Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Πρώτη νίκη για North Side Kings, δύσκολα οι Δικαστές!

Πρώτη νίκη για North Side Kings, δύσκολα οι Δικαστές!

Οι North Side Kings έκαναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με το 58-45 επί των Wanted στην 4η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η Αττική κέρδισε τους Nothing But Net με 75-57 στο ντέρμπι των παλιών, ενώ τα Κουλουβάχατα επικράτησαν με 96-49 των Remal Madri. Οι Δικαστές πήραν με 46-45 τους Red Hot Chili Hoopers, ενώ οι Zeppelin κέρδισαν με 64-53 τη Μαύρη Θύελλα. Τέλος, οι Θαλασσόλυκοι νίκησαν με 84-59 τους Ατρόμητους.

WANTED – NORTH SIDE KINGS 45-58

(6-14, 18-33, 30-46, 45-58)

Οι North Side Kings κέρδισαν τους Wanted με 45-58, μπαίνοντας πολύ καλά στο παιχνίδι. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Μποτσάκος με τον Κολλιόπουλο σκόραραν για το 1-8, ενώ ο Ρούσσος ήταν που έφερε το ματς στο 2-12. Μετά το καλάθι του Κολλιόπουλου ο Μαυριτσάκης ήταν που έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 6-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μποτσάκος με τον Μαριάκη έφεραν το ματς στο 6-19, με τον δεύτερο να γράφει το 7-22. Μετά το καλάθι του Παπαδαντωνάκη Μ. και εκείνο του Παπαδαντωνάκη Γ. ο Κολλιόπουλος με τον Μποτσάκο έφεραν το ματς στο 13-29. Ο Σαρικάκης απάντησε, με τον Κολλιόπουλο και τον Ρούσσο να κλείνουν το ημίχρονο στο 15-33.

Στην 3η περίοδο ο Καλλιγιάννης με τρίποντο έφερε τον αγώνα στο 17-36, για να απαντήσουν ο Μαυριτσάκης με τον Παπαδαντωνάκη Μ. για το 23-36. Μετά το καλάθι του Μποτσάκου κι εκείνο του Κολλιόπουλου, ο Βουτσινός με τον Ρούσσο και τον Παπαδαντωνάκη Ν. μείωσαν σε 30-41, για να κλείσουν την περίοδο ο Ρούσσος με τον Κολλιόπουλο στο 30-46.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Βουτσινός με τρίποντο μείωσε σε 33-46 με τον Ρούσσο να απαντά. Οι Wanted προσπάθησαν να μειώσουν, ένα τρίποντο από τον Βουτσινό και 4 πόντοι από τον Κουβάτσο έγραψαν το 40-48, με τον Σαρικάκη να γράφει το 42-48. Όμως, το ντεσκαλιφιέ που δέχτηκαν οι Wanted τους αποσυντόνισε και ο Κολλιόπουλος με τον Μποτσάκο έφεραν τους North Side Kings στο 42-54. Ο Βουτσινός με τρίποντο μείωσε στους 9 πόντους στα 55 δευτερόλεπτα, αλλά 4 πόντοι από τον Βαζαίο έκλεισαν το ματς στο 45-58.

Για τους νικητές ο Κολλιόπουλος είχε 19 πόντους, ο Μποτσάκος 17 και ο Ρούσσος 10. Για τους Wanted ο Βουτσινός είχε 12 πόντους, ο Παπαδαντωνάκης Μ. 10.

Wanted (Κουδάτος Π.): Ρούσσος Σ. 2, Κουβάτσος Π. 6, Ρίζος Τ., Μαυριτσάκης Α. 4, Σαρικάκης Γ. 5, Βαλούρδος Π., Παπαδαντωνάκης Γ. 4, Παπαδαντωνάκης Μ. 10, Παπαδαντωνάκης Ν. 2, Βουτσινός Α. 12 (3).

North Side Kings (Αλεξίου Κ.): Μποτσάκος Χ. 17, Αλεξίου Κ., Κολλιόπουλος Γ. 19 (1), Ρούσσος Λ. 10, Βαζαίος Γ. 4, Μαριάκης Α. 5, Καλλιγιάννης Μ. 3 (1), Δερμάτης Δ..

ΑΤΤΙΚΗ – NOTHING BUT NET 75-57
(13-19, 25-28, 54-39, 75-57)

Η Αττική κέρδισε τους Nothing But Net με 75-57 παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού στην 3η περίοδο, στην οποία έτρεξε επιμέρους σκορ 29-11. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μαγκαφά και τον Καραμανή να σκοράρουν για το 5-4, με τον Βασιλείου και τον Κοτσίφη να φέρνουν την ομάδα τους στο 7-11 για να κάνει ο Καραμανής το 7-13. Ο Σταυρόπουλος Αγ. απάντησε για το 10-13, αλλά δύο τρίποντα από Κοτσίδη και Σαπλατέρα έστειλαν το ματς στο 10-19, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο ο Σταυρόπουλος στο 13-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κερζουλάς σκόραρε για το 13-21, με την Αττική να απαντά με τρίποντο του Γαλάνη. Ο Λαμπετίδης με τον Καραμανή σκόραραν για το 16-25, με τον Κοντό να απαντά. Ο Κοτσίφης με τρίποντο έφερε το ματς στο 19-28, αλλά η Αττική με Ξερέα, Κοντό και Μαγκαφά στο τέλος του ημιχρόνου έγραψε το 25-28.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Καραμανής έφερε τους Nothing But Net στο 25-30, αλλά η Αττική απάντησε με 9-0 από τον Μαγκαφά, τον Αλάντιν και τον Χατζή για να προσπεράσει με 34-30. Το τρίποντο του Κοτσίφη έγραψε το 34-33, ενώ ο Βασιλείου σκόραρε για το 37-35. Όμως, ο Σταυρόπουλος με τον Ξερέα με τρίποντα έγραψαν το 43-35, με τον δεύτερο να συνεχίζει για το 46-37. Ο Λαμπετίδης απάντησε για το 46-39, αλλά η Αττική έκλεισε το δεκάλεπτο με καλάθι του Γαλάνη και 2 τρίποντα του Μαγκαφά για το 54-39.

Στην 4η περίοδο το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο του Μαγκαφά έγραψε το 57-39 για την Αττική, με τον Καραμανή να σταματά το σερί της στο 11-0 για το 57-41. Ο Μαγκαφάς έφτασε τους 13 συνεχόμενους πόντους για το 61-41, με τον Βασιλείου και τον Σαπλατέρα να σκοράρουν για το 63-46. Κοντός και Χατζής απάντησαν για το 67-48 με τον Καρκατσούλη και τον Κοτσίφη να μειώνουν σε 69-53 για να κάνει ο Καραμανής το 69-55. Ο Καρκατσούλης μείωσε σε 70-57, αλλά είχαμε μπει ήδη στο τελευταίο λεπτό, με βολές του Χριστόπουλου και του Χατζή η Αττική έφτασε στο 75-57.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 23 πόντους, ο Ξερέας 10, ο Σταυρόπουλος 9 και ο Αλάντιν 7. Για τους Nothing But Net ο Καραμανής είχε 18 πόντους, ο Κοτσίφης 14 και ο Καρκατσούλης 8.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Αντωνάκης Γ.): Χατζής Μ. 6, Αλάντιν Δ. 7, Γανωτής Η. 1, Κοντός Γ. 6, Μαγκαφάς Σ. 23 (4), Χριστόπουλος Τ. 5, Ξερέας Μ. 10 (2), Κυριάκος Φ., Καλλικουρδής Γ. 2, Γαλάνης Δ. 6 (1), Σταυρόπουλος Αγ. 9 (1), Κορμάς Δ..

Nothing But Net (Μπαμπάκος Κ.): Κερχουλάς Β. 2, Κοτσίφης Β. 14 (4), Καραμανής Ν. 18, Σαπλατέρας Θ. 5 (1), Παλμός Φ., Λαμπετίδης Φ. 4, Καρκατσούλης Π. 8 (1), Βασιλείου Α. 6.

RED HOT CHILI HOOPERS – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 45-46
(12-10, 18-26, 31-38, 45-46)

Οι Δικαστές κέρδισαν με 45-46 τους Red Hot Chili Hoopers μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με 1-6 από τον Σαραντάκο και τον Συκαρά, για να απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers με τον Σακλαρίδη να γράφει δύο τρίποντα για το 8-8. Ο Στρατηγάκος έκανε το 8-10, με τον Φραγκογιάννη και τον Χλη να απαντούν για το 12-10 στην περίοδο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαραντάκος με τον Καμμένο έφεραν το ματς στο 12-16, για να απαντήσει ο Μάμαλης. Οι Δικαστές κράτησαν το προβάδισμαμε τον Τζήμα για το 14-18, για να τους φέρει ο Πανουριάς στο 16-21. Ο Χλης απάντησε για το 18-21, αλλά ο Ιωάννου με τον Συκαρά να κλείνουν το ημίχρονο στο 18-26.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Σακλαρίδης έκανε το 21-26 για να απαντήσουν ο Σαραντάκος με τον Τούμπα για το 23-32. Οι Red Hot Chili Hoopers μείωσανμε τον Χλη, τον Φραγκογιάννη και τον Λαμπαθάκη σε 29-33, με τον Τούμπα να απαντά, τον Λαμπαθάκη να γράφει το 31-35 και τον Στρατηγάκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 31-38.

Στην 4η περίοδο ο Φραγκογιάννης μείωσε σε 33-38, ενώ μετά το καλάθι του Συκαρά ο ίδιος ήταν που σκόραρε ξανά για το 38-43. Με τρίποντο ο Συκαράς κράτησε μπροστά τους Δικαστές, 38-43, για να απαντήσει ο Σακλαρίδης, 40-43. Ο Τούμπας με τον Τζήμα ήταν που έφεραν το ματς στο 41-46, ο Λαμπαθάκης με τον Σακλαρίδη απάντησαν για το 45-46, αλλά ως εκεί, οι Δικαστές πήραν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 14 πόντους και ο Στρατηγάκος 7. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Σακλαρίδης είχε 16 πόντους, ο Φραγκογιάννης 12 και ο Χλης 7.

Red Hot Chili Hoopers (Κυριάκογλου Σ.): Βενέτης Χ. 2, Φραγκογιάννης Ι. 12, Κυριάκογλου Σ., Λαμπαθάκης Γ. 6, Χλης Η. 7, Σακλαρίδης Θ. 16 (3), Μάμαλης Ν. 2.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 6, Στρατηγάκος Π. 7 (1), Συκαράς Σ. 14 (1), Καμμένος Σ. 2, Σαραντάκος Π. 6, Βαζαίος Γ., Λέντης Μ., Τζήμας Γ. 5, Πανουριάς Δ. 4 (1), Βλαζάκης Κ., Ιωάννου Α. 2.

REMAL MADRI – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 49-96
(15-29, 20-43, 33-71, 49-96)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Remal Madri με 49-96 ελέγχοντας τον αγώνα από το ξεκίνημα. Το ματς άνοιξε με τον Κουτάλα και τον Γιαννουκά να απαντούν σε Κουμεντάκη και Κοκονίδη για το 7-7. Μετά το 9-11 από τον Γιαννουκά, τα Κουλουβάχατα πήραν τον έλεγχο, ο Καπέλης έφερε το ματς στο 9-15, με τον Καραγιάννη να γράφει το 9-19. Ο Λαμπρούκος απάντησε με τρίποντο για το 13-19, αλλά ο Χρυσικόπουλος με τον Καπέλη έφεραν τον αγώνα στο 13-24, με τον Βιλλιώτη να μειώνει και τον Χρυσικόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 15-29.

Στη 2η περίοδο ο Κουτάλας με τον Κουμεντάκη έφεραν το ματς στο 17-31, ενώ μετά το καλάθι του Χρυσικόπουλου ο Πατεράκης με τρίποντο έκανε το 20-35. Τα Κουλουβάχατα ως το τέλος του ημιχρόνου με τον Χρυσικόπουλο και τον Κουμεντάκη είχαν φτάσει στο 20-43.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Καπέλης με τον Κοκονίδη έφεραν το ματς στο 20-49, με τον Βιλλιώτη να απαντά και τον Καραγιάννη με τον Κουμεντάκη να σκοράρουν ως το 22-54. Ο Θεοφίλου με τον Κουτάλα σκόραραν για το 27-56, με τον Χρυσικόπουλο και τον Καλλιγά να διαμορφώνουν το 27-62 για τα Κουλουβάχατα, για να έρθει ο Κοκονίδης και να κάνει το 29-65. Ο Κουτάλας απάντησε με 4 ακόμα πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καπέλη στο 33-71.

Στην 4η περίοδο ο Καλλιγάς με τον Καπέλη και τον Κουμεντάκη ανέβασαν το σκορ στο 33-78, με τον Γιαννουκά και τον Κουτάλα να απαντούν για το 37-80. Ο Καραγιάννης έγραψε το 39-82, με τον Θεοφίλου να σκοράρει για τους Remal Madri και τον Καλλιγά να φέρνει το ματς στο 42-89. Οι Remal Madri απάντησαν με τον Σιδηρόπουλο και τον Θεοφίλου, για να κλείσουν το ματς ο Κουμεντάκης με τον Καπέλη στο 49-96.

Για τους νικητές ο Κουμεντάκης είχε 21 πόντους, ο Καπέλης 20, ο Καραγιάννης 15, ο Χρυσικόπουλος 14, ο Κοκονίδης 11 και ο Καλλιγάς 9. Για τους Remal Madri ο Κουτάλας είχε 19 πόντους, ο Θεοφίλου 9 και ο Γιαννουκάς 7.

Remal Madri (Μαζιώτης Κ.): Μεσσάδος Κ., Γιαννουκάς Α. 7 (1), Σιδηρόπουλος Γ. 4, Βιλλιώτης Κ. 4, Πατεράκης Μ. 3 (1), Κουτάλας Γ. 19, Λαμπρούκος Χ. 3 (1), Μανίνας Γ., Μαζιώτης Κ., Θεοφίλου Τ. 9 (2).

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Κουμεντάκης Ν. 21, Τσιλάβης Α. 6, Καλλιγάς Π. 9 (3), Καπέλης Θ. 20 (1), Χρυσικόπουλος Τ. 14, Κοκονίδης Δ. 11 (1), Καραγιάννης Σ. 15.

ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ – ZEPPELIN 53-64
(11-14, 29-28, 43-45, 53-64)

Οι Zeppelin κέρδισαν με 53-64 τη Μαύρη Θύελλα καθαρίζοντας το ματς στο 4ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κοντοπάνο και τον Γύφτο να σκοράρουν για το 4-4, και τους Zeppelin να απαντούν με Παπαδάτο και Τσαντζαλή για το 6-10. Ο Τσιγωνάκης μείωσε σε 8-10, για να έρθουν ο Θωμάς με τον Ράντζο για το 10-14 στο τέλος σχεδόν της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Μαύρη Θύελλα ισοφάρισε με τον Σταθόπουλο σε 14-14, με τον ίδιο και τον Μακρηγιάννη να της δίνουν προβάδισμα με 18-17 για να κάνει ο Τσιγωνάκης το 22-17 για την ομάδα του. Ο Παπαδάτος προσπάθησε να μειώσει, ενώ μετά το καλάθι του Κοντοπάνου, ο Νάστας ήταν που έγραψε το 24-22. Όμως, η Μαύρη Θύελλα έμεινε μπροστά στο σκορ με τον Κοντοπάνο για το 27-23. Οι Zeppelin με τον Θωμά και τον Παπαδάτο απάντησαν για το 27-28, με το ημίχρονο να κλείνει από καλάθι του Τσιγωνάκη.

Στο δεύτερο μέρος ο Σταθόπουλος με τον Κοντοπάνο και τον Γύφτο έφεραν το ματς στο 35-29, με τον Τσαντζαλή να απαντά με τρίποντο για το 35-32. Η Μαύρη Θύελλα με τον Τσιγωνάκη και τον Σταθόπουλο έφτασε στο 40-36 για να δει τον Θωμά και τον Μανίκα να ισοφαρίζουν τον αγώνα και το τρίποντο του Νάστα να φέρνει τους Zeppelin στο 40-43. Ο Μακρηγιάννης πλήρωσε τους αντιπάλους του με το ίδιο νόμισμα, για να κάνει ο Τσαντζαλής το 43-45 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Νάστα και το καλάθι του Παπαδάτου έφεραν τους Zeppelin στο 43-50 πριν ο Ράντζος ανεβάσει τη διαφορά στους 9 πόντους. Ο Σταθόπουλος απάντησε με 5 πόντους για το 48-53, αλλά ο Ράντζος με τον Νάστα και τον Παπαδάτο έφεραν το ματς στο 48-59. Οι Zeppelin με τον Παπαδάτο πήγαν και στο 49-61 λίγο μετά, με τον Τσιγωνάκη να απαντά, αλλά τον Τσαντζαλή να φέρνει το ματς στο 51-64 πριν ο Τσιγωνάκης κλείσει την αναμέτρηση στο 53-64.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 14 πόντους, ο Ράντζος 13, ο Τσαντζαλής και ο Νάστας από 11, με τον Θωμά να έχει 10. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Τσιγωνάκης είχε 19 πόντους, ο Σταθόπουλος 15 και ο Κοντοπάνος 9.

Μαύρη Θύελλα (Γεωργιόπουλος): Γύφτος Θ. 5, Πετρόπουλος Χ., Τσιγωνάκης Β. 19, Σταθόπουλος Π. 15 (1), Αλεξόπουλος Σ., Καραντζάς Ι., Μυλωνάς Δ., Πετρόπουλος Δ., Γεωργιόπουλος Π., Κοντοπάνος Σ. 9, Μακρηγιάννης Γ. 5 (1).

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 14, Μυριτζής Μ. 1, Μανίκας Β. 2, Ράντζος Χ. 13, Κουτσός Α., Θωμάς Θ. 10, Τσαντζαλής Θ. 11 (1), Νάστας Β. 11 (3), Αντωνίου Μ. 2.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ 84-59
(28-9, 43-24, 61-42, 84-59)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 84-59 τους Ατρόμητους μετά από ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο ματς. Το παιχνίδι άρχισε με τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Γερμενή απ’ τη μία και τους Κελαϊδή και Κούρτη απ’ την άλλη να σκοράρουν για το 6-5. Μετά από αυτό, οι Θαλασσόλυκοι με Μαράκη και Δασκαλάξη πήγαν στο 13-5, για να απαντήσει ο Καραχάλιος. Ο Γερμενής με τον Καραγιαννίδη Τ. έγραψαν το 19-7, ενώ μετά το καλάθι του Σιόλα, ο Μαράκης με τον Δασκαλάκη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 28-9 για τους νικητές.

Στη 2η περίοδο ο Καραγιαννίδης Γ. πήγε την ομάδα του στο 32-9, με τους Ατρόμητους να απαντούν με Καραχάλιο, Τσαλδάρη και Φουνταδάκη για το 35-15. Ο Χαρατσάρης με τον Φουνταδάκη έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 0-11 για το 35-22, αλλά ο Λέντζος Γ. με τον Καραγιαννίδη Γ. κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας τους Θαλασσόλυκους, 43-24 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Μαράκης με τον Καραγιαννίδη Τ. έφεραν το ματς στο 47-26, με τον Γιάχο και τον Κελαϊδή να απαντούν για το 49-31. Μετά το καλάθι του Μαράκη ο Φουνταδάκης με τον Σιόλα έφεραν το ματς στο 51-35, αλλά ο Γερμενής με τρίποντο και ο Λέντζος Γ. σκόραραν για το 56-36. Οι Ατρόμητοι με τον Παπαδοπετράκη πλησίασαν σε 58-40, αλλά από το τρίποντο του Μαράκη και το καλάθι του Σιόλα το δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-42.

Στην 4η περίοδο ο Λέντζος Γ. έφερε το ματς στο 65-44, με τον Παπαδοπετράκη να απαντά με τρίποντο. Ο Γερμενής με τον Δασκαλάκη σκόραραν για το 70-47, με τον Φουνταδάκη να συνδέεται με το καλάθι δύο φορές ως το 75-53. Ο Καραγιαννίδης Τ. μετά τα καλάθια του Λέντζου Φ. έφερε το ματς στο 80-53 με τη βοήθεια του Μαράκη, ο Κελαϊδής απάντησε, ο Λέντζος Φ. έγραψε το 84-57 και ο Κελαϊδής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ο Μαράκης είχε 21 πόντους, ο Γερμενής 16, ο Λέντζος Γ. 12, ο Δασκαλάκης 10, ο Λέντζος Φ. με τον Καραγιαννίδη Γ. από 9, ενώ ο Καραγιαννίδης Τ. 7. Για τους Ατρόμητους ο Φουνταδάκης με τον Σιόλα είχαν από 12 πόντους, ενώ ο Κελαϊδής είχε 11.

Θαλασσόλυκοι: Καραγιαννίδης Τ. 7 (1), Λέντζος Φ. 9, Γερμενής Χ. 16 (4), Μαράκης Α. 21 (2), Λέντζος Γ. 12, Σκαρμέας Κ., Δασκαλάκης Π. 10, Γκότσης Γ..

Ατρόμητοι: Γιάχος Ι. 6, Παύλος Μ. 2, Τσαλδάρης Β. 2, Καραχάλιος Γ. 4, Χαρατσάρης Κ. 3 (1), Κελαϊδής Χ. 11 (1), Σιόλας Ν. 12, Κούρτης Ν. 2, Παπαδοπετάκης Γ. 5 (1), Φουνταδάκης Γ. 12.