Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολα οι Στιγκιντριακοί, στην παράταση οι Rockets!

Εύκολα οι Στιγκιντριακοί, στην παράταση οι Rockets!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 60-38 τους Devotion για να τους γκρεμίσουν από την κορυφή στην 4η αγωνιστική του Δ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Gastone κέρδισαν με 85-45 τον Αστέρα B.C., ενώ οι Σουβλέηκερς επικράτησαν με 59-26 των Athens Carpaziers. Οι Rockets κέρδισαν με 53-50 την Ήρεμη Δύναμη στην παράταση, ενώ οι Τριπόντιοι νίκησαν με 52-48 τους Κλαρινογαμπρούς.

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – ΚΛΑΡΙΝΟΓΑΜΠΡΟΙ 52-48
(14-13, 27-17, 41-35, 52-48)

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 52-48 μετά από κλειστό αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Τραχάνη για τους Τριπόντους για να απαντήσουν ο Καλλιτσάντσης με τον Χατζηδάκη και τον Καμάρα για το 5-6. Ο Ράλλης έφερε μπροστά την ομάδα του για να κάνει ο Μπρέμπος το 10-7, με τους Κλαρινογαμπρούς να ισοφαρίζουν με τρίποντο του Γυπαράκη Κ. σε 10-10. Ο Μπρέμπος με τον Ράλλη έφεραν το ματς στο 14-10 πριν ο Καλλιτσάντσης μειώσει στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Μπρέμπος με τον Ράλλη έφεραν το ματς στο 23-13, ενώ ο Καραδήμας με τον Χασιώτη ήταν που σκόραραν για το 27-14 της ομάδας τους. Ο Καμάρα έκλεισε το ημίχρονο στο 27-17. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Κλαρινογαμπροί με τον καμάρα μείωσαν σε 27-21, με τους Τριπόντιους να απαντούν με Τραχάνη και Μπράμπο για το 33-21. Μετά το τρίποντο του Καλλιτσάντση ο Καραδήμας έκανε το 35-24, με τους Κλαρινογαμπρούς να πλησιάζουν σε 35-30 με τον Καμάρα και τον Κυριακάκη. Ο Μπρέμπος με τον Καλορίτη απάντησαν με το δεκάλεπτο να κλείνει το 41-34 από το τρίποντο του Μπενόπουλου για τους Κλαρινογαμπρούς.

Στην 4η περίοδο ο Καραδήμας ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους, 44-34, με τον Δαμιανάκη να γράφει τρίποντο για το 47-36. Οι Κλαρινογαμπροί με τον Καμάρα και τον Καλλιτσάντση μείωσαν σε 47-42, αλλά ο Ράλλης κράτησε μπροστά την ομάδα του, 49-42. Το καλάθι του Καλλιτσάντση μείωσε με τον Καμάρα να κάνει το 49-46, αλλά ο Τραχάνης με τον Καραδήμα με 3/4 βολές έφεραν στα 58 δευτερόλεπτα το σκορ στο 52-46, με τους Κλαρινογαμπρούς να καταφέρνουν απλώς να μειώσουν με τον Χατζηδάκη.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 17 πόντους, ο Μπρέμπος 12, ο Καραδήμας 10. Για τους Κλαρινογαμπρούς, ο Καμάρα είχε 21 και ο Καλλιτσάντσης 12.

Τριπόντιοι (Παρλαβαντζής Α.): Τσαφαντάκης Δ., Καλορίτης Ν. 2, Μπέης Α., Μπρεμπός Ν. 12, Δημόγιωργας Π., Καραδήμας Δ. 10, Ράλλης Κ. 17 (2), Τραχάνης Δ. 6 (1), Χασιώτης Γ. 2, Δαμιανάκης Ζ. 3 (1).

Κλαρινογαμπροί (Μερσάκης Θ.): Κυριακάκης Κ. 2, Μερτίκας Π., Κουρεμένος Γ. 1, Μπενόπουλος Ν. 4 (1), Γυπαράκης Κ. 3 (1), Μπούκης Φ., Καλλιτσάντσης Χ. 12 (1), Καμάρα Δ. 21, Γυπαράκης Γ., Τζουνάκος Θ., Διαμαντόπουλος Δ., Χατζηδάκης Α. 5.

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – ROCKETS 50-53παρ.
(11-12, 20-24, 34-37, 47-47, 50-53)

Οι Rockets κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 50-53 σε αγώνα που κρίθηκε στην παράταση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γκούμα και τον Μπίτσικα να φέρνουν την Ήρεμη Δύναμη το 5-2 για να απαντήσουν ο Τσιρίδης με τον Κονδύλη για το 5-8. Ο Γκιουλφέσης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 7-12, με την Ήρεμη Δύναμη να απαντά με τον Μπούρα και τον Κουρετζή για το 11-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ευαγγελόπουλος με τον Τσάφο σκόραραν για το 12-16, για να απαντήσει ο Γκούμας με τρίποντο για την ισοφάριση. Η Ήρεμη Δύναμη με τρίποντο του Μπίτσικα προσπέρασε με 19-18, για να φέρει το ματς στο 20-20 ο Γκιουλφέσης και να γράψουν ο Κονδύλης με τον Τσιρίδη το 20-24 στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο η Ήρεμη Δύναμη μπήκε με 8-0 σερί από τον Κουρετζή, τον Μπίτσικα και τον Χατζηιωαννίδη για το 28-24, για να απαντήσουν οι Rockets με τον Μοσχόπουλο, τον Τσιρίδη και τον Τσάφο, για το προσπέρασμα με 30-31. Ο Χατζηιωαννίδης έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 34-31 της ομάδας του, αλλά ο Τσιρίδης με τον Γκιουλφέση έγραψαν το 34-37 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Γκιουλφέσης με δύο τρίποντα του Κοντοθεοδώρου σκόραραν για το 36-45 της ομάδας τους, αλλά η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με δικό της σερί, 10-0, ο Νικολόπουλος με τον Χατζηιωαννίδη έγραψαν το 44-45 για να δώσει προσπέρασμα στην ομάδα του ο Μπίτσικας, 46-45. Ο Μοσχόπουλος απάντησε μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, 46-47, με τον Γκούμα να ισοφαρίζει στα 22 δευτερόλεπτα με 1/2 βολές, για να οδηγηθούμε στην παράταση, αφού δεν υπήρχε σκορ στο τέλος.

Εκεί η Ήρεμη Δύναμη με 3 πόντους του Μπούρα προηγήθηκε με 50-47, αλλά οι Rockets απάντησαν με τον Τσάφο να μειώνει σε 50-49 και να σκοράρει 1:30 πριν το τέλος για το προσπέρασμα με 50-51. Η Ήρεμη Δύναμη δεν μπόρεσε να απαντήσει, ο Τσάφος με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, 50-53.

Για τους νικητές ο Τσιρίδης είχε 12 πόντους, ο Τσάφος 11 και ο Γκιουλφέσης 8. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Χατζηιωαννίδης είχε 13, ο Γκούμας με τον Μπίτσικα από 9 και ο Μπούρας 8.

Ήρεμη Δύναμη (Ράπτης Α.): Κουρετζής Γ. 6, Γκούμας Δ. 9 (2), Μπίτσικας Μ. 9 (1), Ράπτης Α., Γιαλαμάς, Νικολόπουλος Δ. 5, Μπούρας Δ. 8, Χατζηιωαννίδης Χ. 13.

Rockets (Γκιουλφέσης Γ.): Μπουγάς Λ. 2, Κοντοθεοδώρου Ν. 6 (2), Μοσχόπουλος Ν. 4, Τσάφος Ν. 11 (1), Γκιουλφέσης Β. 8, Καλούδης Η. 4, Ευαγγελόπουλος Σ. 2, Κονδίλης Β. 4, Ρούσσος Δ., Τσιρίδης Σ. 12, Μιχαλάκης Γ., Αλεξανδρής Σ..

ΑΣΤΕΡΑΣ B.C. – GASTONE 45-85
(10-30, 24-46, 33-66, 45-85)

Οι Gastone κέρδισαν με 45-85 τον Αστέρα B.C. ελέγχοντας το ματς από το ξεκίνημα. Μπήκαν με 0-8 από τον Καραλή και τον Ρήγα, ενώ μετά το καλάθι του Βλουτή, ο Καραλής με τον Αντωνίου έφεραν την ομάδα τους στο 2-17 για να κάνουν ο Ρήγας με τον Πανδή το 2-26. Ο Αστέρας B.C. με τον Φραγκάκη μείωσε σε 8-26, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Παράσχο και τον Βλουτή στο 10-30.

Στη 2η περίοδο ο Παράσχος με τον Πανδή έφεραν το ματς στο 10-37, με τον Βλουτή και τον Κουρομιχελάκη να απαντούν για το 16-37. Ο Παράσχος με τον Λέντζη ήταν που σκόραραν για το 16-42 της ομάδας τους, ο Βουλέλλης με τον Φραγκάκη έφεραν το ματς στο 22-44, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-46 από τον Καραλή.

Στην 3η περίοδο ο Καραλής με τον Πανδή έγραψαν το 24-54 με τον Κουρομιχελάκη να απαντά και τον Βλουτή με τρίποντο να γράφει το 29-56. Μετά το καλάθι του Φραγκάκη ο Καραλής και ο Γεωργαντής έφεραν το ματς στο 31-62. Ο Βουλέλλης απάντησε με την περίοδο να κλείνει από τον Πανδή στο 33-66.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πανδής έφερε το ματς στο 33-70 και στο 35-73 λίγο μετά, με τον Βουλέλλη να απαντά και μαζί με τον Πρισιμτζή να μειώνουν σε 40-75. Ο Πανδής με τον Μόντι σκόραραν για το 40-81, ο Δημητριάδης απάντησε με τρίποντο, με τον Γεωργαντή και τον Μόντι να κλείνουν το ματς στο 45-85.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 25 πόντους, ο Πανδής 22, ο Αντωνίου με τον Παράσχο από 9 και ο Ρήγας 8. Για τον Αστέρα B.C. ο Βλουτής είχε 12, ο Βουλέλλης 9, ενώ Κουρομιχελάκης και Φραγκάκης είχαν από 8.

Αστέρας B.C.: Κουρομιχελάκης Σ. 8, Βλουτής Δ. 12 (2), Φραγκάκης Η. 8, Δημητριάδης Ι. 3 (1), Νάκης Α., Πρισιμτζής Φ. 3, Τσούμπας Ν. 2, Αβράμης, Βουλέλλης Π. 9, Ασβεστάς Λ..

Gastone: Ρήγας Χ. 8, Γεωργαντής Α. 4, Λέντζης Π. 2, Περρής Α., Αντωνίου Α. 9, Μόντι Β. 6, Καραλής Γ. 25, Παράσχος Γ. 9 (2), Πανδής Γ. 22 (2).

DEVOTION – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 38-60
(19-17, 23-29, 30-48, 38-60)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 38-60 την Devotion παίρνοντας τον έλεγχο του ματς από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά. Το ματς ξεκίνησε με τον Σαραϊλή και τον Πανταζίδη να φέρνουν την ομάδα τους στο 4-2 για να απαντήσουν ο Νούκας με τον Κόκκορη για το 4-6. Ο Εγγλέζος έφερε το ματς στο 7-10 για να μειώσει ο Φύτρος και να δώσει προβάδισμα ο Σιάννας Γ. στην Devotion με 11-10. Ο ίδιος μαζί με τον Πανταζίδη ήταν που έγραψαν το 17-10, αλλά ο Παπαδόπουλος με τον Εγγλέζο μείωσαν σε 17-16 πριν ο Σιάννας Χ. γράψει το 19-16 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Σιάννας Γ. έφερε το ματς στο 21-17, αλλά ο Εγγλέζος με τον Διαμαντόπουλο και τον Χαντόπουλο απάντησαν για το 21-25 των Στιγκιντριακών, ενώ Αλεβίζος και Μιχαηλίδης έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 0-12 για το 21-29, με το ημίχρονο να κλείνει από βολές του Πανταζίδη για το 23-29.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Πανταζίδης μείωσε σε 25-31, με τους Στιγκιντριακούς να τρέχουν σερί 0-9 με τον Αλεβίζο, τον Καρανδρέα και τον Χαντόπουλο για το 25-40. Μετά την απάντηση του Σιάννα Γ., ο Χαντόπουλος με τον Διαμαντόπουλο έφεραν το ματς στο 27-45, με τον Αλεβίζο και τον Κοτσοπόδη να κλείνουν την περίοδο στο 30-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Devotion με τον Σαραϊλή και τον Λουκιπούδη πλησίασε σε 38-48, αλλά το τέλος του ματς ανήκε στους Στιγκιντριακούς, που έτρεξαν σερί 0-12 ως τη λήξη. Ο Μιχαηλίδης έδωσε το έναυσμα, με τρία τρίποντα να ακολουθούν από Παπαδόπουλος, Κόκκορη και Αλεβίζο για το τελικό 38-60.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 15 πόντους, ο Χαντόπουλος 9 και ο Εγγλέζος 8. Για την Devotion ο Σιάννας Γ. είχε 12 πόντους και ο Πανταζίδης 9.

Devotion (Σιάννας Ν.): Κοτσοπόδης Π. 3 (1), Λουκιπούδης Ν. 4, Σιάννας Χ. 2, Πανταζίδης Τ. 9, Σιάννας Γ. 12 (1), Μαμάης Δ., Φύτρος Σ. 2, Σαραϊλής Γ. 6.

Στιγκιντριακοί (Γράψας Α.): Μιχαηλίδης Ι. 6, Χαντόπουλος Θ. 9 (1), Γρυπάρης Θ., Εγγλέζος Τ. 8, Παπαδόπουλος Β. 6 (2), Καρανδρέας Κ. 2, Αλεβίζος Δ. 15 (2), Κόκκορης Θ. 5 (1), Νούκας Δ. 4, Διαμαντόπουλος Σ. 5 (1).

ATHENS CARPAZIERS – ΣΟΥΒΛΕΗΚΕΡΣ 26-59
(10-19, 14-28, 22-43, 26-54)

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν τους Athens Carpaziers με 26-59 ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα από τη 2η περίοδο και μετά. Στο ξεκίνημα ο Χατζηιωάννου με τον Γούμενο και τον Καλογερόπουλο έφεραν τους Athens Carpaziers στο 6-3, για να απαντήσουν ο Βάσσης με τον Μαστοράκη για το 6-9 της ομάδας τους. Ο Χατζηιωάννου ισοφάρισε, αλλά ο Σταμπολτζής με τον Κοκοτίνη έφεραν το ματς στο 9-19 προς το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χατζηιωάννου σκόραρε για το 12-19, με τον Γιαννικάκη και τον Βάσση να απαντούν για το 12-24. Ο Παναγιωτακόπουλος μείωσε κι αυτός με βολές, αλλά οι Athens Carpaziers δεν πέτυχαν εντός παιδιάς πόντο στο δεκάλεπτο και ο Τσιμπόγλου με τον Κοκοτίνη έκλεισαν την περίοδο στο 14-28.

Οι Σουβλέηκερς ανέβασαν τη διαφορά στην επανάληψη, μετά το καλάθι του Γούμενου, ο Τσιμπόγλου με τον Βάσση και τον Γιαννικάκη σκόραραν για το 16-36. Ο Καλογερόπουλος απάντησε, αλλά ο Μαστοράκης έφερε το ματς στο 18-41. Ο Χατζηιωάννου σκόραρε για το 22-41, με τον Κοκοτίνη να κλείνει την περίοδο στο 22-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βάσσης με τον Σταμπολτζή έφεραν την ομάδα τους στο 22-51. Ο Γούμενος απάντησε, με τον Γιαννικάκη και τον Κωστή να σκοράρουν για το 24-57 πριν ο Καλογερόπουλος βάλει τον 26ο πόντο των Athens Carpaziers και ο Τσιμπόγλου κλείσει το ματς στο 26-59.

Για τους νικητές ο Βάσσης είχε 12 πόντους, ο Τσιμπόγλου 11, ο Κοκοτίνης 10, ενώ Σταμπολτζής και Γιαννικάκης από 7. Για τους Athens Carpaziers ο Χατζηιωάννου είχε 10 και ο Γούμενος 7.

Athens Carpaziers (Καλογερόπουλος): Λόντος Φ., Χανίδης Φ., Γούμενος Σ. 7, Καλογερόπουλος Γ. 6, Καρκανιάς Σ., Παναγιωτόπουλος Β. 3, Χατζηιωάννου Κ. 10.

Σουβλέηκερς (Βάσσης Μ.): Σταμπολτζής Β. 7, Βάσσης Μ. 12, Μαστοράκης Γ. 4, Κωστής Μ. 4, Μαστοράκης Α. 2, Τσιμπόγλου Κ. 11 (1), Κοκοτίνης Δ. 10, Μαυρομάτης Δ. 2, Γιαννικάκης Γ. 7.