Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Harlem, Χώματα!

Νίκες για Harlem, Χώματα!

Οι Harlem κέρδισαν με 53-47 τους Sloths B.C. για την 8η αγωνιστική του Β ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος μπάσκετ «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Τα Χώματα επικράτησαν των Superhonics με 61-51, ενώ η Yugoplastica κέρδισε τον Πολυνίκη με 85-52. Η Dirtus Bologna νίκησε με 62-55 τους Shooting Stars, ενώ οι Havalakers κέρδισαν με 68-62 τους Bandits. Τέλος, οι Hell’s Sharks νίκησαν με 76-52 τους Κέρβερους.

SHOOTING STARS – DIRTUS BOLOGNA 55-63
(11-13, 26-25, 42-43, 55-63)

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 55-63 τους Shooting Stars με το ματς να μπαίνει στον πόντο στην τελευταία περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-3 με τον Λουδάρο για να απαντήσουν ο Μητρόπουλος με τον Αλεξόπουλο για το 7-7. Μετά το καλάθι του Γεωργόπουλου, ο Αλεξόπουλος έφερε το ματς στο 9-13, για να μειώσει σε 11-13 στο τέλος της περιόδου ο Σταύρου Χ.Β.. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλεξόπουλος έφερε το ματς στο 11-15, με τον Σταύρου Χ.Β. να απαντά για το 17-15 και τον Λουδάρο να φέρνει τον αγώνα στο 20-17. Μετά την απάντηση του Αλεξόπουλου, ο Λουδάρος με τον Κουκουγιάννη έγραψαν το 25-20, με τον Ράνη και τον Χαλκιά να ισοφαρίζουν σε 25-25.

Στο 2ο ημίχρονο ο Τραγάς με τον Λουδάρος έφεραν το ματς στο 30-26, με τον Ειρηνάκη και τον Χαλκιά να απαντούν για το 30-31. Ο Λουδάρος με τον Σαλτούρο έφεραν το ματς στο 34-33, με τον Γεωργόπουλο να γράφει το 36-33. Ο Αλεξόπουλος με τον Μητρόπουλο έβαλαν μπροστά με 36-37 την Dirtus Bologna, με τον Λουδάρο και τον Ζαφειράκη να απαντούν για το 40-39. Ο Αλεξόπουλος κι ένα τρίποντο του Χαλκιά έφεραν το ματς στο 42-43 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Τραγάς έδωσε προβάδισμα στους Shooting Stars με 44-43, για να απαντήσει ο Ράνης. Ο Σαλτούρος με τον Μηλιώνη έφεραν το ματς στο 47-46 για το τελευταίο προβάδισμα των Shooting Stars με την Dirtus Bologna να απαντά με δύο τρίποντα του Χαλκιά κι ένα καλάθι του Αλεξόπουλου για το 47-55. Ο Γεωργόπουλος μείωσε σε 51-55, ενώ μετά την απάντηση του Ράνη, ο Τραγάς έκανε το 53-57. Ο Ράνης με βολές έφερε τον αγώνα στο 53-61, με τον Ειρηνάκη να γράφει το τελικό 55-63.

Για τους νικητές ο Αλεξόπουλος είχε 24 πόντους, ο Χαλκιάς 18 και ο Ράνης 11. Για τους Shooting Stars ο Λουδάρος είχε 19 πόντους, ο Γεωργόπουλος 9, ο Τραγάς 8 και ο Σταύρου Χ.Β. 7.

Shooting Stars: Σταύρου Χ. Ι., Ζαφειράκης Λ. 3, Κουκουγιάννης Σ. 2, Γεωργόπουλος Δ. 9, Σταμάτης Π., Τομαράς Α., Σαλτούρος Γ. 3, Λουδάρος Α. 19 (3), Σταύρου Χ. Β. 7 (1), Τραγάς Χ. 8, Μηλιώνης Μ. 4, Ξυδάς Δ..

Dirtus Bologna: Ειρηνάκης Ε. 4, Πιας Α., Χαλκιάς Κ. 18 (6), Αλεξόπουλος Π. 24, Ράνης Ε. 11, Μητρόπουλος Ι. 6.

HELL’S SHARKS – ΚΕΡΒΕΡΟΙ 76-52
(15-10, 36-19, 52-33, 76-52)

Οι Hell’s Sharks κέρδισαν με 76-52 τους Κέρβερους με το ματς να αρχίζει στο 0-4 από τον Σκηράκη και τον Πιτσόλη, για να απαντήσουν οι Hell’s Sharks με 10-0 με τον Φουρτουλάκη, τον Παπαδόπουλο Γ. και τον Τέγο για το 10-4. Ο Κανέλλος με τον Βουδούρη ήταν που έφεραν το ματς στο 11-8, με τον Κανέλλο να κάνει το 13-10 για να απαντήσει ο Παπαδόπουλος Γ. για το 15-10.

Στη 2η περίοδο το σερί των Hell’s Sharks συνεχίστηκε για να φτάσει το 13-0 για το 26-10, με τον Φουρτουλάκη, τον Παραλή και τον Τέγο να σκοράρουν. ΤΟ σερί διέκοψαν ο Πιτσόλης με τον Μιχαλόπουλο για το 26-14, με τον Φουρτουλάκη και τον Κούβαρη να απαντούν, 30-14. Ο Πιτσόλης με τον Κανέλλο έφεραν το ματς στο 32-19, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Παραλή και τον Παναγιωρακόπουλο στο 36-19. Ο Τέγος με τον Κούβαρη έφεραν το ματς στο 40-19, με τον Βουδούρη να απαντά με τρίποντο. Ο Φουρτουλάκης σκόραρε για τους Hell’s Sharks, με τον Μιχαλόπουλο και τον Δούνη να γράφουν το 44-27. Ο Παπαδόπουλος Γ. απάντησε με τρίποντο, ο Παραλής έκανε το 49-27, με τον Σκληράκη να απαντά και την περίοδο να κλείνει στο 52-31 από Παραλή και Κανέλλο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παραλής έβαλε άλλα 3 συνεχόμενα τρίποντα για την ομάδα του (συνολικά 4 μαζεμένα), το πρώτο έκανε το 55-33, με τους Κέρβερους να απαντούν με Πιτσόλη και Κανέλλο για το 55-39 για να φτάσουν στο 55-45 με τον Κανέλλο, τον Σκληράκη και τον Πιτσόλη, με σερί 0-12. Τα δύο επόμενα τρίποντα του Παραλή έγραψαν το 61-45 με 4:58 για το τέλος, με τον Δημόπουλο και τον Παραλή να φέρνουν το ματς στο 68-49. Ο Ντούσκας με τον Παπαδόπουλο Γ. έγραψαν το 74-49, με τον Βουδούρη να απαντά με τρίποντο και τον Παραλή να κλείνει το ματς.

Για τους νικητές ο Παραλής είχε 28 πόντους, ο Φουρτουλάκης 13, ο Παπαδόπουλος Γ. 10 και ο Τέγος 10. Για τους Κέρβερους ο Κανέλλος είχε 15 πόντους, ο Πιτσόλης 12, ο Σκληράκης 8 και ο Βουδούρης επίσης 8.

Hell’s Sharks (Παπαδόπουλος Γ.): Τέγος Φ. 10, Παπαδόπουλος Θ., Παναγιωτακόπουλος Α. 4, Ντούσκας Κ. 2, Παραλής Μ. 28 (6), Φουρτουλάκης Τ. 13 (1), Δημόπουλος Δ. 4, Κούβαρης Δ. 5, Παπαδόπουλος Γ. 10 (2).

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Σκληράκης Ε. 8 (1), Μιχαλόπουλος Δ. 4, Βουδούρης 8 (2), Κανέλλος Γ. 15, Καμζέλας Δ., Πιτσόλης Φ. 12, Δούνης Ν. 5, Αλεξανδρόπουλος Π..

HARLEM – SLOTHS B.C. 53-47
(9-12, 20-22, 32-35, 53-47)

Οι Harlem κέρδισαν τους Sloths B.C. με 53-47, με το ματς να ξεκινά με 0-8 από τον Ζήση Γ. και τον Ματσίκα, για να απαντήσουν ο Μάνος με τον Χατζηαντωνίου για το 6-8. Ο Κινόβας σκόραρε για το 6-10, με τον Χατζηαντωνίου να απαντάει και τον Κόκολη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 9-12. Στη 2η περίοδο ο Μάνος με τον Δικαίο ισοφάρισαν το ματς σε 13-13, με τον Αθανασία και τον Ματσίκα να γράφουν το 13-17. Ο Δικαίος απάντησε με τρίποντο, με τον Κινόβα να σκοράρει για το 16-21. Ο Χατζηαντωνίου μείωσε ξανά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-22.

Στην επανάληψη ο Σπίνος έφερε το ματς στο 20-24, με τον Μάνο να απαντά με καλάθι και φάουλ. Ο Βασιλάκος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 23-27 στην ομάδα του για να κάνει το 23-29 ο Ζήσης Γ.. Ο Μάνος με νέο καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 26-29, με τον Σπίνο και τον Κινόβα να απαντούν για το 26-33. Ο Χατζηαντωνίου με τον Μάνο απάντησαν, για να κλείσουν Σιμιντζής και Κινόβας το δεκάλεπτο στο 32-35.

Στην 4η περίοδο ο Σιμιντζής σκόραρε για το 34-35, με τον Κόκολη να απαντά. Στο 36-40 έφερε το ματς ο Κινόβας, για να μειώσει ο Κούβαρης. Ο Κινόβας και πάλι έφερε την ομάδα του στο 38-43, με τον Μάνο και τον Σιμιντζή να απαντούν για το 42-43. Ο Κούβαρης ισοφάρισε τον αγώνα σε 44-44, με τους Sloths B.C. να κρατούν το προβάδισμα με βολές του Ζήση Γ. για το 44-46, αλλά τον Σιμιντζή να ισοφαρίζει και τον Κοκκαλιάρη να γράφει το 48-46 για την ομάδα του που τότε πήρε το πρώτο της προβάδισμα στον αγώνα. Ο Μάνος με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 50-46, Μάνος και Κινόβας αντάλλαξαν από 1/2 βολές, με τον Κούβαρη να κλείνει τον αγώνα στο 53-47 για τους Harlem.

Για τους νικητές ο Μάνος είχε 19 πόντους, ο Σιμιντζής 11, ο Κούβαρης 8 και ο Δικαιος 7. Για τους Sloths B.C. ο Κινόβας είχε 13 πόντους, ο Ζήσης Γ. 10 και ο Ματσίκας 7.

Harlem (Χατζηαντωνίου): Κοκκαλιάρης Χ. 2, Σιμιντζής Β. 11, Χατζηαντωνίου Σ. 6, Δικαίος Μ. 7 (1), Κούβαρης Δ. 8, Ζέρβας Δ., Μάνος Δ. 19, Σωτηρόπουλος Σ..

Sloths B.C. (Ζήσης Γ.): Ζήσης Γ. 10 (1), Μάρκου Δ. 3, Τούσης Ν., Βασιλάκος Π. 4 (1), Φούκας Π., Σπίνος Ν. 4, Κινόβας Κ. 13, Αθανασίας Σ. 2, Κόκολης Α. 4, Ματσίκας Ν. 7 (1).

YUGOPLASTICA – ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 85-52
(24-10, 40-31, 63-42, 85-52)

Η Yugoplastica κέρδισε τον Πολυνίκη με 85-52 μπαίνοντας στο ματς με 12-0 με τον Ηλιάκη, τον Μπαρμπερίδη και τον Σταθόπουλο, για να απαντήσουν ο Τάσσιος με τον Βάχο για το 12-4. Ο Βάχος έφερε το ματς στο 13-6 με τον Ηλιάκη να απαντά και τον Κουλούρη να γράφει το 15-8. Ο Μπαρμπερίδης με τον Σταθόπουλο απάντησαν και ο Ηλιάκης έφερε την ομάδα του στο 22-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Γκόγκα και Σταθόπουλο στο 24-10.

Στη 2η περίοδο η Yugoplastica έφτασε το νέο σερί της στο 11-0, ο Μπαρμπερίδης με τον Λαρεντζάκη την έφεραν στο 33-10, με τον Πολυνίκη να απαντά με δικό του σερί 0-11 με τον Τάσσιο, τον Σβέρκα και τον Χριστοδουλόπουλο πρωταγωνιστές ως το 33-22. Ο Ηλιάκης απάντησε και ο Μπαρμπερίδης έγραψε το 37-24, με τον Τάσσιο να σημειώνει τρίποντο και τον Μπαραμπούτη να τον μιμείται για το 39-31. Στην 3η περίοδο ο Πολυνίκης πλησίασε στους 6 πόντους με τον Τάσσιο, 40-34, αλλά η Yugoplastica απάντησε με σερί 12-2, ο Ηλιάκης με τον Χουλιάρα και τον Κοντοπυράκη σκόραραν ως το 52-36.

Το τρίποντο του Κίτσου έφερε το ματς στο 55-38, με τον Βάχο να απαντά και τον Μπαρμπερίδη να γράφει το 59-40. Ο Ηλιάκης ήταν που μαζί με τον Βάζο έκλεισαν την 3η περίοδο στο 64-42. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοντοπυράκης έγραψε το 65-42 για να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά ο Ηλιάκης. Ο Γκόγκας με τον Μπαραμπούτη απάντησαν για το 67-46, αλλά ο Ηλιάκης έγραψε το 72-46. Μετά το καλάθι του Βάχου ο Ηλιάκης συνέχισε ακάθεκτος και μαζί με τον Σταθόπουλο έκαναν το 76-48 για να απαντήσουν ο Βάχος με τον Μπαραμπούτη. Μετά τις βολές του Χουλιάρα, ο Ηλιάκης ήταν που με 7 πόντους έκλεισε το ματς στο 85-52.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης ήταν ασταμάτητος για ακόμα μία φορά με 37 πόντους, ο Μπαρμπερίδης είχε 16, ο Σταθόπουλος 12. Για τον Πολυνίκη ο Βάχος είχε 16 πόντους, ο Τάσσιος 15 και ο Μπαραμπούτης 7.

Yugoplastica (Λαρεντζάκης Γ.): Μπαρμπερίδης Κ. 16 (1), Κοβάτσος Π., Χουλιάρας Γ. 6, Μέρος Χ., Κοντοπυράκης Α. 6, Ηλιάκης Β. 37 (1), Λαρεντζάκης Γ. 5 (1), Κίτσος Α. 3 (1), Σταθόπουλος Α. 12.

Πολυνίκης (Λαγός Α.): Βάχος Β. 16, Σβέρκας Ν. 3, Τάσσιος Σ. 15 (1), Χριστοδουλόπουλος Β. 3 (1), Μανωλέσκος Ρ., Κουλούρης Δ. 2, Πετρόπουλος Π., Μπαραμπούτης Ν. 7 (1), Γκόγκας Β. 6, Κόσμιος Α., Κουντουριώτης Μ..

HAVALAKERS – BANDITS 68-62
(15-10, 27-30, 51-50, 68-62)

Οι Havalakers κέρδισαν τους Bandits με 68-62 με το ματς να ξεκινά στο 9-3 από τον Λαζαράκο και τον Μανούζα Ζ. για να απαντήσουν ο Χατζηγεωργίου και ο Ψυρίδης για το 9-10 των Bandits. Ο Σταθούσης έφερε την ομάδα του μπροστά με 15-10 στο δεκάλεπτο, για να κάνει το 17-10 λίγο μετά. Ο Απαλοδήμας με τον Ψυρίδη και τον Ανάγνο απάντησαν για το 20-18, ενώ μετά το καλάθι του Σταθούση (12 συνεχόμενοι πόντοι) ο Απαλοδήμας με τον Καράμπελα έφεραν μπροστά τους Bandits με 22-23. Ο Καράμπελας έγραψε με τρίποντο το 24-26, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Λαζαράκος και να κάνει ο Απαλοδήμας το 27-30 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Καράμπελας με τρίποντο έφερε το ματς στο 27-33, με τους Havalakers να ισοφαρίζουν το ματς με τον Μανούζα Ζ. και τον Μανούζα Γ. σε 33-33. Οι Bandits κράτησαν προς στιγμήν το προβάδισμα με τον Καράμπελα για το 33-36, αλλά ο Μανούζας Ζ. με τον Λαζαράκο σκόραραν για το 38-36. Στο 44-38 πήγαν την ομάδα τους ο Σταθούσης με τον Λαζαράκο, για να απαντήσει με τρίποντο ο Χατζηγεωργίου. Ο Καράμπελας έγραψε το 46-43, με τον Κόκκινο και τον Μανούζα Ζ. να γράφουν το 50-43. Ο Ψυρίδης με τον Ζαφειρόπουλο μείωσαν σε 50-47, με τον Ψυρίδη να γράφει μετά τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου για το 51-50.

Στο 4ο δεκάλεπτο νέο τρίποντο από τον Καράμπελα έφερε το ματς στο 51-53, ενώ ο Χατζηγεωργίου σκόραρε για το 52-55. Με 6-0 οι Havalakers προσπέρασαν με τον Σαμαρτζή Δ. και τον Μανούζα Ζ. σε 58-52, αλλά και πάλι οι Bandits βρέθηκαν στον πόντο, ο Χατζηγεωργίου με τον Απαλοδήμα έγραψαν το 58-57. Ο Σαμαρτζής Δ. έκανε το 60-57 για να φέρει την ομάδα του στο 62-57 ο Καρακώστας και να γράψει ουσιαστικά το τρίποντο της νίκης ο Κόκκινος, 65-57 με 3:26 για το τέλος. Οι ΔΦΔΣ δεν παραδόθηκαν, ο Ανάγνος μείωσε και ο Ζαφειρόπουλος με καλάθι και φάουλ στα 28 δευτερόλεπτα έφερε το ματς στο 65-62 αφού πρώτα είχαν κρατήσει άποντους τους Havalakers για 3 σχεδόν λεπτά. Με 1/2 βολές απάντησε ο Κόκκινος για το 66-62, με τους Bandits να χάνουν την ευκαιρία και στα 10 δευτερόλεπτα τον Μανούζα Γ. να γράφει το 68-62.

Για τους νικητές ο Μανούζας Ζ. είχε 20 πόντους, ο Σταθούσης 18, ο Λαζαράκος 12. Για τους Bandits ο Καράμπελας είχε 15 πόντους, ο Απαλοδήμας 14, ο Ψυρίδης 11 και ο Χατζηγεωργίου 10.

Havalakers (Μανούζας Γ.): Μπάχας Σ., Σταθούσης Δ. 18, Λαζαράκος Γ. 12 (2), Μανούζας Γ. 5 (1), Κόκκινος Δ. 6 (1), Μανούζας Ζ. 20, Καρακώστας Π. 2, Σαμαρτζής Δ. 5, Κωστάκος Π., Πολίτης Γ., Σαμαρτζής Γ..

Bandits (Ζαφειρόπουλος Α.): Κούτρας Γ., Ξενοκώστας Κ., Καράμπελας Β. 15 (3), Ζαφειρόπουλος Α. 5, Απαλοδήμας Μ. 14, Ψυρίδης Γ. 11 (2), Ανάγνος Γ. 7 (1), Βέργος Χ., Χατζηγεωργίου Α. 10 (2).

SUPERHONICS – ΧΩΜΑΤΑ 51-61
(7-24, 15-38, 33-44, 51-61)

Τα Χώματα κέρδισαν τους Superhonics με 51-61 με το παιχνίδι να ξενικά με 3-10 μετά το τρίποντο του Κότσιρα, ο Εξαρχόπουλος με τον Γκάτση Σ. και τον Γκάτση Χ. σκόραραν. Οι Superhonics απάντησαν με τον Μπαρδάνη, ενώ ο Βασιλείου έγραψε το 7-13, για να απαντήσουν με 0-11 τα Χώματα, ο Εξαρχόπουλος συνέχισε ακάθεκτος (14 πόντοι στην περίοδο), με τον Γκάτση Σ. να συνεπικουρεί ως το 7-24. Στο 2ο δεκάλεπτο το σερί για τα Χώματα συνεχίστηκε, ο Μελαχροινός με τον Τσέλια και τον Εξαρχόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 7-32, συνολικό σερί 0-19. Το σερί διέκοψε ο Οικονόμου, με τον Κισκύρα να μειώνει σε 15-36, αλλά το ημίχρονο να κλείνει από τον Δημητριάδη, 15-38.

Στην επανάληψη οι Superhonics έσφιξαν την άμυνά τους, μετά το 17-41 από τον Εξαρχόπουλο μπόρεσαν και με τον Κισκύρα και συνεχόμενα τρίποντα από τον Οικονόμου να μειώσουν σε 25-41. Ο Κότσιρας έκανε το 27-41 με τον Βασιλείου να φέρνει το ματς στο 31-42 με σερί 14-1 για τους Superhonics. Ο Εξαρχόπουλος απάντησε με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μπαρδάνη στο 33-44.

Στην 4η περίοδο η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους, ο Βασιλείου και ο Οικονόμου σκόραραν ως το 38-44, με τον Μελαχροινό και τον Καραμήτσο να απαντούν για το 38-48 της ομάδας τους. Ξανά οι Superhonics πλησίασαν, ο Βασιλείου με τον Κότσιρα έφεραν το ματς στο 45-49, αλλά στην πιο κρίσιμη ώρα για τα Χώματα δύο τρίποντα από Εξαρχόπουλο και Τσέλια για το 45-55 καθάρισαν το ματς. Οι Superhonics με τον Βασιλείου πλησίασαν σε 49-55, αλλά με 1:35 για το τέλος ο Γκάτσης Σ. με τον Καραμήτσο έγραφαν το 49-59. Ο Μπαρδάνης απάντησε, με τον Εξαρχόπουλο να κλείνει το ματς στο 51-61.

Για τους νικητές ο Εξαρχόπουλος είχε 27 πόντους, ο Γκάτσης Σ. 10 και ο Τσέλιας 7. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 14 πόντους, ο Βασιλείου 13, ο Κισκύρας 10 και ο Κοτσιρας 8.

Superhonics (Χατζησταύρου Α.): Μπαρδάνης Μ. 6, Απόστολος Β., Πουρπουτίδης Γ., Οικονόμου Α. 14 (3), Κότσιρας Φ. 8 (2), Κισκύρας Α. 10, Βασιλείου Κ. 13, Μαστοράκης Κ., Απτόσογλου Β..

Χώματα: Δημητριάδης Δ. 4, Άραπος, Μελαχροινός Α. 6, Τσέλιας Χ. 7 (1), Γκάτσης Σ. 10 (2), Καραμήτσος Σ. 5, Εξαρχόπουλος Θ. 27 (5), Γκάτσης Χ. 2.