Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Η Αττική το ντέρμπι, νίκη για Ατρόμητους!

Η Αττική το ντέρμπι, νίκη για Ατρόμητους!

Η Αττική κέρδισε με 51-44 το ντέρμπι με τους Zeppelin στην 6η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Ατρόμητοι επικράτησαν με 60-54 των Remal Madri, ενώ τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 91-43 τους Nothing But Net. Οι Δικαστές νίκησαν με 68-32 την Wanted, ενώ οι Red Hot Chili Hoopers επικράτησαν με 63-41 της Μαύρης Θύελλας, και οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 63-38 τους North Side Kings.

ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ – NOTHING BUT NET 91-43
(20-12, 43-16, 62-30, 91-43)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Nothing But Net με 91-43 με το ματς να είναι κλειστό για μία περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε από Καπέλη και Καραγιαννίδη απ’ τη μία και από Κερχουλά και Λαμπετίδη απ’ την άλλη για το 6-6. Ο Κοκονίδης έφερε το ματς στο 12-6 και το 15-8, με τον Βασιλείου να απαντά για το 17-12 και την περίοδο να κλείνει από τρίποντο του Κοτίνη στο 20-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κοτίνης με τον Καραγιάννη έφεραν το ματς στο 28-12, με τον Κουμεντάκη να ανεβάζει τη διαφορά στους 20 πόντους. Ο Χρυσικόπουλος με τον Καραγιάννη σκόραρε για το 39-14, με τον Βασιλείου και τον Καραγιάννη να κλείνουν το ημίχρονο στο 43-16.

Στην επανάληψη ο Βασιλείου με τον Περράκη έφεραν το ματς στο 43-22, με τον Περράκη να γράφει τρίποντο για το 45-25. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με σερί 11-0, ο Κουμεντάκης και ο Τσιλάβης σκόραραν για το 56-25, με τον Λαμπετίδη να απαντά. Ο Σαπλατέρας έκανε το 58-30, με τον Τσιλάβη και τον Παπαδόπουλο να απαντούν για το 62-30. Το παιχνίδι με τρίποντο του Περράκη πήγε στο 62-33, για να κάνει ο Γεωργίου το 64-35. Με 12-0 απάντησαν τα Κουλουβάχατα με τον Χρυσικόπουλο, τον Καπέλη και τον Κοκονίδη για το 76-36. Ο Βασιλείου με τον Κοτσίφη σκόραραν για το 78-41, για να έρθουν ο Τσιλάβης με τον Κοτίνη για ένα 10-0 της ομάδας τους, ως το 88-41. Το παιχνίδι, τελικά, έκλεισε από Βασιλείου και Τσιλάβη στο 91-43.

Για τους νικητές ο Κοκονίδης είχε 17 πόντους, ο Καραγιάννης 16, ο Τσιλάβης 15, ο Κουμεντάκης 12, ο Καπέλης 9, ο Χρυσικόπουλος με τον Κοτίνη από 8. Για τους Nothing But Net ο Βασιλείου είχε 14 και ο Περράκης 10.

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Κουμεντάκης Ν. 12, Κοτίνης Ν. 8 (2), Τσιλάβης Α. 15 (3), Καπέλης Θ. 9 (1), Χρυσικόπουλος Τ. 8 (2), Κοκονίδης 17, Παπαδόπουλος Α. 6, Καραγιάννης Σ. 16.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κερχουλάς Β. 5, Γεωργίου Α. 3, Κοτσίφης Β. 5 (1), Περράκης Α. 10 (2), Λαμπετίδης Φ. 4, Σαπλατέρας Θ. 2, Βασιλείου Α. 14.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – NORTH SIDE KINGS 63-38
(12-10, 26-21, 45-26, 63-38)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 63-38 τους North Side Kings παίρνοντας διαφορά στο 2ο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε από Καραγιαννίδη Γ. και Λέντζο Γ. με 7-4, για να απαντήσουν ο Μποτσάκος με τον Κολλιόπουλο για το 9-8. Ο Κολλιόπουλος έκανε το 11-10, με τους Θαλασσόλυκους να πηγαίνουν στο 16-10 με τον Λέντζο Φ. και τον Λέντζο Γ.. Μετά την απάντηση από τον Βαζαίο, ο Λέντζος Φ. με τον Λέντζο Γ. ήταν που ξανασκόραραν για το 23-12 της ομάδας τους. Όμως, ως το ημίχρονο ο Ρούσσος με τον Μποτσάκο είχαν φέρει το ματς στο 26-21.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγε στο 27-22 από τον Βαζαίο, με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν με σερί 11-0 που τους έβαλε για τα καλά στο κεφάλι. Ο Σκαρμέας με τον Μαράκη και τον Τεντόμα ήταν που έφεραν το σκορ στο 38-22. Μετά την απάντηση από τον Δερμάτη, ο Καραγιαννίδης Τ. με τον Τεντόμα έφεραν το ματς στο 42-24, για να σκοράρει ο Καλλιγιάννης και να κλείσει η περίοδος από τον Μαράκη στο 45-26. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παπαδόπουλος με τον Καραγιαννίδη Τ. έγραψαν το 52-26 για να φέρει το ματς στο 54-26 ο Λέντζος Φ. και να κάνουν το 59-26 ο Μαράκης με τον Σκαρμέα. Ο Μποτσάκος απάντησε με τρίποντο, με τον Κολλιόπουλο να ολοκληρώνει ένα 0-9 της ομάδας του για το 59-35, με το παιχνίδι να τελειώνει από τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Κολλιόπουλο στο 63-38.

Για τους νικητές ο Μαράκης είχε 14 πόντους, ο Καραγιαννίδης Γ. με τον Λέντζο Φ. είχαν από 9, ο Τεντόμας 8 και ο Λέντζος Γ. 7. Για τους North Side Kings ο Κολλιόπουλος είχε 14 πόντους, ο Μποτσάκος 13.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Καραγιαννίδης Τ. 4, Λέντζος Φ. 9, Τεντόμας Ν. 8, Σκαρμέας Κ. 4, Καραγιαννίδης Γ. 9 (1), Παπαδόπουλος Α. 2, Λέντζος Γ. 7 (1), Γκότσης Γ., Δασκαλάκης Π. 6, Μαράκης Α. 14 (2).

North Side Kings (Αλεξίου Κ.): Κολλιόπουλος Γ. 14 (2), Ρούσσος Λ. 4, Βαζαίος Γ. 3, Αλεξίου Κ., Μποτσάκος Χ. 13 (1), Μαριάκης Α., Καλλιγιάννης Μ. 2, Δερμάτης Δ. 2.

WANTED – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 32-68
(2-18, 13-32, 21-48, 32-68)

Οι Δικαστές κέρδισαν τους Wanted με 32-68 μπαίνοντας στον αγώνα με 0-13 με τον Βλαζάκη, τον Συκαρά και τον Τζίμα. ΤΟ σερί διέκοψε ο Κουβάτσος, αλλά αυτοί ήταν οι μόνοι πόντοι της ομάδας του στο δεκάλεπτο, με τον Τούμπα και τον Τζίμα να γράφουν το 2-18. Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε από τον Πανουριά για το 2-22, με τους Wanted να απαντούν με Σαρικάκη Μ. και Βουτσινό για το 6-24. Μετά το καλάθι του Βαζαίου ο Βουτσινός έφερε το ματς στο 11-28 με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-32 από τον Βλαζάκη.

Στην επανάληψη οι Δικαστές πήγαν στο 13-36 με τον Συκαρά και τον Τζίμα, για να απαντήσουν οι Wanted με τον Παπαδαντωνάκη Μ. και τον Παπαδαντωνάκη Ν. για το 17-38. Οι Δικαστές απάντησαν με σερί 0-9 με τον Ιωάννου, τον Τζίμα και τον Συκαρά για το 17-47, για να κλείσουν ο Παπαδαντωνάκης Γ. με τον Παπαστσίκη το δεκάλεπτο στο 21-48. Στην 4η περίοδο ο Πανουριάς με τρίποντο έφερε το ματς στο 21-51, με τον Ποντικέα και τον Παπαδαντωνάκη Γ. να απαντούν για το 28-52. Μετά το καλάθι του Πανουριά, ο Ρούσσος με τον Μαυριτσάκη σκόραραν για το 32-57. Το παιχνίδι, όμως, έκλεισε με σερί 0-11 για τους Δικαστές, ο Τούμπας με τον Βαζαίο ήταν που έφεραν το ματς στο 32-68.

Για τους νικητές ο Τζίμας είχε 16 πόντους, ο Πανουριάς 12, ο Συκαράς 10, ο Τούμπας 9 και ο Βαζαίος 7. Για τους Wanted ο Βουτσινός είχε 7 πόντους.

Wanted (Σαρικάκης Μ.): Ρούσσος Σ. 2, Κουβάτσος Π. 2, Σαρικάκης Γ., Σαρικάκης Μ. 2, Ποντικέας Ν. 3 (1), Παπαστσίκης Θ. 2, Παπαδαντωνάκης Γ. 6, Μαυριτσάκης Α. 2, Βαλούρδος Π., Παπαδαντωνάκης Μ. 2, Παπαδαντωνάκης Ν. 4, Βουτσινός Α. 7 (1).

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 9, Στρατηγάκος Π. 2, Βλαζάκης Κ. 5, Συκαράς Σ. 10, Σαραντάκος Π., Καμμένος Σ. 2, Βαζαίος Γ. 7, Λεντής Μ. 3, Τζήμας Γ. 16, Πανουριάς Δ. 12 (1), Ιωάννου Α. 2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ – REMAL MADRI 60-54

(5-15, 26-26, 45-44, 60-54)

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 60-54 τους Remal Madri. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ρούσσο και τον Λαμπρούκο να φέρνουν τους Remal Madri στο 1-5, για να απαντήσει ο Φουνταδάκης. Ο Μαζιώτης με τον Πατεράκη και τον Σιδηρόπουλο σκόραραν για το 5-15 στο τέλος της περιόδου, με το δεύτερο δεκάλεπτο να ξεκινά από τον Κελαϊδή και τον Χαρατσάρη για το 12-17, με τον Σιόλα να φέρνει το ματς στους 3 πόντους. Μετά το καλάθι του Κουτάλα, ο Τσαλδάρης με τον Φουνταδάκη και τον Σιόλα ισοφάρισαν τον αγώνα σε 21-21, ενώ από το τρίποντο του Παύλου οι Ατρόμητοι πέρασαν μπροστά με 26-23, για να ισοφαρίσει ο Κουτάλας στο ημίχρονο, 26-26.

Στην επανάληψη το νέο τρίποντο του Κουτάλα έφερε το ματς στο 28-29, με τους Ατρόμητους να απαντούν με τον ίδιο τρόπο με τον Χαρατσάρη. Ο Πατεράκης με τρίποντο έφερε το ματς στο 31-32, μες τους Ατρόμητους με 4 πόντους του Φουνταδάκη και τρίποντο του Κελαϊδή να παίρνουν το προβάδισμα με 38-35. Ο Λαμπρούκος ισοφάρισε κι αυτός με τρίποντο, για να ξεφύγουν οι Ατρόμητοι με 45-38 με τον Τσαλδάρη, τον Καραχάλιο και τον Σιόλα. Η απάντηση ήρθε με νέο τρίποντο από τον Πατεράκη, ενώ ο Σιδηρόπουλος έβαλε το 7ο συνεχόμενο τρίποντο για τους Remal Madri χωρίς να παρεμβληθεί πόντος από δίποντο ή βολές για το 45-44 του 30ου λεπτού.

Οι Ατρόμητοι και πάλι ξέφυγαν, ο Γιάχος με 4 πόντους έφερε το ματς στο 51-44, με τον Κουτάλα και τον Λαμπρούκο να απαντούν για το 51-38. Ο Μαζιώτης σκόραρε για το 53-50, αλλά ο Φουνταδάκης με τον Καραχάλιο ήταν που έφεραν το ματς στο 58-50. Οι Remal Madri προσπάθησαν με τον Λαμπρούκο, 58-54, για να κλείσει το ματς με βολές για τους Ατρόμητους στο 60-54.

Για τους νικητές ο Φουνταδάκης είχε 14 πόντους, ο Σιόλας 10, ο Κελαϊδής 8, ενώ Παύλος και Τσαλδάρης είχαν από 7. Για τους Remal Madri ο Λαμπρούκος με τον Κουτάλα είχαν από 15 πόντους, ο Πατεράκης 11.

Ατρόμητοι (Τσαλδάρης Β.): Γιάχος Γ. 4, Παύλος Μ. 7 (1), Τσαλδάρης Β. 7, Καραχάλιος Γ. 4, Σιόλας Α. 10, Κελαϊδής Θ. 8 (1), Παπαδοπετράκης Γ., Κομνινός Π., Χαρατσάρης Κ. 6 (1), Φουνταδάκης Γ. 14.

Remal Madri (Ρούσσος Β.): Κουτάλας Γ. 15 (2), Σιδηρόπουλος Γ. 6 (1), Πατεράκης Μ. 11 (3), Παπάζογλου Σ., Βιλλιώτης Δ., Λαμπρούκος Χ. 15 (1), Μανίνας Γ., Ρούσσος Β. 3 (1), Μαζιώτης Κ. 4, Μεταξάς Μ..

ΑΤΤΙΚΗ – ZEPPELIN 51-44
(20-11, 32-24, 39-39, 51-44)

Η Αττική κέρδισε τους Zeppelin με 51-44 μπαίνοντας εκπληκτικά στον αγώνα. Με τον Μαγκαφά και τον Αλαντίν προηγήθηκε με 7-0, ενώ μετά την απάντηση από Τσαντζαλή και Ρήγα πήγε με τον Καλικούρδη και τον Μαγκαφά στο 17-4. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Ποζιόπουλο, για να έρθει το τρίποντο του Μαγκαφά για το 20-6, πριν ο Τσαντζαλήε με τον Ποζιόπουλο κλείσουν το δεκάλεπτο στο 20-11. Στη 2η περίοδο το σκορ πήγε στο 24-11 από τον Αναγνωστόπουλο και τον Λιωνή, για να έρθεουν ο Ρήγας με τον Θωμά για το 24-18. Η Αττική με τον Καλικούρδη πήγε στο 27-18, αλλά οι Zeppelin απάντησαν με τον Ράντζο και τον Νάστα πλησιάζοντας σε 27-24. Το τρίποντο του Μαγκαφά έφερε το ματς στο 30-24, η Αττική έκλεψε και την μπάλα για να γράψει το 32-24 με τον Χατζή στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Θωμάς με τον Ποζιόπουλο έτρεξαν σερί 0-7 για να πλησιάσουν οι Zeppelin σε 32-31. Η Αττική απάντησε με τον Αναγνωστόπουλο, με τον Ράντζο και τον Τσαντζαλή να ισοφαρίζουν το ματς. Με 2:33 για το τέλος της 3ης περιόδου, από το καλάθι του Ρήγα οι Zeppelin πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς, ο Τσαντζαλής τους πήγε στο 36-39 με τον Καλικούρδη να ισοφαρίζει στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Μαγκαφά έφερε το ματς στο 42-41, με την Αττική να πηγαίνει στο 45-41 με τον Αλαντίν και στο 47-41 με τον Καλικούρδη με 3:26 για το τέλος, έχοντας κρατήσει ως τότε τους Zeppelin σε μόλις 2 βολές σε 7 λεπτά. Μετά την απάντηση του Ρήγα για το 47-43, ο Αλαντίν σκόραρε για το 49-43, με τον Καλικούρδη να γράφει το 51-43 ύστερα από χαμένο τρίποντο των Zeppelin. Οι Zeppelin προσπάθησαν αλλά έχασαν τις δύο επόμενες επιθέσεις τους, για να σκοράρουν εν τέλει στα 27 δευτερόλεπτα 1/2 βολές, με το ματς να έχει κριθεί.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 21 πόντους, ο Καλικούρδης 13 και ο Αλαντίν 8. Για τους Zeppelin ο Ρήγας είχε 14 πόντους, ο Τσαντζαλής 9 και ο Ποζιόπουλος 8.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Χατζής Μ. 2, Λιωνής Κ. 2, Γανωτής Η., Κοντός Γ., Μαγκαφάς Σ. 21 (4), Σταυρόπουλος Αγ., Αλαντίν Δ. 8, Καλλικουρδής Γ. 13, Γαλάνης Δ. 1, Αναγνωστόπουλος Α. 4.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Ρήγας Γ. 14, Νάστας Β. 2, Μυριτζής Μ., Κουτσός Α., Θωμάς Θ. 4, Ράντζος Χ. 6, Τσαντζαλής Θ. 9, Ποζιόπουλος Λ. 8 (1), Αντωνίου Μ. 1.

ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ – RED HOT CHILI HOOPERS 41-63

(4-16, 15-29, 28-47, 41-63)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 41-63, παίρνοντας τον έλεγχο από νωρίς. Μετά το καλάθι του Αναστασόπουλου, ο Ζυγούμης με τον Σακλαρίδη, τον Κεφαλόπουλο και τον Φραγκογιάννη έφεραν το ματς στο 4-16 στο 10ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε από τον Αναστασόπουλο με τον Μυλωνά να γράφει το 8-18. Οι Red Hot Chili Hoopers με τον Ζυγούμη και τον Λαμπαθάκη πήγαν στο 10-22, με τον Αναστασόπουλο να απαντά και τον Μακρηγιάννη να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 15-24. Όμως, ο Ζυγούμης με τον Βενέτη έκλεισαν το ημίχρονο στο 15-29.

Στην επανάληψη ο Αναστασόπουλος με τον Σταθόπουλο έφεραν το ματς στο 20-33, με τον Χλη να απαντά και τον Γύφτο να σκοράρει για το 22-35. Ο Φραγκογιάννης με τον Κυριάκογλου σκόραραν για το 22-38 με τον Αντωνουσάκη να γράφει το 22-44, πριν ο Σταθόπουλος με 6 πόντους κάνει το 28-44 για να λήξει η περίοδος στο 28-47 από τον Ζυγούμη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χλης έφερε το ματς στο 30-53, η Μαύρη Θύελλα απάντησε με τον Γύφτο για να γράψει ο Κυριάκογλου με τρίποντο 32-56. Ο Μυλωνάς με τον Πετρόπουλο έφεραν το ματς στο 40-58, για να κλείσει τον αγώνα ο Σακλαρίδης.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 15 πόντους, ενώ Χλης και Αντωνουσάκης είχαν από 8. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος είχε 11 πόντους και ο Αναστασόπουλος 9.

Μαύρη Θύελλα (Γεωργιόπουλος Π.): Γύφτος Θ. 4, Αναστασόπουλος Κ. 9, Σταθόπουλος Π. 11 (1), Αλεξόπουλος Σ. 2, Μακρηγιάννης Γ. 4, Μυλωνάς Δ. 5, Γεωργιόπουλος Π. 2, Πετρόπουλος Χ. 4.

Red Hot Chili Hoopers (Κυριάκογλου Σ.): Χλης Η. 8, Γκέλερης Ν., Ζυγούμης Θ. 15, Χατζηγιαννάκης Μ. 3, Κυριάκογλου Σ. 5 (1), Λαμπαθάκης Γ. 6, Κεφαλόπουλος Τ. 5, Φραγκογιάννης Ι. 5, Αντωνουσάκης Β. 8, Σακλαρίδης Θ. 6, Βενέτης Χ. 2.