Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Συνεχίζουν αήττητοι Friends και Saint Longinus BC!

Συνεχίζουν αήττητοι Friends και Saint Longinus BC!

Οι Friends πήγαν στο 3-0 μετά τη νίκη τους με 67-56 επί των Byron Celtics στην 3η αγωνιστική του Γ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Από κοντά και οι Saint Longinus B.C. που κέρδισαν με 64-51 τους Black Hawks. Η Τιρινίνι επικράτησε με 63-39 των Aces, οι Big Ballers κέρδισαν με 61-60 τους Απρόβλεπτους, ενώ η S-Parta BC νίκησε με 52-44 τη Hangover Team.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ACES 63-39

(10-10, 23-21, 41-33, 63-39)

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Aces με 63-39 ελέγχοντας το ματς μετά το 25ο λεπτό. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους Aces στο πρώτο πεντάλεπτο από τον Μαγγανά και τον Φελεμέγκα, για να γράψει ο Μαγγανάς τρίποντο για το 2-8. Η Τιρινίνι απάντησε με τον Φρούσιο για το 7-8, ενώ στο τέλος της περιόδου ο Ευθυμίου έφερε το ματς στο 10-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Φελεμέγκας με 5 πόντους έγραψε το 12-17, ενώ μετά την απάντηση του Λεγάκη ο ίδιος ήταν που σκόραρε για το 15-19. Η Τιρινίνι πλησίασε με τον Γαλανόπουλο και προσπέρασε με 21-19 με τον Κουσούλη Ν., για να ισοφαρίσει ο Μωράκης και να κλείσει ο Λεγάκης το ημίχρονο στο 23-21.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αποστολάκος με τον Φρούσιο έφεραν το ματς στο 28-24, αλλά οι Aces απάντησαν, με τον Καλοπήτα και τον Βασιλακόπουλο μείωσαν για να τους φέρει μπροστά με 30-31 ο Μωράκης. Από εκεί και πέρα ο Λεγάκης έβαλε 5 μαζεμένους πόντους για το 35-31, ενώ μετά την απάντηση του Αλευριάδη, ο Κουσούλης Ν. με τρίποντο και ο Λογοθέτης έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 41-33.

Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, ο Ευθυμίου και ο Γαλανόπουλος έγραψαν το 48-33, απάντησε ο Κούπας, για να έρθουν ο Κουρτογιάννης με τον Λογοθέτη απ’ τη μία και ο Μαγγίνης απ’ την άλλη και να φέρουν το ματς στο 55-39. Ο Ευθυμίου, ο Κουσούλης Ν. και ο Αποστολάκος ήταν που στο τέλος έκλεισαν το ματς στο 63-39 για την Τιρινίνι.

Για τους νικητές ο Λεγάκης είχε 14 πόντους, ο Φρούσιος 11, ο Κουσούλης Ν. 9, ο Ευθυμίου 8. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 13 πόντους και ο Μαγγανάς 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Κουρτογιάννης Χ. 5 (1), Ευθυμίου Θ. 8, Αποστολάκος Μ. 5 (1), Αντωνόπουλος Α., Λεγάκης Γ. 14 (1), Γαλανόπουλος Γ. 5 (1), Σταματέρης Ν., Κουσούλης Ν. 9 (3), Σέτα Κ., Λογοθέτης Δ. 6, Φρούσιος Τ. 11.

Aces (Καλοπήτας Μ.): Αλευριάδης Γ. 4, Κούπας Π. 2, Μαυρογιώργης Κ., Καλοπήτας Μ. 2, Βασιλακόπουλος Ι. 4, Μαγγίνης Κ. 2, Μαγγανάς Α. 8 (1), Μωράκης Ε. 4, Καστέλος Γ., Φελεμέγκας Τ. 13 (2).

HANGOVER TEAM – S-PARTA BC 44-52
(7-11, 22-27, 30-44, 44-52)

Η S-Parta BC κέρδισε με 44-52 τη Hangover Team, ελέγχοντας το παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με τους νικητές να προηγούνται με 0-4 με τον Σωματάκη και τον Κουρέβελη, για να απαντήσει η Hangover Team με τον Παπακίτσο και τον Κόρδαλη. Ο Κουρέβελης με τον Σωμαράκη και πάλι έφεραν το ματς στο 5-10 για να κλείσει ο Τουμαζάνης το δεκάλεπτο στο 7-11.

Στη 2η περίοδο ο Κουζουβουνάς Μ. με 5 πόντους έγραψε το 7-17, με τον Τσικλό να φέρνει τον αγώνα στο 9-20. Η Hangover Team με τον Κόρδαλη και τον Παπακίτσο μείωσε σε 15-20, αλλά το τρίποντο του Αρβανιτάκη έφερε το ματς στο 17-25. Ο Παπακίτσος συνέχισε (11 πόντοι στην περίοδο) και μπόρεσε να μειώσει σε 22-27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ίδιος ήταν που έφερε το ματς στο 24-27, αλλά ο Κουζουβουνάς Μ. με τον Αρβανιτάκη απάντησαν για το 26-34. Το καλάθι του Φράγκου έριξε τι διαφορά, αλλά ο Τσικλός με τον Κουρέβελη έφεραν την S-Parta BC στο 30-44 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοτρώνης Κ. ήταν που ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 30-46, με την Hangover Team να απαντά με τον Λουρανδάκη και τον Κόρδαλη. Το τρίποντο του Τσικλού έγραψε το 37-50, με τον Παπακίτσο και τον Δρογώση να μειώνουν σε 41-51, πριν ο Κανάκης στο φινάλε γράψει με βολές το τελικό 44-52.

Για τους νικητές ο Τσικλός είχε 15 πόντους, ο Κουρέβελης 10, ο Κουζουβουνάς Μ. 9 και ο Αρβανιτάκης 7. Για τη Hangover Team ο Παπακίτσος είχε 22 πόντους.

Hangover Team (Δρόσης Π., Κανάκης): Παπακίτσος Δ. 22 (2), Δρογώσης Α. 3, Τσιντιρής Ν. 2, Δρόσης Π., Κανάκης Ο. 2, Κόρδαλης Δ. 6, Ρόζος Κ., Τουμαζάνης Β. 4, Λουρανδάκης Κ. 3, Φράγκος Μ. 2.

S-Parta BC (Σωμαράκης Λ.): Πορτσίδης Σ., Κουρέβελης Μ. 10 (1), Κοτρώνης Κ. 4, Κουζουβουνάς Μ. 9 (1), Διαμαντόπουλος Μ. 1, Σωμαράκης Δ. 4, Αρβανιτάκης Σ. 7 (1), Ορνιθόπουλος Π. 1, Τσικλός Χ. 15 (1), Κωνσταντέλος Κ. 1, Κοτρώνης Α..

ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ – BIG BALLERS 60-61
(9-11, 24-23, 45-37, 60-61)

Οι Big Ballers κέρδισαν τους Απρόβλεπτους με 60-61 μετά από ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το ματς ξεκίνησε με 7-3 για τους Απρόβλεπτους από τον Αμαξόπουλο και τον Λόντο, για να απαντήσουν οι Big Ballers με τον Παπαδόπουλο και τον Μπιζίκο για το 9-9 και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 9-11 με τον Γιαννόπουλο.

Στη 2η περίοδο ο Λόντος με τον Ξιγκάκη έφεραν μπροστά τους Απρόβλεπτους με 16-13, για να απαντήσει ο Γιαννόπουλος, αλλά να καταφέρει ο Γαλήτης να γράψει το 22-15. Ο Βασιλειάδης μείωσε σε 22-21, με τον Λόντο να απαντά και τον Βασιλάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 24-23.

Οι Απρόβλεπτοι κράτησαν το προβάδισμα και στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Ξηρουχάκη και τον Λόντο προηγήθηκαν με 31-25, για να φέρουν το ματς στο 33-31 ο Μπιζίκος με τον Παπαδόπουλο. Ο Αλογάκος με τον Γαλήτη και τον Ξιγκάκη σκόραραν για το 39-33 της ομάδας τους, ενώ ο Λόντος με τον Σινάνα έφεραν το ματς στο 43-35, με τον Λόντο να γράφει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του ματς, 45-35 για τους Απρόβλεπτους, και τον Μπιζίκο να απαντά για το 45-37 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, ο Λόντος με τον Νικολόπουλο έφεραν τους Απρόβλεπτους στο 51-37 πριν απαντήσουν ο Βασιλάκης με τον Χερουβείμ για το 51-47 με σερί 0-12 για τους Big Ballers. Οι Απρόβλεπτοι βρέθηκαν και πάλι με 11 πόντους μπροστά, ο Νικολόπουλος με τον Αλογάκο και τον Ξιγκάκη τους έφεραν στο 58-47, με τον Χερουβείμ να απαντά με δύο τρίποντα για το 60-55. Μετά από χαμένο ντράιβ των Απρόβλεπτων ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έγραψε το 60-61, ενώ στη συνέχεια οι Big Ballers κατάφεραν να κλέψουν την μπάλα και με τον Παπαδόπουλο 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να πετύχουν την πλήρη ανατροπή του σκηνικού για το 60-61 και τη νίκη!

Για τους νικητές ο Χερουβείμ είχε 15 πόντους, ο Βασιλάκης 14, ο Μπιζίκος 11 και ο Γιαννόπουλος 9. Για τους Απρόβλεπτους ο Λόντος είχε 18 πόντους, ο Ξιγκάκης 13, ο Αλογάκος 8 και ο Γαλήτης 7.

Απρόβλεπτοι (Γαλήτης Θ.): Γαλήτης Θ. 7, Αμαξόπουλος Δ. 4, Ξιγκάκης Φ. 13 (1), Λόντος Φ. 18 (1), Ξηρουχάκης Σ. 3, Σινάνας Ν. 3, Νικολόπουλος Β. 4, Αλογάκος Ν. 8.

Big Ballers: Γιαννακόπουλος Μ., Γκουγιάννος Θ., Βασιλειάδης Χ. 2, Αυγερινός Γ. 3 (1), Παπαβασιλείου Π., Μπρούζας Σ., Γιαννόπουλος Δ. 9 (1), Παπαδόπουλος Β. 7, Βασιλάκης Σ. 14, Χερουβείμ Σ. 15 (3), Μπιζίκος Ν. 11, Μπουκουβάλας Ι..

BYRON CELTIS – FRIENDS 56-67
(11-14, 27-29, 38-51, 56-67)

Οι Friends κέρδισαν τους Byron Celtics, παίρνοντας τον έλεγχο του ματς στο 3ο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν, ο Σαχινίδης το έφερε στο 4-4, ο Πράττης με τον Νίκολιτς στο 8-8, με τον Βαμβακά να κάνει το 8-12 και τον Γιανναλέτσο να απαντά για το 11-12, πριν ο Βαμβακάς κλείσει το δεκάλεπτο στο 11-14.

Στη 2η περίοδο ο Βαμβακάς ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, αλλά μετά το 13-18, οι Byron Celtics απάντησαν με σερί 8-0 που τους έφερε μπροστά, από τα τρίποντα του Μακρυμίχαλου. Ο Καλογεράκης με τον Κούτουλα ήταν που σκόραραν για το 25-20, αλλά οι Friends με τον Μπενίση, τον Πράττη και τον Καλογρίδη πλησίασαν σε 27-26, για να προσπεράσουν με τον Καλογρίδη στο τέλος του ημιχρόνου με 27-29.

Ένα τρομερό σερί των Friends στο ξεκίνημα της επανάληψης και μετά το τρίποντο του Γιανναλέτσου (30-29) ήταν που έφερε το ματς στο 30-46. Το σερί 0-17 το ξεκίνησε ο Μπενίσης, με τον Πράττη, τον Καλογρίδη, τον Κωνσταντίνου και τον Βαμβακά να σκοράρουν ως το 30-46. Το διέκοψε ο Γιανναλέτσος, με τους Byron Celtics να μειώνουν σε 36-58 με τον Καλογεράκη, πριν ο Πράττης κάνει το 36-51 και ο Γιανναλέτσος κλείσει το δεκάλεπτο στο 38-51.

Στην 4η περίοδο, μετά το καλάθι του Ανανίδη, ο Πράττης με τον Καλογρίδη έφεραν το ματς στο 40-55, ενώ παρά τις προσπάθειες του Σαχινίδη, ο Βαμβακάς με τον Μπενίση έφεραν την ομάδα τους στο 46-63. Ο Τσιάμαλος με τρίποντο μείωσε σε 51-65 με τον Καλαμπούκα να μειώνει περισσότερο, αλλά το ματς είχε κριθεί, ο Καλογρίδης έφερε τους Friends στο 67, για να κλείσει το ματς το τρίποντο του Ανανίδη, 56-67.

Για τους νικητές ο Πράττης είχε 19 πόντους, ο Καλογρίδης 17, ο Βαμβακάς 10, ο Κωνσταντίνου 8 και ο Μπενίσης 7. Για τους Byron Celtics ο Κούτουλας είχε 12 πόντους, ο Γιανναλέτσος 11, ο Σαχινίδης 8.

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Καλαμπούκας Θ. 2, Σαχινίδης Π. 8, Κυρούσης Χ., Κούτουλας Θ. 12, Αθανασόπουλος Κ. 2, Ανανίδης Ν. 5 (1), Μακρυμίχαλος Α. 6 (2), Γιανναλέτσος Μ. 11 (1), Καλογεράκης Β. 4, Βανταράκης Γ. 1, Μανιατόπουλος Γ., Τσιάμαλος Θ. 5 (1).

Friends (Μητσάκης): Καλογρίδης Π. 17, Κούλουμπος Ν., Ζήσης Γ., Μπενίσης Ε. 7, Κωνσταντίνου Α. 8, Ουζουνίδης Θ. 2, Πράττης Α. 19 (1), Νίκολιτς Β. 4, Βαμβακάς Μ. 10.

SAINT LONGINUS B.C. – BLACK HAWKS 64-51
(24-15, 38-30, 49-39, 64-51)

Οι Saint Longinus B.C. κέρδισαν με 64-51 τους Black Hawks έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα σχεδόν. Μετά το 2-4 από τον Μητρόπουλο, δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου τους έφεραν το 10-6. Ο Χρυσόστομος απάντησε για το 12-9, αλλά ο Λαουτατζής με τον Κασιμάτη έφεραν το ματς στο 18-11. Το 22-13 έγραψαν ο Καγιάφας με τον Χατζηνικολάου, με τον Χρυσόστομο να απαντά, αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-15 από τον Καγιάφα.

Στη 2η περίοδο ο Χρυσόστομος με τον Αρτόπουλο μείωσαν σε 24-20, με τον Μητρόπουλο να κάνει το 26-22, αλλά τον Χατζηνικολάου και τον Πλακουράκη να φέρνουν τους Saint Longinus B.C. στο 32-24. Η διαφορά πήγε στους 10 πόντους από τον Λοράνδο και τον Παπαδάκη, 37-27, με τον Χρυσόστομο να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 38-30.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Καγιάφας έγραψε το 40-30 και λίγο μετά με τρίποντο το 43-32, για να απαντήσουν ο Αρτόπουλος με τον Κολλιάτσα μειώνοντας σε 43-37. Όμως, ο Λοράνδος με τον Παπαδάκη έφεραν ξανά την ομάδα τους με διψήφια διαφορά, μπροστά, 49-37, πριν ο Μητρόπουλος κλείσει την περίοδο στο 49-39.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καγιάφας σκόραρε για το 53-41, με τον Χρυσόστομο να σκοράρει 9 συνεχόμενους πόντους για να βοηθήσει τους Black Hawks να πλησιάσουν σε 53-50. Όμως, η απάντηση από τον Πλακουράκη ήταν άμεση, 60-50 για τους Saint Longinus B.C. και τέλος στην υπόθεση νίκη, με τον Λοράνδο να γράφει με 4 πόντους το τελικό 64-51.

Για τους νικητές ο Καγιάφας είχε 18 πόντους, ο Λοράνδος 10 και ο Πλακουράκης 9. Για τους Black Hawks ο Χρυσόστομος είχε 25 πόντους, ο Αρτόπουλος 12 και ο Μητρόπουλος 8.

Saint Longinus B.C. (Λοράνδος Γ.): Παπαδάκης Α. 6, Γιαννόπουλος Α. 6 (2), Καγιάφας Π. 18 (1), Χατζηνικολάου Ι. 6, Λαουτατζής Ν. 4, Κασιμάτης Π. 5 (1), Λοράνδος Γ. 10, Μολυβάτος Θ., Πλακουράκης Λ. 9.

Black Hawks (Μητρόπουλος Σ.): Κολλιάτσας Φ. 2, Μπερτσιάς Π. 4, Μητρόπουλος Σ. 8, Αρτόπουλος Γ. 12 (1), Χρυσόστομος Δ. 25 (1).