Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολα το ντέρμπι η Yugoplastica!

Εύκολα το ντέρμπι η Yugoplastica!

Η Yugoplastica κέρδισε τις εντυπώσεις στην 4η αγωνιστική του Β ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, αφού επικράτησε των Havalakers με 77-47 στο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι Shooting Stars κέρδισαν με 54-26 τους Κέρβερους, ενώ η Dirtus Bologna νίκησε με 55-53 τα Χώματα. Οι Hell’s Sharks κέρδισαν με 53-51 τους Bandits, οι Superhonics επικράτησαν με 61-54 των Harlem, ενώ ο Πολυνίκης μπήκε με νίκη, 61-43 επί των Sloths B.C..

HAVALAKERS – YUGOPLASTICA 47-77
(20-19, 35-40, 44-57, 47-77)

Η Yugoplastica κέρδισε τους Havalakers με 47-77 κάνοντας ένα απίστευτο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-2 για τους Havalakers από τον Μανούζα Ζ., τον Καρακώστα και τον Λαζαράκο, ια να απαντήσουν ο Μπαρμπερίδης με τον Τσικλό για το 11-6. Ο Καρακώστας με ακόμα 5 πόντους έφερε το ματς στο 16-6, με τη Yugoplastica να απαντά με τον Μπαρμπερίδη και τον Κίτσο για να μειώσει σε 16-13. Ο Λαζαράκος με τον Περρή κράτησαν μπροστά την ομάδα τους με 20-13, με τη Yugoplastica να απαντά με τον Κίτσο και τον Μέρο για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-19.

Στη 2η περίοδο ο Μανούζας Γ. με τον Μανούζα Ζ. έφεραν το ματς στο 24-19 για να κάνει το 27-21 ο Λαζαράκος. Η Yugoplastica αντέδρασε και με 5 πόντους του Λαρεντζάκη ισοφάρισε τον αγώνα σε 27-27, αλλά δεν πήρε εκεί το προβάδισμα, αφού ο Κόκκινος με τον Λαζαράκο κράτησαν τους Havalakers μπροστά, 35-31. Ο Τσικλός με τον Σταθόπουλο ήταν που σκόραραν για το 35-36 της ομάδας τους, για να κλείσει το ημίχρονο ο πρώτος στο 35-40.

Στην επανάληψη η Yugoplastica ξέφυγε με 9 πόντους με τον Κίτσο και τον Μπαρμπερίδη, 35-44, ενώ μετά το καλάθι του Καρακώστα, ο Τσιότσιος με τον Λαρεντζάκη έφεραν τον αγώνα στο 37-50 για να γράψουν το 37-57 ο Κοντοπυράκης με τον Τσικλό. Οι Havalakers προσπάθησαν να αντιδράσουν από το 2-26 σερί που τους είχε κάνει η Yugoplastica, με τον Λαζαράκο και τον Πολίτη μείωσαν ως το 44-57 στο 30ο λεπτό.

Όμως, στην 4η περίοδο σκόραραν μόλις 3 πόντους με τρίποντο του Κόκκινου, για να καθαρίσει πολύ εύκολα την αναμέτρηση η Yugoplastica, με δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη είχε πάει στο 44-65 πριν ο Κόκκινος απαντήσει με το τρίποντο, ενώ στη συνέχεια, μέχρι να τελειώσει ο αγώνας έτρεξε σερί 0-12, που έστειλε τη διαφορά στους 30 πόντους, διαφορά που ίσως παίξει σημαντικό ρόλο στη μάχη της κορυφής. Ο Μπαρμπερίδης ξεκίνησε το σερί, με τον Ηλιάκη να βάζει 8 μαζεμένους πόντους στο φινάλε για το 47-77.

Για τους νικητές ο Λαρεντζάκης είχε 19 πόντους, ο Ηλιάκης 13, Τσικλός και Μπαρμπερίδης είχαν από 11, ενώ ο Κίτσος είχε 8. Για τους Havalakers ο Λαζαράκος είχε 15 πόντους, ο Καρακώστας 11 και ο Κόκκινος 8.

Havalakers (Μανούζας Γ.): Λαζαράκος Γ. 15 (1), Μανούζας Γ. 2, Κόκκινος Δ. 8 (2), Μανούζας Ζ. 6, Καρακώστας Π. 11, Περρής Μ. 2, Κωστάκος Π., Πολίτης Γ. 3, Σαμαρτζής Γ..

Yugoplastica (Λαρεντζάκης Γ.): Κοβάτσος Π., Τοπαλίδης Δ., Λαρεντζάκης Γ. 19 (3), Μπαρμπερίδης Κ. 11 (1), Μέρος Χ. 2, Κοντοπυράκης Κ. 4, Ηλιάκης Β. 13 (1), Τσιότσιος Χ. 5, Κίτσος Α. 8, Σταθόπουλος Α. 4, Τσικλός Τ. 11 (3).

DIRTUS BOLOGNA – ΧΩΜΑΤΑ 55-53
(11-10, 30-23, 39-45, 55-53)

Η Dirtus Bologna κέρδισε τα Χώματα μετά από ένα σκληρό ματς που κρίθηκε στο τέλος του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-3 για τους νικητές από τον Αλεξόπουλο και τον Χαλκιά, για να απαντήσει ο Γκάτσης Σ. για το 7-8. Στο 11-10 πήγε το ματς ο Αλεξόπουλος μετά το καλάθι του Εξαρχόπουλου, με δικό του καλάθι και φάουλ στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χαλκιάς με τον Μητρόπουλο έφεραν το ματς στο 16-12 με τον Εξαρχόπουλο και τον Γκάτση Χ. να απαντούν για το 16-16. Η Dirtus Bologna κράτησε το προβάδισμα, ο Χαλκιάς με δύο ακόμα τρίποντα έγραψε το 22-18, με τον Αλεξόπουλο να σκοράρει για το 24-18. Το τρίποντο του Άραπου μείωσε, αλλά ο Ράνης ήταν που έγραψε το 28-23 με τον Αλεξόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο 30-23.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους από τον Αλεξόπουλο και τον Μητρόπουλο για το 34-23, ενώ ο Αλεξόπουλος έκανε το 36-25. Τα Χώματα όχι μόνο μείωσαν, αλλά με σερί 1-18 πήραν και το προβάδισμα του αγώνα. Ο Εξαρχόπουλος με δύο τρίποντα έδωσε το έναυσμα, ο Μελαχροινός με δικό του τρίποντο έκανε το 36-36, με τον Γκάτση Σ. να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του και τον Μελαχροινό με τον Άραπο να γράφουν το 37-43 για την ολικοί ανατροπή της εικόνας του αγώνα. Μετά το καλάθι του Αλεξόπουλου για την Dirtus Bologna ο Γκάτσης Χ. ήταν που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 39-45 για τα Χώματα.

Μάλιστα, μετά το τρίποντο του Χαλκιά στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου για το 41-45 ο Εξαρχόπουλος με 6 πόντους ήταν που έδωσε στα Χώματα τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 42-51. Η απάντηση της Dirtus Bologna ήταν άμεση, ο Ειρηνάκης με τον Ράνη μειώσαν σε 47-51 πριν ο Χουλιάρας γράψει το 47-53. Ο Ράνης με τον Αλεξόπουλο έφεραν το ματς στο 51-53, τα Χώματα δεν μπορούσαν να βρουν σκορ, για να ισοφαρίσει ο Ειρηνάκης και ο Αλεξόπουλος με 2/2 βολές να κάνει το 55-53 στο τέλος του ματς.

Για τους νικητές ο Αλεξόπουλος είχε 23 πόντους, ο Χαλκιάς 15 και ο Ράνης 8. Για τα Χώματα ο Εξαρχόπουλος είχε 16 πόντους, ο Γκάτσης Σ. 15 και ο Άραπος 7.

Dirtus Bologna (Χαλκιάς Κ.): Ειρηνάκης Ε. 5, Πιας Α., Μητρόπουλος Ι. 4, Χαλκιάς Κ. 15 (5), Αλεξόπουλος Π. 23, Ευσταθίου Χ., Ράνης Ε. 8, Χαρμπής Ε..

Χώματα (Σταύρου Κ.): Δημητριάδης Δ., Μελαχροινός Α. 6 (2), Χουλιάρας Γ. 2, Γκάτσης Σ. 15 (1), Τσοπέλας Β., Άραπος Β. 7 (1), Ελευθερόπουλος Σ. 1, Εξαρχόπουλος Ε. 16 (2), Ηλιόπουλος Δ., Γκάτσης Χ. 6.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ – SLOTHS B.C. 61-43
(12-7, 30-22, 44-30, 61-43)

Ο Πολυνίκης μπήκε με νίκη στη λίγκα, επικρατώντας με 61-43 των Sloths B.C.. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 8-0 για τον Πολυνίκη με τον Γκόγκα, τον Μαγγίνη και τον Τάσσιο, για να απαντήσει ο Κινόβας. Ο Βάχος με τον Μαγγίνη ήταν που έφεραν το ματς στο 12-2 για τον Πολυνίκη, πριν ο Ματσίκας μειώσει σε 12-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κινόβας μείωσε σε 14-9, με τον Πολυνίκη να πηγαίνει με τον Μπαραμπούτη και τον Γκόγκα στο 20-11. Ο Ματσίκας με τον Κινόβα απάντησαν για το 20-15, με τον Βάχο και τον Γκόγκα να ανεβάζουν τη διαφορά στο 26-17, πριν ο δεύτερος με βολές φέρει το ματς στο 28-17. Όμως, ο Ματσίκας με τον Κινόβα ήταν που κράτησαν τους Sloths B.C. κοντά ως το ημίχρονο, 30-22.

Στην επανάληψη ο Πολυνίκης μπήκε με καλάθι του Πετρόπουλου για το 2-22, και μετά την απάντηση του Ματσίκα, ο Βάχος με τον Τάσσιο και τον Γκόγκα έφεραν το ματς στο 42-24 για την ομάδα τους. Οι Sloths B.C. κατάφεραν να μειώσουν ως 30ο λεπτό, ο Ματσίκας με τον Κινόβα σκόραραν για το 44-30.

Η διαφορά έπεσε στους 12 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου από τον Τούση, με τον Πολυνίκη να απαντά με τον Γκόγκα. Ο Κινόβας με τον Ματσίκα σκόραραν για το 49-36, με τον Τάσσιο, τον Γκόγκα και τον Βάχο να στέλνουν το ματς στο 55-36. Ο Ματσίκας σκόραρε για το 57-41, με τον Τούση και τον Γκόγκα να κλείνουν το ματς στο 61-43.

Για τους νικητές ο Γκόγκας είχε 21 πόντους, ο Βάχος 13, ο Τάσσιος 12. Για τους Sloths B.C. ο Ματσίκας είχε 23, ο Κινόβας 16.

Πολυνίκης (Λαγός Α.): Αυγερινός Δ. 1, Σβέρκας Ν., Τάσσιος Σ. 12, Μπαραμπούτης Ν. 5, Μαγγίνης Κ. 5, Κουλούρης Δ. 2, Βάχος Β. 13 (1), Πετρόπουλος Π. 2, Γκόγκας Β. 21 (3), Μαλτάς Κ., Κουντουριώτης Μ..

Sloths B.C. (Σπίνος Ν.): Φούκας Π., Μπολάνος Μ., Μάρκου Δ., Τούσης Ν. 4, Σπίνος Ν., Κινόβας Κ. 16, Αθανασίας Σ., Κοκόλης Α., Ματσίκας Ν. 23.

HELL’S SHARKS – BANDITS 53-51
(19-15, 30-20, 45-32, 53-51)

Οι Hell’s Sharks κέρδισαν τους Bandits με 53-51 σε αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τάπα των νικητών! Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-7 για τους Bandits από τον Απαλοδήμα και τον Διαμαντόπουλο, για να απαντήσει για το 7-9 ο Φορτουλάκης με τον Κούβαρη. Το παιχνίδι στο 8-15 έφεραν ο Απαλοδήμας με τον Λάγνο, για να απαντήσει ο Φορτουλάκης για το 10-15 και να έρθει ο Παραλής με 3 κολλητά τρίποντα να γράψει το 19-15 στο τέλος της περιόδου.

Ο Παπαδόπουλος Γ. ήταν που έστειλε το ματς στο 23-15, με τον Φλιγκο να κάνει το 26-17. Ο Ζαφειρόπουλος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Φορτουλάκης έκλεισε το ημίχρονο στο 30-20, την πρώτη διψήφια διαφορά για τους Hell’s Sharks.

Στην επανάληψη ο Βέργος σκόραρε για το 30-22, με τον Λιβάνιο και τον Παναγιωτακόπουλο να σκοράρουν για το 24-23. Οι Bandits μείωσαν με τον Βλαζάκη και τον Απαλοδήμα για το 34-27 με τον Παραλή και τον Κούβαρη να απαντούν για το 39-29. Ο Ζαφειρόπουλος με τρίποντο έκανε το 39-32 αλλά ως το τέλος της περιόδου ο Φορτουλάκης έγραψε το 43-32.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Bandits μπήκαν με 0-8, ο Απαλοδήμας έβαλε 4 πόντους ως το 43-40, με τους Hell’s Sharks να απαντούν με το 6ο τρίποντο του Παραλή, για το 48-40. Ο Ζαφειρόπουλος με τον Κούτρα σκόραραν μειώνοντας σε 48-44, ο Κούβαρης έκανε το 50-44 και ο Βλαζάκης με τρίποντο μείωσε σε 50-47. Ο Κούτρας έφερε το ματς στο 50-49, αλλά ο Παραλής με το 7ο του τρίποντο έφερε τους Hell’s Sharks στο 53-49. Ο Απαλοδήμας ήταν που μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό έγραψε το 53-51 στο ματς, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα κλέψιμο για να φτάσουμε στα 30 δευτερόλεπτα και 0/2 βολές από τους Hell’s Sharks.

Ο Bandits είχαν την τελευταία επίθεση, αστόχησαν στα 7 δευτερόλεπτα, πήραν επιθετικό ριμπάουντ, για να κάνουν τάπα οι Hell’s Sharks στο 1 δευτερόλεπτο σε σουτ από τα 2 μέτρα! Οι Bandits είχαν επαναφορά από τη βασική γραμμή, αλλά στην εκπνοή δεν κατάφεραν να σκοράρουν για την παράταση.

Για τους νικητές ο Παραλής είχε 22 πόντους, ο Φορτουλάκης 12 και ο Κούβαρης 9. Για τους Bandits ο Απαλοδήμας είχε 18 πόντους και ο Ζαφειρόπουλος 13.

Hell’s Sharks (Παπαδόπουλος Γ.): Ντούσκας Κ., Παπαδόπουλος Θ., Παναγιωτακόπουλος Α. 2, Παραλής Μ. 22 (7), Φορτουλάκης Τ. 12, Φλίγκος Β. 3, Κούβαρης Δ. 9, Παπαδόπουλος Γ. 2, Λιβάνιος Θ. 3.

Bandits (Ζαφειρόπουλος Α.): Βλαζάκης Κ. 6 (1), Ξενοκώστας Κ. 4, Διαμαντόπουλος Τ., Ζαφειρόπουλος Α. 13 (1), Απαλοδήμας Η. 18, Ανάγνος Γ. 2, Λέντης Μ., Βέργος Χ. 2, Κούτρας Γ. 6.

SUPERHONICS – HARLEM 61-54
(16-13, 26-24, 39-39, 61-54)

Οι Superhonics κέρδισαν τη Harlem με 61-54, μπαίνοντας στον αγώνα με 6-0 από τον Χατζησταύρου και τον Οικονόμου. Η Harlem απάντησε με τον Μάνο και τον Μάστορα για να πλησιάσει σε 9-8, με τον Ηλιάδη να της δίνει προβάδισμα, 9-10. Ο Οικονόμου με τρίποντο έκανε το 12-10, ο Κότσιρας το 14-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Πουρπουτίδη και Ηλιάδη στο 16-13.

Στη 2η περίοδο ο Οικονόμου με το τρίτο του τρίποντο έφερε το ματς στο 19-13, αλλά η Harlem απάντησε με τον Χατζηαντωνίου και τον Ηλιάδη για να προσπεράσει με 19-20. Ο Οικονόμου και ο Κισκύρας έφεραν το ματς στο 24-20, ο Σιμιντζής ισοφάρισε με τρίποντο, για να κλείσει το ημίχρονο ο Κισκύρας, 26-24.

Στην 3η περίοδο ο Κισκύρας με τον Οικονόμου σκόραραν για το 30-24, με τον Μάστορα να απαντά για το 30-26. Ο Μπαρδάνης με τον Βασιλείου έφεραν το ματς στο 37-28 για να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους ο Κότσιρας, 39-28. Όμως, η Harlem μέχρι το τέλος της περιόδου έτρεξε σερί 0-11, με τον Ηλιάδη, τον Μάνο και τον Μάστορα για να καταφέρει να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 39-39.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βασιλείου με τον Οικονόμου έγραψαν το 43-39 για να απαντήσει ο Ηλιάδης με τρίποντο για το 43-42. Ο Οικονόμου με τον Κότσιρα έφεραν το ματς στο 49-42, με τη Harlem να απαντά με τον Ηλιάδη και τον Μάστορα για το 51-48. Ο Στεφανίδης έγραψε το 54-48, ο Μάνος απάντησε με 4 πόντους για να μειώσει στο καλάθι, ενώ ½ βολές του Σιμιντζή έφεραν το ματς στο 56-53 μετά το δίποντο του Κότσιρα. Όμως, ο Κισκύρας με τον Κότσιρα ήταν που σκόραραν για το 61-53 και τη νίκη των Superhonics.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 21 πόντους, ο Κότσιρας 12 και ο Κισκύρας 10. Για τη Harlem ο Ηλιάδης είχε 21 πόντους, ο Μάνος 11, ο Μάστορας 10 και ο Σιμιντζής 8.

Superhonics (Χατζησταύρου): Βασιλείου Κ. 6, Μπαρδάνης Μ. 4 (1), Απόστολος Β., Πουρπουτίδης Γ. 2, Οικονόμου Α. 21 (3), Χατζησταύρου Α. 4, Κότσιρας Φ. 12, Κισκύρας Α. 10, Απτόσογλου Β., Μαστοράκης Κ., Ταρασίου Π., Στεφανίδης Δ. 2.

Harlem (Σωτηρόπουλος): Ηλιάδης Κ. 21 (1), Κούβαρης Δ., Σιμιντζής Β. 8 (1), Χατζηαντωνίου Σ. 3, Μάστορας Σ. 10, Μάνος Σ. 11, Σιμιντζής Κ., Σωτηρόπουλος Σ. 1.

SHOOTING STARS – ΚΕΡΒΕΡΟΙ 54-26
(19-6, 34-15, 43-21, 54-26)

Οι Shooting Stars κέρδισαν τους Κέρβερους με 54-26 ελέγχοντας τον αγώνα από το ξεκίνημά του. Το ματς άνοιξε με καλάθι του Πιτσόλη, για να απαντήσουν οι Shooting Stars με σερί 15-0, ο Λουδάρος με τον Σαλτούρο και τον Γεωργόπουλο σκόραραν για το 15-2. Το σερί διέκοψε ο Κανέλλος, με τον Συλιγνάκη μείωσαν σε 15-6, αλλά ο Σαλτούρος με τον Λουδάρο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 19-6 για την ομάδα τους.

Στη 2η περίοδο ο Συλιγνάκης με 4 πόντους μείωσε σε 19-10, αλλά ο Λουδάρος ήταν ασταμάτητος, μαζί με τον Ζαφειράκη και τον Κουκουγιάννη έγραψαν το 28-10. Ο Πιτσόλης με τον Πιφέα απάντησαν, για να κλείσουν το ημίχρονο ο Τράγας με τον Ζαφειράκη στο 34-15.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Τράγας με τον Σαλτούρο έφεραν το ματς στο 39-15 με τον Σκληράκη να απαντά και τον Κανέλλο να γράφει το 39-17. Ο ίδιος με τον Γεωργόπουλο και τον Ζαφειράκη ήταν που έκλεισαν την περίοδο στο 43-21.

Στο 4ο δεκάλεπτο δεν είχαμε σκορ στα πρώτα 5 λεπτά, με τον Τράγα να είναι ο πρώτος που συνδέθηκε με το καλάθι και τον Κουκουγιάννη με τον Ζαφειράκη να στέλνουν το ματς στο 50-21. Ο Τράγας με τον Σταμάτη σκόραραν για το 54-21 για να βάλει ο Κανέλλος 5 πόντους στο τέλος, 54-26.

Για τους νικητές ο Λουδάρος είχε 15 πόντους, ο Τράγας 11, ενώ Ζαφειράκης και Σαλτούρος είχαν από 8. Για τους Κέρβερους ο Κανέλλος είχε 11 πόντους.

Shooting Stars (Σταύρου Χ.Β.): Σταύρου Χ.Ι., Ζαφειράκης Λ. 8, Κουκουγιάννης Σ. 5 (1), Γεωργόπουλος Δ. 5 (1), Σταμάτης Π. 2, Σαλτούρος Γ. 8, Λουδάρος Α. 15 (3), Μενουδάκος Τ., Τράγας Χ. 11.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης Γ.): Συλιγνάκης Γ. 6, Πιτσόλης Φ. 4, Σκληράκης Μ. 2, Κανέλλος Γ. 11, Πιφέας Α. 2, Δούνης Ν. 1.