Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Ήττα για Victorious από Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων!

Ήττα για Victorious από Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων!

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 70-67 τους Victorious για την 8η αγωνιστική του Α ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος μπάσκετ «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Έτσι, ο Ρεμπελιακός ξέφυγε με 2 νίκες διαφορά στην κορυφή του ομίλου, μετά και το 58-55 επί των Σφυριών. Νίκη και για τους εBEERους, 52-49 επί της Allsafe B.C., ενώ οι C-Drifters κέρδισαν με 74-32 τη Losvos. Τέλος, η Oklaχώμα Thunder γλυκάθηκε από την πρώτη της νίκη και πέτυχε και δεύτερη, 79-59 τον Ιχθύ.

ΙΧΘΥΣ – OKLAΧΩΜΑ THUNDER 59-79
(11-22, 24-34, 37-52, 59-79)

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 59-79 τον Ιχθύ μπαίνοντας στο ματς με 0-12 από τον Δαββέτα, τον Πούλιο, τον Τσάπαλο Φ. και τον Χρηστιά. Το σερί διέκοψε ο Κανελάτος Ν., αλλά ο Χρηστιάς με τον Παπανίκο και τον Πετρόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 5-20. Η 1η περίοδος έκλεισε από τα καλάθια του Κονδύλη για το 11-22. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ιχθύς πλησίασε σε 15-22 με τον Κανελάτο Ν. και τον Κονδύλη, για να γράψει ο Κονδύλης το 19-24. Μετά την απάντηση του Χρηστιά ο Κονδύλης με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους, κάτι που έκανε και ο Σκορδίλης στο 24-28. Όμως, ως το ημίχρονο ο Σαρρής με τον Πούλιο είχαν φέρει το ματς στο 24-34.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε από τον Τσάπαλο Φ. και τον Χρηστιά για το 24-38, με τον Κονδύλη και τον Σκορδίλη να απαντούν για το 31-39. Ο Κονδύλης έφερε το ματς στο 33-41, αλλά η Oklaχώμα Thunder απάντησε με τον Χρηστιά για το 33-45. Η διαφορά έπεσε για τελευταία φορά κάτω από τους 10 πόντους στο 36-45 από τον Κονδύλη, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Πούλιο και τον Δαββέτα στο 37-52.

Στην 4η περίοδο ο Πούλιος με τον Πετρόπουλο έγραψαν το 37-56, με τον Κονδύλη και τον Σκορδίλη να απαντούν για το 42-56. Το τρίποντο του Κανελάτου Ν. έφερε το ματς στο 45-59, με τον Χρησιά να γράφει το 45-61. Ο Δαββέτας με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 47-64, για να απαντήσουν ο Φυλακτού με τον Κανελάτο Ν. για το 52-66. Ο Χαρίδημος έγραψε το 52-68, με τον Φυλακτού να απαντά και τον Παπανίκο με τον Πουραζή να σκοράρουν για το 56-73. Η διαφορά από τον Πούλιο πήγε στους 19 πόντους, ο Κανελάτος Ν. απάντησε με τρίποντο, για να κλείσει το ματς ο Μουσινούδης.

Για τους νικητές ο Χρηστιάς είχε 18 πόντους, ο Δαββέτας 15 με 5 τρίποντα, ο Πούλιος 10, ο Τσάπαλος Φ. 8 και ο Μουσινούδης 8. Για τον Ιχθύ ο Κονδύλης είχε 28 πόντους, ο Κανελάτος Ν. 19 και ο Σκορδίλης 7.

Ιχθύς (Ζωγράφος Ν., Κανελάτος Π.): Κανελάτος Ν. 19 (4), Σκορδίλης Χ. 7, Ζωγράφος Π., Κονδύλης Δ. 28 (2), Φυλακτού Δ. 5.

Oklaχώμα Thunder (Τσάπαλος Φ.): Πετρόπουλος Π. 5, Σαρρής Γ. 5, Χρηστιάς Α. 18, Μουσινούδης Β. 8, Χαρίδημος Τ. 2, Παπανίκος Θ. 6, Αρβανιτάκης Ν., Τσάπαλος Φ. 8, Πουραζής Σ. 2, Δαββέτας Θ. 15 (5), Πούλιος Β. 10.

LOSVOS – C-DRIFTERS 32-74
(11-24, 17-38, 26-59, 32-74)

Οι C-Drifters κέρδισαν την Losvos με 32-74 μπαίνοντας στο ματς με 2-12, μετά το καλάθι του Μακρή ο Γκότσης Μ. με τον Κουτέλα Π. και τον Κουτέλα Χ. έφεραν το ματς στους 10 πόντους, για να απαντήσει ο Ιωάννου για το 7-14. Ο Κυρηνίδης ήταν που σκόραρε για το 11-16, αλλά οι C-Drifters με τον Γκότση και τον Κουτσοβασίλη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 11-24. Στη 2η περίοδο ο Κουτέλας Π., με τον Γκότση συνέχισαν για το 11-30, με τον Κυρηνίδη να απαντά και τον Μπιράκο με τον Ξενόφο να τρέχουν σερί 0-8 για το 13-38, για να κλείσει το ημίχρονο στο 17-38 από Ράπτη και Κυρηνίδη.

Στην επανάληψη ο Βέργας με τρίποντο έγραψε το 20-40, με τον Καραμήτσο να απαντά και τον Κυρηνίδη να σκοράρει για το 23-42. Μετά τα καλάθια από τον Κουτέλα Χ. και τον Κουτσοβασίλη, ο Ράπτης με τρίποντο έφερε το ματς στο 26-48, για να τρέξουν σερί 0-11 οι C-Drifters με τον Κουτσοβασίλη, τον Ξενόφο και τον Μπιράκο, ως το 26-59 του 30ου λεπτού. Το σερί μεγάλωσε περισσότερο ως το 0-14 από τον Κουτέλα Π., για να το διακόψει ο Ιωάννου. Ο Κουτέλας Π. με τον Καραμήτσο και τον Γκότση έφεραν το ματς στο 28-68, για να απαντήσει ο Ιωάννου, ενώ μετά το καλάθι του Μακρή, ο Μπιράκος με τον Κουτέλα Χ. έκλεισαν τον αγώνα στο 32-74.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Π. είχε 17 πόντους, ο Μπιράκος 14, ο Γκότσης 14, ο Κουτσοβασίλης 11 και ο Κουτέλας Χ. 10. Για την Losvos ο Κυρηνίδης είχε 11 πόντους και ο Ιωάννου 9.

Losvos (Ιωάννου Μ.): Ιωάννου Μ. 9 (1), Ράπτης Δ. 5 (1), Κυρηνίδης Ι. 11 (1), Βέργας Δ. 3 (1), Μακρής Τ. 4, Τίμπας Σ..

C-Drifters (Γαλαίος Π.): Κατσαρής Β., Καραμήτσος Π. 4, Κουτέλας Χ. 10, Κουτέλας Π. 17, Κουτσοβασίλης Γ. 11 (1), Μπιράκος Γ. 14, Γκότσης Μ. 14, Ξενόφος Μ. 4.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΑ – ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ 55-58
(8-22, 23-40, 45-49, 55-58)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τα Σφυριά με 55-58 για να μείνει αήττητος στην κορυφή του ομίλου του. Το παιχνίδι ξεκίνησε θεαματικά για τον Ρεμπελιακό που μετά το καλάθι του Κοτσαμπά έφτασε ως το 2-15 με τον Κοντογεώργη να έχει 11 πόντους και τον Λαρεντζάκη με τον Καρρά να συμπληρώνουν. Ο Μαμάκος σκόραρε για τα Σφυριά, με τον Λαρεντζάκη και τον Πλεξουσάκη να φέρνουν το ματς στο 4-20 πριν ο Κοτσαμπάς κλείσει το δεκάλεπτο στο 8-22.

Στη 2η περίοδο ο Σαρρής με τον Λαρεντζάκη έφεραν τον αγώνα στο 9-27 για τον Ρεμπελιακό, ενώ μετά το καλάθι του Κοτσαμπά, η διαφορά πήγε και στους 20 πόντους από τον Κοντογεώργη και τον Τουλικάρογλου, 11-31. Τα Σφυριά απάντησαν με τον Κοτσαμπά και τον Σιαμαντά για το 15-31, ενώ μετά τις βολές του Καρρά, ο Κοτσαμπάς έφερε το ματς στο 19-34. Ξανά στους 19 από τον Κοντογεώργη και τον Σαρρή, 19-38, με το ημίχρονο να κλείνει από Κοτσαμπά και Σαρρή στο 23-40.

Στην επανάληψη τα Σφυριά μπήκαν δυνατά, ο Χαραλάμπους με τον Συριώτη και τον Κοτσαμπά μείωσαν σε 30-40, για να απαντήσουν ο Πλεξουσάκης με τον Κοντογεώργη για το 30-44. Ο Μαμάκος με τον Σαμέρα έφεραν το ματς μετά από πολλή ώρα κάτω από τους 10 πόντους, 37-44, για να απαντήσει ο Σαρρής, 37-47. Μέχρι το τέλος της περιόδου, όμως, ο Μαμάκος με τον Χατζή και τον Χαραλάμπους είχαν μειώσει κι άλλο τη διαφορά, 45-49.

Μάλιστα, στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοτσαμπάς με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο, για να γράψει ο Τσίτος το 50-49 για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στον αγώνα. Τα Σφυριά ολοκλήρωσαν την ολική ανατροπή της εικόνας του αγώνα με τον Χαραλάμπους για το 54-49, με τον Ρεμπελιακό να βρίσκει ανάσα στον Κοντογεώργη, που με 4 πόντους έφερε το ματς στο 54-53 για να δώσει την ευκαιρία 3:39 πριν το τέλος στον Τουλικάρογλου να πετύχει τρίποντο για το 54-56. Από εκεί και πέρα τα Σφυριά είχαν 0/4 βολές, 2 άστοχα δίποντα και 1 άστοχο τρίποντο ως το τελευταίο λεπτό, με τον Ρεμπελιακό επίσης να μην καταφέρνει να σκοράρει, για να έρθει ο Χαραλάμπους στα 31 δευτερόλεπτα με 1/2 βολές για το 55-56. Ο Ρεμπελιακός έκανε λάθος στα 21 δευτερόλεπτα, τα Σφυριά, όμως, αστόχησαν στα 10 δευτερόλεπτα στο σουτ του αγώνα, για να έρθει ο Καρράς στο τέλος με 2/2 βολές στα 2 δευτερόλεπτα και να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κοντογεώργης είχε 21 πόντους, ο Σαρρής με τον Καρρά από 9, ο Λαρεντζάκης 8. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 25 πόντους, ο Χαραλάμπους με τον Μαμάκο από 9.

Τα Σφυριά (Σπηλιοτακόπουλος Α.): Χρυσαΐτης Χ., Κοτσαμπάς Β. 25 (2), Μαθιός Κ. 1, Τσίτος Σ. 2, Τσούκας Α., Χαραλάμπους Δ. 9, Σιαμαντάς Τ. 2, Σαμέρας Κ. 3 (1), Μαμάκος Π. 9, Χατζής Γ. 2, Συριώτης Γ. 2.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π. 9, Πλεξουσάκης Κ. 6, Κοντογεώργης Α. 21 (1), Λαρεντζάκης Β. 8 (2), Τουλικάρογλου Χ. 5 (1), Καρράς Χ. 9.

εBEERοι – ALLSAFE B.C. 52-49
(17-9, 30-27, 44-37, 52-49)

Οι εBEERοι κέρδισαν την Allsafe B.C. με 52-49 για να ανέβουν κι άλλο στη βαθμολογία. Το ματς ξεκίνησε με 5-3 για τους νικητές από τον Γιανίκα και τον Ζώτο, για να απαντήσει ο Χρυσούλας Χ. για το 9-7. Ο Γιανίκας με τον Ηλιάκη έφεραν τους εBEERους ως το 17-9 στο τέλος της περιόδου, με τον δεύτερο να έχει 6 συνεχόμενους πόντους. Στο 2ο δεκάλεπτο η Allsafe B.C. μείωσε με τον Σκοπελίτη και τον Σαντικτσή σε 17-15, για να έρθει ο Χρυσούλας Χ. για το 21-19 μετά το καλάθι του Κολλά. Οι εBEERοι με τρίποντο από τον Γιανίκα πήγαν στο 24-19, για να απαντήσει ο Σκοπελίτης για το 24-23. Μετά τις βολές του Ηλιάκη, ο Σκοπελίτης με τον Σταυρόπουλο ήταν που έφεραν την Allsafe B.C. μπροστά στο σκορ με 26-27, για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-27 από τον Ηλιάκη και τον Γιανίκα.

Στην επανάληψη ο Ζώτος έκανε το 32-27, με την Allsafe B.C. να απαντά με τον Χρυσούλα Χ. Ο Κολλάς με τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του, για να πλησιάσει και πάλι η Allsafe B.C. με τον Σκοπελίτη και τον Σπαλιάρα, 35-33. Ένα 7-0 των εBEERων από τον Σοφιανόπουλο, τον Φιλακουρίδη και τον Ηλιάκη έγραψε το 42-33, με την Allsafe B.C. να απαντά ξανά με Σταυρόπουλο και Σκοπελίτη για το 42-37 πριν ο Γκούσκος Μ. κλείσει το δεκάλεπτο στο 44-37.

Στην 4η περίοδο ο Σκοπελίτης με τον Χρυσούλα Χ. έφεραν το ματς στο 44-41, με τον Σκοπελίτη να ισοφαρίζει με 2/2 βολές σε 44-44 λίγο μετά. Μάλιστα, με δική του βολές στο πεντάλεπτο η Allsafe B.C. πήρε ξανά το προβάδισμα. Οι εBEERοι απάντησαν με καλάθι του Γκούσκου Μ. και άλλο ένα του Κολλά για το 48-45 στο 3:37, για να έρθει ο Σπαλιάρας περίπου ενάμισι λεπτό αργότερα για το 48-47. Με καλάθι του Χρυσούλα Χ. η Allsafe B.C. πέρασε μπροστά με 48-49 με 2:20 πριν το τέλος.

Οι εBEERοι πήγαν στο 50-49 με τον Ηλιάκη με 1:28 για τη λήξη, με τις δύο ομάδες να χάνουν από ένα τρίποντο, για να έρθει ο Ζώτος στα 50 δευτερόλεπτα για το 52-49. Η Allsafe B.C. αστόχησε στην επίθεσή της στα 40 δευτερόλεπτα, το ίδιο και οι εBEERοι στα 16, με την Allsafe B.C. να αστοχεί σε 2 σουτ στο τέλος, το 2ο ήταν προσπάθεια για τρίποντο ισοφάρισης στα 3 δευτερόλεπτα!

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 17 πόντους, ο Γιανίκας 11 και ο Κολλάς 7. Για την Allsafe B.C. ο Σκοπελίτης είχε 23 πόντους, ο Χρυσούλας Χ. 12.

εBEERοι (Γκούσκος Δ.): Ηλιάκης Β. 17 (2), Γκούσκος Μ. 6, Κολλάς Γ. 7 (1), Φιλακουρίδης Μ. 3, Σοφιανόπουλος Μ. 2, Γιανίκας Γ. 11 (1), Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 6.

Allsafe B.C. (Χρυσούλας Π.): Μπαλής Ε., Σταυρόπουλος Δ. 4, Σπαλιάρας Δ. 5, Σαντικτσής Κ. 4 (1), Παπαϊωάννου Γ., Χρυσούλας Χ. 12, Σκοπελίτης Κ. 23 (2), Γιαγλόγλου Γ., Βλαχαδάμης Ε. 1.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ – VICTORIOUS 70-67παρ.
(19-16, 31-27, 40-42, 55-55, 70-67)

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν τη Victorious με 70-67 μετά από σκληρό ντέρμπι, με το ματς να ξεκινά με 11-2 για τους νικητές από τον Δήμου, τον Καλαφάτη και τον Παπαπροκοπίου, με τη Victorious να απαντά με τον Παγουλάτο και τον Θεοδωρόπουλο ως το 11-8, για να φέρει ο Θεοδωρόπουλος το ματς στο 15-14 μετά την απάντηση του Βασιλείου. Όμως, οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κράτησαν το προβάδισμα, με τον Βασιλείου και τον Δήμου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 19-16 μετά το καλάθι του Καρδαρά.

Στη 2η περίοδο ο Βασιλείου με τον Δεληγιώργη πήγαν το ματς στο 23-16, με τον Παγουλάτο και τον Ρατσιάτο να μειώνουν για να ισοφαρίσει σε 23-23 ο Καρδαράς. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Βασιλείου έφεραν το ματς στο 29-23, ο Θεοδωρόπουλος με τον Παγουλάτο απάντησαν για το 29-27, για να κλείσει ο Βασιλείου το ημίχρονο στους 4 πόντους. Στην 3η περίοδο η Victorious μπήκε με σερί 0-8 από τα τρίποντα του Χαλκίδη και το καλάθι του Θεοδωρόπουλου για το 31-35, με τον Παπαπροκοπίου και τον Σαρικάκη να ισοφαρίζουν τον αγώνα. Νέο προβάδισμα από Χαλκίδη και Θεοδωρόπουλο, 35-39, για τη Victorious, με τον Συκαρά να απαντά με τρίποντο, τον Θεοδωρόπουλο να γράφει καλάθι και φάουλ και τον Παπαπροκοπίου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 40-42.

Στην 4η περίοδο ο Θεοδωρόπουλος έφερε το ματς στο 40-44, με τον Παπαπροκοπίου να απαντά με 5 πόντους και τον Συκαρά να γράφει τρίποντο για το 48-44. Το τρίποντο του Ρατσιάτου απάντησε με τον Καρδαρά να φέρνει το ματς στο 50-49, ενώ ο ίδιος ήταν που με βολές έγραψε το 51-52 με 3:50 για το τέλος. Το τρίποντο του Βασιλείου έκανε το 54-52, με τον Ρατσιάτο να ισοφαρίζει, τον Καρδαρά να γράφει 1/2 βολές από τεχνική ποινή για το 54-55 στο 1:04, και τον Καλαφάτη να ισοφαρίζει στα 25 δευτερόλεπτα με 1 βολές, 55-55, για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Εκεί ο Βασιλείου με καλάθι και φάουλ και ο Σαρικάκης έγραψαν το 60-55, με τη Victorious να απαντά με τρίποντο του Χαλκρίδη για το 60-59. Ο Βασιλείου με τρίποντο και φάουλ έγραψε το 64-59 σε μια καθοριστική επίθεση, με τον Θεοδωρόπουλο να απαντά επίσης με τρίποντο. Ο Δήμου έφερε το ματς στο 66-62, η Victorious με τον Θεοδωρόπουλο πλησίασε σε 66-65, για να έρθουν 1/2 βολές από τον Παπαπροκοπίου για το 67-65. Ο Βασιλείου με το τρίποντο του αγώνα έγραψε το 70-65 για την ομάδα του στα 13 δευτερόλεπτα, ο Θεοδωρόπουλος απάντησε για το 70-67, ενώ η τρίποντη προσευχή της Victorious στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Για τους νικητές ο Βασιλείου είχε 29 πόντους, ο Παπαπροκοπίου 15 και ο Δήμου 8. Για τη Victorious ο Θεοδωρόπουλος είχε 27 πόντους, ο Χαλκίδης 12, ο Ρατσιάτος 10, ο Καρδαράς 9 και ο Παγουλάτος 9.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων (Κοσμίδης Η.): Σαρικάκης Γ. 4, Παντελάκης Ε., Δήμος Γ. 8, Βασιλείου Α. 29 (5), Παπαπροκοπίου Δ. 15, Δεληγιώργης Μ. 2, Καλαφάτης Σ. 4 (1), Συκαράς Γ. 6 (2), Παπαθανασίου Α. 2.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Ρατσιάτος Σ. 10 (2), Καρδαράς Τ. 9, Χαλκίδης Σ. 12 (2), Θεοδωρόπουλος Κ. 27 (2), Χριστοδουλόπουλος Μ., Παγουλάτος Β. 9.