχνίδι στο 12-3. Οι Ροζ Πάνθηρες απάντησαν με τον Μαλτέζο και τον Κατσιράκη, για να φέρουν το ματς στο 12-9 με τον Χατζηγιάννη, αλλά ο Παπαδογιάννης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-9.

Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, ο Παπάζογλου με τον Σιούτη σκόραραν για το 23-10, με τους Ροζ Πάνθηρες να απαντούν με τον Μαλτέζο για το 23-14. Ο Πνευματικός ήταν που σκόραρε για το 25-18, ενώ μετά την απάντηση του Ράπτη και του Κυνηγόπουλου, ο Χατζηγιάννης ήταν που έγραψε το 29-25. Όμως, οι Miners με τον Παπαδογιάννη και τον Τζαβάρα έστειλαν το ματς στο 33-25 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Κωτσίδης ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, με τον Παπάζογλου να γράφει το 39-26. Οι Ροζ Πάνθηρες απάντησαν με τον Μαλτέζο για το 40-29, ενώ μετά το καλάθι του Παπάζογλου ο Πεπόνης με τρίποντο έκανε το 42-32. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους από τον Χατζηγιάννη, 44-35, με τους Miners να κλείνουν το δεκάλεπτο με τον Παπαδογιάννη στο 47-37.

Στην 4η περίοδο η διαφορά πήγε στους 16 πόντους από τον Τζαβάρα, τον Παπάζογλου και τον Παπαδογιάννη, 53-37, με τους Ροζ Πάνθηρες να απαντούν με τον Μπίρη και τον Κατσιράκη για το 53-42. Όμως, οι βολές του Παπάζογλου και το καλάθι του Τζαβάρα έγραψαν το 57-42, με τον Σιούτη να φέρνει το ματς στο 60-44, πριν ο ίδιος με τον Πεπόνη κλείσουν τον αγώνα στο 62-46.

Για τους νικητές ο Παπάζογλου είχε 21 πόντους, ο Τζαβάρας 11, ο Παπαδογιάννης 10 και ο Κυνηγόπουλος 9. Για τους Ροζ Πάνθηρες ο Μαλτέζος είχε 12 πόντους, ο Χατζηγιάννης 8, ο Κατσιράκης 7.

Miners (Χρήστου Δ.): Παπάζογλου Ε. 21, Παπαδογιάννης Σ. 10, Κυνηγόπουλος Α. 9 (1), Φράγκος Α., Τζαβάρας Ν. 11, Κωτσίδης Κ. 3, Ράπτης Σ. 2, Σιούτης Δ. 6, Μπενέτσης Ν..

Ροζ Πάνθηρες (Σταύρου Κ.): Σπανός Ν. 1, Μαλτέζος Γ. 12, Κατσιράκης Γ. 7, Χατζηγιάννης Π. 8 (1), Παππάς Γ., Μπίρης Χ. 2, Χότζας Τ. 3, Ριζάς Β. 1, Κανάκης Λ., Πεπόνης Κ. 5 (1), Πνευματικός Γ. 6, Παλαιοπάνος Φ. 1.

MENTORES – LASER DERM 68-50
(21-14, 35-27, 60-35, 68-50)

Οι Mentores κέρδισαν με 68-50 την Laser Derm ανοίγοντας τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 για τη Laser Derm από τον Τολιά, με τον Τάτση να απαντά με δύο τρίποντα για το προσπέρασμα, ο Μιχαλάκης έφερε την ομάδα του στο 10-9, με τον Πασχάλη να απαντά για το 12-12. Οι Mentores με τον Γεωργιόπουλο και τον Αβραμίδη πήγαν στο 21-12, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Πασχάλης στο 21-14.

Στη 2η περίοδο ο Σαρρής έφερε το ματς στο 25-14 για την ομάδα του, με τον Μπέμπελο και τον Τολιά να απαντούν για το 25-18. Ο Στασινός με τον Μπέμπελο ήταν που μείωσαν σε 27-22, αλλά το τρίποντο του Ζανιά και εκείνο του Τάτση ήταν που αποκατέστησαν τη διψήφια διαφορά, 35-24, για να κλείσει το ημίχρονο ο Πασχάλης με τρίποντο, 35-27.

Στην 3η περίοδο οι Mentores μπήκαν με σερί 12-0, ο Ζανιάς έβαλε 10 συνεχόμενους πόντους για να φέρει το ματς στο 45-27, με τον Αντωνακόπουλο να ολοκληρώνει το σερί, 47-27. Το τρίποντο του Τολιά απάντησε για τη Laser Derm, αλλά ο Αντωνακόπουλος με τον Μιχαλάκη έφεραν το ματς στο 54-30. Ο ίδιος έκανε το 57-32 μετά το καλάθι του Γρηγορόπουλου, με τον Πασχάλη να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-35 από τον Γεωργιόπουλο.

Στην 4η περίοδο το τρίποντο του Τάτση έφερε το ματς στο 63-35, με τον ίδιο να γράφει λίγο μετά το 66-38. Η Laser Derm απάντησε με όψιμο σερί 0-12, ο Στασινός με τον Νεαμονιτό σκόραραν ως το 66-44, για να φέρουν το ματς ο Μπέμπελος με τρίποντο και ο Στασινός στο 66-50, πριν ο Τάτσης γράψει το τελικό 68-50.

Για τους νικητές ο Τάτσης είχε 18 πόντους, ο Ζανιάς είχε 13, ο Γεωργιόπουλος 11, ο Αντωνακόπουλος 10 και ο Μιχαλάκης 8. Για την Laser Derm ο Πασχάλης είχε 13 πόντους, ο Μπέμπελος 11, ο Τολιάς 10 και ο Στασινός 9.

Mentores (Βασιλειάδης Α.): Σαρρής Δ. 4, Αντωνακόπουλος Γ. 10 (1), Αβραμίδης Γ. 4, Ζαννιάς Β. 13 (3), Μιχαλάκης Μ. 8, Βασιλειάδης Α., Τάτσης Ν. 18 (4), Γεωργιόπουλος Β. 11 (1).

Laser Derm (Νεαμονιτός Κ.): Αυγουστίδης Π. 1, Μπέμπελος Α. 11 (1), Νεαμονιτός Κ. 2, Παπαϊωάννου Π., Στασινός Κ. 9, Έλληνας Η. 1, Γρηγορόπουλος Ν. 3, Πασχάλης Α. 13 (2), Τολιάς Κ. 10 (1).

REBELS – CHARLES BRONSON 40-34
(10-7, 14-19, 29-26, 40-34)

Οι Rebels κέρδισαν την Charles Bronson με 40-34 για να την περάσουν στη βαθμολογία. Το ματς ξεκίνησε με τους Rebels να γράφουν σερί 7-0 με τον Βρεχούση, τον Μιστακίδη και τον Γεμενή, ενώ ο Μιστακίδης τους πήγε ως το 10-2. Η Charles Bronson απάντησε με τον Αλεξάκη για το 10-7 στο τέλος της περιόδου.

Μετά το 12-7 από τον Λιόκα Μ. ο Νικολόπουλος με τον Φυκάρη και τον Λιάσκο έφεραν το ματς στο 12-14 για την Charles Bronson. Ο Ματθαίος ισοφάρισε, αλλά ο Δούκας με τρίποντο και ο Νικολόπουλος έκλεισαν το ημίχρονο στο 14-19 για την Charles Bronson.

Στην 3η περίοδο ο Ματθαίος μείωσε, για να ανεβάσει με νέο τρίποντο ο Δούκας τη διαφορά, 16-22. Οι Rebels με τον Ματθαίο και τον Κανελόπουλο πλησίασαν σε 21-23, για να ισοφαρίσουν με τον Μιστακίδη. Πάντως, η Charles Bronson κράτησε το προβάδισμα για λίγο ακόμα, ο Αλεξάκης την έφερε στο 23-25, πριν ο Ματθαίος ισοφαρίσει και ο Μιστακίδης γράψει το 29-26 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Δούκας μείωσε σε 29-28, αλλά ο Μιστακίδης με τον Ματθαίο απάντησαν για το 34-28 της ομάδας τους. Μετά το καλάθι του Λιάσκου ο Μιστακίδης έγραψε το 37-30, ενώ ο Λιόκας Μ. έφερε το ματς στους 9 πόντους. Στο τέλος, η Charles Bronson μπόρεσε απλώς να μειώσει με τον Καρανικολόπουλο σε 40-34.

Για τους νικητές ο Μιστακίδης και ο Ματθαίος είχαν από 14 πόντους. Για την Charles Bronson ο Δούκας είχε 12 και ο Αλεξάκης 7.

Rebels (Λιόκας Μ.): Παππάς Χ., Μιστακίδης Ν. 14, Σταυρίδης Κ., Μαστοράκος Δ., Λιόκας Μ. 4, Λιόκας Η., Γεμενής Ο. 2, Αθηναίος Χ., Ματθαίος Α. 14, Βρεκούσης Φ. 4, Τσολομίτης Η., Κανελόπουλος Π. 2.

Charles Bronson (Μητροφάνης Π.): Φυκάρης Π. 2, Μητροφάνης Γ., Δούκας Β. 12 (2), Τσιάκαλος Σ. 1, Αλεξάκης Λ. 7, Κοντός Χ., Νικολόπουλος Κ. 5, Λιάσκος Π. 4, Καρανικολόπουλος Γ. 3.