Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Συνεχίζουν οι Ready 2 fire, νίκη για Pistons!

Συνεχίζουν οι Ready 2 fire, νίκη για Pistons!

Οι Pistons κέρδισαν την Drink Team με 52-51 για την 6η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Ready 2 fire συνεχίζουν μετά το 78-53 επί των Houston Robes, ενώ οι Δραπέτες κέρδισαν τον Άφοβο με 63-62. Νίκη για την Τερψιθέα με 67-40 επί των Παλτών, ενώ ο Santa Nionios κέρδισε με 54-25 τους Daltons.

READY 2 FIRE – HOUSTON ROBES 78-53
(18-18, 39-30, 53-45, 78-53)

Οι Ready 2 fire κέρδισαν τους Houston Robes με 78-53 με το ματς να ξεκινά με 4-12 για τους Houston Robes από τον Κιουρκτσόγλου και τον Κουμπάρο, για να απαντήσουν ο Κουράκος με τον Μαμαλάκη για το προσπέρασμα, 15-1,, με τον Μηλιώνη να γράφει το 18-16 και το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο από τον Γκουμάκη. Ο Μιχαλόπουλος έφερε τους Ready 2 fire στο 24-18, με τον Αβραμόπουλο να απαντά και τον Αντωνίου να γράφει το 28-24. Οι Ready 2 fire με τρίποντο του Μηλιώνη πήγαν στο 31-24, αλλά ο Μικελάκης απάντησε για το 31-28. Όμως, από τον Κουράκο το ημίχρονο έκλεισε στο 39-30.

Στην επανάληψη, μετά το καλάθι του Κουμπάρου οι Ready 2 fire με τον Παππά Σ. πήγαν στο 42-32, για να απαντήσει Ζαφειρόπουλος. Όμως, ο Κουράκος έφερε την ομάδα του στο 48-37, ενώ ο Μηλιώτης ήταν που σκόραρε για το 51-39. Οι Houston Robes απάντησαν για το 53-45 με τον Αβραμόπουλο και τον Κιουρκτσόγλου, ενώ και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Αντωνίου με τον Κιουρκτσόγλου τους κράτησαν στους 10 πόντους, 57-47 και 59-49. Οι Ready 2 fire απάντησαν με σερί 9-2 από τον Μιχαλόπουλο και τον Κουράκο για το 68-51 πριν ο Ζαφειρόπουλος φέρει το ματς στο 68-53. Ο Μηλιώνης με τον Κουράκο ήταν που έκλεισαν τον αγώνα με 10-0 για την ομάδα τους ως το 78-53.

Για τους νικητές ο Κουράκος είχε 36 πόντους, ο Μηλιώνης 19, ο Μιχαλόπουλος 16. Για τους Houston Robes ο Κιουρκτσόγλου είχε 19 πόντους και ο Αβραμόπουλος 10.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Ε. 2, Μηλιώνης Γ. 19 (3), Σωτηρίου Μ., Μιχαλόπουλος Π. 16 (1), Μαμαλάκης Κ. 2, Κουράκος Α. 36, Παππάς Σ. 3 (1).

Houston Robes (Λυρίτης Μ.): Αβραμόπουλος Π. 10 (1), Λυρίτης Μ., Κιουρκτσόγλου Α. 19, Μικελάκης Μ. 4, Ξηρόπουλος Κ. 1, Κουμπάρος Χ. 5 (1), Ζαφειρόπουλος Κ. 6, Γκουμάκης Σ. 2, Αντωνίου Κ. 6.

DALTONS – SANTA NIONIOS 25-54
(5-10, 12-24, 18-34, 25-54)

Ο Santa Nionios κέρδισε τους Daltons με 25-54 με το ματς να ξεκινά από τον Βολυράκη και τον Κολώνια για το 4-3, με τον Ρηγόπουλο και τον Μαργώνη να απαντούν και τον Μπελεχάκη να γράφει το 5-10. Το τρίποντο του Κοντοβασικάλου βοήθησε τους Daltons να πλησιάσουν σε 8-12, ενώ ο Κολώνιας έγραψε το 10-14. Όμως, ο Μπελεχάκης με τον Τσούλφα και τον Ρηγόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 10-24 για να κλείσει το ημίχρονο στο 12-24 από τον Γκολφινόπουλο.

Στην επανάληψη ο Κοντοβασιλάκος με τον Κολώνια έφεραν το ματς στο 16-24, για να απαντήσουν ο Τσούλφας με τον Γιαννιώτη. Ο Κοντοβασιλάκος σκόραρε για το 18-29, αλλά ο Santa Nionios με τον Μαργώνη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-34. Η διαφορά ανέβηκε πολύ στην 4η περίοδο, όταν το σερί του Santa Nionios έφτασε στο 0-20 από τον Τσούλφα, τον Λέγγα και τον Μπελεχάκη για το 18-49, με τον Γκολφινόπουλο να απαντά για το 22-49. Ο ίδιος έφερε το ματς στο 25-49, με τον Santa Nionios να κλείνει τον αγώνα με τον Ρηγόπουλο και τον Μαργώνη στο 25-54.

Για τους νικητές ο Τσούλφας με τον Ρηγόπουλο είχαν από 13 πόντους, ο Μπελεχάκης 12, ο Μαργώνης 8. Για τους Daltons ο Γκολφινόπουλος είχε 8 πόντους, ενώ Κοντοβασιλάκος και Κολώνιας από 7.

Daltons (Μανδρέκας Δ.): Χάδιαρης Ι., Βολυράκης Κ. 2, Βουρλάκος Σ., Χάδιαρης Ν. 1, Κοντοβασιλάκος Α. 7 (1), Γκολφινόπουλος Ν. 8, Κολώνιας Η. 7.

Santa Nionios (Γαλανόπουλος Ι.): Μαργώνης Δ. 8, Μπελεχάκης Γ. 12 (2), Λάγιος Σ., Στέφος Π., Λέγγας Χ. 6, Ρηγόπουλος Χ. 13 (2), Γιαννιώτης Ν. 2, Τσούλφας Π. 13.

ΠΑΛΤΑ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 40-67
(9-15, 20-35, 30-48, 40-67)

Η Τερψιθέα κέρδισε τα Παλτά με 40-67, με το ματς να ξεκινά με 6-0 για τα Παλτά από τον Σταύου Β., τον Βλαστό και τον Παλτά, με τον Χατζάκη και τον Φουζί να απαντούν για το 8-8. Ο Λαζαρίδης με τον Βουλά ήταν που έκλεισαν την περίοδο στο 9-15 για την Τερψιθέα, με τον Φαουζί να γράφει το 9-17. Μετά τη βολή του Παλτά ο Βουλάς με τον Ζαμπελη και τον Λαζαρίδη έφεραν το ματς στο 10-30 για την Τερψιθέα, με τον Βλαστό να απαντά και τον Λυμπερογιάννη να γράφει το 18-33. Ο Λαζαρίδης απάντησε και το ημίχρονο έκλεισε στο 20-35 από τον Βλαστό.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης το τρίποντο του Πολυμέρη έφερε το ματς στο 23-35, με τον Μιτσάκο να γράφει το 25-36. Η Τεριθέα απάντησε με τον Λαζαρίδη και τον Καμαριωτάκη για το 25-42, για να κρατήσουν τη διαφορά ο Βλαστός με τον Σταύρου στο 30-44, και την περίοδο να κλείνει από τρίποντο του Ζαμπέλη. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ζαμπέλης έφερε το ματς στο 32-52 για να απαντήσουν ο Βλαστός με τον Λυμπερογιάννη για το 38-54 πριν η Τερψιθέα με τον Παραρά και τον Λαζαρίδη φτάσει στο 38-60. Ο Μανταλίδης απάντησε και ο Παραράς με τον Ζαμπέλη έκλεισαν το ματς στο 40-67.

Για τους νικητές ο Ζαμπέλης με τον Λαζαρίδη είχαν από 20 πόντους, με τον Φαουζί να έχει 10. Για τα Παλτά ο Βλαστός είχε 17.

Παλτά (Λάμπρος Χ.): Ζέρβος Γ., Πολυμέρης Κ. 4 (1), Μιτσάκος Γ. 2, Βλαστός Δ. 17, Παλτάς Χ. 5, Μανταλίδης Ν. 4, Λυμπερογιάννης Η. 4, Σταύρου Β. 4.

Τερψιθέα (Αγγελίδης Ν.): Φαουζί Δ. 10 (1), Λαζαρίδης Κ. 20 (1), Χατζάκης Α. 4, Βουλάς Κ. 5 (1), Καμαριωτάκης Β. 3 (1), Μανιφάβας Π. 1, Παραράς Γ. 4, Ζαμπέλης Μ. 20 (4).

PISTONS – DRINK TEAM 52-51
(12-10, 25-23, 39-32, 52-51)

Οι Pistons κέρδισαν με 52-51 την Drink Team με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Δρίβα και τον Μάραντο, για να απαντήσει ο Κωνσταντίνης για το 6-7 και το 9-10 και να γράψει ο Θεοδωρόπουλος το 12-10 στο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, ο Σακελλαρόπουλος έφερε το ματς στο 15-12, με τον Μπουράνη και τον Κωνσταντινίδη να απαντούν για το 17-17, με τον Κωνσταντινίδη να συνεχίζει για το 17-20. Οι Pistons με τον Πλατανιά και τον Μάραντο πήγαν στο 25-21, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-23 από τον Κωνσταντινίδη.

Στην επανάληψη η διαφορά πήγε στους 10 πόντους με τον Στεργίου και τον Μάραντο να σκοράρουν για τους Pistons για να κάνει ο Πλατανιάς το 33-23. Ο Κωνσταντινίδης προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Δρίβας με τον Βαρλάγκα έφεραν το ματς στο 39-29. Ο Μπουράνης ήταν που έκλεισε την περίοδο στο 39-32, με τους Pistons να γράφουν το 41-32 με τον Δρίβα στο 4ο δεκάλεπτο. Η Drink Team αντέδρασε, ο Τσαβούρογλου Γ. με τον Μπουράνη σκόραραν για το 41-38, αλλά ο Βαρλάγκας κράτησε μπροστά την ομάδα του, 46-38. Ο Μπουράνης με τον Τσαβούρογλου Γ. σκόραραν για το 46-42 για να γράψει τρίποντο ο Κωνσταντινίδης, 46-45. Η Drink Team προσπέρασε αμέσως μετά με καλάθι του Κωνσταντινίδη, ενώ ο ίδιος έφερε το ματς στο 46-49. Το τρίποντο του Μάραντου ισοφάρισε τον αγώνα, ο Τσαβούρογλου Γ. σκόραρε για το 49-51, με τον Σακελλαρόπουλο να γράφει 1/2 βολές, την Drink Team να μην καταφέρνει να σκοράρει και τον Πλατανιά να γράφει το τελικό 52-51. Η Drink Team είχε την τελευταία επίθεση, αλλά το φάουλ που κέρδισε στην εκπνοή ήταν εκπρόθεσμο και έτσι δεν είχε μια τελευταία ευκαιρία από τη γραμμή για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μάραντος είχε 11 πόντους και ο Βαρλάγκας 7. Για την Drink Team ο Κωνσταντινίδης είχε 29 πόντους, ο Μπουράνης 9 και ο Τσαβούρογλου Γ. 7.

Pistons (Βαρλάγκας Σ.): Νικολάκος Ν., Μάραντος Κ. 11 (1), Λύρας Π. 1, Πλατανιάς Β. 6, Θεοδωρόπουλος Δ. 6 (2), Στεργίου Α. 5, Χήτας Π. 4, Σακελλαρόπουλος Α. 5, Βαρλάγκας Σ. 7, Μπούρδος Ν. 1, Δρίβας Π. 6.

Drink Team (Καβακιώτης Κ.): Κωνσταντινίδης Κ. 29 (4), Καβακιώτης Χ. 2, Τσαβούρογλου Γ. 7, Κώτσογλου, Παπαδόπουλος Μ., Κατσοχειράκης Π. 4, Κούμανης Σ., Μπουράνης Λ. 9, Τσαβούρογλου Κ., Αυγουλάς Δ..

ΔΡΑΠΕΤΕΣ – ΑΦΟΒΟΣ 63-62
(18-12, 31-27, 48-43, 63-62)

Οι Δραπέτες κέρδισαν τον Άφοβο με 63-62, με το ματς να ξεκινά με 7-0 από τον Κίτσο και τον Περζικιαννίδη για τους νικητές, με τον Καραντζούνη να απαντά για το 8-4. Ο Παπαγεωργίου ήταν που έφερε το ματς στο 14-4 με τον Κίτσο να κάνει το 16-4. Ο Ντούβας απάντησε, με τον Συσκάκη να γράφει το 18-8 και τον Τραϊφόρο να κλείνει την περίοδο στο 18-12. Ο Καραντζούνης με τρίποντο έφερε το ματς στο 18-15, με τον Άφοβο, μετά το τρίποντο του Χατζηγεωργίου, να προσπερνά με τον Ντούβα για το 21-22. Ο Χατζηγεωργίου σκόραρε ξανά, αλλά το τρίποντο του Σταυρινούδη έγραψε το 26-27, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κίτσο στο 31-27 για τους Δραπέτες.

Στην επανάληψη ο Καραντζούνης με τον Ντούβα έφεραν το ματς στο 33-32, με τον Περζικιαννίδη να απαντά για το 38-32 της ομάδας του. ο Χατζηγεωργίου έγραψε το 40-34, με τον Άφοβο να προσπαθεί με Αναγνώστου και Ντούφα να μειώσει, πλησίασε σε 43-39, με τον Σταυρινούδη να κάνει το 43-41 και τον Καρουτά να φέρνει το ματς στο 44-43. Όμως, ο Κίτσος με τον Πρίαμο έκλεισαν την περίοδο στο 48-43. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσικόλας με τον Καραντζούνη έβαλαν 7 μαζεμένους πόντους για το 48-50 του Άφοβου, που συνέχισε, με Ντούβα και Καραντζούνη πήγε στο 49-55. Ο Χατζηγεωργίου απάντησε για το 52-55, με τον Ντούβα και τον Σταυρινούδη να γράφουν το 52-59 για τον Άφοβο μπαίνοντας στα τελευταία 4 λεπτά.

Οι Δραπέτες, όμως, με τρίποντο του Κίτσου και βολές από τον Περζικιαννίδη πλησίασαν σε 57-59 για να τους βοηθήσει ο Κίτσος να ισοφαρίσουν, 59-59. Ο Άφοβος κράτησε το προβάδισμα, όταν στα 55 δευτερόλεπτα ο Σταυρινούδης έγραψε το 59-62, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Περζικιαννίδη στα 29 δευτερόλεπτα. Ο Άφοβος δεν μπόρεσε να σκοράρει, ο Χατζηγεωργίου είχε 1/2 βολές στα 10 δευτερόλεπτα και οι Δραπέτες μπόρεσαν στο τέλος να κρατηθούν στη νίκη.

Για τους νικητές ο Περζικιαννίδης είχε 20 πόντους, ο Κίτσος 19, ο Χατζηγεωργίου 11 και ο Παπαγεωργίου 7. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 16, ο Ντούβας 15, ο Σταυρινούδης 11.

Δραπέτες (Ματζουράνης Λ.): Πρίαμος Κ. 2, Καράμπελας Β. 2, Χαρπαντίδης Ι., Κίτσος Γ. 19 (3), Κατσιανός Κ. 2, Μαμέλας Ν., Κατσάς Κ., Παπαγεωργίου Μ. 7, Περζικιαννίδης Χ. 20 (1), Χατζηγεωργίου Α. 11 (1).

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος Γ.): Αναγνώστου Σ. 4, Τσίλης Κ. 1, Ντούφας Β. 2, Τραϊφόρος 3, Ντούβας Β. 15 (1), Τσικόλας Γ. 6, Καραντζούνης Τ. 16 (3), Σταυρινούδης Σ. 11 (1), Συσκάκης Α. 2, Καρουτάς Ν. 2, Κολλέγγας Δ..