Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Τα Κουλουβάχατα το ντέρμπι, νίκη για Ατρόμητους!

Τα Κουλουβάχατα το ντέρμπι, νίκη για Ατρόμητους!

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 50-48 τους Δικαστές για την 5η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης για να συνεχίσουν αήττητα. Η Αττική μαζί τους μετά το 51-43 επί της Μαύρης Θύελλας, ενώ οι Ατρόμητοι ανεβαίνουν, 71-48 τους North Side Kings. Οι Remal Madri κέρδισαν με 54-41 τους Wanted για την πρώτη τους νίκη, ενώ οι Red Hot Chili Hoopers νίκησαν τους Nothing But Net με 51-45 και οι Zeppelin επικράτησαν με 61-39 των Θαλασσόλυκων.

REMAL MADRI – WANTED 54-41
(19-4, 27-10, 32-25, 54-41)

Οι Remal Madri κέρδισαν την Wanted με 54-41 μπαίνοντας στο ματς με 17-2 με τον Κουτάλα, τον Σιδηρόπουλο και τον Γιαννουκά για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-4 από Κουτάλα και Μαυριτσάκη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαυριτσάκης με τον Κουβάτσο μείωσαν σε 21-8 και 24-10 για να κλείσει το ημίχρονο στο 27-10 από τον Κουτάλα.

Ο Μαζιώτης έφερε το ματς στο 30-12, με τον Βουτσινό, τον Παπαδαντωνάκη Γ. και τον Ρίζο να απαντούν για να κλείσει η 3η περίοδος από τον Παπαστσίκη και τον Κουβάτσο στο 32-25. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά από τον Παπαστσίκη έμεινε στο 36-28, για να απαντήσουν ο Μαζιώτης με τον Πατεράκη και τον Κουτάλα για το 47-30. Ένα 0-9 από τη Wanted με τον Παπαδαντωνάκη Γ. και τον Κουβάτσο έφερε το ματς στο 48-39, για να απαντήσει ο Μαζιώτης και το ματς να κλείσει από Κουτάλα και Ρίζο στο 54-41.

Για τους νικητές ο Κουτάλας είχε 21 πόντους και ο Μαζιώτης 13. Για τη Wanted ο Μαυριτσάκης είχε 8 πόντους και ο Βουτσινός 7.

Remal Madri (Μαζιώτης Κ.): Γιαννουκάς Α. 4 (1), Σιδηρόπουλος Γ. 6, Πατεράκης Μ. 4 (1), Βιλλιώτης Δ., Κουτάλας Γ. 21, Λαμπρούκος Χ. 2, Μανίνας Γ. 2, Μαζιώτης Κ. 13, Θεοφίλου Τ. 2.

Wanted (Σαρικάκης Μ.): Βαλούρδος Π., Κουβάτσος Π. 4, Σαρικάκης Μ. 1, Κουβάτσος Δ. 5, Ρίζος Τ. 4, Παπαστσίκης Θ. 5 (1), Παπαδαντωνάκης Γ. 5, Μαυριτσάκης Α. 8, Παπαδαντωνάκης Μ. 2, Βουτσινός Α. 7 (1).

NORTH SIDE KINGS – ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ 48-71
(9-19, 18-41, 30-59, 48-71)

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν τους North Side Kings με το ματς να ξεκινά απ/ο τον Κολλιόπουλο και τον Μποτσάκο απ’ τη μία και τον Φουνταδάκη απ’ την άλλη για το 7-8. Ο Παπαδοπετράκης με τον Χαρατσάρη έκαναν το 7-17, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 9-19 ο Μποτσάκος με το Κελαϊδή. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χαρατσάρης έκανε το 11-24, με τον Κολλιόπουλο να απαντά, και τον Κελαϊδή με τον Φουνταδάκη και τον Παύλο να φέρνουν το ματς στο 15-34. Ο Κολλιόπουλος με τρίποντο έκανε το 18-36, με τον Παύλο, τον Σιόλα και τον Καραχάλιο να κλείνουν το ημίχρονο στο 18-41.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Κολλιόπουλου ο Καραχάλιος με τον Φουνταδάκη έφεραν το ματς στο 20-46. Ο Βαζαίος με τον Μποτσάκο έκαναν το 27-49 για να απαντήσει ο Κελαϊδής με τον Καραχάλιο και να κλείσει η περίοδος από τον Κομνινό στο 30-59. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κολλιόπουλος με τον Μποτσάκο σκόραραν για το 34-59, με τον Κούρτη και τον Φουνταδάκη να απαντούν για το 39-65. Ο Κολλιόπουλος έκανε το 43-69, μετά το καλάθι του Σιόλα, για να κλείσουν ο Κελαϊδής με τον Μαριάκη το παιχνίδι στο 41-78.

Για τους νικητές ο Φουνταδάκης είχε 15 πόντους, ο Κελαϊδής 11, ο Σιόλας 8, ενώ Χαρατσάρης και Κομνινός από 7. Για τους North Side Kings ο Μποτσάκος είχε 20 πόντους, ο Κολλιόπουλος 16 και ο Μαριάκης 8.

North Side Kings (Δερμάτης Δ., Μαριάκης Α.): Μποτσάκος Χ. 20, Κολλιόπουλος Γ. 16 (2), Βαζαίος Γ. 2, Βάσκος Ε., Μαριάκης Α. 8 (2), Καλλιγιάννης Μ. 2, Δερμάτης Δ., Ρούσσος Τ..

Ατρόμητοι (Τσαλδάρης Β.): Παύλος Μ. 4, Τσαλδάρης Β. 3, Καραχάλιος Γ. 6, Κομνινός Π. 7, Σιόλας Ν. 8, Χαρατσάρης Κ. 7 (1), Κελαϊδής Χ. 11 (1), Κούρτης Ν. 4, Παπαδοπετράκης Γ. 6, Φουνταδάκης Γ. 15 (1).

ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 50-48
(17-10, 30-29, 37-39, 50-48)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 50-48 τους Δικαστές, που μπήκαν στο ματς με 0-4 από τον Βλαζάκη, για να απαντήσει ο Κουμεντάκης και ο Τούμπας με τον Συκαρά να κάνουν το 4-8. Τα Κουλουβάχατα προσπέρασαν με τρίποντα του Χρυσικόπουλου και καλάθι του Κουμεντάκη με 14-10 για να κάνει ο Καλλιγάς το 17-10 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Κουμεντάκης ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους με τον Τούμπα και τον Πανουριά να απαντούν. Ο Καραγιάννης με τον Κοκονίδη έφεραν το ματς στο 28-18, για να απαντήσουν ο Τούμπας με τον Στρατηγάκο με τον Συκαρά να κλείνει το ημίχρονο στο 30-29.

Στην επανάληψη ο Κοκονίδης με τον Κουμεντάκη έφεραν το ματς στο 37-33, αλλά οι Δικαστές απάντησαν με τον Στρατηγάκο και τον Τούμπα να μειώνουν σε 37-35 για να προσπεράσουν οι Δικαστές με τον Συκαρά με 37-39. Ο Κοκονίδης ισοφάρισε το ματς, με τον Συκαρά να γράφει δύο τρίποντα για τους Δικαστές για το 39-42 και το 41-46. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν για το 44-46 με τον Κοκονίδη, ενώ μετά το καλάθι του Συκαρά, ο Καλλιγάς μείωσε με τρίποντο σε 47-48. Δύο άστοχες επιθέσεις από τους Δικαστές έδωσαν στον Κουμεντάκη την ευκαιρία να σκοράρει για το 49-48, ενώ στα 25 δευτερόλεπτα ο Καραγιάννης πήρε επιθετικό ριμπάουντ για να γράψει ο Κουμεντάκης στα 8 δευτερόλεπτα το τελικό 50-48 με 1/2 βολές.

Για τους νικητές ο Κουμεντάκης είχε 21 πόντους, ο Κοκονίδης 13 και ο Χρυσικόπουλος 8. Για τους Δικαστές ο Συκαράς είχε 20 ο Τούμπας 17.

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης): Τσολακίδης Α., Κουμεντάκης Ν. 21 (2), Καλλιγάς Π. 6 (2), Καπέλης Θ., Χρυσικόπουλος Τ. 8 (2), Κοκονίδης Δ. 13, Καραγιάννης Σ. 2.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 17, Στρατηγάκος Π. 6, Βλαζάκης Κ. 2, Συκαράς Σ. 20 (2), Σαραντάκος Π. 1, Καμμένος Σ., Βαζαίος Γ., Πανουριάς Δ. 2.

NOTHING BUT NET – RED HOT CHILI HOOPERS 45-51
(14-16, 17-28, 31-38, 45-51)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Nothing But Net με 45-51 μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους νικητές από τον Φραγκογιάννη και τον Βενέτη, για να απαντήσουν οι Nothing But Net με τρίποντα από τον Κοτσίφη και 6 πόντους του Καραμανή για το 12-10. Ο Γεωργίου έκανε το 14-12 για να ισοφαρίσει και να γράψει το 14-16 ο Χλης για τους Red Hot Chili Hoopers. Ο Ζυγούμης με τον Φραγκογιάννη και τον Σακλαρίδη έφεραν το ματς στο 16-26 για την ομάδα τους, με τον Σακλαρίδη να ανεβάζει τη διαφορά στους 12 πόντους.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο από τον Σακλαρίδη και τον Φραγκογιάννη για το 19-36, με τους Nothing But Net να απαντούν με τον Καρκατσούλη, τον Σαπλατέρας και τον Κοτσίφη για να μειώσουν σε 31-38 στο 30ο λεπτό με σερί 12-2. Στη συνέχεια, το σερί μεγάλωσε περισσότερο και έφτασε το 15-2 ή το 10-0 αν προτιμάτε, με τον Καραμανή για το 34-38. Μετά το καλάθι του Ζυγούμη ο Σαπλατέρας με τον Καραμανή ισοφάρισαν τον αγώνα σε 41-41 με τον Κοτσίφη να γράφει τρίποντο για το 44-43 της ομάδας του. Σε αυτό απάντησε στο 1:30 ο Χλης με τον Βενέτη να κάνει το 44-47. Οι Nothing But Net αστόχησαν σε τρίποντο στα 45 δευτερόλεπτα, με τον Χλη να βάζει άλλες 2/2 βολές για το 44-49, ενώ ο Ζυγούμης έκανε το 45-51.

Για τους νικητές ο Χλης με τον Ζυγούμη είχαν από 12 πόντους, ο Σακλαρίδης 10 και ο Φραγκογιάννης 8. Για τους Nothing But Net ο Καραμανής είχε 18, ο Κοτσίφης 12 και ο Σαπλατέρας 8.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Καρκατσούλης Π. 3 (1), Γεωργίου Α. 4, Καραμανής Ν. 18, Σαπλατέρας Θ. 8 (2), Μπρότης Φ., Κοτσίφης Β. 12 (3).

Red Hot Chili Hoopers (Κυριάκογλου): Χλης Η. 12, Κεφαλόπουλος Τ., Ζυγούμης Θ. 12, Χατζηγιαννάκης Μ. 2, Βενέτης Χ. 5, Φραγκογιάννης Ι. 8, Σακλαρίδης Θ. 10, Μάμαλης Ν. 2.

ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ – ΑΤΤΙΚΗ 43-51
(10-10, 17-24, 34-44, 45-51)

Η Αττική κέρδισε τη Μαύρη Θύελλα, μπαίνοντας στο ματς με 3-9 από τον Αλάντιν και τον Χατζή, για να απαντήσουν ο Σταθόπουλος με τον Μυλωνά για το 10-10 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Ξερέας και ο Μαγκαφάς έφεραν το ματς στο 10-15, με τη Μαύρη Θύελλα να απαντά με τον Σταθόπουλο, αλλά τον Αλάντιν να γράφει το 15-19. Μετά το καλάθι του Γεωργιόπουλου η Αττική με τρίποντο του Μαγκαφά έκλεισε το ημίχρονο στο 17-24.

Στην επανάληψη ο Μαγκαφάς με δύο τρίποντα και ένα καλάθι του Σταυρόπουλου στο ενδιάμεσο έφεραν το ματς στο 23-32. Ο Μακρηγιάννης με τον Αλεξόπουλο απάντησαν για το 25-32, με τον Μυλωνά να κάνει το 29-32. Η Αττική κράτησε το προβάδισμα, παρά το τρίποντο του Σταθόπουλου, αφού με τον Αλάντιν να βάζει 5 πόντους, τον Χατζή και τον Ξερέα πήγαν στο 32-44, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 34-44 με τον Πετρόπουλο. Στην 4η περίοδο ο Σταθόπουλος με τον Πετρόπουλο μείωσαν σε 38-46, αλλά ο Κοντός με τον Χατζή απάντησαν για το 38-50 με 4:10 για το τέλος. Ο Αλεξόπουλος έγραψε το 42-50 αλλά στα τελευταία 3 λεπτά δεν μπόρεσε παρά να βάλει 1 βολή, για να κλείσει το ματς στο 43-51.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 17 πόντους, ο Αλάντιν 12, ο Χατζής 10. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος είχε 16 πόντους και ο Αλεξόπουλος 10.

Μαύρη Θύελλα
(Τόμπρος Π.): Γύφτος Θ. 2, Πετρόπουλος Δ. 4, Μακρηγιάννης Γ. 4, Σταθόπουλος Π. 16 (2), Αλεξόπουλος Σ. 10, Μυλωνάς Δ. 5, Γεωργιόπουλος Π. 2.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Αντωνάκης Γ.): Χατζής Μ. 10 (1), Αλάντιν Δ. 12, Γανωτής Η., Κοντός Γ. 4, Μαγκαφάς Σ. 17 (3), Χριστόπουλος Τ., Ξερέας Μ. 5, Σταυρόπουλος Α. 2. Γαλάνης Δ. 1.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ZEPPELIN 39-61
(12-13, 25-26, 31-38, 39-61)

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι οι Zeppelin κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 39-61. Το ματς ξεκίνησε από τον Λέντζο Φ. και τον Μαράκη για το 5-0 με τον Αντωνίου και τον Τσαντζαλή να απαντούν για το 7-7. Μετά τα καλάθια του Λέντζου Γ. οι Zeppelin προσπέρασαν με 12-13 στο τέλος της περιόδου με τον Ποζιόπουλο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λέντζος Φ. και ο Καραγιαννίδης Τ. έγραψαν το 17-13, με τον Ποζιόπουλο και τον Ράντζο να απαντούν για το 19-20. Το τρίποντο του Μαράκη έδωσε το τελευταίο προβάδισμα στους Θαλασσόλυκους, 22-20, με τον Ράντζο και τον Παπαδάτο να απαντούν για να κλείσει το ημίχρονο στο 25-26.

Στην επανάληψη ο Αντωνίου, ο Κουτσός και ο Τσαντζαλής σκόραραν για το 25-32. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με τον Λέντζο Γ., αλλά ο Παπαδάτος έφερε το ματς στο 28-38 για την ομάδα του, πριν ο Ποζιόπουλος κάνει το 28-40. Ο Μαράκης με τρίποντο έφερε το ματς στο 31-40, αλλά ο Θωμάς με 4 πόντους και ο Αντωνίου έκαναν το 31-48. Ο Κουτσός έγραψε το 31-50 στο 4ο δεκάλεπτο, μετά την απάντηση του Γερμενή ο Κουτσός συνέχισε για να φέρει το ματς στο 33-58, με τον Τσαντζαλή να γράφει το 33-61, πριν ο Μαράκης και ο Καραγιαννίδης Τ. με τρίποντα κλείσουν το ματς στο 39-61.

Για τους νικητές ο Κουτσός είχε 16 πόντους, ο Τσαντζαλής 9, ο Αντωνίου 8 και ο Ράντζος 7. Για τους Θαλασσόλυκους ο Μαράκης είχε 15 πόντους.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Καραγιαννίδης Τ. 6 (2), Λέντζος Φ. 5 (1), Γερμενής Χ. 5, Καραγιαννίδης Γ. 1, Γκότσης Γ., Λέντζος Γ. 6, Μαράκης Α. 15 (3), Δασκαλάκης Π. 1, Παπαδόπουλος Α..

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 6, Ράντζος Χ. 7, Νάστας Ε., Μυριτζής Ε. 3, Κουτσός Α. 16, Θωμάς Θ. 6, Τσαντζαλής Θ. 9 (1), Ποζιόπουλος Λ. 6, Αντωνίου Χ. 8 (2).