Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Ακάθεκτη η Havana Rum!

Ακάθεκτη η Havana Rum!

Η Havana Rum έφτασε στο 4-0 μετά το 59-51 επί των Gademians στην 4η αγωνιστική του Β ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Ρούκουνες κέρδισαν και αυτοί, 66-60 τον Γ.Σ. Κυψέλης, ενώ ο Γ.Σ.Π. επικράτησε με 71-59 των Ασυμβίβαστων Γαλατών. Οι Desperado νίκησαν με 60-45 τους New World Dons, ενώ οι Streetballers νίκησαν με 71-60 την Gauls Team.

NEW WORLD DONS – DESPERADO 45-60
(8-17, 21-36, 35-44, 45-60)

Οι Desperado κέρδισαν με 45-60 τους New World Dons ελέγχοντας τον αγώνα από το ξεκίνημα. Οι New World Dons μπήκαν στο ματς με 5-0 με τον Αθανασιάδη, αλλά ο Εμμανουηλίδης με τον Κατσιαβάρα απάντησαν με τρίποντα, με τους Desperado να φτάνουν με τον Δάφνο και το Σεφέρη ως το 50-10. Η διαφορά μεγάλωσε από τον Ράγγα για το 7-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει στους 9 πόντους.

Οι New World Dons μείωσαν με τον Ράμος και τον Αθανασιάδη σε 13-17, με τον Σεφέρη και τον Κατσιαβάρα να απαντούν για το 15-28 της ομάδας τους πριν ο Σαλιμένος γράψει το 15-29. Το σερί των Desperado συνεχίστηκε ως το 15-34, έφτασε δηλαδή το 0-12, με τον Σεφέρη να έχει 18 από τους 34 πόντους της ομάδας του ως τότε. Η απάντηση ήρθε από τον Μπολλάτι και τον Μύρτου Θ., αλλά οι Desperado με τον Ράγγα έκλεισαν το ημίχρονο στο 21-36.

Στην επανάληψη οι New World Dons με τον Ράμος μείωσαν σε 27-39 και σε 29-40, ενώ μετά την απάντηση του Ράγγα, ο Ράμος με τον Αθανασιάδη ήταν που έγραψαν το 34-42 ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους μετά από αρκετή ώρα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-44.

Στην 4η περίοδο ένα 0-10 από τους Desperado ήταν που καθάρισε τον αγώνα, Ράγγας και Κατσιαβάρας μοιράστηκαν 8 πόντους με τον Σαλιμένο να γράφει το 35-54. Το σερί διέκοψε ο Αθανασιάδης με βολές, για να ρίξει τη διαφορά στους 15 πόντους ο ίδιος μετά τα καλάθια του Μαρκούλη, 43-58, και να κλείσει το ματς ο Ράγγας από τις βολές.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 21 πόντους, ο Ράγγας 14, ο Κατσιαβάρας 9 και ο Σαλιμένος 7. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 24 πόντους και ο Ράμος 12.

New World Dons (Μύρτου Α.): Ράμος Τ. 12 (2), Αθανασιάδης Κ. 24, Λεκάκος Α., Μπολλάτι Β. 2, Μύρτου Α. 2, Μύρτου Θ. 2, Σιδηρόπουλος Μ. 2, Κουνάδης Θ. 1.

Desperado (Κορκόνδειλας): Σαλιμένος Β. 7, Καραλής Ε., Εμμανουηλίδης Α. 3 (1), Μαρκούλης Ι. 4, Ράγγας Φ. 14 (1), Σεφέρης Δ. 21, Δάφνος Δ. 2, Κατσιαβάρας Π. 9 (1), Βαβίζος Θ..

Γ.Σ.Π. – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ 71-59
(15-11, 31-24, 49-41, 71-59)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισε τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες με 71-59 μετά από έναν αγώνα που είχε το προβάδισμα και στα 40 λεπτά, αλλά που κρίθηκε στο τέλος του. Οι νικητές μπήκαν στο ματς με 8-2 με τον Παπαναστασίου και τον Κολοβέρο, για να απαντήσουν ο Ανδρικόπουλος Α. με τον Ράμμο για το 12-6. Μετά το τρίποντο του Νεράτζη η περίοδος έκλεισε στο 15-11 από τον Ανδρικόπουλο Α..

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε από τους 10 πόντους, ο Κολοβέρος και ο Παπαναστασίου ήταν που σκόραραν για το 25-14, με τον Νεράτζη να γράφει το 27-14. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες, μετά το 29-16 του Κολοβέρου αντέδρασαν και με τον Κοντογιάννη Χ. και τον Μιχαλόπουλο μείωσαν σε 31-21 για να κλείσει ο Καραμανιόλας με τρίποντο ημίχρονο στο 31-24.

Στην 3η περίοδο ο Παπαναστασίου βοήθησε την ομάδα του να πάει ξανά σε διψήφια διαφορά, 35-24, αλλά ο Ανδρικόπουλος Τζ. με τον Καραμανιόλα απάντησαν για το 35-31. Ο Στρατικόπουλος με τον Στασινό σκόραραν για το 41-31, με τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες να απαντούν ξανά, ο Ανδρικόπουλος Α. έγραψε το 44-39, πριν ο Κολοβέρος κλείσει το δεκάλεπτο στο 49-41.

Στην 4η περίοδο ο Παπαναστασίου οδήγησε την ομάδα του στο 54-43, αλλά ο Σιμιτζής με τον Κοντογιάννη Χ. απάντησαν για το 54-50. Ο Γ.Σ.Π. έμεινε μπροστά με τον Κολοβέρο και τον Στασινό, την ώρα που ο Κοντογιάννης με τον Σιμιτζή κρατούσαν κοντά τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες, 62-57. Το καλάθι του Μιχαλόπουλου έγραψε το 63-59, αλλά ήρθαν δύο κολλητά τρίποντα από τον Κολοβέρο και τον Φίλη Π. για τον Γ.Σ.Π. μέσα σε 23 δευτερόλεπτα, για να καθαρίσουν το ματς, 69-59 με 1:07 για το τέλος.

Για τους νικητές ο Κολοβέρος είχε 27 πόντους, ο Παπαναστασίου είχε 21 και ο Νεράτζης 9. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ο Ανδρικόπουλος Τζ. είχε 11, ο Ανδρικόπουλος Α. είχε 10, ο Μιχαλόπουλος με τον Καραμανιόλα από 8.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Νεράτζης Κ. 9 (1), Παπαναστασίου Γ. 21 (1), Στρατικόπουλος Η. 4, Στασινός Σ. 5, Κολοβέρος Α. 27 (6), Φίλης Π. 5 (1), Φίλης Α..

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες (Τερζής Α.): Ανδρικόπουλος Α. 10, Λεβεντούρης Κ., Μιχαλόπουλος Γ. 8 (2), Κοντογιάννης Χ. 5, Κοντογιάννης Ε. 2, Δαζελίδης Σ. 4, Ράμμος Α. 5 (1), Καραμανιόλας Χ. 8 (2), Σιμιτζής Γ. 6 (2), Ανδρικόπουλος Τζ. 11 (1).

STREETBALLERS – GAULS TEAM 71-60

(14-15, 34-29, 54-42, 71-60)

Οι Streetballers κέρδισαν την Gauls Team με 71-60 σε έναν αγώνα που πήραν τον έλεγχο στο τέλος της 3ης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε με 3-7 για την Gauls Team από τον Καραγιάννη και τον Μίντουλα, για να απαντήσουν οι Streetballers με τον Μπουγιούκο και τον Νάσιο, μειώνοντας σε 12-13, πριν Μίχος και Βασιλούνης κλείσουν την περίοδο στο 14-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παούρης έφερε την ομάδα του στο 14-17, με τους Streetballers να απαντούν με τον Κάλδανη, τον Βούλγαρη και τον Καπανιάρη για το 24-19, για να γράψουν ο Μπουγιούκος με τον Καπανιάρη το 29-19. Πάντως, η Gauls Team αντέδρασε και με τον Ιακωβάκη και τον Μίχο μπόρεσε να μειώσει σε 32-29 πριν ο Κατσουλίδης κλείσει το ημίχρονο στο 34-29.

Στην 3η περίοδο ο Μπουγιούκος έφερε το ματς στο 36-29 πριν ο Ιακωβάκης με τον Κόκκοτα καταφέρουν να ισοφαρίσουν σε 36-36. Η Gauls Team δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα, παρότι ισοφάρισε και σε 38-38 με τον Ζωγόπουλο, μιας και ο Βασιλούνης με τον Καπανιάρη έφεραν το ματς στο 42-39. Μετά το 44-42 από τον Παούρη, το τρίποντο του Βούλγαρη και το καλάθι του Νάσιου έφεραν τον αγώνα στο 49-42, πριν ο Βήχος με τον Νάσιο ολοκληρώσουν ένα σερί 10-0 της ομάδας του στο τέλος της 3ης περιόδου για το 54-42.

Στην 4η περίοδο ο η Gauls Team με τρίποντο του Ζωγόπουλου μείωσε σε 56-47, αλλά ο Κάλδανης απάντησε για το 60-49. Ο Καραγιάννης με τον Ζωγόπουλο σκόραραν για το 60-54, ενώ ο Μίντουλα έκανε το 62-56. Πέντε μαζεμένοι πόντοι του Βήχου έφεραν το ματς στο 67-56, με τους Streetballers να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη. Ο Μίντουλα με τον Ιακωβάκη μείωσαν, αλλά ο Καπανιάρης ήταν που έκλεισε το ματς στο 71-60.

Για τους νικητές ο Καπανιάρης είχε 18 πόντους, ο Νάσιος 14, ο Μπουγιούκος 10, ο Κάλδανης 8, ενώ ο Βασιλούνης με τον Βήχο από 7. Για την Gauls Team ο Μίχος είχε 14, ο Μίντουλα 12, ο Καραγιάννης 9, ο Ζωγόπουλος με τον Ιακωβάκη από 8.

Streetballers (Χρυσικός Δ.): Κάλδανης Κ. 8, Βασιλούνης Γ. 7, Νάσιος Π. 14 (1), Βούλγαρης Σ. 5, Βήχος Γ. 7 (1), Καπανιάρης Γ. 18 (1), Κατσουλίδης Ν. 2, Μπουγιούκος Β. 10.

Gauls Team (Τζώρτζης Μ.): Ιακωβάκης Χ. 8, Δούσκος Γ., Κόκκοτας Κ. 5, Καραγιάννης Α. 9, Μίχος Φ. 14, Κλίμης Ν., Μίντουλα Τζ. 12, Ζωγόπουλος Κ. 8 (2), Παούρης Δ. 4.

HAVANA RUM – GADEMIANS 59-51
(16-8, 31-24, 41-37, 59-51)

Η Havana Rum κέρδισε τους Gademians με 59-51 με πολύ καλό ξεκίνημα σε ένα δύσκολο παιχνίδι, για να παραμείνει πρώτη στον όμιλο. Οι νικητές μπήκαν στο ματς με 12-0, ο Μποτόζης με τον Παπαδημητρίου και τον Χιώτη σκόραραν στο σερί της ομάδας τους, αλλά οι Gademians γρήγορα απάντησαν με τον Κατιάκο και τον Αδαμόπουλο σε 12-8. Η Havana Rum με τον Χιώτη και τον Κοντοδιό έκλεισε την περίοδο στο 16-8.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μισιακό να σκοράρει για 3 πόντους, για να έρθει η απάντηση από δύο τρίποντα του Μποτόζη για το 22-13 με τον Παπαδάκη να γράφει το 24-13. Οι Gademians με τον Κατιάκο δεν άφησαν τη διαφορά να μεγαλώσει παραπάνω, με 8 δικούς του πόντους πήγαν στο 28-19, ενώ ο Παπασγουρίδης τους έφερε στο 28-21. Το τρίποντο του Κοντοδιού έκανε το 31-21, με τον Κόρδα να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 31-24.

Στην 3η περίοδο η διαφορά έπεσε περισσότερο, ο Κατιάκος με τον Αντύπα έγραψαν το 31-29, με τον Αδαμόπουλο να ισοφαρίζει τον αγώνα. Όμως, η Havana Rum δεν επέτρεψε να της πάρουν το προβάδισμα, με τον Μποτόζη και τον Κοντοδιό πήγε στο 39-33, για να απαντήσουν ο Κόρδας με τον Γερουλάνο για το 39-37 και να κλείσει την περίοδο στο 41-37 ο Παπαδάκης.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Havana Rum πήγε στο 49-41 μετά το καλάθι του Κατιάκου, χάρη στα τρίποντα από Κοντοδιό και Μπακαυγά Α.. Οι Gademians προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Αδαμόπουλο, 49-45, για να έρθουν νέα τρίποντα από τον Κοντοδιό και τον Παπαδημητρίου για το 55-47, με τον Μποτόζη να κάνει το 57-47 καθαρίζοντας τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Μποτόζης είχε 17 πόντους, ο Κοντοδιός 13, ο Χιώτης 9, ο Μπακαυγάς Α. με τον Παπαδάκη από 7. Για τους Gademians ο Κατιάκος είχε 28 πόντους και ο Αδαμόπουλος 8.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ., Μπακαυγάς Α. 7 (1), Παπαδημητρίου Γ. 6 (2), Μανίκας Β., Κοντοδιός Γ. 13 (3), Παπαδάκης Ε. 7, Μποτόζης Μ. 17 (3), Χιώτης Σ. 9.

Gademians (Βέρρας Ν.): Χήτας Ε., Αδαμόπουλος Α. 8, Κορδάς Α. 5 (1), Παπασγουρίδης Ε. 4, Τακμάκης Ε., Βέρρας Ν., Γερουλάνος Μ., Κατιάκος Α. 28 (1), Μισιακός Κ. 3 (1), Αντύπας Θ. 3 (1).

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 60-66

(5-24, 20-34, 36-56, 60-66)

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 60-66 τον Γ.Σ. Κυψέλης πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Μπήκαν στο ματς με 1-11 χάρη στον Τοπαλίδη, τον Μακρή και τον Καψοκόλη, για να απαντήσει ο Καραμπέτσος. Όμως, ο Κούρτης με τον Βαρβερόπουλο ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά φέρνοντας το ματς στο 3-24 πριν ο Καραμπέτσος κλείσει το δεκάλεπτο στο 5-24.

Στη 2η περίοδο ο Δράκος και ο Αλεξάδης σκόραραν για το 10-24, με τους Ρούκουνες να απαντούν με τον Σπανόπουλο για το 11-29. Το τρίποντο του Πανόπουλου έφερε το ματς στο 14-32, με τον Σιδηρόπουλο και τον Αντωνιάδη να απαντούν για το 20-32 και τους Ρούκουνες να κλείνουν στο 20-34 το ημίχρονο με τον Πανόπουλο.

Στην 3η περίοδο μετά το καλάθι του Τοπαλίδη ο Ανυφαντάκης έφερε το ματς στο 26-40, αλλά οι Ρούκουνες με τρίποντα από τον Βαρβερόπουλο και τον Λύτρο ανέβασαν τη διαφορά στο 28-48. Ο Αντωνιάδης σκόραρε για το 31-48, με τον Τοπαλίδη και τον Σπανόπουλο να φέρνουν το ματς στο 36-56 μετά το καλάθι και φάουλ του Παπακώστα.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Κυψέλης προσπάθησε να μειώσει, με τον Ανυφαντάκη και τον Αντωνιάδη έφτασε στο 40-56, ενώ ο Καραμπέτσος με τον Ανυφαντάκη έφεραν το ματς στους 9 πόντους, 47-56. Ο Κούρτης απάντησε με 2/2 βολές, ενώ ο Βαρβερόπουλος με τον Τσερπέ ήταν που έγραψαν το 50-63. Ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Ανυφαντάκη και τον Παπακώστα πλησίασε σε 57-63, ο Ανυφαντάκης μείωσε μετά το καλάθι του Μακρή σε 60-65, για να κλείσει εκεί το ματς παρά την προσπάθεια του Γ.Σ. Κυψέλης.

Για τους νικητές ο Βαρβερόπουλος είχε 16 πόντους, ο Τοπαλίδης 14. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Ανυφαντάκης είχε 29 πόντους, ο Αντωνιάδης με τον Καραμπέτσο από 8.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ., Χατζηδημητρίου Δ.): Ανυφαντάκης Γ. 29 (3), Δημητράκης Ν., Τριαντάφυλλος Θ. 2, Αλεξιάδης Α. 3 (1), Σιδηρόπουλος Κ. 2, Δράκος Θ. 2, Σταθόπουλος Κ., Αντωνιάδης Π. 8 (1), Παπακώστας Α. 6 (1), Καραμπέτσος Α. 8, Μαστορακάκης Π..

Ρούκουνες (Πανόπουλος Α.): Βαρβερόπουλος Γ. 16 (4), Καψοκόλης Σ. 6, Λύρος Τ. 3 (1), Μακρής Ε. 6, Σπανόπουλος Κ. 6, Κούρτης Β. 5 (1), Πανόπουλος Α. 5 (1), Στασινός Κ. 2, Τοπαλίδης Δ. 14, Τουμπακάρης Α. 1, Τσερπές Η. 2.