Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πρώτη νίκη στο σπίτι του!

Πρώτη νίκη στο σπίτι του!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 80-72 επί της Λιέτουβος Ρίτας στο ΟΑΚΑ για την 6 αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» δεν έκαναν καθόλου καλό ξεκίνημα στο ματς, είχαν μόλις 25 πόντους στο ημίχρονο, βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά, αλλά στην επανάληψη, στηριζόμενοι στην άμυνα της 3ης περιόδου, στον οίστρο του Γκιστ, που έκανε τεράστιο ματς, και στους Μασιούλις, Διαμαντίδη, Φώτση, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν το ροζ φύλλο, για να πάνε στο 3-3.

Περιθώρια ήττας δεν υπήρχαν για τον Παναθηναϊκό και το πρώτο μέρος είχε κάνει πολλούς να νιώσουν… άβολα, καθώς για ακόμα μία φορά ο Παναθηναϊκός κολλούσε στην επίθεση και δεν μπορούσε να παίξει άμυνα. Δέχτηκε 18 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, δέχτηκε άλλους 20 στο δεύτερο, ενώ μπροστά είχε βάλει μόλις 25 πόντους. Η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στην 3η περίοδο, εκεί που ο Παναθηναϊκός έδωσε ξεκάθαρο δείγμα του πού μπορεί να φτάσουν οι δυνατότητές του φέτος.

Επί 10 λεπτά κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, μπλόκαρε τελείως την επίθεση των Λιθουανών, τους ανάγκασε να δυσκολεύονται να βρουν έστω και μία πάσα για καλό σουτ, αποτέλεσμα το 25-8 επιμέρους σκορ. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί είχαν 3/10 σουτ και 9 λάθη, με μόλις 1 ασίστ. Η ασίστ ήταν σε τρίποντο, δηλαδή για 10 λεπτά δεν μπόρεσαν να περάσουν ούτε μια καλή πάσα στη ρακέτα, ενώ ουσιαστικά ανά μία επίθεση έκαναν και λάθος, αφού είχαν περίπου τόσα λάθη όσα και σουτ στο δεκάλεπτο.

Συνολικά στο ματς η Λιέτουβος σούταρε καλύτερα, στα δίποντα οι δυο ομάδες είχαν ουσιαστικά από 48% η καθεμία, στα τρίποντα τα ποσοστά ήταν 37%-41% με τον Γκεσεβίτσιους να έχει 5/10. Τα ριμπάουντ ήταν 33-35, αλλά με τα επιθετικά 14-11, οι ασίστ 18-19, αλλά η τεράστια διαφορά ήταν στην άμυνα του Παναθηναϊκού, τα κλεψίματα ήταν 15-2 και τα λάθη 13-22. Από τα 15 κλεψίματα των «πρασίνων» τα 7 ήρθαν στην καταιγιστική 3η περίοδο.

Αυτό που πάνω απ’ όλα κέρδισε ο Παναθηναϊκός στο 2ο ημίχρονο του αγώνα ήταν να πιστέψει και πάλι ότι μπορεί να παίξει άμυνα, να νιώσει ότι πατάει πιο γερά στα πόδια του και να τινάξει από πάνω του την αμφιβολία ότι φέτος δεν μπορεί να σταθεί αμυντικά. Μην ξεχνάμε ότι ήταν ένας αγώνας στον οποίο οι «πράσινοι» έπαιζαν χωρίς τον Στεφάν Λασμ, με το ματς ουσιαστικά να κρίνεται από την άμυνά τους. Βέβαια, προφανώς και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, ώστε ο Παναθηναϊκός να αποκτήσει μεγαλύτερη διάρκεια στο αμυντικό κομμάτι, ή να μπορεί να παίζει καλή άμυνα ανεξαρτήτως της πεντάδας που θα επιλέξει ο Πεδουλάκης (σίγουρα 64 πόντοι σε 30 λεπτά είναι πάρα πολλοί, ακόμα και λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες του 4ου δεκαλέπτου που είδαμε).

Από εκεί και πέρα ο Τζέιμς Γκιστ έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι, είχε σε 28 λεπτά 24 πόντους με 9/14 σουτ και 4/7 βολές, με 6 ριμπάουντ, με 5 κλεψίματα και 3 τάπες. Εν ολίγοις… τα έκανε όλα, έπαιξε και για τον Λασμ. Ο Αντώνης Φώτσης ήταν καθοριστικός και σε άμυνα και σε επίθεση, είχε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 30 λεπτά. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε 9 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 κερδισμένα φάουλ με 2/5 σουτ και 3/4 βολές, πολύ καλός, ενώ ο Μασιούλις έγραψε 16 πόντους με 6/8 σουτ και 4/5 βολές, συν 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ουσιαστικά οι 4 τους έκαναν τη διαφορά, με τον Μπράμο να μένει άποντος, τον Κάρι να παίζει περίπου όσο είχε παίξει συνολικά στα 3 προηγούμενα παιχνίδια και να έχει 6 πόντους, τον Ούκιτς να έχει 5 με 2/10 αλλά και 5 ασίστ αλάνθαστος, τον Μπατίστ και τον Παππά να μην μπορούν να κάνουν τη διαφορά και τον Μαυροκεφαλίδη να είναι χρήσιμος.

Άργησαν να βρουν ρυθμό οι δυο ομάδες, το πρώτο καλάθι μπήκε στο 3ο λεπτό, από τον Παλάσιος, με τον ίδιο να φέρνει το ματς στο 1-4. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με τον Κάρι, ενώ ο Μασιούλις τον κράτησε μπροστά με 9-8, για να γράψει ο Γέλοβατς το 9-10. Σχεδόν 2 λεπτά αργότερα ο Γκεσεβίτσιους με τρίποντο έφερε το ματς στο 9-13, ενώ ο Γλυνιαδάκης έγραψε το 11-15 με τον Φώτση και τον Παππά να απαντούν για το 16-15 και τον Τέπιτς να κλείνει την περίοδο στο 16-18.

Τρίποντα από Τέπιτς και Γκεσεβίτσιους έφεραν το ματς στο 16-24 στο 2ο δεκάλεπτο για να κάνει ο Σεϊμπούτις το 16-28 και να σταματήσει επιτέλους το 0-13 σερί της Λιέτουβος ο Παναθηναϊκός μετά από 5 περίπου λεπτά αγώνα με 1/2 βολές του Γκιστ. Ως τότε, οι «πράσινοι» έδειχναν να ψάχνουν να βρουν λύσεις, αλλά ό,τι κι αν προσπαθούσαν δεν λειτουργούσε. Ο Πεδουλάκης έκανε 5 αλλαγές από το 11ο ως το 15ο λεπτό για να βρει τρόπο να σκοράρει η ομάδα του (και να σταματήσει να τρώει καλάθια στην άμυνα) με τον Παναθηναϊκό να έχει 0/7 σουτ και 1 λάθος στο διάστημα αυτό.

Μετά το 19-28 από τον Μαυροκεφαλίδη ο Γέλοβατς έβαλε κι άλλο τρίποντο για τη Λιέτουβος, για να έρθει ο Μασιούλις να μειώσει σε 23-31 με 4 πόντους. Στους 6 έριξε τη διαφορά ο Γκιστ, αλλά και πάλι η άμυνα του Παναθηναϊκού τον πρόδωσε, στο τελευταίο δίλεπτο δέχτηκε ένα 0-7 από τον Σεϊμπούτις και τον Γκεσεβίτσιους, το τρίποντο του δεύτερου έκλεισε το ημίχρονο στο 25-38.

Το καλό για τον Παναθηναϊκό είναι ότι στο ξεκίνημα της επανάληψης μπήκε με 3 συνεχόμενα τρίποντα στο ματς. Η άμυνά του ήταν πολύ επιθετική και δυσκόλευε τους Λιθουανούς, ο Διαμαντίδης και ο Γκιστ (2) έφεραν το ματς στο 34-40 μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά καλύπτοντας τη μισή διαφορά. Ο Κουκ και ο Σεϊμπούτις με τρίποντα έγραψαν το 36-46, αλλά η Λιέτουβος έδειχνε να δυσκολεύεται πολύ στην επίθεση, χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία 4 λεπτά της περιόδου δεν σκόραρε.

Ο Γκιστ με 6 πόντους άνοιξε ένα 14-0 σερί στο διάστημα αυτό, έγραψε το 42-46 για να έρθει ο Φώτσης με τρίποντο για το 45-46. Στο τέλος της περιόδου δύο κλεψίματα έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά, στο πρώτο ο Μασιούλις κάρφωσε, στο δεύτερο ο Φώτσης έβαλε τρίποντο, 50-46.

Ο Γκεσεβίτσιους κράτησε την ομάδα του κοντά, αλλά ο Ούκιτς έγραψε το 55-50 και το 57-52, σε καθοριστικό σημείο και οι 5 πόντοι του Κροάτη στο ματς. Γέλοβατς και Σεϊμπούτις έφεραν το ματς στον πόντο, 57-56 και 59-58, για να κάνει ο Σονγκάιλα το 61-60. Όμως, όποτε η Λιέτουβος βρέθηκε τόσο κοντά ο Παναθηναϊκός είχε σκορ, δύο καρφώματα του Γκιστ έγραψαν το 65-60, ενώ ένα τρίτο το 67-62. Το τρίποντο του Διαμαντίδη ουσιαστικά καθάρισε το ματς για το 72-64, με τον Μασιούλις να γράφει το 74-64.

Η Λιέτουβος έκανε μια ύστατη προσπάθεια, ένα τρίποντο του Γέλοβατς κι ένα δικό του καλάθι και φάουλ έφεραν το ματς στο 75-69, για να χάσει τη βολή και από το επιθετικό ριμπάουντ ο Γκεσεβίτσιους να σκοράρει τρίποντο για το 75-72 στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα. Όμως, ο Διαμαντίδης έβαλε τις βολές που χρειάζονταν, 77-72, ο Γκιστ έκλεψε την πάσα των Λιθουανών, είχε 1/2 βολές, τάπωσε και το λέι απ του Σεϊμπούτις στα 7 δευτερόλεπτα, με τον Μασιούλις να κάνει φόλοου στην εκπνοή για το 80-72.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο 3-3, η ήττα της Μακάμπι από τη Λαμποράλ περιπλέκει λίγο τα πράγματα όσον αφορά στη βαθμολογία, αλλά, αν θέλουμε να μιλήσουμε με βάση τους στόχους και τις δυνατότητες της ομάδας, του δίνει ευκαιρία να ανέβει ψηλότερα από την 3η θέση. Αν κερδίσει την ερχόμενη εβδομάδα στην Ισπανία τη Λαμποράλ και πάρει και τα 2 εντός έδρας παιχνίδια που του απομένουν (Ερυθρός Αστέρας, Μακάμπι), είναι πολύ πιθανό να βγει 2ος, έχοντας, βεβαίως, και ένα ματς με τη Λοκομοτίβ εκτός.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 25-38, 50-46, 80-72.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Κάρι 6, Μπατίστ 4, Φώτσης 9 (2τρ. 7ρ. 2κλ.), Ούκιτς 5 (1τρ. 5ασ.), Μαυροκεφαλίδης 5 (3ρ.), Διαμαντίδης 9 (2τρ. 5ασ. 3κλ. 8κ.φ.), Γκιστ 24 (2τρ. 6ρ. 5κλ. 3κ. 5κ.φ.), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 16 (5ρ. 3κλ.).

Λιέτουβος Ρίτας (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6 (3ρ.), Μπαμπράουσκας, Παλάσιος 6 (4ρ.), Σεϊμπούτις 15 (1τρ. 7ρ. 4ασ. 2κλ.), Γλυνιαδάκης 2, Γκεσεβίτσιους 17 (5), Όρελικ, Κουκ 3 (1τρ. 3ρ. 6ασ.), Σονγκάιλα 4 (5ρ.), Γέλοβατς 19 (2).

Υ.Γ.: Οι φανέλες όλων των παικτών σε όλα τα παιχνίδια της Πέμπτης αντί για όνομα στην πλάτη έγραφαν “ΟΝΕ ΤΕΑΜ” στο πλαίσιο της καμπάνιας υποστήριξης της Ευρωλίγκας στους Special Olympics, και στην προσπάθεια αλλαγής του τρόπου που βλέπουμε τους συνανθρώπους μας με αναπηρία. Το ίδιο θα γίνει και την Παρασκευή.