Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Συνεχίζουν οι Streetballers, νίκη για Γ.Σ. Κυψέλης!

Συνεχίζουν οι Streetballers, νίκη για Γ.Σ. Κυψέλης!

Οι Streetballers κέρδισαν με 60-40 τους Ρούκουνες για την 8η αγωνιστική του Β ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος μπάσκετ «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, για να παραμείνουν αήττητοι. Ο Γ.Σ. Κυψέλης επικράτησε με 70-49 των Gademians, ενώ ο Γ.Σ.Π. κέρδισε με 74-58 τους New World Dons. Τέλος, η Havana Rum κέρδισε με 71-58 τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες.

GADEMIANS – Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ 49-70

(14-18, 21-37, 32-60, 49-70)

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με49-70 τους Gademians για να συνεχίσει την άνοδό του στη βαθμολογία. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 από τον Ανυφαντάκη, που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, πλησιάζοντας το ρεκόρ τριπόντων με τα 8 που έβαλε, για να απαντήσει ο Πετρόπουλος για το 4-6. Ο Κόρδας με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 7-10, με τον Διαμαντόπουλο να απαντά για να μειώσει σε 11-12 ο Κόρδας. Ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Ανυφαντάκη και τον Καραμπέτσο πήγε στο 11-18 για να κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο του Κόρδα.

Στη 2η περίοδο ο Αντύπας με τρίποντο έφερε το ματς στο 17-18, ενώ ο Ζέρης έγραψε το 19-20. Ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε με σερί 0-12 με τον Ανυφαντάκη, τον Αντωνιάδη και τον Διαμαντόπουλο ως το 19-32, με το σερί να διακόπτει ο Ζέρης, για να κλείσουν το ημίχρονο ο Ανυφαντάκης με τον Αντωνιάδη στο 21-37. Στην 3η περίοδο ο Ανυφαντάκης σκόραρε τρίποντο για το 21-40, μετά το καλάθι του Ζέρη, ο Τριαντάφυλλος με τον Ανυφαντάκη ήταν που έφεραν το ματς στο 23-46. Ο Κόρδας απάντησε με καλάθι και φάουλ, ο Διαμαντόπουλος έγραψε τρίποντο, ο Ανυφαντάκης τον μιμήθηκε για το 26-49. Ο Παπασγουρίδης απάντησε για το 30-51, με τον Ανυφαντάκη και τον Διαμαντόπουλο να σκοράρουν άλλα 2 τρίποντα για το 30-57. Παπασγουρίδης και Διαμαντόπουλος έφεραν το ματς στο 32-60 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Ανυφαντάκης με τον Αντωνιάδη έγραψαν το 32-64, με τον Αντύπα να γράφει δύο τρίποντα για το 38-66, ενώ το σερί των Gademians έφτασε από τον Καραγγέλη και τον Κόρδα στο 11-0, μειώνοντας στο 46-66. Όμως, ο Σιδηρόπουλος με τον Ανυφαντάκη και τον Καραμπέτσο έκλεισαν τον αγώνα στο 49-70 μετά το καλάθι του Κόρδα.

Για τους νικητές ο Ανυφαντάκης είχε 30 πόντους με 8 τρίποντα, ο Διαμαντόπουλος 16, ο Αντωνιάδης 8, ο Καραμπέτσος 7. Για τους Gademians ο Κόρδας είχε 17 πόντους, ενώ Ζέρης και Αντύπας από 11.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγέλης Ι. 4, Πετρόπουλος Δ. 2, Κόρδας Α. 17 (1), Ζέρης Α. 11, Παπασγουρίδης Ε. 4, Αντύπας Θ. 11 (3).

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ.): Διαμαντόπουλος Β. 16 (2), Τριαντάφυλλος Θ. 5, Σταθόπουλος Κ. 2, Αντωνιάδης Π. 8, Σιδηρόπουλος Γ. 2, Καραμπέτσος Α. 7, Ανυφαντάκης Γ. 30 (8).

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – STREETBALLERS 40-60
(9-15, 23-21, 32-40, 40-60)

Οι Streetballers κέρδισαν τους Ρούκουνες με 40-60, με το παιχνίδι να ξεκινά μετά το καλάθι του Πανόπουλου με 2-8, από τον Βήχο και τον Νάσιο. Οι Ρούκουνες απάντησαν με τον Καψοκόλη για να μειώσουν σε 5-8, για να φέρει την ομάδα του στο 7-13 ο Βασιλούνης. Ο Καψοκόλης απάντησε ξανά, με τον Βήχο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 9-15. Στη 2η περίοδο ο Κούρτης με τον Παπαδόπουλο μείωσαν σε 14-15, με τον Καψοκόλη και τον Τοπαλίδη να δίνουν προβάδισμα για τους Ρούκουνες με 19-16. Κρατήθηκαν σε αυτό παρά την αντίδραση από τον Βασιλούνη και τον Καπανιάρη, με τον Στασινό και τον Τουμπακάρη να τους φέρνουν στο 23-21 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Καπανιάρης σκόραρε για το 23-24 της ομάδας του και μετά για το 24-27. Οι Ρούκουνες απάντησαν με τον Στασινό, μειώνοντας με τον Τοπαλίδη σε 28-29. Πήραν, μάλιστα, ξανά και το προβάδισμα, όταν ο Καψοκόλης με τον Στασινό τους έφεραν στο 32-31. Όμως, ένα 0-12 από τους Streetballers ήταν που τους έδωσε για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα. Ο Βασιλούνης με τον Καπανιάρη (14 πόντοι στην περίοδο) και τον Νάσιο σκόραραν για το 32-40 στο 30ο λεπτό, με τον Βήχο να συνεχίζει ως το 32-43. Το σερί διέκοψε ο Καψοκόλης, αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Κούτρη ήταν που έφεραν τους Streetballers στο 34-49. Οι Ρούκουνες προσπάθησαν με τον Καψοκόλη και τον Τοπαλίδη ως το 38-49, αλλά νέο σερί 0-9 από τους Streetballers με τον Βήχο, τον Βασιλούνη και τον Καπανιάρη έγραψε το 38-58, για να κλείσει ο αγώνας από Κούρτη και Καραγεώργη στο 40-60.

Για τους νικητές ο Καπανιάρης είχε 19 πόντους, ο Βήχος 15, ο Νάσιος με τον Βασιλούνη από 9. Για τους Ρούκουνες ο Καψοκόλης είχε 12, ενώ ο Τοπαλίδης 7.

Ρούκουνες (Πανόπουλος Α.): Καψοκόλης Σ. 12, Μακρής Σ. 4, Στασινός Κ. 6, Κούρτης Β. 5 (1), Πανόπουλος Α. 2, Παπαδόπουλος Σ. 2, Τοπαλίδης Δ. 7, Τουμπακάρης Α. 2, Τσερπές Η..

Streetballers (Χρυσικός Δ.): Νάσιος Π. 9, Κούτρης Α. 6 (2), Καπανιάρης Γ. 19 (1), Καραγεώργης Κ. 2, Κατσουλίδης Ν., Βήχος Γ. 15 (2), Κυραντζούλης Β., Βασιλούνης Γ. 9.

HAVANA RUM – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ 71-58
(12-18, 25-32, 51-45, 71-58)

Η Havana Rum κέρδισε τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες με 71-58, παρότι το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-10 για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες από τον Κοντογιάννη Χ. και τον Ανδρικόπουλο Τζ.. Ο Κοντοδιός με τον Μποτόζη απάντησαν για το 9-11, με τον Κοντογιάννη Χ. να κρατά την ομάδα του μπροστά και τον Δαζελίδη να γράφει το 9-16. Το τρίποντο του Μποτόζη μείωσε, με τον Κοντογιάννη Χ. να κλείνει το δεκάλεπτο στο 1-18. Στη 2η περίοδο ο ίδιος ήταν που έφερε το ματς στο 12-20, με τον Μποτόζη να απαντά. Μετά το 17-29 από τον Αγγελογιαννόπουλο και τον Ανδρικόπουλο Τζ., ο Μανίκας με δύο τρίποντα μείωσε για να φέρει στο 23-29 τη Havana Rum. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες έμειναν μπροστά με βολές για να κλείσει ο Κοντοδιός το ημίχρονο στο 25-32.

Στην επανάληψη ο Μπακαυγάς Α. με τον Κοντοδιό μείωσαν σε 30-32, για να κρατήσει ο Κοντογιάννης Χ. την ομάδα του μπροστά, 30-34. Όμως, ο Μποτόζης κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς, με τον Μπακαυγά Α. να σκοράρει για το 38-34 και τον Μποτόζη να κλείνει ένα 10-0 της ομάδας του για το 40-34. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες και πάλι μπόρεσαν να αντιδράσουν, ο Ανδρικόπουλος Τζ. ήταν που έφερε τον αγώνα στο 40-40, με τον Σιμιτζή να γράφει τρίποντη απάντηση στο σουτ του Μανίκα για το 43-43. Η Havana Rum και πάλι προσπέρασε με Μαγιάτη και Μποτόζη, 47-43, μετά το καλάθι του Κοντογιάννη Χ., ο Μποτόζης έφερε το ματς στο 51-45 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Μπακαυγάς Α. σκόραρε για το 53-46, με τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες να μένουν κοντά ως το 55-49 από τον Κοντογιάννη Ε.. Μετά ακολούθησε ένα 14-2 της Havana Rum, με τον Μποτόζη και τον Μπακαυγά Α. πήγε ως το 63-51, ενώ ο Μαγιάτης με τον Κοντοδιό και τον Παπαδημητρίου έφεραν το ματς στο 69-51 για το οριστικό τέλος. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες με τον Κοντογιάννη Ε., τον Αγγελογιαννόπουλο και τον Ανδρικόπουλο Τζ. μείωσαν στο τέλος σε 71-58 μετά το καλάθι του Σταματάκου.

Για τους νικητές ο Μποτόζης είχε 29 πόντους, ο Κοντοδιός 12, ο Μπακαυγάς Α. και ο Μανίκας από 10. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ο Κοντογιάννης Χ. είχε 22 πόντους, ο Ανδρικόπουλος Τζ. 20.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ., Χιώργης Σ.): Μπακαυγάς Α. 10, Μαγιάτης Γ. 6, Γιαννούτσος Γ., Μποτόζης Μ. 29 (1), Σταματάκος Σ. 2, Κοντοδιός Γ. 12, Μανίκας Β. 10 (3), Παπαδημητρίου Γ. 2.

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες (Αγγελογιαννόπουλος Π., Ανδρικόπουλος Α.): Κοντογιάννης Χ. 22, Κοντογιάννης Ε. 4, Δαζελίδης Σ. 5, Αγγελογιαννόπουλος Π. 4, Σιμιτζής Γ. 3 (1), Ανδρικόπουλος Τζ. 20 (2).

Γ.Σ.Π. – NEW WORLD DONS 74-58
(12-15, 32-32, 53-45, 74-58)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισε με 74-58 τους New World Dons με το παιχνίδι να ξεκινά κλειστό, μετά το 4-3 από τον Παπαναστασίου και τον Κολοβέρο, ο Μπολλάτι με τον Αθανασιάδη έφεραν τον αγώνα στο 6-6. Ο Γ.Σ.Π. απάντησε για το 12-6 με τον Στασινό και τον Κολοβέρο, αλλά ο Αθανασιάδης με τον Σιδηρόπουλο σκόραραν για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-15. Στη 2η περίοδο ο Αθανασιάδης έφερε την ομάδα του στους 5 πόντους απόσταση, ο Νεράτζης απάντησε με τρίποντο, για να γράψει ο Ράμος το 15-21. Ο Γ.Σ.Π. μείωσε με τον Παπαναστασίου σε 21-23, ο Μύρτου Θ. απάντησε με τρίποντο, για να φέρει το ματς στο 23-30 ο Σιδηρόπουλος. Ο Γ.Σ.Π. με τον Στασινό και τον Παπαναστασίου πλησίασε σε 29-30, ενώ μετά τις βολές του Αθανασιάδη ο Στασινός με τρίποντο ισοφάρισε σε 32-32.

Στην επανάληψη ο Παπαναστασίου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 34-32, για να απαντήσουν οι New World Dons και να προσπεράσουν για τελευταία φορά στο ματς όταν ο Μύρτου Α. και το Σιδηρόπουλος τους έφεραν στο 36-37. Ο Γ.Σ.Π. απάντησε με τρίποντο του Νεράτζη, για να ισοφαρίσει ο Αθανασιάδης σε 39-39, αλλά να έρθουν ο Κολοβέρος με τον Νεράτζη για ένα 8-0 του Γ.Σ.Π. που έγραψε το 47-39. Μετά το καλάθι του Αθανασιάδη ο Νεράτζης με τον Στασινόπουλο έφεραν το ματς στο 51-42, για να απαντήσει ο Μύρτου Θ. με τρίποντο και να κλείσει η περίοδος στο 53-45 από τον Στασινόπουλο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γ.Σ.Π. ανέβασε τη διαφορά με τον Ντόκο και τον Στασινό, 57-46, με τους New World Dons να μειώνουν με τον Ράμος για το 57-51 με 6:33 για το τέλος. Στο 59-53 έφερε το ματς ο Αθανασιάδης, αλλά ο Κολοβέρος ήταν ασταμάτητος, έβαλε 12 συνεχόμενους πόντους φέρνοντας το ματς στο 63-53, μετά στο 69-56 και σταματώντας στο 71-58, με τον Αθανασιάδη να σκοράρει για τους New World Dons στο ίδιο διάστημα και το παιχνίδι να κλείνει από τον Παπαναστασίου και μια βολή του Κολοβέρου στο 74-58.

Για τους νικητές ο Κολοβέρος είχε 23 πόντους, ο Παπαναστασίου 20, ο Στασινός 11, ο Νεράτζης 10. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 27 πόντους, ο Ράμος με τον Σιδηρόπουλο από 10.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Νεράτζης Κ. 10 (2), Ντόκος Σ. 2, Παπαναστασίου Γ. 20, Στασινόπουλος Σ. 6, Στασινός Σ. 11 (1), Κολοβέρος Α. 23, Φίλης Π., Στρατικόπουλος Η., Φίλης Α. 2.

New World Dons (Μύρτου Α.): Ράμος Τ. 10 (1), Αθανασιάδης Κ. 27, Μπολλάτι Β. 3 (1), Μύρτου Α. 2, Μύρτου Θ. 6 (2), Σιδηρόπουλος Μ. 10.