Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Δύσκολη νίκη για Cleveland Paraliers!

Δύσκολη νίκη για Cleveland Paraliers!

Μετά από δύο παρατάσεις κέρδισαν με 56-55 οι Cleveland Paraliers τους Mentores για την 5η αγωνιστική του Α ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η Scabolini επικράτησε με 66-60 των Κουμπάρων, ενώ οι Miners κέρδισαν με 95-33 την Laser Derm. Οι Ροζ Πάνθηρες έμειναν κοντά στην κορυφή μετά το 57-40 επί της Charles Bronson, ενώ, τέλος, με 20-0 κατοχυρώθηκε από το διαιτητή στους Kibars το ματς με τους Rebels.

MINERS – LASER DERM 95-33
(29-7, 47-11, 62-24, 95-33)

Οι Miners κέρδισαν την Laser Derm με 95-33 μπαίνοντας στο ματς με 14-2 με τον Χασομέρη, τον Τζαβάρα, τον Χρονόπουλο και τον Παπάζογλου, για να απαντήσει ο Αυγουστίδης, αλλά ο Παπάζογλου με τον Κωτσίδη και τον Κυνηγόπουλο να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 29-7. Στη 2η περίοδο οι Miners έτρεξαν σερί 16-0 με τον Παπάζογλου, τον Χρονόπουλο και τον Παπαδογιάννη για το 45-7, με τον Στασινό να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 47-11 από τον Κυνηγόπουλο.

Στην επανάληψη ο Νεαμονιτός με τον Αυγουστίδη σκόραραν για τη Laser Derm με τον Μπέμπελο να γράφει καλάθι και φάουλ για το 50-20. Οι Miners με τον Φράγκο, τον Παπαδογιάννη, τον Παπάζογλου και τον Χρονόπουλο έφτασαν στο 60-22 με τον Αυγουστίδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 62-24. Στην 4η περίοδο ο Μπενέτσης έγραψε το 66-24, με τον Μιχαηλίδη να απαντά και τους Χασομέρη και Χρονόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 79-28 για να γράψουν ο Φράγκος με τον Χασομέρη το 88-28. Το καλάθι του Μπέμπελου έφερε το ματς στο 88-30 με τον Χρονόπουλο να σκοράρει για το 95-31 και τον Νεαμονιτό να κλείνει το ματς.

Για τους νικητές ο Χρονόπουλος είχε 23 πόντους, ο Χασομέρης 16, ο Παπάζογλου 11, ο Κωτσίδης 10, ο Παπαπαναγιώτου 9 και ο Παπαδογιάννης με τον Κυνηγόπουλο από 7. Για τη Laser Derm ο Μπέμπελος είχε 11 και ο Αυγουστίδης 7.

Miners (Χρήστου Δ.): Παπαπαναγιώτου Β. 9, Χρονόπουλος Μ. 23 (1), Κυνηγόπουλος Σ. 7 (1), Φράγκος Α. 6, Χασομέρης Κ. 16 (1), Τζαβάρας Ν. 2, Ράπτης Σ., Κωτσίδης Κ. 10, Μπενέτσης Ν. 4, Παπαδογιάννης Σ. 7 (1), Παπάζογλου Μ. 11.

Laser Derm (Νεαμονιτός Κ.): Νεαμονιτός Κ. 4, Γρηγορόπουλος Ν., Αυγουστίδης Π. 7, Παπαϊωάννου Π. 2, Στασινός Κ. 4, Μπέμπελος Α. 11, Μιχαηλίδης Γ. 5.

ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ – SCABOLINI 60-66
(11-20, 20-40, 35-50, 60-66)

Η Scabolini κέρδισε τους Κουμπάρους με 60-66 με το ματς να ξεκινά από τον Παρασκευόπουλο Δ. και τον Καρατζά στο 3-11 για τους νικητές. Η απάντηση ήρθε από Μιχαηλίδη και Μπρκιτς για το 9-11, με τον Παρασκευόπουλο Δ. και τον Μιχαλακούδη να γράφουν το 9-20, πριν ο Μιχαηλίδης κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Καρατζάς με τον Μαρούσο έφεραν το ματς στο 14-24 με τον Σιμητά να σκοράρει για το 18-28 και τη Scabolini να πηγαίνει με τρίποντα του Παρασκευόπουλου Δ. στο 20-37 πριν ο Καρατζάς γράψει το 20-40 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη πήγε με τον Καρατζά στο 20-42 για να απαντήσουν ο Μπουτσικάκης με τον Μιχαηλίδη για το 26-42. Μετά το καλάθι του Παρασκευόπουλου Τ. ο Μιχαηλίδης έφερε το ματς στο 30-44, αλλά ο Καρατζάς απάντησε για το 30-48 πριν ο Μαρούσος με τρίποντο γράψει το 35-48 και κλείσει ο Παπαθανασίου το δεκάλεπτο στο 35-50. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αντωνάτος με δύο τρίποντα και ο Μαρούσος έφεραν το ματς στο 44-52 με τον Μπρκιτς να κάνει το 48-52 με σερί 13-0 της ομάδας του με 6:42 για το τέλος. Το σερί διέκοψε ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Παπαθανασίου να σκοράρει για το 48-56. Νέο τρίποντο από τον Μαρούσο έφερε το ματς στο 51-56 αλλά ο Παρασκευόπουλος Δ. απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μετά έκανε και το 53-61. Ο Μαρούσος με τον Μπρκιτς έφεραν το ματς στο 58-61 με 3:13 για το τέλος, με τις ομάδες να χάνουν συνεχόμενες επιθέσεις για να έρθουν ο Παρασκευόπουλος Τ. με τον Παρασκευόπουλο Δ. να γράψουν 4/4 βολές στο 1:22 για το 58-65 της ομάδας τους. Ένα ακόμα χαμένο τρίποντο για τους Κουμπάρους ήταν που έκρινε οριστικά το ματς με τον Μιχαηλίδη απλώς να μειώνει στο τέλος.

Για τους νικητές ο Παρασκευόπουλος Δ. είχε 36 πόντους, ο Καρατζάς 16. Για τους Κουμπάρους ο Μιχαηλίδης είχε 18 πόντους, ο Μαρούσος 16 και ο Μπρκιτς 11.

Κουμπάροι (Μαρούσος Α.): Σιμητάς Σ. 2, Αντωνάτος Μ. 6 (2), Καινούργιος Μ., Μπουτσικάκης Δ. 4, Μιχαηλίδης Ν. 18, Μαρούσος Α. 16 (3), Σπανός Κ., Μπρκιτς Σ. 11 (1), Τσίτσης Γ. 3 (1).

Scabolini (ΠαρασκευόπουλοςΤ.): Δημάδης Δ., Παπαθανασίου Β. 5, Παρασκευόπουλος Τ. 6, Καρατζάς Μ. 16, Μιχαλακούδης Μ. 3, Παρασκευόπουλος Δ. 36 (3), Φωτόπουλος Γ..

MENTORES – CLEVELAND PARALIERS 55-56παρ.β
(10-6, 22-22, 30-37, 45-45, 51-51 55-56)

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν τους Mentores με 55-56 μετά από δύο παρατάσεις. Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους Mentores με τον Παπαδόπουλο και τον Μιχαλάκη, για να απαντήσουν ο Κωνσταντίνου με τον Τζαβέλα για το 7-4 και να κλείσει η περίοδος από τον Τάτση στο 10-6. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Cleveland Paraliers ισοφάρισαν τον αγώνα με τον Τζαβέλα για να προσπεράσουν με τον Κωνσταντίνου, 12-14. Ο Μιχαλάκης απάντησε, με το ματς να πηγαίνει στο 16-18 από τον Ντάσκα Φ. και τον Παπαδόπουλο να απαντά με 4 πόντους για το 20-18 της ομάδας του. Το ημίχρονο έκλεισε στο 22-22 από τον Γεωργιόπουλο και τον Τζαβέλα.

Στην επανάληψη οι Cleveland Paraliers με τον Κωνσταντίνου και τον Τζαβέλα προηγήθηκαν με 26-32 για να κάνει Ο Σύρμος το 26-34. Η απάντηση ήρθε από τον Βασιλειάδη και τον Παπαδόπουλο για το 30-34, με τον Πίτλογλου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 30-37. Οι Cleveland Paraliers με τον Κωνσταντίνου πήγαν στο 30-41 στο 4ο δεκάλεπτο και το 32-43 λίγο μετά, αλλά ο Τάτσης με τον Ντάσκα Φ. και τον Ζαννιά απάντησαν για το 39-43 για να φέρει το ματς στο καλάθι ο Γεωργιόπουλος, 41-43. Ο Κωνσταντίνου έβαλε και τους 8 πόντους της ομάδας του στην περίοδο, αλλά το τρίποντο του Μιχαλάκη έφερε το ματς στο 44-45. Οι Mentores είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν, με τον Παπαδόπουλο να βάζει εν τέλει 1/2 βολές για το 45-45 και την παράταση.

Εκεί ο Ντάσκας Φ. έφερε μπροστά τους Cleveland Paraliers με τον Τάτση να απαντά, 48-47. Κωνσταντίνου και Μιχαλάκης αντάλλαξαν καλάθια με τον Ζαννιά να βάζει 1/2 βολές για το 51-49 και τον Κωνσταντίνου να ισοφαρίζει για το 51-51 και τη 2η παράταση. Εκεί ο Μιχαλάκης με τρίποντο και ο Παπαδόπουλος έφεραν τους Mentores στο 55-51, αλλά με τρίποντο απάντησε και ο Ντάσκας Φ. για το 55-54, με τον Κωνσταντίνου να βάζει 2/4 βολές για το 55-56, βολές που έμελλε να κρίνουν το ματς, αφού οι Mentores δεν βρήκαν σκορ.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 28 πόντους, ο Τζαβέλας 14 και ο Ντάσκας Φ. 7. Για τους Mentores ο Μιχαλάκης με τον Παπαδόπουλο είχαν από 14 πόντους, ο Τάτσης 12 και ο Ζαννιάς 7.

Mentores (Βασιλειάδης): Παπαδόπουλος Α. 14, Ζαννιάς Β. 7, Μιχαλάκης Μ. 14 (2), Βασιλειάδης Θ. 2, Τάτσης Ν. 12 (1), Γεωργιόπουλος Β. 6.

Cleveland Paraliers (Γεώργαρος Ε.): Τζαβέλας Ν. 14, Σύρμος Χ. 4, Ντάσκας Φ. 7 (1), Ντάσκας Γ., Πριτσιούλης Δ., Σακελλαριάδης Χ., Πίτλογλου Ν. 3 (1), Κωνσταντίνου Β. 28, Κάτσενος Μ., Γρηγορόπουλος Σ..

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – CHARLES BRONSON 57-40

(12-10, 21-18, 34-31, 57-40)

Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν την Charles Bronson με 57-40, με το ματς νε ξεκινά ισορροπημένα από Κατσιράκη και Χατζηγιάννη απ’ τη μία και τον Καρανικολόπουλο απ’ την άλλη για το 6-6. Ο Ριζάς έφερε τον αγώνα στο 8-8 με τον Χατζηγιάννη να κάνει το 12-8 για να απαντήσει ο Τσιάκαλος στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σπανός έφερε την ομάδα του στο 19-12 με τον Δούκα να απαντά για το 19-16 πριν οι δυο ομάδες κλείσουν το ημίχρονο με 2/4 βολές εκατέρωθεν για το 21-18.

Στην επανάληψη ο Δούκας μείωσε στον πόντο για να έρθουν ο Μαλτέζος με τον Χατζηγιάννη για το 26-20. Οι Ροζ Πάνθηρες πήγαν στο 30-22 με τον Παλαιοπάνο και τον Μαλτέζο με τον πρώτο να γράφει και το 32-24 για να απαντήσουν ο Δούκας με τον Νικολόπουλο για το 32-29, πριν ο Μαλτέζος με τον Νικολόπουλο κλείσουν την περίοδο στο 34-31. Ένα 9-0 από τους Ροζ Πάνθηρες μας εισήγαγε στο 4ο δεκάλεπτο, ο Κατιράκης με τον Πεπονή και τον Μαλτέζο έφεραν το ματς στο 43-31 πριν απαντήσει με τρίποντο ο Λιάσκος. Ο Σπανός με τον Χατζηγιάννη έγραψαν το 51-35 για να έρθει νέο τρίποντο του Λιάσκου για το 51-38, αλλά ο Χατζηγιάννης με τον Κατσιράκη κράτησαν μακριά εκ του ασφαλούς τους Ροζ Πάνθηρες, 57-40 το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Μαλτέζος είχε 16 πόντους, ο Χατζηγιάννης 14, ο Σπανός 9 και ο Κατσιράκης 7. Για την Charles Bronson ο Λιάσκος είχε 9, ο Δούκας 8 και ο Νικολόπουλος 7.

Ροζ Πάνθηρες (Σταύρου Κ.): Σπανός Ν. 9 (1), Μαλτέζος Γ. 16 (1), Κατσιράκης Γ. 7, Μπίρης Χ., Ριζάς Β. 4, Χατζηγιάννης Π. 14 (1), Πεπονής Κ. 3 (1), Πνευματικός Γ., Παλαιοπάνος Φ. 4.

Charles Bronson (Μητροφάνης Π.): Πολίτης Γ. 2, Φύκαρης Π. 4, Δούκας Β. 8 (1), Τσιάκαλος Σ. 4, Κοντός Χ., Νικολόπουλος Κ. 7 (1), Λιάσκος Π. 9 (2), Καρανικολόπουλος Γ. 6.

KIBARS – REBELS 20-0
(Ο αγώνας δεν ολοκληρώθηκε με υπαιτιότητα της ομάδας των Rebels και κατοχυρώθηκε από τον διαιτητή με 20-0 στην ομάδα των Kibars)