Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Yugoplastica, Havalakers!

Νίκες για Yugoplastica, Havalakers!

Η Yugoplastica συνέχισε με νίκη στον Β όμιλο του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης μετά το 74-51 επί των Κέρβερων στην 3η αγωνιστική. Νίκη και για τους Havalakers, 62-55 τα Χώματα, ενώ η Dirtus Bologna κέρδισε με 64-48 τους Bandits. Οι Shooting Stars επικράτησαν με 42-37 των Sloths B.C., ενώ οι Hell’s Sharks νίκησαν με 49-42 τους Superhonics.

SUPERHONICS – HELL’S SHARKS 42-49
(12-13, 23-22, 38-31, 42-49)

Οι Hell’s Sharks κέρδισαν τους Superhonics με 42-49 για να κάνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με 0-7 για τους νικητές από τον Παναγιωτακόπουλο, τον Παραλή και τον Λιβάνιο, για να απαντήσουν οι Superhonics με τον Οικονόμου και να πλησιάσουν σε 7-8. Ο Βασιλείου ισοφάρισε το ματς σε 9-9 και ο Κότσιρας με τρίποντο έκανε το 12-9 για τους Superhonics με τους Hell’s Sharks να μειώνουν με τον Φορτουλάκη και να παίρνουν κεφάλι στο τέλος της περιόδου με τον Παραλή, 12-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Οικονόμου με τον Χατζησταύρου έφεραν το ματς στο 16-14, για να ισοφαρίσει ο Κούβαρης. Οι Superhonics κράτησαν το προβάδισμα με τον Χατζησταύρου, αλλά ο Παραλής ήταν που έφερε τους Hell’s Sharks στο 19-20. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι ως το ημίχρονο, ο Οικονόμου έγραψε το 23-20 για τους Superhonics με τους Hell’s Sharks να απαντούν με βολές για το 23-22.

Στην επανάληψη οι Superhonics πήραν διαφορά με τον Μπάρδανη και τρίποντα από τους Βασιλείου και Οικονόμου για το 33-25, αλλά δεν το κράτησαν πολύ, αφού η αντίδραση των Hell’s Sharks ήταν άμεση. Ο Λιβάνιος με τον Φορτουλάκη ήταν που έφεραν το ματς ξανά στο καλάθι, 33-31, με την περίοδο να κλείνει από τον Κισκύρα στο 35-31.

Στην 4η περίοδο ο Κότσιρας έγραψε το 37-31, με τους Hell’s Sharks να απαντούν με τον Κούβαρη και τον Παραλή για το 39-37, πριν ο Στεφανίδης με 2/2 βολές γράψει το 41-37. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Φορτουλάκη ήταν που έφεραν το ματς στο 41-43 στο τρίλεπτο, ενώ μετά απ/ 1/2 βολές του Χατζησταύρου ο Φλίγκος έγραψε το 42-45 στο 1:40. Οι Superhonics προσπάθησαν με κάθε τρόπο να ανατρέψουν το σκορ, αλλά είχαν 2 άστοχα τρίποντα, 1 άστοχο δίποντο κι ένα λάθος μέχρι τα 22 δευτερόλεπτα, όταν αναγκάστηκαν να κάνουν πια φάουλ για να στείλουν στις βολές τον Παραλή, που έγραψε το 42-47. Το χαμένο τρίποντο στα 18 δευτερόλεπτα από τους Superhonics ήταν που έκρινε οριστικά το ματς, 2/2 βολές του Φλίγκου έγραψαν το τελικό 42-49.

Για τους νικητές ο Φορτουλάκης είχε 15 πόντους, ο Παραλής 11 και ο Κούβαρης 8. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 16 πόνους και ο Κότσιρας 7.

Superhonics (Χατζησταύρου Α.): Μπαρδάνης Μ. 4, Απόστολος Β., Πουρπουτίδης Γ., Οικονόμου Α. 16 (2), Χατζησταύρου Α. 6, Κότσιρας Φ. 7 (1), Κισκύρας Α. 2, Βασιλείου Κ. 5 (1), Μαστοράκης Κ., Απτόσογλου Β., Στεφανίδης Α. 2.

Hell’s Sharks (Παπαδόπουλος Γ.): Φλίγκος Β. 4, Παπαδόπουλος Θ. 2, Παναγιωτακόπουλος Α. 5, Λέτσιος Β., Παραλής Μ. 11 (1), Φορτουλάκης Τ. 15 (3), Ντούσκας Κ., Κούβαρης Δ. 8, Παπαδόπουλος Γ., Λιβάνιος Θ. 4.

DIRTUS BOLOGNA – BANDITS 64-48
(18-8, 32-23, 48-38, 64-48)

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Bandits με 64-48 έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χαλκιά, τον Ειρηνάκη και τον Αλεξόπουλο να γράφουν το 10-3 για την Dirtus Bologna, μετά το καλάθι και φάουλ του Χατζηγεωργίου. Ο Αλεξόπουλος με τον Ειρηνάκη συνέχισαν και έφεραν το ματς στο 18-4, για να κλείσει το δεκάλεπτο στους 10 πόντους από τον Ψυρίδη και τον Χατζηγεωργίου, 18-8.

Στη 2η περίοδο ο Καράμπελας έκανε το 18-10, με τον Ράνη και τον Ξυπολιτά να απαντούν για το 22-10. Το καλάθι του Χατζηγεωργίου και το καλάθι και φάουλ του Κούτρα έφεραν το ματς στο 22-15, με την Dirtus Bologna να απαντά με τρίποντο του Πια. Ο Καράμπελας με τον Κούτρα σκόραραν για αν φέρουν το ματς στο 28-22, με τον Χαλκιά να απαντά με τρίποντο για το 32-23 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η Dirtus Bologna προηγήθηκε με τον Αλεξόπουλο με 34-23, για να απαντήσουν οι Bandits με τον Ψυρίδη και τον Καράμπελα για το 37-30. Η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο από τον Απαλοδήμα ως το 37-35, αλλά η Dirtus Bologna δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να προσπεράσουν, διέκοψε το 10-0 και με τον Ράνη έφτασε ως το 43-35. Ο Ξυπολιτάς με καλάθι και φάουλ ήταν που έκανε το 46-36, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε από Χατζηγεωργίου και Ράνη στο 48-38.

Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους από τον Ειρηνάκη και τον Ξυπολιτά, 54-38, με τον Κούτρα και τον Χατζηγεωργίου να απαντούν για το 54-45. Όμως, οι 4 πόντοι του Ράνη ήταν που σφράγισαν τη νίκη της Dirtus Bologna, φέρνοντας το ματς στο 59-46. Μετά το καλάθι του Κούτρα, ο Ειρηνάκης με τον Χαλκιά έκλεισαν τον αγώνα στο 64-48.

Για τους νικητές ο Χαλκιάς είχε 18 πόντους, ο Ράνης 14, ο Ειρηνάκης 12, ο Αλεξόπουλος 9 και ο Ξυπολιτάς 7. Για τους Bandits ο Χατζηγεωργίου είχε 17 πόντους, ο Κούτρας 11 και ο Καράμπελας 10.

Dirtus Bologna (Χαλκιάς Κ.): Ειρηνάκης Ε. 12, Ξυπολιτάς Τ. 7, Πιας Α. 4 (1), Χαλκιάς Κ. 18 (5), Αλεξόπουλος Π. 9, Ράνης Ε. 14.

Bandits (Ζαφειρόπουλος Α.): Δημητρίου Π., Διαμαντόπουλος Τ., Ζαφειρόπουλος Α. 1, Απαλοδήμας Η. 4, Ψυρίδης Γ. 5, Λεντής Μ., Κούτρας Γ. 11, Τετριγκάς Σ., Καράμπελας Β. 10 (2), Χατζηγεωργίου Α. 17 (1).

HAVALAKERS – ΧΩΜΑΤΑ 62-55
(19-8, 32-27, 49-35, 62-55)

Οι Havalakers κέρδισαν τα Χώματα με 62-55 έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημά του. Το ματς ξεκίνησε με τα Χώματα να προηγούνται με τον Γκάτση και τον Εξαρχόπουλο με 1-5, αλλά οι Havalakers απάντησαν με τον Σταθούση και τον Σαμαρτζή για το 9-5, για να κάνει το 11-5 ο Μανούζας Ζ.. Ο Λαζαράκος με τρίποντο και ο Σταθούσης έφεραν το ματς στο 16-6, για να μειώσουν με βολές τα Χώματα, αλλά το νέο τρίποντο του Λαζαράκου να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-8.

Ο ίδιος έφερε την ομάδα του στο 21-8, για να απαντήσουν ο Εξαρχόπουλος με τον Ηλιόπουλος για τα Χώματα για το 21-12. Ο Λαζαράκος συνέχισε για το 24-12, με τον Εξαρχόπουλο να απαντά με 5 πόντους για το 24-19. Το τρίποντο του Λαζαράκου ήταν που ανέβασε ξανά τη διαφορά, ενώ ο Σταθούσης έγραψε το 30-19. Τα Χώματα απάντησαν με τρίποντο από τον Παρίση, και βολές του Άραπου για το 30-24, ενώ μετά το καλάθι του Σταθούση, νέο τρίποντο από τον Παρίση έκλεισε το ημίχρονο στο 32-27.

Στην 3η περίοδο και μετά το 34-29 από τον Μελαχροινό, ο Σταθούσης με τον Καρακώστα και τον Μανούζα Ζ. έφεραν το παιχνίδι στο 44-31. Ο Τσέλιας απάντησε, αλλά ο Μανούζας Ζ. και ο Καρακώστας έγραψαν το 49-35 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Καρακώστας με τον Μανούζα Ζ. ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους, 54-35, αλλά τα Χώματα δεν παραδόθηκαν. Με τρίποντα από τον Παρίση και τον Μελαχροινό και βολές του Εξαρχόπουλου πλησίασαν σε 56-44, με τον Εξαρχόπουλο και τον Τσέλια να γράφουν το 56-49 με σερί 2-14. Μετά από 1/2 βολές για τους Havalakers, ο Εξαρχόπουλος μείωσε σε 57-52 για να έρθει ο Μελαχροινός και να φέρει το ματς στο σουτ, 57-54. Όμως, το τρίποντο του Λαζαράκου ήταν που καθάρισε το ματς, 60-54 και ανάσα για τους Havalakers. Τα Χώματα πήραν 1/2 βολές από τον Εξαρχόπουλο, με τον Λαζαράκο να κάνει με 2/2 δικές του το τελικό 62-55.

Για τους νικητές ο Λαζαράκος είχε 19 πόντους, ο Σταθούσης 15, ο Μανούζας Ζ. 12, ο Καρακώστας 11. Για τα Χώματα ο Εξαρχόπουλος είχε 19 πόντους, ο Μελαχροινός 10 και ο Παρίσης 9.

Havalakers (Μανούζας Γ.): Μπάχας Σ., Σταθούσης Δ. 15, Λαζαράκος Γ. 19 (4), Μανούζας Γ., Κόκκινος Δ. 2, Μανούζας Ζ. 12, Καρακώστας Π. 11 (1), Σαμαρτζής Δ. 2, Περρής Μ., Κωστάκος Π., Πολίτης Γ. 1.

Χώματα (Σταύρου Κ.): Άραπος Ε. 2, Μελαχροινός Α. 10 (1), Τσέλιας Χ. 5 (1), Χουλιάρας Γ. 1, Γκάτσης Σ. 3, Ελευθερόπουλος Σ., Παρίσης Α. 9 (3), Εξαρχόπουλος Ε. 19 (1), Ηλιόπουλος Δ. 2, Γκάτσης Χ. 4.

ΚΕΡΒΕΡΟΙ – YUGOPLASTICA 51-74
(9-15, 21-34, 37-52, 51-74)

Η Yugoplastica κέρδισε τους Κέρβερους με 51-74 συνεχίζοντας αήττητη στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-8 για τους νικητές από τον Σταθόπουλο, τον Μπαρμπερίδη και τον Ηλιάκη, για να απαντήσουν οι Κέρβεροι με το τρίποντο του Μπάστα. Ο Τσικλός με τον Κοβάτσο έφεραν το ματς στο 5-15, για να μειώσουν στο τέλος της περιόδου ο Πιτσόλης με τον Παρθενόπουλο.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι έγραψαν το 11-15 με τον Μπάστα, ενώ ο Κανέλλος με τον Παρενόπουλο ήταν που μείωσαν σε 15-19 μετά το καλάθι του Ηλιάκη. Η Yugoplastica πήγε στο 15-23 με τον Ηλιάκη και πάλι, για να απαντήσουν οι Κέρβεροι με τον Μπάστα. Όμως, ως το τέλος της περιόδου, ο Ηλιάκης με τον Σταθόπουλο και τον Σπατιώτη είχαν φέρει την ομάδα τους στο 19-34, για να σκοράρει για το 21-34 ο Ραγκούσης.

Στην 3η περίοδο ο Μπάστας με τρίποντο έκανε το 24-34, με τη Yugoplastica να απαντά με τον Μπαρμπερίδη και τον Σταθόπουλο για το 26-41. Μετά το καλάθι του Ραγκούση ο Ηλιάκης έφερε το ματς στο 30-45, για να απαντήσει ο Παρθενόπουλος. Οι Κέρβεροι με τον Ραγκούση έφτασαν ως το 35-47, με τον Ηλιάκη και τον Σπατιώτη να ανεβάζουν τη διαφορά στο 37-52 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Ηλιάκης με τον Κίτσο ήταν που σκόραραν για το 37-59 της ομάδας τους. Η απάντηση ήρθε από τον Μπάστα, αλλά ο Σταθόπουλος με τον Τσικλό έγραψαν το 43-66. Ο Αποστολόπουλος σκόραρε για το 46-66, με την Yugoplastica να πηγαίνει με τρίποντο του Σπατιώτη στο 47-71. Τον μιμήθηκε ο Τσικλός για το 47-74, πριν ο Πιτσόλης γράψει το τελικό 51-74.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 23 πόντους, ο Τσικλός 14, ο Σταθόπουλος 8, ενώ από 7 είχαν οι Μπαρμπερίδης, Σπατιώτης και Λαρεντζάκης. Για τους Κέρβερους ο Μπάστας είχε 15, ο Παρθενόπουλος 11 και ο Ραγκούσης 7.

Κέρβεροι (Μπάστας): Συλιγνάκης Γ. 2, Αποστολόπουλος Δ. 2, Ραγκούσης Λ. 7, Μπάστας Κ. 15 (2), Μιχαλόπουλος Δ. 2, Πιτσόλης Φ. 6, Κανέλλος Γ. 6, Παρθενόπουλος Α. 11.

Yugoplastica (Λαρεντζάκης): Τσικλός Τ. 14 (2), Μπαρμπερίδης Κ. 7 (1), Τοπαλίδης Δ. 2, Μακρής Ε. 2, Μέρος Χ., Σπατιώτης Μ. 7 (1), Ηλιάκης Β. 23 (1), Κοβάτσος Τ. 3, Κίτσος Χ. 1, Σταθόπουλος Α. 8, Λαρεντζάκης Γ. 7.

SHOOTING STARS – SLOTHS B.C. 42-37
(13-13, 21-22, 30-30, 42-37)

Οι Shooting Stars κέρδισαν τους Sloths B.C. με 42-37 για να παραμείνουν αήττητοι μετά από ένα σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 για τους Sloths B.C. από τον Σιόλα, για να απαντήσουν οι Shooting Stars με τον Σαλτούρο και τον Λουδάρο για το 10-4. Ο Σιόλας με τον Ζήση μείωσαν σε 10-98, ενώ ο Ματσούκας με τον Ματσίκα ήταν που έφεραν το ματς στο 10-13 για τους Sloths B.C. πριν ο Γεωργόπουλος γράψει το 13-13 στο δεκάλεπτο.

Οι Shooting Stars ξέφυγαν με 17-13 από το τρίποντο του Τράγα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, για να απαντήσουν οι Sloths B.C. με τον Κινόβα και τον Σπίνο για το 17-20. Μετά το καλάθι του Σαλτούρου ο Σιόλας έφερε το ματς στο 19-22, με τον Τράγα να κλείνει το ημίχρονο στο 21-22.

Στην 3η περίοδο οι Sloths B.C. προηγήθηκαν με 9 πόντους, ο Τούσης με τον Σιόλα τους έφεραν στο 21-30, αλλά οι Shooting Stars απάντησαν, ο Ζαφειράκος με τον Λουδάρο μείωσαν σε 28-30, για να ισοφαρίσει τον αγώνα ο Γεωργόπουλος σε 30-30 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Ζήση έδωσε προβάδισμα στους Sloths B.C. με 32-33, αλλά ο Γεωργόπουλος σκόραρε για το 37-33 της ομάδας του. Οι Sloths B.C. με τον Σιόλα ισοφάρισαν το ματς σε 37-37, αλλά το τρίποντο του Τράγα έφερε τον αγώνα στο 40-37. Οι Sloths B.C. δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και 2/4 βολές από Ζαφειράκο και Τράγα έκλεισαν τον αγώνα στο 42-37 για τους Shooting Stars.

Για τους νικητές ο Λουδάρος είχε 11 πόντους, ο Τράγας 10, ο Σαλτούρος 8 και ο Γεωργόπουλος 7. Για τους Sloths B.C. ο Σιόλας είχε 18 πόντους και ο Ζήσης 7.

Shooting Stars (Σταύρου Χ.): Ζαφειράκης Λ. 4, Κουκουγιάννης Σ., Γεωργόπουλος Α. 7, Σταμάτης Π., Τομαράς Α., Σαλτούρος Γ. 8 (1), Λουδάρος Α. 11 (1), Σταύρου Χ. 2, Ξυδάς Δ., Τράγας Χ. 10 (2), Μόρφος Π..

Sloths B.C. (Σπίνος Ν.): Ζήσης Γ. 7 (2), Μάρκου Δ., Σιόλας Ν. 18, Σπίνος Ν. 3 (1), Κινόβας Κ. 2, Τούσης Ν. 2, Ματσούκας Γ. 2, Κοκόλης Α., Ματσίκας Ν. 3.

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …