Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Streetballers, Γ.Σ. Κυψέλης!

Νίκες για Streetballers, Γ.Σ. Κυψέλης!

Οι Streetballers κέρδισαν με 64-62 την Δ.Η.Α.Σ. για την 5η αγωνιστική του Β ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Ο Γ.Σ. Κυψέλης επικράτησε με 56-52 των Ασυμβίβαστων Γαλατών, ενώ οι New World Dons κέρδισαν με 75-57 τους Gademians σε αγώνα με δύο 30άρες. Τέλος, ο Γ.Σ.Π. νίκησε με 59-51 την Gauls Team.

Γ.Σ.Π. – GAULS TEAM 59-51
(18-13, 30-23, 43-39, 59-51)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισε την Gauls Team με 59-51. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 από Χούτα και Ζωγόπουλο για να συνεχίσει η Gauls Team παρά την προσπάθεια του Παπαναστασίου ως το 6-11 από τον Μίντουλα. Ο Γ.Σ.Π. απάντησε με σερί 12-0 με τον Στασινό και τον Παπαναστασίου για το 18-11. Δεν έχασε το προβάδισμα παρά τις προσπάθειες του Μίντουλα και του Χούτα, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 20-20, αφού ο Στασινός με τον Στρατικόπουλο και τον Ντόκο έφεραν το ματς στο 28-20 για να κάνει το 30-20 ο Παπαναστασίου.

Ο Ιακωβάκης στις παρυφές της ανάπαυλας έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους για το 30-28, πριν ο Γ.Σ.Π. ξεφύγει με τρίποντα του Κολοβέρου για το 38-30. Μετά το 38-34 από τον Παούρη, ο Στασινός με τον Ντόκο έγραψαν το 43-34. Η Gauls Team απάντησε και μπόρεσε με τρομερό σερί 3-12 να ισοφαρίσει το ματς. Ο Μίντουλα, ο Ιακωβάκης και ο Ζωγόπουλος σκόραραν για το 46-46. Αλλά ο Γ.Σ.Π. απάντησε με τρίποντα από Ντόκο και Στρατικόπουλο για το 53-48. Ο Ζωγόπουλος μείωσε στο καλάθι, αλλά ο Παπαναστασίου με 4 πόντους χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους νικητές ο Παπαναστασίου είχε 17 πόντους, ο Στασινός 14, ο Κολοβέρος 12, ο Ντόκος 8. Για την Gauls Team ο Ιακωβάκης είχε 15 πόντους, ο Μίντουλα 11, ο Ζωγόπουλος 10 και ο Χούτας 9.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Νεράτζης Κ. 3, Ντόκος Σ. 8 (2), Παπαναστασίου Γ. 17 (3), Στρατικόπουλος Η. 5 (1), Στασινός Σ. 14 (1), Κολοβέρος Α. 12 (2), Φίλης Π., Φίλης Α..

Gauls Team (Ζωγόπουλος Κ.): Ιακωβάκης Χ. 15 (1), Νταής Δ. 2, Μίντουλα Γ. 11, Ζωγόπουλος Κ. 10 (2), Χούτας Α. 9 (1), Παούρης Δ. 4.

ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ – Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ 52-56
(17-4, 28-13, 38-29, 52-56)

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες, παρίτο εκείνοι μπήκαν τρομερά στο ματς. Με τον Καραμανιόλα και τον Ανδρικόπουλο Τζ. προηγήθηκαν με 17-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, για να πάνε έτσι ως το 23-6 από τον Ανδρικόπουλο Α.. Ο Γ.Σ. Κυψέλης προσπάθησε να μειώσει, με τον Αλεξιάδη και τον Καραμπέτσο πήγε στο 25-11, για να γράψει ο Δράκος το 26-13.

Στην επανάληψη ο Θεοδώρου με τον Μαστορακάκη έφεραν το ματς στο 28-17, ενώ ο Καραμπέτσος έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 30-21. Ο Ανδρικόπουλος Α. με τον Καραμανιόλα έφεραν το ματς στο 38-23, αλλά ο Τραντζάς με 2 τρίποντα έκλεισε την 3η περίοδο στο 38-29. Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το 44-32 από τον Καραμανιόλα και τον Αντωνόπουλο, ο Τραντζάς με 3 ακόμα τρίποντα μείωσε σε 46-41, για να κάνει ο ίδιος το 48-45 και μετά το 50-50 ύστερα από καλάθι του Καραμανιόλα, σκοράροντας 7 τρίποντα σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο από 10 λεπτά. Ο Καραμανιόλας ισοφάρισε σε 52-52 μετά το προβάδισμα από τον Μαστορακάκη για τον Γ.Σ. Κυψέλης, αλλά ο Τραντζάς με βολές από τον Θεοδώρου έκλεισαν το ματς στο 52-56 για τους νικητές στο τελευταίο μισό λεπτό.

Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Τραντζάς είχε 28 πόντους, ο Μαστορακάκης 12. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ο Καραμανιόλας είχε 24, ο Ανδρικόπουλος Τζ. 13 και ο Λεβεντούρης 8.

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες (Τερζής): Τερζής Α., Λεβεντούρης Κ. 8, Αντωνόπουλος Γ.Ν. 3, Ανδρικόπουλος Α. 3, Καραμανιόλας Χ. 24 (2),Ανδρικόπουλος Τζ. 13 (2).

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ., Τραντζάς): Δράκος Θ. 2, Τραντζάς Π. 28 (7), Σιδηρόπουλος Γ., Τριαντάφυλλος Θ., Σταθόπουλος Κ., Μαστορακάκης Π. 12, Λάσκαρης Μ., Καραμπέτσος Α. 6, Θεοδώρου Ν. 5, Αλεξιάδης Α. 3 (1).

Δ.Η.Α.Σ. – STREETBALLERS 62-64
(12-17, 30-38, 40-50, 62-64)

Οι Streetballers κέρδισαν την Δ.Η.Α.Σ. μετά από έναν ωραίο αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με τον Μπουγιούκο και τον Νάσιο να φέρνουν την ομάδα τους στο 2-9, για να απαντήσουν ο Παπακωνσταντίνου με τον Σούλη και τον Ζεάκη για το 10-11. Ο Καπανιάρης κράτησε τους Streetballers μπροστά, 12-17, με τον Μπουγιούκο να γράφει το 14-21. Ο Ζεάκης απάντησε με τον Τρουλάκη να μειώνει σε 19-21, αλλά και πάλι οι Streetballers είχαν την απάντηση, ο Νάσιος με τον Καπανιάρη ήταν που τους έφεραν στο 26-33.

Μετά την απάντηση του Σούλη ο Νάσιος με τον Βασιλούνη και τον Καπανιάρη έφεραν στο ματς στο 30-38 για να γράψουν ο Βήχος με τον Μπουγιούκο το 33-47 για την ομάδα τους. Η Δ.Η.Α.Σ. προσπάθησε να απαντήσει και μείωσε με τον Καραγιαννίδη σε 38-47, για να πάει το ματς στο 40-50 στο 30ο λεπτό. Ο Ζεάκης με τον Μωραϊτάκη και τον Καραγιαννίδη έτρεξαν ένα 8-0 για το 48-50 αλλά οι Streetballers κράτησαν το προβάδισμα με τον Καπανιάρη για το 48-55. Με 2:30 για το τέλος ο Παπακωνσταντίνου ήταν που ισοφάρισε το ματς στο 55-59, αλλά ο Μαυρουδάκης σκόραρε για το 55-59. Με 4/4 βολές από Καπανιάρη και Μαυρουδάκη οι Streetballers πήγαν στο 57-63 στα 19 δευτερόλεπτα, με τον Δαλιάνη να απαντά με τρίποντο, αλλά η Δ.Η.Α.Σ. να μην προλαβαίνει κάτι καλύτερο.

Για τους νικητές ο Καπανιάρης είχε 17 πόντους, ο Μπουγιούκος 15, ο Νάσιος 12 και ο Βήχος με τον Μαυρουδάκη από 7. Για την Δ.Η.Α.Σ. ο Ζεάκης είχε 12, ο Καραγιαννίδης 11, ο Παπακωνσταντίνου 9 και ο Μωραϊτάκης 7.

Δ.Η.Α.Σ. (Τρουλάκης): Ρέππας Κ. 5, Δαλιάνης Δ. 3 (1), Κοζαδίνος Α. 5 (1), Παπακωνσταντίνου Γ. 9 (1), Τρουλάκης Δ. 6, Σούσης Η. 4, Ζεάκης Κ. 12 (2), Μωραϊτάκης Γ. 7, Καραγιαννίδης Α. 11.

Streetballers (Χρυσικός Δ.): Βήχος Γ. 7 (1), Βασιλούνης Γ. 4, Νάσιος Π. 12 (1), Κούτρης Α. 2, Καπανιάρης Γ. 17 (1), Μαυρουδάκης Κ. 7, Μπουγιούκος Β. 15.

GADEMIANS – NEW WORLD DONS 57-75
(17-16, 32-31, 49-52, 57-75)

Οι New World Dons κέρδισαν τους Gademians παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με 3-10 για τους νικητές με τρίποντα από Κουνάδη και Ράμος, αλλά οι Gademians απάντησαν με σερί 12-0 με τον Κατιάκο να είναι ασταμάτητος και τον Σιδηρόπουλο για το 15-10. Ο Αθανασιάδης μείωσε σε 17-16 στο τέλος της περιόδου, αλλά ο Κατιάκος έφερε το ματς στο 26-20. Ο Αθανασιάδης με τον Ράμος απάντησαν για το 28-27, με τον πρώτο να ισοφαρίζει το ματς σε 30-30.

Στην επανάληψη ο Κουνάδης ήταν που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά οι Gademians με τον Αντύπα και τον Κατιάκο ισοφάρισαν το ματς και προσπέρασαν με τον Σιδηρόπουλο με 41-39. Ο Αθανασιάδης με τον Μπολλάτι έγραψαν το 41-44, με το ματς να πηγαίνει στο 47-47 από Κατιάκο και Αθανασιάδη. Το τρίποντο του Μπολλάτι ήταν που έδωσε για τα καλά προβάδισμα στους New World Dons, προβάδισμα το οποίο μετά το 51-54 ανέβηκε στο 51-64 με σερί 0-10 από τον Μπολλάτι, τον Πάντζο και τον Αθανασιάδη. Ο Σιδηρόπουλος έγραψε τρίποντο, αλλά ο Μύρτου Α. με τον Αθανασιάδη έφεραν τον ομάδα τους στο 54-68 και μετά, με τον Πάντζο και τον Ράμος στο 57-75.

Για τους νικητές ο Αθανασιάδης είχε 32 πόντους, ο Ράμος με τον Πάντζο από 9, ο Κουνάδης 8 και ο Μπολλάτι 7. Για τους Gademians ο Κατιάκος είχε 30 πόντους, ο Σιδηρόπουλος 10.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Πετρόπουλος Δ. 2, Ζέρης Α., Κόρδας Α. 4, Παπασγουρίδης Ε. 2, Αντύπας Θ. 3, Παπαδόπουλος Β. 6 (2), Κατιάκος Α. 30, Βασιλείου Η., Σιδηρόπουλος Τ. 10 (2).

New World Dons (Μύρτου Α.): Ράμος Τ. 9 (1), Αθανασιάδης Κ. 32, Μπολλάτι Β. 7 (1), Μύρτου Α. 4, Μύρτου Θ. 6 (1), Πάντζος Θ. 9, Κουνάδης Θ. 8 (2).