Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκη για Μπάσχετους, συνεχίζουν Α.Ε.Π.Ε., Στιφάδο Bulls!

Νίκη για Μπάσχετους, συνεχίζουν Α.Ε.Π.Ε., Στιφάδο Bulls!

Οι Μπάσχετοι κέρδισαν με 45-44 την Γ.Β.Π. στην 4η αγωνιστική του Γ ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης μετά από σκληρό ματς, ενώ η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 67-38 τις Πίκλες Ρολ. Οι Στιφάδο Bulls νίκησαν με 76-49 τον Ζυγό, η Lietuvos Pytas επικράτησε με 51-34 των Αναλώσιμων, ενώ ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία νίκη με 67-59 την Α.Ε. Γκράβας.

ΣΤΙΦΑΔΟ BULLS – ΖΥΓΟΣ 76-49
(12-8, 32-21, 53-40, 76-49)

Οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν τον Ζυγό με 76-49 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στη 2η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με τον Σαγιάκο και τον Περιβολάρη να σκοράρουν για το 4-6. Ο Μακρής με τον Πουλιέζο απάντησαν για το 9-6 των Στιφάδο Bulls. Ο Περιβολάρης σκόραρε για το 9-8 με τον Ζαμπάρα να απαντά για το 12-8 της περιόδου.

Ο Χατζής με τρίποντο έφερε το ματς στο 15-8 για να απαντήσουν ο Πριβολάρης με τον Μπιμπλή. Ο Αλεφραγκής με τον Μακρή και τον Κωνσταντίν ήταν που σκόραραν για το 25-12. Ο Αθανασόπουλος μείωσε αλλά ο Οικονόμου με 5 πόντους έφερε το ματς στο 30-15. Η απάντηση ήρθε με 6 πόντους του Παστιανίδη για το 30-21, για να κλείσει το ημίχρονο Οικονόμου στο 32-21.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Οικονόμου έκανε το 34-21, με τον Ζυγό να απαντά με τον Μπιμπλή και τον Περιβολάρη για το 35-27. Από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα σερί 18-2 για τους Στιφάδο Bulls με τον Αλεφραγκή να το ξεκινά και τον Χατζή να βάζει 9 συνεχόμενους πόντους ως το 48-29 πριν ο ίδιος μαζί με τον Οικονόμου στείλουν το ματς στο 53-35. Πάντως, μέχρι το τέλος της περιόδου ο Σακαντάρης με τον Περιβολάρη και τον Παστιανίδη μείωσαν σε 53-40.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls με νέο σερί 15-0 ανέβασαν πολύ τη διαφορά με τον Οικονόμου και τον Κακογιάννη να ξεκινούν, ενώ ο Χατζής με τον Πουλιέζο και τον Κακογιάννη έγραψαν το 66-40 για να φέρει το ματς στο 68-40 ο Οικονόμου. Ο Μαυρογεώργης σκόραρε για το 72-42, για να απαντήσουν ο Μπιμπλής με τον Αθανασόπουλο και τον Σαγιάκο για το 72-49 και να κλείσει το ματς ο Νομικός στο 76-49.

Για τους νικητές ο Χατζής είχε 18 πόντους, ο Οικονόμου 17, ο Μακρής με τον Κακογιάννη από 7. Για τον Ζυγό ο Περιβολάρης είχε 19 πόντους, ο Παστιανίδης με τον Σαγιάκο από 8 και ο Μπιμπλής 7.

Στιφάδο Bulls (Μαυρογεώργης Σ.): Πουλιέζος Ν. 6, Αλεξόπουλος Ν. 5, Μακρής Γ. 7 (1), Κωνσταντίν Γ. 3 (1), Ζαμπάρας Σ. 2, Οικονόμου Κ 17, Αλιφραγκής 4, Νομικός 5, Τζεμπελίκος Π., Χατζής Μ. 18 (3), Κακογιάννης Γ. 7, Μαυρογεώργης Σ. 2.

Ζυγός (Καλκιτανίδης Σ., Καλλίγερης Λ.): Σαγιάκος Μ. 8, Μπιμπλής Χ. 7, Παστιανίδης 8, Σακαντάρης Α. 3 (1), Περιβολάρης Μ. 19, Αθανασόπουλος Δ. 4.

Γ.Β.Π. – ΜΠΑΣΧΕΤΟΙ 44-45
(9-15, 24-26, 30-28, 44-45)

Οι Μπάσχετοι κέρδισαν με 44-45 τον Γ.Β.Π. σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο φινάλε του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντα από τον Κανδήλα και τον Καραγιώργη για το 0-8 των Μπάσχετων, με τον Ραϊμόνδο να απαντά και τον Κανδήλα να απαντά και πάλι από το τρίποντο για το 3-11. Ο Ραϊμόνδος με τον Ζαχαρόπουλο σκόραραν για το 9-13 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-15 από τον Καραγιώργη.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε από τον Κεζέπη και το τρίτο τρίποντο του Κανδήλα για το 9-20. Η αντίδραση για τον Γ.Β.Π. ήρθε από τον Λαρεντζάκη και τον Λαμπρόπουλο για το 15-20, με τον Αγγελόπουλο και τον Ρωμανό να γράφουν το 21-22. Ο Λαρεντάκης ισοφάρισε με τρίποντο, για να έρθει ο Κανδήλας να κλείσει το ημίχρονο στο 24-26.

Στην 3η περίοδο ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε σε 26-26, με το σκορ να μένει χαμηλά. Οι Μπάσχετοι σκόραραν μόλις 2 βολές, με τον Ντεμίρη, για να έρθει ο Λαμπρόπουλος με τον Ρωμανό να κάνουν το 30-28.

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Κανδήλα έγραψε το 30-31, με τον Γ.Β.Π. να απαντά με τον Ρωμανό και τον Ραϊμόνδο για το 35-31. Οι Μπάσχετοι με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Καραγιώργη, μείωσαν σε 35-34. Ο Λαμπρόπουλος έφερε το ματς στο 38-34, ενώ μετά το καλάθι του Κεζέπη ο Λαμπρόπουλος ήταν που και πάλι έφερε το ματς στο 40-37. Μετά τη βολή του Ντεμίρη ήρθε ο Λαμπρόπουλος με 2/2 βολές για το 42-38. Ο Ντεμίρης απάντησε κι αυτός με βολές για το 42-40, με τον Λαμπρόπουλο να γράφει 2/2 βολές για το 44-40. Οι Μπάσχετοι με τον Ντεμίρη σκόραραν για το 44-42, ενώ το τρίποντο του Καραγιώργη ήταν αυτό που τους έφερε στο νικηφόρο 44-45.

Για τους νικητές ο Κανδήλας είχε 16 πόντους, ο Καραγιώργης 13. Για τον Γ.Β.Π. ο Λαμπρόπουλος είχε 13 πόντους, ο Λαρεντζάκη 12 και ο Ραϊμόνδος 9.

Γ.Β.Π. (Καίσαρης Π.): Λαμπρόπουλος Κ. 13, Λαρεντζάκης Β. 12 (1), Ρωμανός Δ. 6, Ραϊμόνδος Γ. 9, Ζαχαρόπουλος Β. 2, Αγγελόπουλος Δ. 2.

Μπάσχετοι (Δαέλης Α.): Κεζέπης Ν. 6, Κανδήλας Δ. 16 (4), Μπάικας Π. 2, Καραγιώργης Α. 13 (3), Δαέλης Α., Παγκάκης Π. 2, Ντεμίρης Π. 6, Καλλίνικος Μ..

ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ – LIETUVOS PYTAS 34-51
(5-9, 17-21, 21-31, 34-51)

Η Lietuvos Pytas κέρδισε τους Αναλώσιμους με 34-51. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους Αναλώσιμους με τον Κουτσικόνα και τον Δαραμούσκα, για να απαντήσει η Lietuvos Pytas με τρίποντο του Διάκου Ν. και τους Κάλλιο Δ., Κάλλο Π. για το 4-9 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κολυβάς με τον Οικονόμου έφεραν το ματς στο 9-10, με τον Κάλλιο Θ. και τον Τελεμέ να απαντούν για το 9-14. Το παιχνίδι ισοφάρισε με 5 πόντους ο Κουτσικόνας σε 14-14, για να φέρουν το ματς στο 15-20 ο Παρασκευόπουλος με τον Μπέη. Ο Κουτσικόνας μείωσε σε 17-20 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Διάκο Γ., 17-21.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ευαγγέλου με τον Σαρρή Π. σκόραραν για το 17-30 της Lietuvos Pytas με σερί 0-9. Οι Αναλώσιμοι σκόραραν 4 πόντους στην περίοδο, με τον Κουτσικόνα για το 21-30 λίγο πριν το 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Νικολόπουλος με τον Δαραμούσκα μείωσαν σε 25-31. Μετά την απάντηση του Κάλλιου Θ., ο Οικονόμου σκόραρε καλάθι και φάουλ για το 28-33. Η απάντηση ήρθε από τον Διάκο Ν. για το 28-35, με τους Αναλώσιμους να μειώνουν με τον Δαραμούσκα σε 31-35. Όμως, ο Κάλλιος Θ. κράτησε την ομάδα του μπροστά με 33-40 για να έρθει ο Ευαγγέλου με τρίποντο να κάνει το 33-43. Το καλάθι και φάουλ του Σαρρή Π. έγραψε το 34-46 στο ματς, για να κάνει ο Μπέης το 34-48, με τον Σαρρή Π. να φέρνει την ομάδα του στο 34-51 με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Σαρρής Π. είχε 14 πόντους, ο Κάλλιος Θ. είχε 12. Για τους Αναλώσιμους ο Κουτσικόνας είχε 13 και ο Δαραμούσκας 7.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος Γ.): Αντωνιάδης Β., Νικολόπουλος Γ. 2, Παπαϊωάννου Γ., Κουτσικόνας Κ. 13 (1), Μαριόλης Κ. 3, Καστανιάς Σ., Δαραμούσκας Σ. 7, Καλυβας Χ. 3, Οικονόμου Δ. 6.

Lietuvos Pytas (Σαρρής Π.):Σαρρής Π. 14 (1), Σαρρής Σ., Διαμαντής Γ., Διάκος Γ. 2, Κάλλιος Θ. 12, Τελεμές Ν. 3, Μπέης Θ. 4, Διάκος Ν. 5 (1), Κάλλιος Π. 2, Ευαγγέλου Δ. 5 (1), Παρασκευόπουλος Φ. 4.

Α.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ – Α.Ε. ΓΚΡΑΒΑΣ 67-59
(15-8, 30-29, 49-42, 67-59)

Ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία κέρδισε την Α.Ε. Γκράβας με 67-59 έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και παρά την αντεπίθεση των αντιπάλων του στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με τον Τσιχλή και τον Γκουτσιουκώστα Κ. να σκοράρουν για το 6-2. Ο Λαλατζής ισοφάρισε σε 6-6, αλλά ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με τον Σοφιό, τον Τσιχλή και τον Αναστασίου πήγαν στο 15-6, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-8 από τον Σαϊτάνη.

Στη 2η περίοδο ο Οικονομίδης έκανε το 17-8, με τον Σαϊτάνη και τον Λαλατζή να απαντούν πριν ο Τσιχλής γράψει το 23-14. Ο Κανίνιας με τον Σαϊτάνη έφεραν το ματς στο 23-18, για να πλησιάσει ακόμα περισσότερο η Α.Ε. Γκράβας με τον Λαλατζή και τον Μπιλα σε 25-23. Ο Γκουτσιουκώστας Α. απάντησε για το 29-23, αλλά ο Λαλατζής έφερε το ματς στο καλάθι για να κλείσει το ημίχρονο στον πόντο ο Νίκου, 30-29.

Στην 3η περίοδο η Α.Ε. Γκράβας προσπέρασε με τον Αναγνωστόπουλο, τον Νίκου και τον Κανίνια να γράφουν το 31-36, αλλά γρήγορα ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία απάντησε και με τον Γκουτσιουκώστα Α., τον Οικονομίδη και τον Σοφιό πλησίασε σε 27-38 για να του δώσει ο Τσιχλής προβάδισμα και να κάνει ο Καραλής το 41-40 μετά το καλάθι του Γρηγοράτου. Ο Τσιχλής με τον Γκουτσιουκώστα Κ. ήταν που έφεραν το ματς στο 48-42, μετά τις βολές του Σαϊτάνη, για να κλείσει η περίοδος από τον Γκουτσιουκώστα Κ. στο 49-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κανίνιας με τον Κάτρη έφεραν το ματς στο 49-47 για να απαντήσει ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με βολές για το 52-47. Ο Κάτρης με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα σε 52-52, αλλά ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε ένα σερί 9-0 το οποίο έκρινε την αναμέτρηση. Ο Τσιχλής με τον Οικονομίδη ξεκίνησαν για να έρθει Γκουτσιουκώστας Κ. για το 61-52. Η Α.Ε. Γκράβας προσπάθησε με τον Λαλατζή να μειώσει, αλλά ο Σοφιός κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας για να γράψει ο Γκουτσιουκώστας Κ. το τελικό 67-59.

Για τους νικητές ο Τσιχλής είχε 19 πόντους, ο Γκουτσιουκώστας Κ. είχε 16, ο Σοφιός 10, ο Οικονομίδης 9 και ο Γκουτσιουκώστας Α. 7. Για την Α.Ε. Γκράβας ο Λαλατζής είχε 23, ο Σαϊτάνης 10, ο Κάτρης 9 και ο Κανίνιας 8.

Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία (Δαλακούρας Α.): Σοφιός Κ. 10, Αδαμόπουλος Κ., Καραλής Α. 2, Γκουτσιουκώστας Κ. 16, Αναστασίου Π. 4, Γκουτσιουκώστας Α. 7, Οικονομίδης Α. 9, Τσιχλής Γ. 19, Κοντιζάς Γ..

Α.Ε. Γκράβας (Γκίκα Λ., Κάτσης Σ.): Παϊκόπουλος Δ., Σαϊτάνης Γ. 10, Κάτρης Δ. 9, Αναγνωστόπουλος Χ. 2, Αντωνακάκης Σ., Ελπίδας Γ., Γρηγοράτος Χ. 2, Λαλατζής Κ. 23, Μπλιας Ν., Κανίνιας Θ. 8, Νίκου Χ. 5 (1).

ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ – Α.Ε.Π.Ε. 38-67
(6-17, 18-26, 30-47, 38-67)

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 38-67 τις Πίκλες Ρολ έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Το ματς άνοιξε με 0-6 για τους νικητές από τον Κωνσταντίνου και τον Καταραχιά, ενώ μετά το καλάθι του Φραγκογιάννη, ο Κωνσταντίνου με τον Τσάμη και τον Καμζέλα έφεραν τον αγώνα στο 2-15. Ο Φραγκογιάννης ήταν ο μόνος που σκόραρε από τις Πίκλες Ρολ μειώνοντας σε 6-15, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Μυλωνά στο 6-17.

Στη 2η περίοδο ο Καταραχιάς σκόραρε για το 6-20, με τον Σακλαρίδη να γράφει 3 συνεχόμενα τρίποντα για το 15-20, και την Α.Ε.Π.Ε. να απαντά με τον Καμζέλα και τον Κωνσταντίνου για το 15-26. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Τσάλη στο 18-26.

Στην 3η περίοδο ο Τσάμης με τον Κωνσταντίνου έφεραν το ματς στο 19-30, για να απαντήσει ο Φραγκογιάννης για τις Πίκλες Ρολ. Η Α.Ε.Π.Ε. από εκείνο το σημείο και έπειτα έτρεξε σερί 0-10 με τον Κωνσταντίνου, τον Ζαφειρόπουλο και τον Μυλωνά για να ξεφύγει με 21-40. Το σερί διέκοψε ο Ζυγούμης, για να φέρει το ματς στο 26-42 λίγο μετά, με την Α.Ε.Π.Ε. να απαντά με τρίποντο του Μιχαηλίδη και καλάθι του Μυλωνά για το 28-47, πριν ο Διαμαντής κλείσει το δεκάλεπτο στο 30-47.

Στο 4ο δεκάλεπτο μετά τις βολές του Φραγκογιάννη ο Τσάμμης με τον Κωνσταντινόπουλο έφεραν το ματς στο 32-52. Μετά τις βολές του Ζυγούμη ο Καταραχιάς με τον Τσάμη έφεραν το ματς στο 34-57. Ο Μάμαλης έκανε το 36-57, με τον Καμζέλα και δύο τρίποντα από τον Καταραχιά να γράφουν το 36-67 για να κλείσει το ματς ο Διαμαντής.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 18 πόντους, ο Καταραχιάς 13, ο Καμζέλας με τον Τσάμη από 11. Για τις Πίκλες Ρολ ο Φραγκογιάννης με τον Ζυγούμη είχαν από 10 και ο Σακλαρίδης 9.

Πίκλες Ρολ (Κυριάκογλου): Μάρρας Τ., Σακλαρίδης Θ. 9 (3), Φραγκογιάννης Ι. 10, Βήχος Δ., Ζυγούμης 10 (1), Νίνης, Διαμαντής Γ. 4, Τσάλης Β. 3 (1), Μάμαλης Ν. 2.

Α.Ε.Π.Ε. (Πασχάλης): Τσάμης 11, Τσιτίνης, Ζαφειρόπουλος 2, Καμζέλας Γ. 11, Πασχαλίδης, Καταραχιάς 13 (3), Κωνσταντινόπουλος 3, Κωνσταντίνου 18, Μυλωνάς 6, Μιχαηλίδης 3 (1).

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …