Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Δύο συνεχίζουν αήττητοι!

Δύο συνεχίζουν αήττητοι!

Οι Ready 2 fire κέρδισαν με 64-56 τους Δραπέτες για την 8η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος μπάσκετ «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης για να τους σπάσουν το αήττητο. Έτσι, έμειναν στην κορυφή μαζί με τον Santa Nionios που επικράτησε με 51-45 των Nikea Lions. Ο Άφοβος κέρδισε με 77-53 τους Pistons, η Τερψιθέα κέρδισε με 74-44 τους Daltons, ενώ τα Παλτά επικράτησαν των Houston Robes με 84-69.

ΠΑΛΤΑ – HOUSTON ROBES 84-69

(20-15, 45-31, 63-47, 84-69)

Τα Παλτά κέρδισαν τους Houston Robes με 84-69 με το ματς να ξεκινά στο 4-4 από τον Παλτά και τον Παπακωνσταντίνου. Τα Παλτά πήγαν στο 8-4 με τον Σταύρου και τον Βλαστό, ενώ ο δεύτερο έκανε και το 10-5. Ο Αντωνίου απάντησε, με τον Παπακωνσταντίνου να μειώνει σε 15-12 πριν ο Λυμπερογιάννη και ο Μανταλίδης φέρουν το ματς στο 20-12, για να κλείσει η περίοδος από τρίποντο του Κουμπάρου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μηναΐδης ήταν που σκόραρε για το 22-16, με τον Παλτά να γράφει το 25-16 και τον Μαντούβαλο να δίνει διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά την απάντηση του Ζαφειρόπουλου για τους Houston Robes, ο Μιτσάκος με τρίποντο έγραψε το 32-19. Ο Κουμπάρος με τον Παπακωνσταντίνου έφεραν το ματς στο 32-23, αλλά ο Ζέρβος με τον Μανταλίδη απάντησαν για το 38-23 των Παλτών. Ο Κιουρκτσόγλου σκόραρε για τους Houston Robes με τον Πολυμέρη να φέρνει το ματς στο 43-27, πριν ο Κουμπάρος κλείσει το ημίχρονο στο 45-31.

Στην επανάληψη ο Σταύρου με τρίποντο και ο Μιτσάκος έφεραν τον αγώνα στο 50-33, για να απαντήσουν οι Houston Robes με τον Αβραμόπουλο και τον Κιουρκτσόγλου για το 52-38. Το τρίποντο του Παλτά και το καλάθι του Μιτσάκου έφεραν το ματς στο 59-40, με τη διαφορά να ανεβαίνει μετά το καλάθι του Αβραμόπουλου από τον Μανταλίδη πάνω από τους 20 πόντους, 63-42. Ο Μικελάκης Μ. με τον Κουμπάρο μείωσαν σε 63-47 στο 30ο λεπτό για να έρθει ο Κουμπάρος στην 4η περίοδο με 5 πόντους για το 65-53. Σε αυτό απάντησαν ο Βλαστός με τον Μιτσάκο για το 70-53, ενώ μετά από 2 ακόμα τρίποντα του Κουμπάρου για το 74-59, ο Σταύρου με τον Βλαστό έφεραν την ομάδα τους στο 78-61 για να κάνει ο Λυμπερογιάννης το 80-61. Ο Κουμπάρος συνέχισε ξανά με τρίποντο, με τον Βλαστό να γράφει το 84-64 και τον Γκουμάκη με τον Παπακωνσταντίνου να κλείνουν το ματς στο 84-69.

Για τους νικητές ο Βλαστός είχε 22 πόντους, ο Μιτσάκος 14, ο Σταύρου 13, ο Παλτάς με τον Μανταλίδη από 8. Για τους Houston Robes ο Κουμπάρος είχε 27 πόντους, ο Παπακωνσταντίνου 14 και ο Αβραμόπουλος 10.

Παλτά (Λάμπρος Χ.): Ζέρβος Γ. 2, Μαντούβαλος Κ. 4, Πολυμέρης Κ. 3 (1), Μιτσάκος Γ. 14 (2), Βλαστός Δ. 22, Μηναΐδης Κ. 5 (1), Παλτάς Χ. 8 (2), Μανταλίδης Ν. 8, Λυμπερογιάννης Η. 5, Σταύρου Β. 13 (1).

Houston Robes (Λυρίτης Μ.): Αβραμόπουλος Π. 10, Παπακωνσταντίνου Δ. 14 (1), Μικελάκης Μ. 2, Κουμπάρος Χ. 27 (5), Κιουρκτσόγλου Α. 6, Μικελάκης Γ., Ζαφειρόπουλος Κ. 5, Γκουμάκης Σ. 2, Αντωνίου Κ. 3.

NIKEA LIONS – SANTA NIONIOS 45-51
(5-9, 25-26, 35-43, 45-51)

Ο Santa Nionios κέρδισε τους Nikea Lions με 45-51, με το παιχνίδι να ξεκινά με 0-5 από τον Τσούλφα για να απαντήσει ο Ανδριώτης και να φέρει ο Γαλανόπουλος τον αγώνα στο 2-7. Μετά το νέο καλάθι του Ανδριώτη η πρώτη περίοδος έκλεισε από τον Μπελεχάκη στο 5-9. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσούλφας έφερε το ματς στο 5-11, με τους Nikea Lions να απαντούν με τρίποντο του Μακρίδη και καλάθι του Ανδριώτη για το 10-11 για να ισοφαρίσουν σε 12-12 με τον Πετράκη. Μάλιστα, πήγαν και προβάδισμα, το τρίποντο του Μεταξά και το καλάθι του Νικολαΐδη τους έφεραν στο 18-13 με σερί 13-2. Η απάντηση ήρθε από τον Λάγιο και τον Λέγγα για το 20-19, με τον Λέγγα να βάζει 2ο συνεχόμενο τρίποντο για να ισοφαρίσει σε 22-22. Το τρίποντο του Αλειφέρη κράτησε μπροστά τους Nikea Lions, αλλά ο Ρηγόπυλος έκλεισε με 4 πόντους το ημίχρονο στο 25-26.

Στην επανάληψη ο Μεταξάς σκόραρε για το 29-26 της ομάδας του, ενώ ο Μακρίδης έφερε τους Nikea Lions στο 31-28. Ο Santa Nionios απάντησε με σερί 0-11 για να πάρει τον έλεγχο. Ο Μαργώνης με τον Μπελεχάκη το ξεκίνησαν, ο Λέγγας με 4 πόντους έγραψε το 31-36 για να το κλείσει με τρίποντο ο Γαλανόπουλος, 31-39. Μετά το καλάθι του Μπελεχάκη για το 32-41 ο Ξανθάκης Ε. απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Μαργώνης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 35-43.

Στην 4η περίοδο ο Πετράκης μείωσε σε 40-45, με τον Νιφαδόπουλο να απαντά με βολές για το 40-47. Οι Nikea Lions πλησίασαν με καλάθι του Πετράκη στο 43-47, ενώ ο ίδιος ήταν που έκανε και το 45-47. Όμως, 2/2 βολές του Μπελεχάκη και ένα δικό του καλάθι μετά ήταν που χάρισαν με 45-51 τη νίκη στον Santa Nionios.

Για τους νικητές ο Λέγγας και ο Μπελεχάκης είχαν από 10 πόντους, ενώ ο Ρηγόπουλος με τον Τσούλφα από 9. Για τους Nikea Lions ο Ανδριώτης είχε 11 πόντους, ο Πετράκης 10 και ο Μεταξάς 9.

Nikea Lions (Ξανθάκης Ν.): Παστρόμας Ν., Μεταξάς Β. 1, Μακρίδης Δ. 5, Νικολαΐδης Δ. 2, Ξανθάκης Ν., Ξανθάκης Ε. 3 (1), Ανδριώτης Γ. 11, Μεταξάς Χ. 9 (1), Αλειφέρης Η. 4 (1), Πετράκης Σ. 10.

Santa Nionios (Μπελεχάκης Γ.): Αλεξανδρόπουλος Β., Μαργώνης Δ. 4, Μπελεχάκης Γ. 10, Λάγιος Σ. 2, Λέγγας Χ. 10 (2), Γαλανόπουλος Γ. 5 (1), Ρηγόπουλος Χ. 9, Νιφαδόπουλος Χ. 2, Τσούλφας Π. 9.

ΔΡΑΠΕΤΕΣ – READY 2 FIRE 56-64
(12-25, 30-37, 44-51, 56-64)

Οι Ready 2 fire κέρδισαν τους Δραπέτες με 56-64 μπαίνοντας στο παιχνίδι με 0-6 από τον Στερμάσι και τον Μιχαλόπουλο. Ο Καράμπελας απάντησε και ο Κίτσος με τρίποντο έγραψε το 5-8, για να φέρουν ο Μιχαλόπουλος με τον Μαμαλάκη το ματς στο 5-12. Μετά την απάντηση του Χατζηγεωργίου ο Αντωνιάδης με τον Μιχαλόπουλο ανέβασαν το σκορ στο 10-19, για να έρθει ο Μιχαλόπουλος μετά τις βολές του Χατζηγεωργίου, για το 12-25. Στη 2η περίοδο ο Πρίαμος μείωσε σε 14-25, με τον Παππά Σ. να απαντά. Το τρίποντο του Καράμπελα και το καλάθι του Πρίαμου έφεραν το ματς στο 19-27, με τον Χατζηγεωργίου να μειώνει κι άλλο. Ξανά η διαφορά στους 10 από τον Στερμάσι και τον Μιχαλόπουλο, 23-33, με τον Χατζηγεωργίου να μειώνει, τον Κουράκο να γράφει το 27-37 και τον Κατσιανό να κλείνει το ημίχρονο στο 30-37.

Στην επανάληψη τα συνεχόμενα τρίποντα του Χατζηγεωργίου έφεραν το ματς στο 36-37, με τους Δραπέτες, μάλιστα, να παίρνουν το προβάδισμα λίγο αργότερα, 40-39 από το καλάθι του Παπαγεωργίου. Οι Ready 2 fire απάντησαν αμέσως με Μιχαλόπουλο και Παππά για το 40-45, ενώ μετά το καλάθι του Κίτσου, ο Κουράκος τους έφερε στο 42-50 για να κλείσει ο Κίτσος το δεκάλεπτο στο 44-51. Στην 4η περίοδο ο Αντωνιάδης έφερε το ματς στο 44-53, όμως οι Δραπέτες με τον Κατσά και τον Χατζηγεωργίου μείωσαν σε 50-53 με σερί 6-0. Το καλάθι του Στερμάσι κράτησε μπροστά τους Ready 2 fire αλλά ο Κατσάς με τον Πρίαμο απάντησαν για το 54-56 για να ισοφαρίσει με βολές ο Χατζηγεωργίου σε 56-56.

Τα δύο τρίποντα του Στερμάσι με απόσταση 20 δευτερολέπτων το ένα από το άλλο, έφεραν τον αγώνα στο 56-62 με 1:08 για το τέλος. Οι Δραπέτες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, για να γράψει ο Κουράκος το 56-64 στα 37 δευτερόλεπτα, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 21 πόντους, ο Στερμάσι 16, ο Κουράκος 14. Για τους Δραπέτες ο Χατζηγεωργίου είχε 25 πόντους, ο Κίτσος 9.

Δραπέτες (Μαντζουράνης Λ.): Πρίαμος Κ. 6, Γρεβενίτης Ν. 1, Κίτσος Γ. 9 (1), Καράμπελας Β. 5 (1), Κατσιανός Κ. 2, Κατσάς Σ. 6, Παπαγεωργίου Μ. 2, Χατζηγεωργίου Λ. 25 (2).

Ready 2 fire (Παππάς): Χασίδης Ε., Αντωνιάδης Γ. 5, Μιχαλόπουλος Π. 21, Στερμάσι Α. 16 (2), Μαμαλάκης Κ. 4, Κουράκος Α. 14, Παππάς Σ. 4.

DALTONS – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 44-74
(6-16, 11-35, 26-59, 44-74)

Η Τερψιθέα κέρδισε τους Daltons με 44-74 με το παιχνίδι να ξεκινά με 0-6 από τον Καμαριωτάκη και τον Χατζάκη. Μετά την απάντηση των Daltons ο Ζαμπέλης με 2 τρίποντα έφερε το ματς στο 3-12. Ο Βολυράκης απάντησε για το 6-12, με τον Βουλά και τον Φαουζί να κλείνουν την περίοδο στο 6-16. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λαίνος με τον Βουλά έγραψαν το 7-22, για να απαντήσει ο Κοντοβασιλάκος. Η Τερψιθέα πήγε με τον Λαζαρίδη στο 9-26 για να απαντήσει ο Βουρλάκος για το 11-26. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Λαζάρου, τον Βουλά και τον Λαζαρίδη να φέρνουν την Τερψιθέα στο 11-35.

Στην επανάληψη ο Ζαμπέλης με τρίποντο έκανε το 11-38, για να απαντήσει ο Γκολφινόπουλος και να φέρνει το ματς ο Χάδιαρης Γ. στο 16-40. Η Τερψιθέα με τον Λαίνο και δύο ακόμα τρίποντα του Ζαμπέλη πήγε στο 16-48, ενώ ο Χατζάκης έγραψε το 17-51. Ο Βολυράκης με τον Κοντοβασιλάκο έφεραν το ματς στο 21-51, με τον Βολυράκη να γράφει τρίποντο για το 26-55 μετά το καλάθι του Καμαριωτάκη και τον Λαζαρίδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 26-59. Στην 4η περίοδο οι Daltons έτρεξαν σερί 12-0 για να μειώσουν σε 38-59, το σερί ξεκίνησε ο Γκολφινόπουλος, με τον Βολυράκη και τον Βουρλάκο να σκοράρουν ως το 38-59. Ο Ζαμπέλης απάντησε, με τον Χατζάκη να φέρνει το ματς στο 38-65. Ο Χάδιαρης Ι. έκανε το 40-65, ο Καμαριωτάκης σκόραρε δύο καλάθια και ο Φαουζί τρίποντο για το 40-72. Ο Βουρλάκος με τον Χάδιαρη Ν. απάντησαν για το 44-72, για να κλείσει το ματς ο Λαζάρου στους 30 πόντους.

Για τους νικητές ο Ζαμπέλης είχε 23 πόντους, ο Λαζαρίδης 11, ο Καμαριωτάκης 10, ο Βουλάς 8 και ο Φαουζί με τον Χατζάκη από 7. Για τους Daltons ο Γκολφινόπουλος είχε 12, ο Βουρλάκος 10 και ο Βολυράκης 9.

Daltons (Χάδιαρης Σ.): Χάδιαρης Ι. 4, Βολυράκης Κ. 9 (1), Καρίμπας Π., Βουρλάκος Σ. 10 (1), Χάδιαρης Ν. 5, Κοντοβασιλάκος Α. 4, Γκολφινόπουλος Ν. 12.

Τερψιθέα (Αγγελίδης): Φαουζί Δ. 7 (1), Λαζάρου Ε. 4, Λαζαρίδης Κ. 11 (1), Χατζάκης Α. 7, Βουλάς Κ. 8, Καμαριωτάκης Β. 10, Μανιφάβας Π., Παραράς Ι., Ζαμπέλης Μ. 23 (5), Λαίνος Ι. 4.

PISTONS – ΑΦΟΒΟΣ 53-77
(12-14, 24-30, 42-50, 53-77)

Ο Άφοβος κέρδισε τους Pistons με 53-77 με το ματς να ανοίγει με 6-2 από Σακελλαρόπουλο και Στεργίου για τους Pistons. Ο Σταυρινούδης με τον Συσκάκη απάντησαν για το 8-8, αλλά ο Τρίκκας κράτησε με 12-8 την ομάδα του μπροστά. Ο Ντούφας με τον Καρουτά ισοφάρισαν και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-14 από τον Κουρουβάνη. Στη 2η περίοδο ο Βαρλάγκας με τον Μάραντο έκαναν το 18-14, με τον Καραντζούνη που πέρασε τότε στο ματς να απαντά για να ισοφαρίσει σε 19-19. Μετά το καλάθι του Στεργίου ο Καραντζούνης με τον Συσκάκη έγραψαν το 21-23, για να σκοράρει ο Τσίλης για το 21-25. Ο Βαρλάγκας με τρίποντο έφερε το ματς στο 24-25, αλλά ο Καραντζούνης τον μιμήθηκε με τον Συσκάκη να γράφει το 24-30.

Στην επανάληψη. Ο Σακελλαρόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς στο 27-33, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Ντούφας. Ο Τρίκκας με τον Στεργίου μείωσαν σε 31-33, ενώ μετά τις βολές του Σταυρινούδη, ήταν ο Μάραντος που έφερε τον αγώνα στο 35-37 και το 38-39. Ο Άφοβος απάντησε με τον Καραντζούνη και τον Κουρουβάνη για το 38-45, ενώ μετά τις βολές του Μάραντου, ο Τσικόλας με τον Κουρουβάνη έφεραν το ματς στο 42-50 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο η διαφορά άνοιξε, με τον Τσίλη και τον Τσικόλα να γράφουν το 42-54, για να έρθει ο Καραντζούνης με τρία κολλητά τρίποντα και να φέρει την ομάδα του στο 44-63. Το σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 44-69 από τον Τσίλη και τον Σταυρινούδη, 0-12 για τον Άφοβο, σερί που έκρινε τον αγώνα. Το διέκοψε ο Τρίκκας με 3:50 για το τέλος, ενώ ο Μάραντος μείωσε σε 53-71 στο δίλεπτο. Ο Ντούφας με τον Καρουτά απάντησαν για το 53-77 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 21 πόντους, ο Σταυρινούδης 10, ο Κουρουβάνης με τον Ντούφα από 9, ο Τσίλης με τον Συσκάκη από 8 και ο Τσικόλας 7. Για τους Pistons ο Μάραντος είχε 22 πόντους, ο Στεργίου 10, ο Τρίκκας 8 και ο Σακελλαρόπουλος 7.

Pistons (Νικολάκος Ν.): Μάραντος Κ. 22, Λύρας Π., Τρίκκας Δ. 8 (1), Στεργίου Α. 10, Σακελλαρόπουλος Θ. 7 (1), Βαρλάγκας Σ. 6 (2),

Άφοβος (Καραντζούνης Α.): Μπουζάνης Κ. 1, Τσικόλας Γ. 7, Κουρουβάνης Θ. 9 (1), Τσίλης Κ. 8, Τραϊφόρος Κ., Ποντικόπουλος Θ., Καραντζούνης Α. 21 (5), Σταυρινούδης Σ. 10, Συσκάκης Α. 8, Ντούφας Β. 9 (1), Καρουτάς Ν. 4.