Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολα οι Havalakers, νίκη για τα Χώματα!

Εύκολα οι Havalakers, νίκη για τα Χώματα!

Τα Χώματα κέρδισαν με 50-44 τους Shooting Stars στο μεταξύ τους ντέρμπι για την 6η αγωνιστική του Β ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Havalakers επικράτησαν με 78-53 του Πολυνίκη, ενώ οι Hell’s Sharks κέρδισαν με 61-51 τη Harlem. Οι Bandits νίκησαν με 67-50 τους Sloths B.C., ενώ οι Superhonics κέρδισαν με 55-46 τους Κέρβερους.

HARLEM – HELL’S SHARKS 51-61
(15-15, 29-30, 44-51, 51-61)

Οι Hell’s Sharks κέρδισαν την Harlem με 51-61. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 από τον Σιμιντζή και τον Μάνο Δ., για να απαντήσει ο Φλίγκος για το 5-8. Η Harlem προσπέρασε με τον Σωτηρόπουλο και τον Μάνο Δ. με 9-8, για να πάει το ματς στο 13-13 από τον Φουρτουλάκη και τον Σιμιντζή. Με το δεκάλεπτο να κλείνει από Φουρτουλάκη και Μάνο Δ. στο 15-15. Στη 2η περίοδο ο Παπαδόπουλος Γ. με τον Φουρτουλάκη έφεραν το ματς στο 15-20. Ο δεύτερος ήταν που με τον Παραλή έκανε το17-24, για να απαντήσει η Harlem με τον Χατζηαντωνίου και τον Σιμιντζή για το 23-24. Ο Φουρτουλάκης έφερε την ομάδα του στο 23-28, με τον Χατζηαντωνίου και τον Μάνο Χ. να κλείνουν το ημίχρονο στο 29-30.

Στην επανάληψη ο Λέτσιος με τον Φλίγκο έγραψαν το 29-34, με τον Λιβάνιο να φέρνει το ματς στο 31-36. Ο Φουρτουλάκης με τρίποντο έγραψε το 33-41, για να απαντήσουν ο Μάνος Δ. με τον Χατζηαντωνίου για το 37-41, αλλά άλλο ένα τρίποντο του Φουρτουλάκη και βολές από τον Παναγιωτακόπουλο ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 37-47. Η Harlem προσπάθησε να απαντήσει, ο Σιμιντζής μείωσε σε 42-49, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μάνο Δ. στο 44-51.

Στην 4η περίοδο ο Μάνος Δ. και πάλι σκόραρε για το 46-53, με το τρίποντο του Φουρτουλάκη να φέρνει το ματς στο 46-56 για να κάνει ο Παναγιωτακόπουλος το 46-58. Ο Σιμιντζής μείωσε σε 50-58 αλλά και πάλι τρίποντο από τον Φουρτουλάκη έφερε το ματς στο 50-61 για το οριστικό τέλος.

Για τους νικητές ο Φουρτουλάκης είχε 25 πόντους, ο Φλίγκος 12, ο Παραλής 7. Για τη Harlem ο Μάνος Δ. είχε 21, ο Σιμιντζής 18.

Harlem (Χατζηαντωνίου Σ.): Μάνος Δ. 21, Σιμιντζής Β. 18 (1), Χατζηαντωνίου Σ. 6, Μάνος Χ. 4, Τυρολόγος Β., Σωτηρόπουλος Σ. 2.

Hell’s Sharks (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Θ., Παναγιωτακόπουλος Α.6, Λέτσιος Β. 2, Παραλής Μ. 7, Φουρτουλάκης Τ. 25 (5), Φλίγκος Β. 12, Παπαδόπουλος Γ. 3 (1), Λιβάνιος Θ. 6.

HAVALAKERS – ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 78-53
(31-14, 46-29, 55-46, 78-53)

Οι Havalakers κέρδισαν τον Πολυνίκη με 78-53 με το παιχνίδι να ξεκινά με 2-6 από τον Γκόγκα και τον Βάχο για τον Πολυνίκη, με τον Σαμαρτζή και τον Σταθούση να απαντούν για το 13-6 της ομάδας τους. Μετά το καλάθι του Βάχου, ο Μανούζας Ζ. με τον Κοζομπόλη έφεραν το ματς στο 21-8. Ο Πολυνίκης με τον Τάσσιο και τον Βάχο προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Κόκκινος με τον Καρακώστα και τον Μανούζα Ζ. έκλεισαν την περίοδο στο 31-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μανούζας Ζ. έφερε την ομάδα του στο 35-16, για να απαντήσουν ο Χριστοδουλόπουλος με τον Πετρόπουλο για το 37-23. Ο Καρακώστας με τον Σταθούση έφεραν το ματς στο 41-23, με τον Πολυνίκη να μειώνει και πάλι στους 14 με τον Χριστοδουλόπουλο και τον Βάχο, αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 46-29 από το καλάθι του Λαζαράκου.

Στην επανάληψη ο Μανωλέσκος με τον Βάχο μείωσαν σε 46-34, ενώ μετά το καλάθι του Σταθούση, ο Μανωλέσκος ήταν που έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους. Οι Havalakers απάντησαν με τον Κοζομπόλη και τον Λαζαράκο για το 55-39, με τον Πολυνίκη να παίρνει σκορ από Γκόγκα και Τάσσιο για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 55-46.

Στην 4η περίοδο οι Havalakers έτρεξαν σερί 12-0 με τον Καρακώστα, τον Μπαχά, τον Κόκκινο και τον Σαμαρτζή για να προηγηθούν με 67-46 καθαρίζοντας το ματς. Το σερί διέκοψε ο Μανωλέσκος, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο ο Πολυνίκης, φρόντισε ο Σταθούσης γι’ αυτό, έφερε την ομάδα του στο 75-50 με 8 μαζεμένους πόντους, με τον Μανούζα Ζ. να κάνει το 77-50 και το ματς να κλείνει από το τρίποντο του Γκόγκα.

Για τους νικητές ο Σταθούσης είχε 24 πόντους, ο Καρακώστας 18 και ο Μανούζας Ζ. 12. Για τον Πολυνίκη ο Βάχος είχε 17 πόντους, ο Τάσσιος 10, ο Γκόγκας 9 και ο Χριστοδουλόπουλος 7.

Havalakers (Μανούζας Γ.): Μπαχάς Σ. 4, Σταθούσης Δ. 24, Λαζαράκος Γ. 5 (1), Κόκκινος Δ. 5 (1), Μανούζας Ζ. 12, Καρακώστας Π. 18, Σαμαρτζής Δ. 6, Περρής Μ., Πολίτης Γ., Κοζομπόλης Σ. 4.

Πολυνίκης (Λαγός Α.): Αυγερινός Δ., Πετρόπουλος Π. 2, Τάσσιοςς Σ. 10, Χριστοδουλόπουλος Β. 7 (1), Μανωλέσκος Ρ. 6, Κουλούρης Δ. 2, Βάχος Β. 17 (1), Γκόγκας Β. 9 (2), Κουντουριώτης Μ..

ΚΕΡΒΕΡΟΙ – SUPERHONICS 46-55
(11-10, 23-23, 30-39, 46-55)

Οι Superhonics κέρδισαν τους Κέρβερους με 46-55, μπαίνοντας στο ματς με 0-5 με τον Οικονόμου. Οι Κέρβεροι ισοφάρισαν με τον Συλιγνάκη και τον Κανέλλο, για να έρθουν ο Οικονόμου με τον Μπαρδάνη για το 5-10 της ομάδας τους. Και πάλι οι Κέρβεροι είχαν την απάντηση, ο Πιτσόλης ήταν που έγραψε το 11-10. Στη 2η περίοδο ο Μπαρδάνης με τον Μαστοράκη έφεραν το ματς στο 11-15, αλλά οι Κέρβεροι με τρίποντο του Κανέλλου προσπέρασαν για να πάνε στο 19-15 με τον Παπαγεωργίου. Ο Οικονόμου με τον Κισκύρα ισοφάρισαν το ματς, με τον Παπαγεωργίου να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με 22-21, για να κλείσει το ημίχρονο στο 23-23 από τον Μαστοράκη.

Στην επανάληψη ο Στεφανίδης με τον Οικονόμου έφεραν το ματς στο 23-29, ενώ μετά την απάντηση του Βουδούρη, οι Superhonics ξέφυγαν, ο Βασιλείου με τον Κισκύρα ήταν που έγραψαν το 25-36. Οι Κέρβεροι προσπάθησαν να μειώσουν και με τρίποντο του Βουδούρη έγραψαν το 30-39 στο 30ο λεπτό μετά το καλάθι του Ταρασίου. Στη συνέχεια, όμως, ο Απόστολος με τον Ταρασίου έφεραν το ματς στο 31-43. Οι Κέρβεροι με τον Συλιγνάκη τον Πιτσόλη και τον Παπαγεωργίου απάντησαν για το 39-44, αλλά είδαν τον Κισκύρα με τον Βασιλείου με 1:47 για το τέλος να γράφουν το 41-49. Η διαφορά πήγε στους 10 από τον Οικονόμου, αλλά ο Σκληράκης με τον Κανέλλο έγραψαν το 46-52 στα 40 δευτερόλεπτα. Οι Superhonics αστόχησαν στην επόμενη επίθεσή τους, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ που πήραν στα 30 δευτερόλεπτα έκρινε οριστικά το ματς, με τον Στεφανίδη να βάζει τους τελευταίους πόντους τους.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 15 πόντους, ο Βασιλείου 9 και ο Κισκύρας 8. Για τους Κέρβερους ο Παπαγεωργίου είχε 12 πόντους, ο Κανέλλος με τον Πιτσόλη 9 και ο Συλιγνάκης 7.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης Γ.): Συλιγνάκης Γ. 7 (1), Παπαγεωργίου Κ. 12 (2), Σκληράκης Μ. 4, Βουδούρης Β. 5 (1), Πιφέας Α., Κανέλλος Γ. 9 (2), Πιτσόλης Φ. 9, Μιχαλόπουλος Δ..

Superhonics (Απτόσογλου Β.): Στεφανίδης Α. 6, Μπαρδάνης Μ. 5, Απόστολος Β. 3, Πουρπουτίδης Γ., Οικονόμου Α. 15 (1), Βασιλείου Κ. 9, Απτόσογλου Β., Κισκύρας Α. 8, Μαστοράκης Κ. 4, Ταρασίου Π. 5.

SHOOTING STARS – ΧΩΜΑΤΑ 44-50
(4-10, 19-23, 25-34, 44-50)

Τα Χώματα κέρδισαν με 44-50 τους Shooting Stars με το ματς να ξεκινά με 1-10 για τους νικητές από τον Μελαχροινό, τον Εξαρχόπουλο και τον Παρίση, για να απαντήσει με τρίποντο ο Τράγας στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, νέο τρίποντο από τον Λουδάρο μείωσε σε 7-10, αλλά ο Ελευθερόπουλος έγραψε το 7-14. Μετά το καλάθι του Σταύρου Χ.Β. ο Τσέλιας έφερε το ματς στο 10-17, ενώ ο Εξαρχόπουλος με τον Γκάτση έγραψαν το 12-21. Οι Shooting Stars προσπάθησαν να μειώσουν, με τον Σταύρου Χ.Β. και τον Τράγα έκλεισαν το ημίχρονο στο 19-23.

Στην επανάληψη το καλάθι του Σταύρου Χ.Β. έφερε το ματς στο 21-25, με τα Χώματα να απαντούν με τον Εξαρχόπουλο. Ο Τράγας έκανε το 24-29, αλλά ο Ελευθερόπουλος με τον Μελαχροινό έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 25-34 για την ομάδα τους. Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε, ο Τσέλιας με τρίποντο και ο Γκάτσης έφεραν το ματς στο 27-40, ενώ μετά την απάντηση του Γεωργόπουλου, ο Τσέλιας έγραψε το 29-44. Οι Shooting Stars δεν παραδόθηκαν, με 3:20 για το τέλος είχαν μειώσει με Λουδάρο και Τράγα σε 35-44. Ο Λουδάρος με βολές έφερε το ματς στο 38-45, για να κάνει ο Γεωργόπουλος το 40-46 λίγο μετά. Στα 50 δευτερόλεπτα ο Μελαχροινός απάντησε για το 40-48, με τον Λουδάρο να απαντά.

Τα Χώματα είχαν 0/2 βολές αλλά οι αστόχησαν στα 25 δευτερόλεπτα, στην επίθεση που έκρινε οριστικά τον αγώνα. Όταν ο Ζαφειράκης έβαλε καλάθι για το 44-50, το ματς ήθελε 2 δευτερόλεπτα και δεν υπήρχε χρόνος.

Για τους νικητές ο Μελαχροινός είχε 11 πόντους, ο Εξαρχόπουλος 10, ο Τσέλιας 9, ο Ελευθερόπουλος 7. Για τους Shooting Stars ο Λουδάρος είχε 12, ο Τράγας 11, ο Σταύρου Χ.Β. 7.

Shooting Stars (Σταύρου Χ.): Σταύρου Χ.Ι. 2, Ζαφειράκης Λ. 4, Κουκουγιάννης Σ., Γεωργόπουλος Δ. 4, Ξυδάς Δ. 1, Σαλτούρος Γ. 3, Λουδάρος Α. 12 (1), Σταύρου Χ.Β. 7, Σταμάτης Π., Τράγας Χ. 11 (3), Μόρφος Π..

Χώματα (Σταύρου): Δημητριάδης Τ., Άραπος Β. 2, Μελαχροινός Α. 11 (1), Τσέλιας Χ. 9 (1), Χουλιαράς Γ., Γκάτσης Σ. 4, Καραμήτσος Σ. 1, Ελευθερόπουλος Σ. 7, Παρίσης Θ. 6 (1), Εξαρχόπουλος Ε. 10.

BANDITS – SLOTHS B.C. 67-50
(14-12, 34-30, 52-43, 67-50)

Οι Bandits κέρδισαν τους Sloths B.C. με 67-50, μπαίνοντας στο ματς με 9-2 με τον Απαλοδήμα και τον Χατζηγεωργίου. Οι Sloths B.C. απάντησαν με τον Σιόλα και τον Ζήση Γ. για το 9-10, με το ματς να πηγαίνει στο 14-10 από τον Χατζηγεωργίου για να κλείσει ο Βασιλάκος το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Βασιλάκος με τον Σιόλα ισοφάρισαν σε 16-16 με τον πρώτο να βάζει καλάθι και φάουλ για το 16-19. Μετά το καλάθι του Ζήση Γ. για το 18-23, ο Απαλοδήμας με τον Βέργο και τον Κούτρα έφεραν το ματς στο 24-23 για την ομάδα τους, με τον Σιόλα να απαντά και τον Μάρκου να γράφει το 27-30. Μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο, πάντως, ο Βέργος είχε φέρει την ομάδα του μπροστά, 34-30.

Στην επανάληψη ο Απαλοδήμας έγραψε το 39-30, με τους Sloths B.C. να απαντούν με τον Σιόλα να βάζει 8 μαζεμένους πόντους για το 39-38. Δύο τρίποντα από Βέργο και Χατζηγεωργίου έφεραν το ματς στο 45-38. Οι Sloths B.C. και πάλι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, ο Ζήσης Γ. ήταν που με τρίποντο έγραψε το 47-43. Όμως, οι Bandits έτρεξαν με τον Απαλοδήμα και τον Χατζηγεωργίου σερί ως το 60-43, συνολικά 13-0. Ο Σιόλας σκόραρε ξανά για το 63-50, αλλά δεν έφτανε αυτό στην ομάδα του, ο Δημητρίου με τον Ξενοκώστα έκλεισαν το ματς στο 67-50.

Για τους νικητές ο Απαλοδήμας είχε 23 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 16 και ο Ξενοκώστας με τον Βέργο από 9. Για την Sloths B.C. ο Σιόλας είχε 27 πόντους με τον Ζήση Γ. και τον Βασιλάκο να προσθέτουν από 9.

Bandits (Ζαφειρόπουλος Α.): Βέργος Χ. 9 (1), Ξενοκώστας Κ. 9 (1), Δημητρίου Π. 2, Ζαφειρόπουλος Α., Απαλοδήμας Η. 23 (1), Λεντής Μ. 3 (1), Αθανασίου Σ., Κούτρας Γ. 5, Χατζηγεωργίου Α. 16 (1).

Sloths B.C.
(Σπίνος Ν.): Ζήσης Γ. 9 (1), Μάρκου Δ. 5 (1), Βασιλάκος Π. 9, Τούσης Ν., Σιόλας Ν. 27 (3), Σπίνος Ν., Αθανασίας Σ..

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …