Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολα Yugoplastica, Hell’s Sharks!

Εύκολα Yugoplastica, Hell’s Sharks!

Η Yugoplastica κέρδισε με 75-56 τους Shooting Stars για την 7η αγωνιστική του Β ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Hell’s Sharks επικράτησαν με 68-40 των Sloths B.C., με τους Havalakers να κερδίζουν με 58-40 τους Superhonics. Οι Bandits κέρδισαν με 62-42 τους Κέρβερους, ενώ τα Χώματα νίκησαν με 51-40 τον Πολυνίκη.

ΧΩΜΑΤΑ – ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 51-40
(15-6, 24-23, 40-32, 51-40)

Τα Χώματα κέρδισαν με 51-40 τον Πολυνίκη, μπαίνοντας στον αγώνα με 7-2 με τον Εξαρχόπουλο και τον Άραπο. Ο Πολυνίκης απάντησε με τον Μπαραμπούτη και τον Σβερκά, αλλά ο Εξαρχόπουλος έφερε την ομάδα του στο 15-6 στην περίοδο. Ο Πολυνίκης έτρεξε σερί 0-10 στο 2ο δεκάλεπτο, ο Μανωλέσκος με τον Πετρόπουλο και τον Γκόγκα ήταν που του έδωσαν το προβάδισμα με 15-16, αλλά τα Χώματα απάντησαν με τον Εξαρχόπουλο και τον Τσέλια για να πάνε στο 23-17. Και πάλι ο Πολυνίκης είχε απάντηση, ο Μανωλέσκος και ο Χριστοδουλόπουλος με τρίποντο έκλεισαν το ημίχρονο στο 24-23.

Στην επανάληψη ο Γκόγκας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 24-25, με τον Μπαραμπούτη να γράφει το 26-27. Τα Χώματα απάντησαν με τον Τσέλια, τον Άραπο και τον Γκάτση Σ. για το 33-30 με ένα καλάθι και φάουλ του Γκόγκα στο ενδιάμεσο, με τον Εξαρχόπουλο και τον Τσοπέλα να φέρνουν την ομάδα του στο 38-30. Ο Μπαραμπούτης απάντησε και ο Εξαρχόπουλος έκλεισε την περίοδο στο 40-32. Μάλιστα, ο ίδιος ήταν που με ακόμα 7 πόντους έφερε το ματς στο 47-32, με τον Γκάτση Χ. να σημειώνει τρίποντο για το 50-32 ολοκληρώνοντας ένα 12-0 της ομάδας του που έκρινε το ματς. Με τον Τάσσιο να βάζει 8 μαζεμένους πόντους, ο Πολυνίκης μπόρεσε να μειώσει στο φινάλε σε 51-40.

Για τους νικητές ο Εξαρχόπουλος είχε 28 πόντους και ο Τσέλιας 9. Για τον Πολυνίκη ο Γκόγκας είχε 9, ο Μπαραμπούτης με τον Τάσσιο από 8.

Χώματα (Τσέλιας Χ.): Δήμος Δ., Άραπος Β. 5, Χουλιάρας Σ. 3, Τσέλιας Χ. 9, Γκάτσης Σ. 1, Τσοπέλας Β. 2, Εξαρχόπουλος Ε. 28 (2), Γκάτσης Χ. 3 (1).

Πολυνίκης (Λαγός Α.): Μπαραμπούτης Ν. 8, Τάσσιος Σ. 8, Γκόγκας Β. 9 (1), Μανωλέσκος Ρ. 6, Μαλτάς Κ., Πετρόπουλος Π. 4, Χριστοδουλόπουλος Β. 3 (1), Σβέρκας Ν. 2, Κουλούρης Δ., Κουντουριώτης Μ..

HELL’S SHARKS – SLOTHS B.C. 68-44
(17-11, 31-15, 48-31, 68-44)

Οι Hell’s Sharks κέρδισαν με 68-44 τους Sloths B.C., με το ματς να ξεκινά με 2-6 από τον Ματσούκα και τον Σιόλα, για να απαντήσουν ο Φλίγκος με τον Φουρτουλάκη για την ισοφάριση σε 8-8. Παραλής και Φουρτουλάκης με τρίποντα έγραψαν το 17-11 στο τέλος της περιόδου, μετά το τρίποντο του Σιόλα. Στο 2ο δεκάλεπτο, το σερί των Hell’s Sharks έφτασε στο 16-0, με συνεχόμενα τρίποντα του Λέτσιου κι ένα καλάθι του Παναγιωτακόπουλου οι Hell’s Sharks έφτασαν στο 29-11. Το σερί διέκοψε ο Κοκόλης, με τον Σπίνο να κλείνει το ημίχρονο στο 31-15.

Στην επανάληψη το τρίποντο του Παραλή έφερε το ματς στο 34-15, με τον Ματσούκα και τον Ματσίκα να απαντούν για το 36-20. Ο Παναγιωτακόπουλος με τον Κούβαρη σκόραραν για το 40-20, με τον Κινόβα να απαντά, αλλά το τρίποντο του Παραλή να κρατά τη διαφορά ψηλά. Ο Σπίνος με τον Κινόβα ήταν που μείωσαν σε 45-31 λίγο μετά, για να έρθει το τρίποντο του Φουρτουλάκη, 48-31 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο το σερί των Hell’s Sharks έφτασε στο 11-0 από τον Κούβαρη, τον Λέτσιου και τον Φουρτουλάκη για το 56-31, με τους Sloths B.C. να απαντούν με τον Αθανασία και τον Κινόβα. Στο 59-35 έφερε το ματς ο Λέτσιος, με τον Κινόβα να σκοράρει και πάλι. Ο Ματσίκας έγραψε το 61-40 και ο Κινόβας το 62-42, με τον Φουρτουλάκη και τον Παπαδόπουλο να κλείνουν το ματς στο 68-44.

Για τους νικητές ο Φουρτουλάκης με τον Παραλή είχαν από 17 πόντους, ο Λέτσιος 15, ο Παναγιωτακόπουλος 7. Για τους Sloths B.C. ο Κινόβας είχε 14 πόντους και ο Σπίνος 7.

Hell’s Sharks (Παπαδόπουλος Θ.): Παπαδόπουλος Θ. 2, Παναγιωτακόπουλος Α. 7, Λέτσιος Β. 15 (3), Παραλής Μ. 17 (3), Φουρτουλάκης Τ. 17 (2), Ντούσκας Κ., Κούβαρης Δ. 6, Φλίγκος Β. 4.

Sloths B.C. (Σπίνος Ν.): Μάρκου Δ., Αθανασίας Σ. 2, Σιόλας Ν. 6 (2), Σπίνος Ν. 7 (1), Κινόβας Κ. 14, Ματσούκας Γ. 6, Κοκόλης Α. 3, Ματσίκας Ν. 6.

BANDITS – ΚΕΡΒΕΡΟΙ 62-42
(17-5, 31-13, 46-33, 62-42)

Οι Bandits κέρδισαν τους Κέρβερους με 62-42, ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές που με τον Απαλοδήμα και τον Χατζηγεωργίου μπήκαν με 13-0, για να απαντήσει ο Σκληράκης. Ο Χατζηγεωργίου με τρίποντο έγραψε το 17-3, για να κλείσει ο Κανέλλος το δεκάλεπτο στο 17-5. Στη 2η περίοδο, ένα καλάθι του Συλιγνάκη δεν έφτανε, ο Καράμπελας με 5 πόντους και ο Κούτρας ήταν που έφεραν το ματς στο 26-7 για τους Bandits. Οι Κέρβεροι προσπάθησαν να απαντήσουν, ο Κανέλλος με τον Μιχαλόπουλο και τον Συλιγνάκη μείωσαν σε 26-13. Όμως, ως το τέλος του ημιχρόνου, ο Χατζηγεωργίου με τον Βλαζάκη ήταν που σκόραραν για το 31-13.

Στην επανάληψη ένα σερί 0-7 από τους Κέρβερους με τον Κανέλλο ήταν που έφερε το ματς στο 31-20, ενώ λίγο μετά η διαφορά είχε πέσει κι άλλο, ο Σκληράκης με τον Δούνη έφεραν το ματς στο 32-26 ολοκληρώνοντας ένα 1-13 για την ομάδα τους. Οι Bandits απάντησαν με τρίποντο του Καράμπελα για το 35-26, αλλά ο Σκληράκης με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 35-29. Ένα 8-0 με πρωταγωνιστή τον Χατζηγεωργίου έγραψε το 43-29 για να ανασάνουν οι Bandits, με τον Μιχαλόπουλο και τον Συλιγνάκη να μειώνουν σε 44-33 και τον Απαλοδήμα να γράφει το 46-33.

Στην 4η περίοδο ο Κούτρας με τον Καράμπελα έγραψαν το 52-33, με τρίποντο του δεύτερου για το 55-34 λίγο μετά. Η διαφορά πήγε στους 22 από τον Χατζηγεωργίου, 57-35, για να απαντήσουν ο Πιτσόλης με τον Δούνη για το 59-41, με το ματς να κλείνει από τον Λέντη στο 62-42.

Για τους νικητές ο Χατζηγεωργίου είχε 19 πόντους, ο Απαλοδήμας 17, ο Καράμπελας 15. Για τους Κέρβερους ο Κανέλλος είχε 10 πόντους, Συλιγνάκης και Σκληράκης από 8, ενώ ο Δούνης είχε 7.

Bandits (Ζαφειρόπουλος): Βλαζάκης Κ. 3, Βέργος Χ. 2, Καράμπελας Β. 15 (3), Ζαφειρόπουλος Α., Απαλοδήμας Η. 17 (1), Λέντης Μ. 2, Κούτρας Γ. 4, Ανάγνος Γ., Χατζηγεωργίου Α. 19 (3).

Κέρβεροι (Συλιγνάκης Γ.): Δούνης Ν. 7, Σκληράκης Ε. 8 (1), Παπαγεωργίου Κ., Καμζέλας Δ. 3, Μιχαλόπουλος Δ. 4, Πιτσόλης Ν. 2, Κανέλλος Γ. 10, Συλιγνάκης Γ. 8.

YUGOPLASTICA – SHOOTING STARS 75-56
(12-13, 34-34, 51-39, 75-56)

Η Yugoplastica κέρδισε με 75-56 τους Shooting Stars με τον Ηλιάκη να κάνει μεγάλο παιχνίδι επιθετικά. Το ματς ξεκίνησε με 5-0 από τον Ηλιάκη, για να απαντήσει ο Λουδάρος για το 5-6 και να φέρει το ματς ο Ζαφειράκης στο 7-11. Ο Ηλιάκης με τον Μπαρμπερίδης σκόραραν για το 12-11, με τον Σαλτούρο να κλείνει την περίοδο στο 12-13. Ο Λουδάρος έφερε το ματς στο 12-16, αλλά ο Ηλιάκης με τον Σταθόπουλο απάντησαν για το 21-16. Οι Shooting Stars με τον Τραγά μείωσαν σε 23-21, ενώ ο ίδιος ήταν που ισοφάρισε το ματς σε 25-25 και 27-27, γα να γράψει το 27-29 ο Ζαφειράκης. Μετά την απάντηση του Ηλιάκη (13 πόντοι στην περίοδο) ο Σταύρου Χ.Β. έκανε το 29-31. Ο Κίτσος ισοφάρισε, με τον Λουδάρο με τρίποντο και τον Ηλιάκη να κλείνουν το ημίχρονο στο 34-34.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο, όταν η Yugoplastica δέχτηκε μόλις 5 πόντους από τον Τραγά και τον Κουκουγιάννη, μετά το 37-36 ο Ηλιάκης με τον Μακρή έγραψαν το 44-36, ενώ μετά το τρίποντο του Κουκουγιάννη, ο Ηλιάκης με τον Μπαρμπερίδη έφεραν το ματς στο 51-39 στο 30ο λεπτό. Οι Shooting Stars προσπάθησαν να μειώσουν, με τον Σαλτούρο και τον Τραγά πήγαν στο 53-44, για να φέρει το ματς ο Ζαφειράκης στο 53-48. Μετά το 55-50 από τον Ζαφειράκη, η Yugoplastica απάντησε με τον Ηλιάκη και τον Μπαρμπερίδη για το 60-50. Ο Λουδάρος μείωσε, αλλά ο Ηλιάκης με τον Κοντοπυράκη έφεραν το ματς στο 68-54. Ο Σαλτούρος σκόραρε για το 68-56, με τον Μπαρμπερίδη και τον Ηλιάκη να βάζουν το κερασάκι στην τούρτα της ομάδας τους, 75-56.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 40 πόντους και ο Μπαρμπερίδης 13. Για τους Shooting Stars ο Λουδάρος είχε 16 πόντους, ο Ζαφειράκης 14 και ο Τραγάς 14.

Yugoplastica (Λαρεντζάκης Γ.): Τοπαλίδης Δ. 1, Κοβάτσος Π. 1, Λαρεντζάκης Γ. 3 (1), Μακρής Ε. 2, Μέρος Χ, Κοντοπυράκης Κ. 6, Ηλιάκης Β. 40 (4), Μπαρμπερίδης Κ. 13 (1), Κίτσος Α. 2, Σταθόπουλος Α. 4, Σπατιώτης Π. 1, Τσικλός Τ. 2.

Shooting Stars (Σταύρου Χ.Β.): Ζαφειράκης Λ. 14, Κουκουγιάννης Σ. 3 (1), Γεωργόπουλος Δ., Ξυδάς Δ., Σαλτούρος Γ. 6, Λουδάρος Α. 16 (4), Σταύρου Χ.Β. 3, Τραγάς Χ. 14 (2), Σταύρου Χ.Ι., Μόρφος Π..

SUPERHONICS – HAVALAKERS 40-58
(5-14, 9-27, 27-38, 40-58)

Οι Havalakers κέρδισαν τους Superhonics με 40-58, με το παιχνίδι να ξεκινά στο 0-6 από τον Σταθούση, για να απαντήσει μετά από 5 λεπτά στο ματς ο Κότσιρας. Ο Οικονόμου μείωσε σε 4-9 μετά το καλάθι του Καρακώστα, με τον Κόκκινο και τον Σταθούση να κλείνουν την περίοδο στο 5-14. Ο Μανούζας Ζ. με τον Σαμαρτζή έγραψαν το 5-18, ενώ μετά την απάντηση από Μπαρδάνη και Οικονόμου, οι Havalakers με σερί 0-7 από Μανούζα Ζ. και Λαζαράκο έκλεισαν το ημίχρονο στο 9-27.

Στην επανάληψη η διαφορά με το τρίποντο του Κόκκινου πήγε στους 21 πόντους, για να απαντήσουν ο Κίτσιρας με τον Ταρασίου, 13-30. Ο Μανούζας Ζ. με τον Σταθούση διαμόρφωσαν το 14-35, με τον Κότσιρα να απαντά με τρίποντο και τον Οικονόμου με τον Βασιλείου να φέρνουν το ματς στο 22-38. Ο Μαστοράκης με τρίποντο και ο Οικονόμου έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 10-0 για το 27-38 του 30ου λεπτού.

Μάλιστα, το σερί μεγάλωσε περισσότερο, ο Οικονόμου είχε άλλους 5 πόντους για το 32-38 (σερί 15-0) στο 32ο λεπτό. Οι Havalakers πήραν ανάσα από το τρίποντο του Λαζαράκου, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Βασιλείου, 36-43. Ο Λαζαράκος με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο 36-46 και ο Μανούζας Ζ. στο 38-48 λίγο μετά, με τους Superhonics να βρίσκονται για τελευταία φορά σε μονοψήφια διαφορά στο 40-49 στο δίλεπτο, από τον Κότσιρα. Όμως, ένα καλάθι του Μανούζα Γ., 4/4 βολές από Κόκκινο και Λαζαράκο έφεραν το ματς στο 40-55, με τον Λαζαράκο να κλείνει τον αγώνα με τρίποντο, 40-58, σερί 0-9 για την ομάδα του στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα.

Για τους νικητές ο Λαζαράκος είχε 17 πόντους, ο Σταθούσης 15, ο Μανούζας Ζ. 12 και ο Κόκκινος 8. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 17 πόντους, ο Κότσιρας 10.

Superhonics (Απτόσογλου Β.): Βασιλείου Κ. 6 (1), Μπαρδάνης Μ. 2, Απτόσογλου Β., Οικονόμου Α. 17 (1), Στεφανίδης Α., Κότσιρας Φ. 10 (1), Μαστοράκης Κ. 3 (1), Ταρασίου Π. 2.

Havalakers (Μανούζας Γ.): Σταθούσης Δ. 15, Λαζαράκος Γ. 17 (4), Μανούζας Γ. 2, Κόκκινος Δ. 8 (2), Μανούζας Ζ. 12, Καρακώστας Π. 2, Περρής Μ, Κωστάκος Π., Πολίτης Γ., Σαμαρτζής Γ. 2.