Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Συνεχίζει ο Πολυνίκης, νίκες για Bandits, Havalakers!

Συνεχίζει ο Πολυνίκης, νίκες για Bandits, Havalakers!

Ο Πολυνίκης πήγε στο 2-0 στην 5η αγωνιστική του Β ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη του με 65-45 επί των Κέρβερων. Οι Havalakers κέρδισαν με 52-32 τους Shooting Stars, η Dirtus Bologna επικράτησε με 59-55 των Hell’s Sharks, ενώ τα Χώματα κέρδισαν τη Yugoplastica me 54-47. Οι Superhonics κέρδισαν με 64-57 τους Sloths B.C., ενώ οι Bandits νίκησαν με 72-37 τη Harlem.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ – ΚΕΡΒΕΡΟΙ 65-45
(15-15, 27-24, 50-26, 65-45)

Ο Πολυνίκης κέρδισε τους Κέρβερους με 65-45 ξεφεύγοντας στην επανάληψη. Το ματς άνοιξε με 6-5 από τον Μπαραμπούτη και τον Γκόγκα, για να έρθουν ο Κανέλλος με τον Παπαγεωργίου να γράψουν το 8-11 για την ομάδα τους. Μετά τις βολές του Γκόγκα ο Σκληράκης με τον Δούνη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 15-15 για να προσπεράσει ο Πολυνίκης με τον Τάσσιο και τον Βάχο για το 19-17. Ο Τάσσιος έφερε το ματς στο 23-17, με τον Βάχο να κάνει το 25-19. Ο Σκληράκης με τον Δούνη απάντησαν για το 25-23 με τον Τάσσιο να κλείνει το ημίχρονο στο 27-24.

Στην επανάληψη ο Κανέλλος σκόραρε για το 29-26, αλλά ο Μπαραμπούτης με τον Γκόγκα έφεραν το ματς στο 40-26 για να συνεχίσουν ο Αυγερινός με τον Μπαραμπούτη το σερί του Πολυνίκη ως το 50-26, δηλαδή 21-0. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σκληράκης προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Μανωλέσκος κράτησε την ομάδα του μπροστά με 54-31. Ο Κανέλλος σκόραρε για το 55-38 με τον Μπαραμπούτη να απαντά με τρίποντο και τον Τάσσιο να κάνει το 62-39. Ο Δούνης με τον Κανέλλο έφεραν το ματς στο 62-44 με τον Τάσσιο να κλείνει τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Μπαραμπούτης είχε 20 πόντους, ο Τάσσιος 17, ο Γκόγκας 11, ο Βάχος 10. Γι τους Κέρβερους ο Κανέλλος είχε 22 πόντους, ο Σκληράκης 9 και ο Δούνης 7.

Πολυνίκης (Λαγός Α.): Αυγερινός Δ. 2, Σβέρκας Ν., Τάσσιος Σ. 17, Πετρόπουλος Π., Μπαραμπούτης Ν. 20, Μανωλέσκος Ρ. 3, Κουλούρης Δ. 2, Βάχος Β. 10, Γκόγκας Β. 11 (1), Μαλτάς Κ., Κουντουριώτης Μ..

Κέρβεροι (Κανέλλος Γ.): Σκληράκης Μ. 9, Πιφέας Α. 2, Κανέλλος Γ. 22, Δούνης Ν. 7, Παπαγεωργίου Κ. 5 (1).

HAVALAKERS – SHOOTING STARS 52-32

(15-7, 22-17, 38-26, 52-32)

Οι Havalakers κέρδισαν με 52-32 τους Shooting Stars με το ματς να ξεκινά με δύο τρίποντα του Λαζαράκου και τον Κόκκινο να γράφουν το 9-3. Η απάντηση ήρθε από τον Λουδάρο και τον Ζαφειράκη για το 11-7, αλλά ο Σαμαρτζής Γ. με τον Σαμαρτζή Δ. έκλεισαν την περίοδο στο 15-7. Μετά το καλάθι του Τομαρά ο Περρής με τον Κωστάκο έφεραν το ματς στο 22-13 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Ζαφειράκη στο 22-17.

Στην επανάληψη, ο Λουδάρος προσπάθησε να φέρει την ομάδα του πιο κοντά, αλλά ο Λαζαράκος με τον Κόκκινο και τον Σταθούση έγραψαν το 29-19 για να ανεβάσει ο Λαζαράκος τη διαφορά αρκετά, στο 36-19. Ο Σταύρου με τον Γεωργόπουλο μείωσαν σε 36-24 με τον Σταθούση να κλείνει το δεκάλεπτο στο 38-26. Ο Σαλτούρος σκόραρε για το 38-28, αλλά ένα 11-0 από τον Λαζαράκο, τον Μπάχα και τον Σαμαρτζή Δ. ήταν που έφερε τους Havalakers στο 49-28. Ο Λουδάρος με τρίποντο έγραψε το 49-32 για να κλείσει το ματς από τον Σαμαρτζή Γ..

Για τους νικητές ο Λαζαράκος είχε 20 πόντους και ο Σταθούσης 7. Για τους Shooting Stars ο Ζαφειράκης είχε 9 πόντους και ο Λουδάρος 7.

Havalakers (Μανούζας Γ.): Μπάχας Σ. 3, Σταθούσης Δ. 7, Λαζαράκος Γ. 20 (5), Κοζομπόλης Σ., Κόκκινος Δ. 4, Μανούζας Ζ. 3, Σαμαρτζής Δ. 6, Περρής Μ. 3 (1), Κωστάκος Π. 2, Πολίτης Γ., Σαμαρτζής Γ. 4.

Shooting Stars (Σταύρου Χ.): Σταμάτης Π., Ζαφειράκης Λ. 9, Τράγας Χ. 5 (1), Γεωργόπουλος Δ. ,2 Τάνος Σ., Τομαράς Α. 2, Σαλτούρος Γ. 4, Λουδάρος Α. 7 (1) Σταύρου Χ. 2, Μόρφος Π. 1.

HELL’S SHARKS – DIRTUS BOLOGNA 55-59
(13-12, 21-22, 34-38, 55-59)

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 55-59 τους Hell’s Sharks μετά από ωραίο παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με τον Πετρόπουλο και τον Ειρηνάκη να σκοράρουν για το 3-8, για να απαντήσουν ο Φουρτουλάκης με τον Παραλή για το 9-8 της ομάδας τους και μετά το καλάθι του Χαρμπή ο Φουρτουλάκης να κλείσει το δεκάλεπτο στο 13-12. Στη 2η περίοδο ο Αλεξόπουλος έκανε το 13-16 για να κρατήσει ο Πετρόπουλος την ομάδα του μπροστά παρά την προσπάθεια του Παραλή, με τον Χαλκιά να κλείνει το ημίχρονο στο 21-22.

Στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος Θ. με τον Φουρτουλάκη σκόραραν για το 29-24, με τον Ερηνάκη και τον Πετρόπουλο να απαντούν για να ισοφαρίσουν και τον Χαλκιά να γράφει το 31-36 για την ομάδα του, με το τρίποντο του Λέτσιου και το καλάθι του Αλεξόπουλου να μας φέρνουν στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πετρόπουλος έγραψε το 34-41, για να απαντήσουν οι Hell’s Sharks με τον Παραλή για το 39-44 και μετά με τρίποντα από Παπαδόπουλο Γ. και Παραλή για να προσπεράσουν με 45-44. Ο Χαλκιάς με τον Πια έγραψαν το 45-50, με τον Φουρτουλάκη και τον Κούβαρη να ισοφαρίζουν τον αγώνα με 2:58 για το τέλος. Ο Κούβαρης έφερε το ματς στο 53-53 στο δίλεπτο, αλλά 4/4 βολές από Πετρόπουλο και Αλεξόπουλο ήταν που έγραψαν το 53-57. Ο Φουρτουλάκης απάντησε στα 40 δευτερόλεπτα με 2 δικές του, αλλά το καλάθι του Ειρηνάκη στα 17 δευτερόλεπτα έκρινε οριστικά το ματς.

Για τους νικητές ο Αλεξόπουλος είχε 17 πόντους, ο Πετρόπουλος 15, ο Ειρηνάκης 10 και ο Χαλκιάς 8. Για τους Hell’s Sharks ο Φουρτουλάκης είχε 18 πόντους, ο Παραλής 16.

Hell’s Sharks (Παπαδόπουλος Γ.): Ντούσκας Κ., Παπαδόπουλος Θ. 3, Παναγιωτακόπουλος Α. 2, Λέτσιος Β. 3 (1), Παραλής Μ. 16 (4), Φορτουλάκης Τ. 18 (1), Φλίγκος Β. 4, Κούβαρης Δ. 4, Παπαδόπουλος Γ. 3 (1), Λιβάνιος Θ. 2.

Dirtus Bologna (Χαλκιάς Κ.): Ειρηνάκης Ε. 10 (1), Πετρόπουλος Χ. 15 (3), Πιας Α. Χ. 3 (1), Χαλκιάς Κ. 8 (2), Αλεξόπουλος Π. 17, Κλεισιάρης Ε. 2, Χαρμπής Ε. 4.

HARLEM – BANDITS 37-72
(9-11, 18-28, 23-49, 37-72)

Οι Bandits κέρδισαν τη Harlem με 37-72 μπαίνοντας στο ματς με 3-11 με τον Κούτρα, τον Απαλοδήμα και τον Ζαφειρόπουλο, για να απαντήσουν ο Σωτηρόπουλος με τον Χατζηαντωνίου και τον Σιμιντζή για το 9-11 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ηλιάδης με τρίποντο έφερε το ματς στο 12-15, αλλά ο Ανάγνος με τον Απαλοδήμα και τον Χατζηγεωργίου ήταν που έγραψαν το 12-25 με σερί 0-10. Μετά το καλάθι του Σιμιντζή, ο Καράμπελας έκλεισε το ημίχρονο στο 18-28.

Στην επανάληψη ο Χατζηγεωργίου με τον Καράμπελα σκόραραν για το 19-36, με τον Σιμιντζή να απαντά και τον Χατζηγεωργίου με τον Απαλοδήμα να φέρνουν τον αγώνα στο 21-49 πριν κάνει ο Χατζηαντωνίου το 23-49 στο 30ο λεπτό. Ο Κούτρας με τον Ξενοκώστα έφεραν το ματς στο 23-54, με τον Χατζηαντωνίου να απαντά και τον Απαλοδήμα να γράφει το 25-61 για να έρθουν ο Λεντής με τον Καράμπελα για το 25-65. Ο Σιμιντζής με τον Σωτηρόπουλο μείωσαν σε 30-67, ενώ ο Χατζηαντωνίου έκανε το 35-69, με τον Ανάγνο και τον Ζαφειρόπουλο να κλείνουν το ματς στο 37-72.

Για τους νικητές ο Απαλοδήμας είχε 16 πόντους, ο Καράμπελας με τον Χατζηγεωργίου από 12, ο Ανάγνος με τον Κούτρα από 9. Για τη Harlem ο Σιμιντζής είχε 15 και ο Χατζηαντωνίου 9.

Harlem: Σιμιντζής Β. 15, Χατζηαντωνίου Σ. 9, Ηλιάδης Κ. 5 (1), Δημητρίου Δ. 2, Σωτηρόπουλος Σ. 6.

Bandits (Ζαφειρόπουλος Α.): Καράμπελας Β. 12 (2), Ξενοκώστας Κ. 4, Κούτρας Γ. 9, Διαμαντόπουλος Τ., Ζαφειρόπουλος Α. 6, Απαλοδήμας Η. 16, Ψυρίδης Γ. 2, Λεντής Μ. 2, Ανάγνος Γ. 9 (1), Χατζηγεωργίου Α. 12 (3).

ΧΩΜΑΤΑ – YUGOPLASTICA 54-47
(14-8, 26-24, 37-40, 54-47)

Τα Χώματα κέρδισαν τη Yugoplastica με 54-47 μπαίνοντας στο ματς με 12-2 με τον Τσέλια, τον Εξαρχόπουλο και τον Παρίση, για να απαντήσει ο Τσιότσιος και να κλείσει το δεκάλεπτο ο Μπαρμπερίδης στο 14-8. Ο Ηλιάκης έριξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, ενώ μετά το καλάθι του Εξαρχόπουλου ο Ηλιάκης με τον Μπαρμπερίδη έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 16-17 για να κάνει ο Τσιότσιος το 16-21. Ο Παρίσης με τον Γκάτση με τρίποντα, όμως, έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-24 για τα Χώματα.

Στην 3η περίοδο ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, για να απαντήσει ο Εξαρχόπουλος για το 33-30, ο Ηλιάκης με τον Μπαρμπερίδη σκόραραν για το 35-37, με τον Εξαρχόπουλο να ισοφαρίζει και τον Λαρεντζάκη να κλείνει το δεκάλεπτο το 37-40. Το καλάθι και φάουλ του Εξαρχόπουλου έφερε το ματς στο 42-40 για να κάνει ο Τσέλιας το 44-40. Η Yugoplastica με τον Ηλιάκη και τον Μπαρμπερίδη προσπέρασε με 44-45, αλλά ο Εξαρχόπουλος με τον Γκάτση έφεραν το ματς στο 48-45 στα 2:30. Ο Ηλιάκης μείωσε στον πόντο, αλλά το τρίποντο του Γκάτση με 1:13 για το τέλος αποδείχτηκε καθοριστικό, αφού έφτανε μαζί με 3 πόντους από τον Εξαρχόπουλο για τη νίκη της ομάδας τους, 54-47.

Για τα Χώματα ο Εξαρχόπουλος είχε 19 πόντους, ο Γκάτσης 12 και ο Τσέλιας 9. Για τη Yugoplastica ο Ηλιάκης είχε 18, ο Μπαρμπερίδης 12 και ο Τσιότσιος 9.

Χώματα (Κοσμάς Σ.): Τσοπέλας Β., Άραπος Ε., Τσέλιας Χ. 9, Γκάτσης Σ. 12 (2), Δημητριάδης Δ., Καραμήτσος Σ., Παρίσης Α. 6 (2), Εξαρχόπουλος Θ. 19, Ποζιόπουλος Λ. 4, Γκάτσης Χ. 4.

Yugoplastica: Μπαρμπερίδης Κ. 12, Τοπαλίδης Δ. 2, Αρφαράς Ν., Λαρεντζάκης Ι. 6 (2), Μέρος Χ., Ηλιάκης Β. 18 (1), Σπατιώτης Π., Τσιότσιος Χ. 9.

SUPERHONICS – SLOTHS B.C. 64-57
(12-12, 28-22, 44-40, 64-57)

Οι Superhonics κέρδισαν τους Sloths B.C. με 64-57 με το ματς να ξεκινά από τον Χατζησταύρου και τον Ζήση Γ. στ 4-4. Ο Βασιλάκος έφερε την ομάδα του στο 5-9, με τον Οικονόμου να απαντά και να κλείνει το δεκάλεπτο μαζί με τον Ζήση Δ. στο 12-12. Στη 2η περίοδο ο Βασιλείου με τον Κότσιρα έκαναν το 17-14, ενώ μετά την απάντηση του Σπίνου ο Κότσιρας έφερε τον αγώνα στο 23-17. Ο Σιόλας απάντησε με τον Οικονόμου και τον Κισκύρα να γράφουν το 28-20, για να κλείσει από τον Σιόλα το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Ζήσης Γ. με τον Βασιλάκο ισοφάρισαν το ματς για να φέρει ο Ματσίκας την ομάδα του μπροστά και να κάνει ο Μάρκου το 29-32. Μετά την απάντηση του Οικονόμου ο Σιόλας έγραψε το 33-36, με τους Superhonics να προσπερνούν με τον Βασιλείου και τον Οικονόμου, 38-36. Το τρίποντο του Σιόλα έγραψε το 38-39, με τον Οικονόμου να βάζει άλλους 5 πόντους για το 44-40 της περιόδου. Νέο δικό του τρίποντο έφερε το ματς στο 47-40 για να κάνει ο Κισκύρας το 51-40 αμέσως μετά. Ο Βασιλάκος με τον Ζήση Δ. μείωσαν σε 52-45, αλλά το τρίποντο του Βασιλείου και εκείνο του Απτόσογλου έβαλαν για τα καλά μπροστά τους Superhonics, 58-48. Ο Κινόβας με δύο τρίποντα μείωσε σε 60-54, αλλά ο Μπαρδάνης απάντησε στα 40 δευτερόλεπτα για το 63-54, με τον Βασιλείου να γράφει 2/2 βολές για το 64-54 και το ματς να κλείνει από τρίποντο του Βασιλάκου.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 22 πόντους, ο Βασιλείου 13, ο Κότσιρας 9 και ο Μπαρδάνης 7. Για τους Sloths B.C. ο Σιόλας είχε 17, ο Βασιλάκος 13 και ο Κινόβας 8.

Superhonics (Χατζησταύρου Α.): Οικονόμου Α. 22 (5), Χατζησταύρου Α. 2, Κότσιρας Φ. 9 (2), Κισκύρας Α. 6, Μπαρδάνης Μ. 7, Απόστολος Β., Στεφανίδης Α. 2, Απτόσογλου Β. 3 (1), Μαστοράκης Κ., Βασιλείου Κ. 13 (1).

Sloths B.C. (Σπίνος Ν.): Ζήσης Γ. 6 (1), Αθανασίας Σ. 1, Μάρκου Δ. 2, Βασιλάκος Π. 13 (2), Ζήσης Δ. 4, Σιόλας Ν. 17 (2), Σπίνος Ν. 4, Κινόβας Κ. 8 (2), Φούκας Π., Κόκολης Α., Ματσίκας Ν. 2.

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …