Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Συνεχίζουν Gastone, Devotion!

Συνεχίζουν Gastone, Devotion!

Οι Gastone πήγαν στο 3-0 μετά τη νίκη τους με 68-48 επί της Ήρεμης Δύναμης στην 3η αγωνιστική του Δ ομίλου του 1ου γκρουπ στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Μαζί τους και η Devotion που κέρδισε με 56-43 τους Κλαρινογαμπρούς. Οι Athens Carpaziers έκαναν την πρώτη τους νίκη, 50-47 τους Τριπόντιους, ενώ οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 42-34 τους Rockets. Τέλος, οι Σουβλέηκερς επικράτησαν με 47-45 του ΟΦΗ Ηρακλείου.

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΣΟΥΒΛΕΗΚΕΡΣ 45-47
(15-9, 30-26, 40-36, 45-47)

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν με 45-47 τον ΟΦΗ Ηρακλείου σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τον ΟΦΗ Ηρακλείου, ο Νικολαΐδης με τον Φιλίνη και τον Βαφειάδη τον έφεραν στο 10-1. Η απάντηση ήρθε από τον Μαυρομάτη και τον Κοκοτίνη, για να πλησιάσουν οι Σουβλέηκερς σε 12-9, πριν ο Λαμπρόπουλος Δ. κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-9.

Στη 2η περίοδο ο Λαμπρόπουλος Ι. σκόραρε για το 17-11, με τους Σουβλέηκερς να απαντούν με τον Μαυρομάτη και τον Κοκοτίνη. Ο Φιλίνης έφερε το ματς στο 21-16 με τους Σουβλέηκερς να ισοφαρίζουν με τρίποντο του Τσίμπογλου και καλάθι του Κοκοτίνη. Όμως, ο ΟΦΗ Ηρακλείου κράτησε το προβάδισμα, το τρίποντο του Νικολαΐδη και 4 πόντοι από τον Τζίκα έφεραν το ματς στο 28-23, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Νικολαΐδη στο 30-26.

Στην επανάληψη ο Νικολαΐδης με τον Φιλίνη έφεραν το ματς στο 36-26, με τον Τσίμπογλου να απαντά για το 36-31. Ο ΟΦΗ Ηρακλείου έμεινε μπροστά με 4/4 βολές από τον Νικολαΐδη για το 40-31, αλλά ένα τρίποντο του Κωστή κι ένα καλάθι του Κοκοτίνη έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 40-36.

Στην 4η περίοδο το σερί των Σουβλέηκερς συνεχίστηκε, ο Κωστής μείωσε στο καλάθι, για να έρθει με τρίποντο ο Τσίμπογλου για το 404-1 και το προσπέρασμα με 4:20 για το φινάλε. Ο Κοκοτίνης έγραψε λίγο μετά το 40-43 για το 0-12 της ομάδας του, με τον Τζίκα να απαντά για να φέρει το ματς στον πόντο. Ο Κοκοτίνης με 1:50 για το τέλος έκανε το 42-45, για να μειώσει ο Φιλίνης στον πόντο λίγο μετά. Οι δυο ομάδες έμειναν για περίπου 1 λεπτό χωρίς πόντο, με τον Κοκοτίνη να γράφει 1/2 βολές στα 20 δευτερόλεπτα για το 44-46 και τον Νικολαΐδη να απαντά με τον ίδιο τρόπο στα 10 δευτερόλεπτα για το 45-46. Όμως, 1/2 βολές του Μαστοράκη ήταν που έδωσαν στους Σουβλέηκερς τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Κοκοτίνης είχε 21 πόντους και ο Τσίμπογλου 10. Για τον ΟΦΗ Ηρακλείου ο Νικολαΐδης είχε 22 πόντους και ο Φιλίνης 8.

ΟΦΗ Ηρακλείου (Νικολαΐδης Σ.): Καντάς Α., Πισιτέλης Ε., Αλέξης Ν., Τσιολάκης Ι., Βαφειάδης Π. 2, Νικολαΐδης Θ. 22 (2), Φιλίνης Γ. 8, Στεργιώτης Α., Γεωργόπουλος Δ., Λαμπρόπουλος Δ. 5 (1), Λαμπρόπουλος Θ. 2, Τζίκας Ν. 6.

Σουβλέηκερς: Βάσσης Ε., Μαστοράκης Γ. 4, Κωστής Μ. 5 (1), Τσίμπογλου Κ. 10 (3), Κοκοτίνης Δ. 21, Βάσσος Λ., Μαυρομάτης Δ. 5, Γιαννικάκης Ι. 2.

ATHENS CARPAZIERS – ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ 50-47
(12-5, 21-22, 37-37, 50-47)

Οι Athens Carpaziers κέρδισαν τους Τριπόντιους για να κάνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε εκπληκτικά για τους νικητές, που με τον Χατζηιωάννου και τον Καλογερόπουλο προηγήθηκαν με 8-0, για να τους φέρουν στο 12-0 ο Γούμενος με τον Ευλογιά. Οι Τριπόντιοι απάντησαν και με τον Ράλλη και τον Καραδήμα μείωσαν σε 12-5 στο τέλος της περιόδου.

Μάλιστα, μετά το καλάθι του Ζαχαρόπουλου, ο Καραδήμας και Ράλλης έφεραν το ματς στο 15-14. Οι Athens Carpaziers έμειναν μπροστά με τον Χατζηιωάννου, αλλά οι Τριπόντιοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 19-19 με τον Ράλλη, για να τους φέρει μπροστά ο Χασόγιας μετά το καλάθι του Χανίδη, 21-22 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Καραδήμας και ο Ράλλης έγραψαν το 23-26 για την ομάδα τους, με τον Καραδήμα να σκοράρει και για το 24-28. Οι Athens Carpaziers απάντησαν με τον Χατζηιωάννου και τον Παναγιωτόπουλο για να προσπεράσουν με 30-28, αλλά ο Καραδήμας έφερε το ματς στο 30-33. Ο Χανίδης ισοφάρισε με τρίποντο, ενώ μετά το καλάθι του Δαμιανάκη, ο ίδιος με τον Παναγιωτόπουλο έγραψαν το 37-35, για να κλείσει ο Καραδήμας το δεκάλεπτο στο 37-37.

Στην 4η περίοδο ο Χασόγιας σκόραρε για το 39-40 της ομάδας του, με τον Χατζηιωάννου να απαντά για το 43-40 των Athens Carpaziers. Οι Τριπόντιοι με τον Ράλλη μείωσαν στον πόντο, αλλά το τρίποντο του Γούμενου ήταν καθοριστικό, 47-42 και οι Τριπόντιοι δεν μπόρεσαν ξανά να ανακάμψουν. Ο Καλογερόπουλος σκόραρε για το 49-43, με τον Καραδήμα να φέρνει το ματς στο 49-47 με 4 πόντους, αλλά τον Καλογερόπουλο με 1/2 βολές στο τέλος να κλείνει την αναμέτρηση.

Για τους νικητές ο Χατζηιωάννου είχε 18 πόντους, ο Χανίδης 8, ο Παναγιωτόπουλος 7. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 21 πόντους, ο Ράλλης 16 και ο Χασόγιας 7.

Athens Carpaziers (Καλογερόπουλος Γ.): Λόντος Φ., Χανίδης Φ. 8 (1), Ευλογιάς Φ. 4, Καλογερόπουλος Γ. 5, Παναγιωτόπουλος Β. 7, Γούμενος Ι. 6 (1), Χατζηιωάννου Χ. 18, Ζαχαρόπουλος Χ. 2.

Τριπόντιοι: Τσαφαντάκης Δ., Καλορίτης Ν., Μπέης Α. 1, Γουλιέλμος Π., Δημόγιωργας Π., Χασόγιας Θ. 7, Τραχάνης Δ., Χασιώτης Γ., Ράλλης Κ. 16, Καραδήμας Δ. 21, Δαμιανάκης Ζ. 2.

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – GASTONE 48-68
(9-8, 25-23, 37-47, 48-68)

Οι Gastone κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 48-68, ανεβάζοντας τη διαφορά από το 25ο λεπτό και μετά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πανδή και Αντωνίου να κάνουν το 0-4, αλλά την ήρεμη Δύναμη να προσπερνά με τον Νικολόπουλο και τον Τσιβρά για το 7-4, και τον Μιλίτση να γράφει το 9-4.

Ο Αντωνίου με τον Περρή έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 9-8 με τους Gastone να προσπερνούν με τον Μόντι και τον Παράσχο στη 2η περίοδο με 9-14. Μετά το καλάθι του Βλάχου, ο Μόντι έφερε το ματς στο 13-19. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με τον Βλάχο και τον Τσιβρά για το 20-19, ενώ ο Γκούμας με τρίποντο την έφερε στο 25-20 λίγο αργότερα, για να κλείσει το ημίχρονο στο 25-23 ο Καραλής.

Στην 3η περίοδο ο Καραλής ισοφάρισε τον αγώνα, με τον Βλάχο να σκοράρει για το 28-25. Ο Καραλής συνέχισε το βιολί του και έφτασε τους 14 συνεχόμενους πόντους για τους Gastone, φέρνοντας το ματς στο 30-35. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με τον Βλάχο και τον Γκούμα για να μειώσει σε 34-35, για να έρθει το τρίποντο του Πανδή για το 34-39. Οι Gastone από εκεί και πέρα, από το καλάθι του Βλάχου για το 36-39 και μετά, έτρεξαν σερί 0-8 με τον Καραλή και τον Πανδή ως το 36-47 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο ο Πανδής με τον Καραλή συνέχισαν ως το 37-54, με τον Κουζουβουνά να γράφει το 37-56. Το σερί διέκοψε με τρίποντο ο Βλάχος, 40-56, αλλά ο Καραλής με τον Μόντι και τον Παράσχο έφεραν το ματς στο 40-62. Η Ήρεμη Δύναμη με τον Γκούμα και τον Μιλίτση απάντησε για το 45-62, ενώ ο Τσιβράς έκανε το 48-64, πριν ο Γεωργαντής κλείσει το ματς στο 48-68.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 22 πόντους, ο Πανδής 14, ενώ Μόντι και Αντωνίου είχαν από 8. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Βλάχος είχε 19 πόντους, ο Τσιβράς 13 και ο Γκούμας 8.

Ήρεμη Δύναμη (Μπίτσικας): Ράπτης Α., Κουρετζής Γ., Μπίτσικας Ε., Πασσάς Σ. 2, Βλάχος Α. 19 (1), Νικολόπουλος Δ. 2, Τσιβράς Π. 13 (2), Μιλίτσης Δ. 4, Μπούρας Δ., Γκούμας Δ. 8 (2).

Gastone (Περρής): Γεωργαντής Α. 7, Ρήγας Χ., Περρής Α. 2, Αντωνίου Α. 8, Μόντι Β. 8, Καραλής Γ. 22, Παράσχος Γ. 5, Πανδής Γ. 14 (2), Ροντογιάννης Α., Πάλλας Π., Κουζουβουνάς Μ. 2.

ΚΛΑΡΙΝΟΓΑΜΠΡΟΙ – DEVOTION 43-56
(5-16, 16-30, 24-45, 43-56)

Οι Devotion κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 43-56 ελέγχοντας το παιχνίδι από το ξεκίνημά του. Το ματς άνοιξε με τους νικητές να ξεκινούν δυνατά, ο Σιαννάς Χ. με τον Σαραϊλή και τον Πανταζίδη τους έφεραν ως το 0-2. Μετά την απάντηση από τον Τζουνάκο ο Λουκιπούδης με τον Σιαννά Γ. σκόραραν για το 2-14, με τον Καλλιτσάντση να κλείνει το δεκάλεπτο στο 5-16.

Στη 2η περίοδο ο Μαλεβίτης σκόραρε για το 5-18, με τους Κλαρινογαμπρούς να απαντούν με τον Μπούκη για το 9-20. Το τρίποντο του Σιαννά Χ. και οι βολές του Πανταζίδη έφεραν το ματς στο 9-25, με τον Κουρεμένο να απαντά και τον Μαμάη να γράφει το 13-29. Ο Γυπαράκης σκόραρε για το 16-29 με το ημίχρονο να κλείνει από βολή του Σιαννά Χ..

Στην επανάληψη ο Μαλεβίτης με τον Πανταζίδη έφεραν το ματς στο 19-38, με τον Καλλιτσάντση να απαντά για το 22-38. Ο Μαμάης σκόραρε, ο Καλλιτσάντσης απάντησε, με τον Σαραϊλή και τον Μαλεβίτη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 24-45.

Στην 4η περίοδο μετά το καλάθι του Σιαννά Γ. ο Καλλιτσάντσης με τον Γυπαράκη Κ. και τον Κυριακάκη έφεραν το ματς στο 33-47 με σερί 9-0 για τους Κλαρινογαμπρούς. Ο Μαμάης απάντησε, με τον Καλλιτσάντση να γράφει άλλους 4 πόντους για το 37-50. Το καλάθι του Σαραϊλή έγραψε το 37-53, με τον Τζουνάκο να βάζει 5 πόντους για το 42-53 και το ματς να κλείνει από τον Μαλεβίτη στο 43-56.

Για τους νικητές ο Μαλεβίτης είχε 14 πόντους, ο Σιαννάς Χ. 10, ο Σιαννάς Σ. 9, ο Πανταζίδης 7. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Καλλιτσάντσης είχε 18 πόντους και ο Τζουνάκος 8.

Κλαρινογαμπροί (Μερσάκης Θ.): Καλλιτσάντσης Χ. 18 (2), Κουρεμένος Γ. 3, Χατζηδάκης Α., Μπενόπουλος Ν., Γυπαράκης Κ. 6 (2), Μπούκης Φ. 4, Κυριακάκης Κ. 4, Γυπαράκης Γ., Διαμαντόπουλος Δ., Τζουνάκος Θ. 8 (1).

Devotion (Σιαννάς Ν.): Σαραϊλής Γ. 6, Κοτσοπόδης Π., Λουκιπούδης Α. 4, Σιαννάς Χ. 10 (1), Μαμάης Δ. 6, Πανταζίδης Τ. 7, Σιαννάς Γ. 9, Ιωάννου Σ. , Φύτρος Τ., Μαλεβίτης Π. 14 (2).

ROCKETS – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 34-42
(3-5, 11-14, 22-30, 34-42)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Rockets με 34-42 σε ένα ματς που οι άμυνες… θριάμβευσαν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 3-5, αφού μετά τα καλάθια από τους Τσιρίδη και Παπαδόπουλο, ο Μιχαηλίδης ήταν που σκόραρε για τους Στιγκιντριακούς.

Στη 2η περίοδο οι Στιγκιντριακοί πήγαν με τον Αλεβίζο στο 3-7, ο Τσιρίδης απάντησε, με τον Νούκα να γράφει το 5-9. Οι Rockets ισοφάρισαν με τον Κονδίλη και τον Τσιρίδη, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί με τον Χαντόπουλο και τον Γρυπάρη για το 9-14 πριν ο Τσιρίδης φτάσει τους 8 από τους 11 πόντους της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο για το 11-14.

Στην επανάληψη ο Χαντόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς στο 11-17, με τον Τσουμάκο να απαντά. Οι Rockets πλησίασαν με τον Τσιρίδη και τον Μπουγά σε 19-20, αλλά οι Στιγκιντριακοί δεν τους άφησαν να προσπεράσουν, έτρεξαν σερί 0-10 με τον Παπαδόπουλο, τον Αλεβίζο, τον Κόκορη και τον Γράψα, για να πάνε στο 19-30, πριν ο Μπουγάς κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-30.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κόκκορης με τον Αλεβίζο σκόραραν για το 22-35, με τον Τσιρίδη να απαντά κι αυτός με τρίποντο. Με 4:50 για το τέλος ο Μιχαηλίδης έκανε το 25-37, με τους Στιγκιντριακούς να ανεβάζουν τη διαφορά στους 14 λίγο μετά. Ο Γκιουλφέσης με 5 πόντους έφερε το ματς στο 30-39 με 2:30 για το φινάλε, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί με 3/6 βολές για το 31-42 και να κλείσει το ματς από τον Τσάφο στο 34-42.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 10 πόντους και ο Χαντόπουλος 7. Για τους Rockets ο Τσιρίδης είχε 15 πόντους.

Rockets (Γκιουλφέσης Γ.): Τσιρίδης Σ. 15 (1), Κοντοθεοδώρου Ν., Μπότσιος Ν., Τσάφος Ν. 4, Μιχαλάκης Γ. , Ρούσσος Δ., Ευαγγελόπουλος Σ., Μπουγάς Π. 5, Κονδίλης Β. 3, Γκιουλφέσης Ε. 5 (1), Τσουμάκος 2, Κατσίγκρας Γ..

Στιγκιντριακοί (Μπιλάρας Β., Γαβρίδης): Διαμαντόπουλος Σ. 1, Μπούσουλας Μ., Χαντόπουλος Θ. 7 (1), Γρυπάρης Θ. 4, Γράψας Α. 3, Μιχαηλίδης Ι. 4, Κτενίδης Γ. 1, Παπαδόπουλος Β. 5, Αλεβίζος Δ. 10 (1), Γκιόσης Γ. 1, Νούκας Δ. 2, Κόκκορης Θ. 4.