Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Cleveland Paraliers, Κουμπάρους!

Νίκες για Cleveland Paraliers, Κουμπάρους!

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 56-55 τους Rebels στην 4η αγωνιστική του Α ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, ενώ η Scabolini κέρδισε με 56-47 τους Mentores. Νίκη για τους Kibars με 41-32 επί της Charles Bronson, ενώ οι Κουμπάροι επικράτησαν με 65-60 της Laser Derm. Τέλος, οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν με 79-40 την B.C. Abla.

KIBARS – CHARLES BRONSON 41-32
(8-9, 18-20, 27-24, 41-32)

Οι Kibars κέρδισαν την Charles Bronson παίρνοντας το ματς στο τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χαλουλάκο απ’ τη μία και τον Καρανικόπουλο με τον Φυκαρη απ’ την άλλη να γράφουν το 4-4. Ο Δούκας με τον Νικολόπουλο έγραψαν το 4-9 για την Charles Bronson με τους Kibars να απαντούν με τον Οικονόμου για το 8-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μητροφάνη να γράφει το 8-11, για να απαντήσει ο Οικονόμου. Ο Φυκαρης με τον Μητροφάνη έφεραν το ματς στο 11-15, ενώ μετά το τρίποντο του Χαλουλάκου ο Φύκαρης ξανά ήταν που έγραψε το 14-18. Οι Kibars προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο Καρανικόπουλος έγραψε το 16-20 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Στρογγύλη στο 18-20.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κοντός έκανε το 18-22, αλλά οι Kibars απάντησαν με τον Χαλουλάκο και τον Οικονόμου για το προσπέρασμα με 24-22, για να ισοφαρίσει το ματς ο Μητροφάνης για την Charles Bronson. Το δεκάλεπτο έκλεισε από Οικονόμου και Χαλουλάκο στο 27-24.

Στην 4η περίοδο ο Φιλίππας έγραψε το 29-24, με τον Δούκα να απαντά με τρίποντο και λίγο μετά να βάζει και δεύτερο για το 31-30. Όμως, οι Kibars απάντησαν σωστά, με τον Χαλουλάκο και τον Οικονόμου πήγαν στο 35-31, για να γράψει τρίποντο ο Φιλίππας για το 39-31. Ο Οικονόμου ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 41-31, ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-1 για τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 16 πόντους, ο Χαλουλάκος 14. Για την Charles Bronson ο Δούκας είχε 8 πόντους όσους και ο Μητροφάνης.

Kibars (Κάκκας Σ.): Οικονόμου Γ. 16, Χαλουλάκος Κ. 2, Φιλίππας Β. 5 (1), Λάμπρου Δ., Αγαθάγγελος Γ., Στρογγύλης Ν. 4, Χαλουλάκος Β. 14 (2), Γκρούμας Χ..

Charles Bronson (Μητροφάνης Π.): Φύκαρης Π. 5, Μητροφάνης Γ. 8, Καρανικόπουλος Γ. 4, Δούκας Β. 8 (2), Τσιάκαλος Σ. 1, Αλεξάκης Λ., Κοντός Χ. 4, Νικολόπουλος Κ. 2.

MENTORES – SCABOLINI 47-56
(13-18, 28-28, 37-44, 47-56)

Η Scabolini κέρδισε τους Mentores με 47-56 μπαίνοντας θεαματικά στον αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με τον Καρατζά, τον Παρασκευόπουλο Γ. και τον Παρασκευόπουλο Δ. να γράφουν το 0-6, ενώ μετά το καλάθι του Αντωνακόπουλου, ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Φωτόπουλο έφεραν το ματς στο 2-14. Οι Mentores αντέδρασαν, με δύο τρίποντα του Τάτση άρχισαν να μειώνουν, ενώ μετά το νέο καλάθι του Φωτόπουλου ο Γεωργιόπουλος ήταν που με τρίποντο έγραψε το 13-18 στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ο Παρασκευόπουλος Δ. έγραψε το 13-20, με τους Mentores να απαντούν με τον Μιχαλάκη, αλλά τον Φωτόπουλο με τον Παρασκευόπουλο Δ. να φέρνουν το ματς το 15-25. Οι Mentores αντέδρασαν και με σερί 13-2 κατάφεραν να προσπεράσουν με 28-27. Ο Αβραμίδης με τον Μιχαλάκη και τον Γεωργιόπουλο ήταν οι πρωταγωνιστές του σερί επιθετικά, με τον Μιχαλακούδη να κλείνει το ημίχρονο στο 28-28.

Στην 3η περίοδο μετά το καλάθι του Μιχαλάκη, ο Φωτόπουλος με τον Παρασκευόπουλο Δ. έφεραν το ματς στο 30-36 για τη Scabolini. Η απάντηση ήρθε από τον Τάτση με τρίποντο, αλλά ο Παρασκευόπουλος Τ. έγραψε το 33-40. Ο Αβραμίδης απάντησε, με τον Παρασκευόπουλο Δ. να κλείνει το δεκάλεπτο στο 37-44.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φωτόπουλος με τον Καρατζά έγραψαν το 37-48 πριν ο Μιχαλάκης απαντήσει. Όμως, 2/2 βολές του Καρατζά και ένα καλάθι του Φωτόπουλου έφεραν το ματς στο 39-52 για να κάνει ο Καρατζάς το 39-54 και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Οι Mentores προσπάθησαν με τον Μιχαλάκη να πλησιάσουν, έγραψαν το 42-54 στα 4:00 για το τέλος, αλλά ο Παρασκευόπουλος Γ. κράτησε την ομάδα του μακριά, 42-56, για να κλείσει το ματς από τρίποντο του Αβραμίδη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Φωτόπουλος είχε 21 πόντους, ο Παρασκευόπουλος Δ. 16 και ο Καρατζάς 9. Για τους Mentores ο Μιχαλάκης είχε 18 πόντους, ο Αβραμίδης 11, ο Τάτσης 9 και ο Γεωργιόπουλος 7.

Mentores (Καλιδώνης Θ.): Σαρρής Δ., Αντωνακόπουλος Ι. 2, Αβραμίδης Ι. 11 (1), Καζάντζης Γ., Ζαννιάς Β., Μιχαλάκης Μ. 18 (1), Βασιλειάδης Α., Τάτσης Ν. 9 (3), Γεωργιόπουλος Ε. 7 (1).

Scabolini (Παρασκευόπουλος Τ., Παρασκευόπουλος Ν.): Φωτόπουλος Ι. 21, Σαλαούνης Θ., Παρασκευόπουλος Τ. 2, Καρατζάς Μ. 9, Μιχαλακούδης Μ. 4, Παρασκευόπουλος Γ. 4, Παρασκευόπουλος Δ. 16.

B.C. ABLA – ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 40-79
(8-27, 15-35, 24-57, 40-79)

Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν την B.C. Abla με 40-79 χάρη στο τρομερό ξεκίνημά τους στο ματς. Ο Μπίρης με τον Μαλτέζο και τον Κατσιράκη τους έφεραν στο 1-7, με τον Χατζηγιάννη και τον Μπίρη να φέρνουν το ματς στο 1-16. Οι Ροζ Πάνθηρες δεν σταμάτησαν εκεί, ο Κατσιράκης με τον Ριζά ήταν που διαμόρφωσαν το 1-25 στο ξεκίνημα. Η B.C. Abla προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά ως το δεκάλεπτο, ο Ψαρράς με τον Μπελεχάκη διαμόρφωσαν το 7-27 στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καρυστηναίος πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του, με τον Πνευματικό και τον Χατζηγιάννη να γράφουν το 9-33. Μετά τους πόντους του Σωτηρόπουλου ο Ριζάς σκόραρε για το 12-35, με τον Σάββα να γράφει τρίποντο για το 15-35 του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μπελεχάκης μείωσε σε 19-35, με τον Χατζηγιάννη να απαντά. Ο Σωτηρόπουλος έγραψε το 22-38, με τους Ροζ Πάνθηρες να στέλνουν τη διαφορά στους 26 πόντους με σερί 0-10 από τον Μαλτέζο, τον Κατσιράκη και τον Χατζηγιάννη ως το 22-48. Μετά τις βολές του Μπελεχάκη, ο Μπίρης με 5 πόντους και ο Πνευματικός έκλεισαν την 3η περίοδο στο 24-57.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπίρης έγραψε το 25-60, με τον Μπελεχάκη να απαντά για το 30-61. Ο Χατζηγιάννης με τον Παλαιοπάνο έκαναν το σκορ 30-65, με τον Κατσάτσο και τον Μονέο να σκοράρουν για το 34-65. Το καλάθι του Μαλτέζου έφερε το ματς στο 36-69, ενώ μετά την απάντηση από τον Μονέο, ο Πεπόνης και ο Ριζάς με τρίποντα έγραψαν το 39-77 για να έρθει ο Χότζας για το 39-79, πριν κλείσει το ματς με βολή ο Μπελεχάκης.

Για τους νικητές ο Χατζηγιάννης είχε 17 πόντους, ο Κατσιράκης 15, όσους και ο Μπίρης, ο Ριζάς 12 κα ο Μαλτέζος 8. Για την B.C. Abla ο Μπελεχάκης είχε 14 και ο Σωτηρόπουλος 8.

B.C. Abla (Ορνεράκης Γ.): Σάββας Ε. 3 (1), Κατσάτσος Ν. 4, Ρενιέρης Π. 1, Μονέος Μ. 4, Ορνεράκης Γ., Καρυστηναίος Δ. 3, Σωτηρόπουλος Γ. 8, Μπελεχάκης Γ. 14, Ψαρράς Μ. 3.

Ροζ Πάνθηρες (Σταύρου Κ.): Σπανός Ν., Μαλτέζος Γ. 8, Κατσιράκης Γ. 15, Χότζας Τ. 2, Μπίρης Χ. 15 (1), Ριζάς Β. 12 (2), Χατζηγιάννης Π. 17 (1), Πεπόνης Κ. 3 (1), Πνευματικός Γ. 5, Παλαιοπάνος Φ. 2.

CLEVELAND PARALIERS – REBELS 56-55
(13-7, 27-22, 40-32, 56-55)

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 56-55 τους Rebels. Μπήκαν πολύ καλά στο ματς, με τον Τζαβέλα και τον Κωνσταντίνου προηγήθηκαν με 7-1. Ο Μυστακίδης απάντησε για το 9-5, με τον Κωνσταντίνου και τον Τζαβέλα να φέρνουν το ματς στο 13-5 πριν ο Ματθαίος γράψει το 13-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαστοράκος με τον Μυστακίδη μείωσαν σε 15-14, για να ισοφαρίσει τον αγώνα ο Ματθαίος, 16-16. Ο Ντάσκας κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Μυστακίδη να σκοράρει τρίποντο για το 20-20. Ο Πίτλογλου έκανε το 23-20, με τον Ντάσκα να φέρνει το ματς στο 27-22 του ημιχρόνου, ύστερα από τις βολές του Ματθαίου.

Στην επανάληψη, ο Μυστακίδης σκόραρε για το 27-24, με τον Κωνσταντίνου και τον Τζαβέλα να απαντούν με σερί 12-0 για το 39-24 της ομάδας τους, μοιράζοντας τους πόντους στη μέση. Στο τέλος της περιόδου ο Μυστακίδης και ο Σταυρίδης με 5 πόντους έγραψαν το 40-32, βοηθώντας τους Rebels να μειώσουν.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γεμενής με τον Μυστακίδη έφεραν το ματς στο 40-37, με τον Ματθαίο να σκοράρει για το 41-39. Ο Κωνσταντίνου κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Μυστακίδη να μειώνει σε 43-41. Όμως, οι Cleveland Paraliers με τον Κωνσταντίνου και τον Συρμό πήγαν στο 48-41. Μετά την απάντηση του Ματθαίου, ο Τζαβέλας με τον Κωνσταντίνου έφεραν το ματς στο 54-43 για την ομάδα τους με σερί 11-2. Οι Rebels προσπάθησαν να μειώσουν, ο Σταυρίδης σκόραρε για το 54-47, ενώ μετά τις βολές του Ματθαίου, ο Σταυρίδης και πάλι έβαλε τρίποντο για το 55-52. Ο Ντάσκας είχε 1/2 βολές, αλλά ήταν όσο ακριβώς χρειάζονταν οι Cleveland Paraliers για να πάρουν τη νίκη, αφού το τρίποντο του Σταυρίδη μείωσε απλώς σε 56-55.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 26 πόντους, ο Τζαβέλας 14 και ο Ντάσκας 8. Για τους Rebels ο Μυστακίδης είχε 18 πόντους, ο Σταυρίδης 15, ο Ματθαίος 14.

Cleveland Paraliers (Συρμός Χ.): Τζαβέλας Ν. 14, Συρμός Χ. 3, Ντάσκας Φ. 8, Σακελλαρίου Δ. 1, Ιωαννίδης Α., Πριτσιούλης, Πίτλογλου Ν. 3 (1), Κωνσταντίνου Β. 26, Κατσένος Μ., Γρηγορόπουλος Σ. 1.

Rebels (Ματθαίος Α.): Κανελόπουλος, Παππάς Χ., Σταυρίδης Κ. 15 (3), Μαστοράκος Δ. 3 (1), Ματθαίος Α. 14, Λιόκας Η., Γεμενής Ο. 2, Μυστακίδης Ν. 18 (1), Αθηναίος Χ. 3 (1), Βρεκούσης Φ..

ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ – LASER DERM 65-60
(15-10, 28-26, 39-42, 65-60)

Οι Κουμπάροι κέρδισαν την Laser Derm με 65-60. Το ματς ξεκίνησε με τον Καψοκόλη και τον Αντωνόπουλο να γράφουν το 3-6 για την ομάδα τους, για να απαντήσουν ο Μιχαηλίδης με τον Καραγιάννη για το 9-6 και να διαμορφώσει ο Κοφινάτος το 11-6. Ο Τολιάς απάντησε, με τον Κοφινάτο και τον Μιχαηλίδη να πηγαίνουν το ματς στο 15-8 για να κλείσει η περίοδος από τον Καψοκόλη, 15-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Στασινού ο ο Σπανός με τον Καραγιάννη σκόραραν για το 19-12, για να απαντήσει με 5 πόντους ο Τσαμάκης, 21-17. Ο Μιχαηλίδης με τον Σπανό έφεραν το ματς στο 26-19, για να απαντήσουν ο Στασινός με τον Παπαϊωάννου, 26-23. Ο Κοφινάτος σκόραρε, με το ημίχρονο να τελειώνει από τον Τσαμάκη στο 28-26.

Στην 3η περίοδο ο Καψοκόλης ισοφάρισε το ματς σε 28-28, με τον Στασινό να γράφει το 31-32 για την ομάδα του. Ο Μιχαηλίδης απάντησε για το 37-34 με 6 πόντους, αλλά ο Στασινός έφερε το ματς στο 37-38, με τον Αντωνόπουλο και τον Καψοκόλη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 39-42.

Στην 4η περίοδο ο Αντωνόπουλος με τρίποντο έκανε το 41-46, με τον Καραγιάννη, τον Σπανό και τον Μιχαηλίδη να απαντούν για το 47-46. Ο Καψοκόλης με τον Αντωνόπουλο σκόραραν για το 47-50, με τους Κουμπάρουν να αντιδρούν με σερί 7-0, ο Μιχαηλίδης με τρίποντο του Αντωνάτου έγραψαν το 54-50. Η Laser Derm απάντησε και ισοφάρισε με τον Παπαϊωάννου, για να της δώσει προβάδισμα με 1/2 βολές ο Στασινός, αλλά ο Αντωνάτος με νέο τρίποντο έγραψε το 57-55. Το τελευταίο προβάδισμα στη Laser Derm το έδωσε ο Καψοκόλης, 57-58, αλλά το καλάθι του Μιχαηλίδη και 2/2 βολές του Σπανού έθεσαν τις ισορροπίες, 61-58. Η Laser Derm δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Μιχαηλίδης είχε ακόμα 2/2 βολές για το 63-58, για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του μετά το καλάθι του Αντωνόπουλου, 65-60.

Για τους νικητές ο Μιχαηλίδης είχε 28 πόντους, ο Σπανός είχε 11, ο Κοφινάτος 10, ο Αντωνάτος 9 και ο Καραγιάννης 7. Για τη Laser Derm ο Καψοκόλης είχε 18, ο Στασινός 12, ο Αντωνόπουλος 11 και ο Τσαμάκης 8.

Κουμπάροι (Τσίτσης Γ.): Αντωνιάδης, Κοφινάτος Μ. 10, Αντωνάτος 9 (3), Μιχαηλίδης Ν. 28 (1), Σπανός Κ. 11 (1), Καραγιάννης 7, Τσίτσης Γ..

Laser Derm (Νεαμονιτός Κ.): Νεαμονιτός Κ., Στασινός Κ. 12, Τσαμάκης Χ. 8 (2), Αυγουστίδης Π., Αντωνόπουλος Ν. 11 (1), Καψοκόλης Σ. 18, Παπαϊωάννου Π. 6, Μπέμπελος 3, Τολιάς Κ. 2.