Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Αυτή τη φορά τιμωρήθηκε

Αυτή τη φορά τιμωρήθηκε

Ίδια εικόνα για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα, όπου δεν μπόρεσε να παίξει άμυνα για μία ακόμα αγωνιστική, αλλά τούτη τη φορά, η Λοκομοτίβ Κιουμπάν δεν ήταν Ερυθρός Αστέρας και δια χειρός Κρούνοσλαβ Σίμον πήρε με τρίποντο τη νίκη στην εκπνοή του αγώνα, 69-72, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ξεκάθαρα δεν είναι ακόμα σε καλή κατάσταση οι «πράσινοι» που ψάχνονται αγωνιστικά και αυτό τους στοιχίζει μέχρι στιγμής.

Ως τώρα βλέπουμε τον Αργύρη Πεδουλάκη αρκετά αμήχανο με το ρόστερ του, δεν νιώθει καλά στις αλλαγές, δεν δοκιμάζει πράγματα, δεν ανακατεύει την τράπουλα όσο θα έπρεπε. Αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να είναι μονοδιάστατος, να εξαρτάται από τη βραδιά 2-3 παικτών κάθε φορά. Αλλά όλα αυτά έρχονται σε δεύτερη μοίρα πίσω από το γεγονός ότι ακόμα οι «πράσινοι» δεν έχουν καταφέρει να παίξουν άμυνα. Τα δυο τους σε συνδυασμό (η κακή άμυνα και η κακή επιθετική λειτουργία) οδηγούν προφανώς σε… κακό μπάσκετ, πράγμα που δικαιολογεί απόλυτα το 2-2 στο ξεκίνημα της Ευρωλίγκας. Το καλό της ευκολίας του ομίλου έχει αντιστραφεί για τον Παναθηναϊκό, που πια, με αγώνα στο Ισραήλ την ερχόμενη εβδομάδα, βλέπει το ενδεχόμενο να κλείσει κάτω από το 50% τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου, ορατό. Και όλα αυτά βάζουν σε κίνδυνο μέχρι και το θέμα πρόκρισης, αν πέσει στο 2-3 την ερχόμενη εβδομάδα, θα πρέπει επειγόντως να ανεβάσει στροφές για να μην έχει απρόοπτα. Βέβαια, το καλό είναι ότι από εδώ και στο εξής επιστρέφει και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός, κοιτώντας τον αγώνα, δεν άξιζε τη νίκη, αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο αδόκιμος όρος. Από τα 40 λεπτά, οι Ρώσοι ήταν στα 39 μπροστά στο σκορ, αρκετή ώρα και με διψήφια διαφορά. Η αντεπίθεση στο φινάλε έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό, που, όμως, στο τέλος δεν μπόρεσε να παίξει άμυνα ούτε στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα του αγώνα για να στείλει το ματς στην παράταση.

Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Ρώσοι σούταραν καλύτερα και σε δίποντα και σε τρίποντα (44%-45% στα δίποντα και 35%-41% στα τρίποντα), έλεγξαν τα ριμπάουντ (33-40 με 9-11 τα επιθετικά, δηλαδή έπαιρναν το 31% των ριμπάουντ στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για τους «πρασίνους» ήταν 24%), οι ασίστ ήταν 16-19, με μόνη κατηγορία ουσιαστικά στην οποία ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος τα λάθη (12-16).

Σε ατομικό επίπεδο ο Γκιστ ήταν ο καλύτερος της ομάδας του Πεδουλάκη με 18 πόντους και 7/8 εντός παιδιάς. Ο Διαμαντίδης είχε 8 ασίστ αλάνθαστος σε 25 λεπτά, αλλά με 2/6 τρίποντα, εμφανές πια ότι για κάποιο λόγο δεν μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση ακόμα φέτος, ο Παππάς έδωσε λύσεις (13 πόντοι, με 6/12), με τον Ούκιτς να γράφει 2 τρίποντα παρότι δείχνει ξεκάθαρα διστακτικός και ανέτοιμος. Από εκεί και πέρα, ο Μασιούλις είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά με 4/12 και 3 λάθη, ο Λασμ είχε 5 πόντους με 3 λάθη, ο Μπατίστ και ο Φώτσης ήταν κακοί, ο Μπράμος 3 πόντους με 1/7, ο Μαυροκεφαλίδης 2 πόντους σε 6 λεπτά, ο Γιάνκοβιτς είδε το ματς από τον πάγκο, ο Κάρι έπαιξε 1 λεπτό και, αίφνης, ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις.

Απ’ την άλλη ο Τσουκανένκο δημιούργησε πολλά προβλήματα, ο Χέντριξ ακόμα περισσότερα, ο Μπράουν ήταν καλός, ενώ Γιασάιτις, Μπίκοφ και Καλνιέτις ήταν η τριάδα της νίκης για τη Λοκομοτίβ. Και, βέβαια, ο Σίμον, που μπορεί να έχασε μεγάλο μέρος της 4ης περιόδου με 4 φάουλ, αλλά και όσο έπαιξε ήταν καθοριστικός (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), ενώ και στο φινάλε με το τρίποντο (πρώτο του μετά από 5 άστοχα) πήρε το ματς για την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με 2-0 με βολές του Λασμ, αλλά αυτό ήταν το μοναδικό του προβάδισμα για πάρα πολλή ώρα. Με τον Χέντριξ η Λοκομοτίβ προσπέρασε με 3-7 για να πάει στο 5-12 με τρίποντο του Μπίκοφ. Ο Γκιστ μείωσε σε 9-12, ο ίδιος με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 12-14, αλλά ήταν εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ελέγξει την αντίπαλό του και το ρυθμό.

Η περίοδος έκλεισε στο 12-17 από τον Μπράουν, με τον Τσουκανένκο να γράφει το 12-19 και τον Ούκιτς να απαντά με τρίποντο για το 17-19. Ο Φώτσης στον αιφνιδιασμό έγραψε το 24-25 μειώνοντας στον πόντο με 5 λεπτά για το ημίχρονο, ενώ με τρίποντο του Γκιστ ο Παναθηναϊκός, 2:38 πριν την ανάπαυλα ισοφάρισε σε 29-29. Όμως, δεν μπόρεσε να προσπεράσει, ο Μπράουν έβαλε 4 γρήγορους πόντους για το 29-33 και το τρίποντο του Γιασάιτις έφερε το ματς στο 31-36 στα μισά του.

Ένα μικρό 5-2 με τρίποντο του Παππά στα πρώτα 2:30 της επανάληψης έφερε το ματς στο 36-38, αλλά Χέντριξ και Μπράουν κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, με τον Καλνιέτις να σκοράρει για το 38-47 κλείνοντας ένα 0-7 των Ρώσων. Ο Σίμον έκλεψε την μπάλα και 2:37 πριν το τέλος της περιόδου έδωσε την πρώτη διψήφια διαφορά στη Λοκομοτίβ, 40-51, με τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται πάρα πολύ μπροστά να φτιάξει καλές φάσεις.

Η περίοδος έκλεισε με τον Τσουκανένκο να σκοράρει από κοντά για το 41-53 με το τρίποντο του Γιασάιτις να γράφει το 43-56 με 9:13 για το τέλος. Κάπου εκεί χτύπησαν, προφανώς, όλα τα καμπανάκια κινδύνου στο μυαλό των «πρασίνων» και είδαμε για 5 λεπτά έναν τελείως διαφορετικό Παναθηναϊκό. Ο Παππάς ανέβαλε το δύσκολο ρόλο να ξεκολλήσει την ομάδα του αρχικά, σκόραρε για το 45-56 και ο Διαμαντίδης με τρίποντο έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Ο ίδιος έκλεψε και την μπάλα για το λέι απ του Μασιούλις, ενώ μετά από αλλεπάλληλες κακές επιθέσεις των Ρώσων ο Μασιούλις με τρίποντο έγραψε το 53-57.

Ο Παππάς από την πολύ έξυπνη κίνηση του Διαμαντίδη (ουσιαστικά του… υπέδειξε τι να κάνει) σκόραρε εύκολα με λέι απ για το 55-57 για να κλείσει ένα 13-1 για τον Παναθηναϊκό μέσα σε 4:39. Ο Χέντριξ διέκοψε το σερί, αλλά ο Μασιούλις απάντησε με τρίποντο για το 58-59.

Ο Καλνιέτις έδωσε ανάσα στην ομάδα του με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο Τσουκανένκο έφερε το ματς στο 58-65 με 3:07 για το φινάλε, με τη Λοκομοτίβ να δείχνει ότι άντεξε στην αντεπίθεση. Όμως, το τρίποντο του Μπράμου, το κλέψιμο του Παππά και το κάρφωμα του Γκιστ ήταν που μείωσαν σε 63-65, με τον τελευταίο να σκοράρει ξανά 1:34 για το τέλος για το 65-65. Με δικές του 1/2 βολές ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο προβάδισμά του από το ξεκίνημα του αγώνα, 66-65 με επιμέρους σκορ 23-9 από το 43-56.

Ο Σίμον απάντησε από τρομερή πάσα του Καλνιέτις, ο Λασμ έκανε βεβιασμένη κίνηση και ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ στα 13 δευτερόλεπτα. Ο Γιασάιτις είχε 2/2 βολές για το 66-69 με τον Διαμαντίδη να ισοφαρίζει με πολύ δύσκολο τρίποντο στα 6 δευτερόλεπτα. Όμως, ο Σίμον στην εκπνοή έγραψε τρίποντο (πολύ εύκολα είναι η αλήθεια για το κρίσιμο της στιγμής) για τη νίκη της Λοκομοτίβ.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 31-36, 41-53, 69-72.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (1τρ. 4ρ.), Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 8 (2), Λασμ 5 (5ρ. 2ασ. 3κλ.), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6 (2τρ. 8ρ.), Γκιστ 18 (1τρ. 3ρ. 2κλ.), Παππάς 13 (1τρ. 2ασ. 2κλ.), Μασιούλις 10 (2τρ. 6ρ. 2ασ.).

Λοκομοτίβ Κιουμπάν (Πασούτιν): Μπράουν 13 (1τρ. 8ρ. 2κ.), Ουίλιαμς, Χέντριξ 10 (9ρ. 3ασ.), Καλνιέτις (1τρ. 7ρ. 6ασ.), Μπίκοφ 11 (2τρ. 5ρ. 3ασ.), Γιασάιτις 14 (4), Ζούμπκοφ 1, Τσουκανένκο 7 (3ρ. 2κ.), Σίμον 9 (1τρ. 3ρ. 3ασ.).